Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1269 / 2208
(#) mpityu65 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 13, 2011
Ha a bemenetet lezárod és csendbe van , akkor ott keresd a hibát. Esetleg szakadt ellenállás vagy föld hiánya.
(#) mpityu65 hozzászólása Nov 13, 2011
Támad egy szörnyű ötletem.
szerintetek menyi esélye van annak hogy pcl86-al meg hajtsam a 6c33c-t
(#) sturbi hozzászólása Nov 13, 2011
Húúú, gyerekek megsemmisültem! Négy napja keresem a nem létező hibát, úgy, hogy ráadásul már máskor is jártam így. Az erősítő már elsőre hibátlan volt. Átdugtam a rádióból az előerősítőmbe az átjátszózsinort és teljesen süket. Csak akkor van egy pici (hálózat állapotától is függő) brumm, ha közvetlenül a műholdvevő kimenetébe csatlakozok, más forrásról teljesen süket, a műholdvevő is előerősítőn keresztül. Köszönöm mindenkinek, aki gondolkodott a problémámon, én vagyok a hunyó.
(#) mpityu65 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 13, 2011
grt
(#) sturbi válasza mpityu65 hozzászólására (») Nov 13, 2011
Szerintem meghajtható vele, és érdemes lehet megpróbálni is. Ez a "szörnyű" ötlet szinte mindenkinek megfordul a fejében aki kapcsolatba kerül a 6C33C-el, és épített már ECL/PCL 86-al erősítőt és lenyűgözte, hogy mennyire jóhangú szerkentyűről van szó (később aztán mindenki kinövi). Itt a pentódának kell 500-550 V táp, hogy mondjuk egy 7 K-s munkaellenállással az anódjában legyen 250 V körüli anódfesz. Vannak akik katódkövetős meghajtásra esküsznek a 6C33C kapcsán, de a szíve mélyén tudja mindenki, hogy kötelező anódból hajtani...
(#) mpityu65 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 13, 2011
Nekem is azért jutott eszembe mert mindenhol azt olvasgatom hogy mind a kettőnek jó hangja van.
Pcl-t már csináltam, a 6c-set pedig volt szerencsém hallani a házi mozi kiállításon 1 hete. Sok szép dolog volt ott meg jó is, de az én fülemnek az tetszett a legjobban.
Csak én is a trafokkal vagyok meg lőve mert a kimenő nem lesz egyszerű.
Ha meg esetleg kinőném se gond mert van 6x6c33c
és akkor csinálok pp-t belőle, ráadásul 2 össze van válogatva.
(#) heinrik endre hozzászólása Nov 14, 2011
Sziasztok. Tanulás céljából kérdezném ha E.I -vasmagból van a kimenőm ha nem rakom teljesen őssze teljesen átfedéssel az E I-t hanem légréssel mi előnnyel jár. előre is köszönöm
(#) tube_dani hozzászólása Nov 14, 2011
Sziasztok!
Az AE211-es erősítő EF86-os fokozatát szeretném megépíteni. Ha jól sejtem, a C2 csatolókondenzátoron és a kapcsolón keresztül megy a jel a következő fokozatba. A többi ágat (C5, R5-R6 közös pontja), ami a kapcsolóra kerül, azt hova kössem?
A rajz a .pfd fájl 2. oldalán van, jelszó: elektroncso.hu
(#) marone hozzászólása Nov 14, 2011
Helló !
Ha a médialejátszóval az olvasóba behelyezett cd-t nyitom meg, akkor azt analóg módon játsza le, mint egy sima cd lejátszó, nem ?
Akkor azt nem digitalizálja be, és azt hallom, igaz ?
(#) Action2K válasza marone hozzászólására (») Nov 14, 2011
Szia. Az audio CD már digitális. Tehát, digitálisan játssza le. De mi köze ennek a csöves erősítőkhöz?
(#) Puklee hozzászólása Nov 14, 2011
Üdv!éppen egy kissebb csöves erősítő építésébe fogtam ehhez kerestem anyagot a googlén (ecl86) nos nem ezügyben írok, csak találtam egy erősítőt ami elnyerte a tetszésemet sztem profi munka szívesen látnék egy ilyet a polcomon de erre még fejlődnöm kell íme:

http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Klaus-SE_H/Beschreibung..._H.htm
(#) bakos13gab válasza Puklee hozzászólására (») Nov 14, 2011
Hát nem tudom. Az, hogy egy 6C33-at elsüt "Spannungregelung"-ra, nekem oltári pazarlásnak tűnik, de lehet, nincs igazam és ettől lesz nagyon jó hangja.
(#) sturbi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 14, 2011
Az sokkal több, mint "csak egy érdekesség". Az egy példa értékű, kapcsolástechnikailag korrekt, minden igényt kielégítő, gyönyörűen kivitelezett erősítő. Azért mert a legtöbb hobbista számára elérhetetlen, még nem kellene lekicsinyelni.
(#) mpityu65 válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 14, 2011
A 6c33-nak eredetileg az a dolga arra tervezték!
(#) mpityu65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 14, 2011
Kíváncsi lennék a véleményetekre erröl ezt is a Klaus csinálta.
Annyi féle kapcs. van a 6c-röl hogy nem igazán tom eldönteni mejik legyen amihez érdemes hozzá kezdeni hogy ne szittya legyen a vége. Vannak kapcsolások 120-tól 600V-osig minden fajta. Érdekelne szerintetek milyen táppal érdemes meg csinálni.
(#) sturbi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 14, 2011
Idézet:
„...jó erőteljesen előfeszítve egyen-ne...l”

5000 meneten 50 mA, az 250 Amenet gerjesztés, 1000 meneten 250 mA, az szintén 250 Amenet gerjesztés....szólj, ha nem így van....az ezáltal előidézett mágneses indukció is rendben van, hidd el. Minden relatív, nagy teljesítményű triódás (vagy más alacsony feszültségen üzemelő kis belső ellenállású csőnél) SE-nél általában nagy a trafón átfolyó áram (a nyugalmi is), de pont ezért nagy a trafó is, amiben majd elférnek az erővonalak.
(#) sturbi válasza mpityu65 hozzászólására (») Nov 14, 2011
Ha ilyen kapcsolásokban gondolkodsz, akkor nagyon felkészült vagy, mondd el Te a véleményedet, ajánlásodat a témában (azt sem tudjuk hogy a "tom mejik), nem értünk annyira hozzá. :no:
(#) mpityu65 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 14, 2011
Kifejezetten nem a körítés kapcsolására gondoltam hanem, magára a végcső környékére hogy mekkora feszültséggel érdemes megtáplálni a 6c33c-t mert mint írtam találtam több félét is.Én spec. olyan 300 volt körül gondolom jónak. De hátha nem jól gondolom, ezért érdekelne a ti véleményetek is ezzel a csővel kapcsolatban. De ha valakinek meg van az Almaro rajza ,és át tudja küldeni akkor nem kérdezek többet, hanem után épitem.
(#) sturbi válasza mpityu65 hozzászólására (») Nov 14, 2011
Az alkalmazott tápfesz számos dologtól függ. A legfontosabb talán a 6C33C-nél, hogy ha a cső mindkét fele be van fűtve, akkor nem lehet az anódfesz (anód-katód közötti fesz.) 30 W-nál nagyobb anóddisszipáció esetén több, mint 250 V (ekkor a teljes anóddisszpáció max. 65 W lehet). Amikor a csőnek csak egyik fele van befűtve akkor az anóddisszipáció max. 45 W lehet, az anódfesz elmehet 450 V-ig is (gyakorlatban max. 300 V közelében érdemes gondolkodni) , de a 600 V-ot csúcsban sem lépheti túl. A meghajtásához jelentős váltófesz kell, amit csak 4-500 V tápról működő meghajtó fokozattal lehet biztosítani, és ráadásul jól terhelhetőnek is kell lennie általában.
Összegezve, a végcsőnek olyan tápot kell csinálni, ami terhelve 250 V anódfeszültséget biztosít, ez max 300 V tápfeszből kijön, fix rácselőfesszel (túl nagy ráhagyás nem jó, mert a nagy áramok miatt nehéz lesz eldisszipáltatni a fölösleget, inkább leágazásos szekunder kellhet), 350-370 V-ból automatikus rácselőfesznél (fix rácselőfesznél kell egy 120 V körüli kis terhelhetőségű tekercs is a trafóra). A 6C33C anódefeszhez legjobb ha külön tekercs van, érdemes 180-190 V-tól 5-10 V-onként leágazásokat csinálni kb. 220 V -ig (fix rácselőfeszes megoldásnál). Ennek csövenként kb. 200-250 mA terhelhetőségűnek kell lennie (tehát SE-ben a két csőre 4-500 mA). A rácselőfesz számára kell egy külön 115-120 V-os 50 mA-es tekercs. A meghajtás 320-350 V 100 mA-es tekercsről valószínűleg megoldható. A fűtőtekercsek vannak még. Ez egy változat, a kapcsolástól függően jelentősen eltérő tápigény is lehet (pl. ha teljesítménycső hajtja a 6C33C-t, vagy stabil tápok esetén, vagy különféle DC csatolások esetén). Látható, hogy legbiztosabb kiválasztani egy kapcsolást, és az ott leírtaknak megfelelően elkészíteni a dolgokat.
(#) mpityu65 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 14, 2011
Kösz, ez így elég korrekt volt.
(#) sturbi válasza mpityu65 hozzászólására (») Nov 14, 2011
Én egyébként ezt tartom az egyik legjobb megoldásnak. :hide: Simplex Redux
(#) mpityu65 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 14, 2011
A cső teljesítmény adataival nagyjából tisztába vagyok,
de mivel írtam hogy megpróbálnám a pcl86-tal meghajtani, ezért érdekel hogy mi lenne egy ideális tápfesz a 6c-nek. Kb 1 éve nézegetem ezeket a csöveket, és a neten szinte csak olyan csövet találtam a meghajtórészben amik nekem nincsenek és ezért próbálnám meg olyannal ami van.ha nem muszáj nem költenék meg arra is, elég költség lesz a trafók beszerzése. A pcl86 helyett esetleg el84 jöhet számításba mert abból is van pár db új, ecc83 szintén.
Arra gondoltam elsőkörben meg építeném a 6c33c-t mint végfokot és aztán, a meghajtórészt hangolnám hozzá.
(#) mpityu65 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 14, 2011
Na pont az a 6sn7-em nincs 1 db sem !
(#) mpityu65 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 14, 2011
Ám tényleg jó a kapcsolás, okosan van megoldva a lezárás. Megspórolta a negatív tekercset.
(#) mark.budai válasza mpityu65 hozzászólására (») Nov 15, 2011
6SN7 helyett, ha jól tudom, jó a 6N8S, és az ECC82 is.
(#) sturbi válasza mpityu65 hozzászólására (») Nov 15, 2011
Idézet:
„Arra gondoltam elsőkörben meg építeném a 6c33c-t mint végfokot és aztán, a meghajtórészt hangolnám hozzá.”

Kitűnő ötlet. Független táppal megcsinálod a 6C33C részt, másik tápról meg hozzá a meghajtást, akár külön dobozban is. A meghajtás lehet akát egy független PCL 86-os SE-is, saját hangszóró kimenettel, ekkor a kimenőtrafó primer oldaláról meg tudod hajtani a pufferként használt 6C33C egységet ( kiváló minőségű (pcl kimenő) PCL 86 SE szekunderét ekkor lezárod egy pl. 10 ohmos ellenállással, a primer oldalon ott lesz a szükséges meghajtó váltófesz). Alkalmas kapcsolóval, és megfelelő átjátszó kábel készítésével prímán megoldható. :yes:
(#) bakos13gab válasza mpityu65 hozzászólására (») Nov 15, 2011
Ezt én is tudom, de ezt egy FET is tudja 300Ft-ért. Nemcsak hogy hatékonyabb (itt ez úgyse számít, nálam se), de a 6C33C darabára egyszerűen annyi, hogy én veszett pazarlásnak tartom, főleg, hogy nem a hosszú életéről híres cső. Ennek ellenére nagyon látványos, de nekem akkor már a PP jutna eszembe vagy valami elfajzott OTL.
(#) spirik hozzászólása Nov 15, 2011
Szia mindenki.
Sikerült ezeket a ketyeréket beszereznem....
a trafók és a csövek elég jó állapotba vannak.
(#) gkari válasza spirik hozzászólására (») Nov 15, 2011
A jobb alsó sarokban ott a hanggenerátor is, hasznos műszer!
(#) petemazi hozzászólása Nov 15, 2011
Sziasztok!
EL34-ből érdemes SE-t építeni? Tök ingyen szerzett egy haverom egy rakás csövet, egyelőre annyit tudok, hogy EL84ből van pár darab, két EL34, meg előfok csövek, ECC83 85, stb.
Valamint a kimenőtrafó a nagy dilemmám, hiperszilre tekercselni érdemes?
Következő: »»   1269 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem