Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Infra kapcsoló
 
Témaindító: sribix, idő: Nov 29, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 8
(#) Villám válasza bbatka hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Vevő az nincs a csomagban asszem.
Csak azért vettük meg, mert olcsó volt tele alkatrésszel és vmire csak jó lesz alapon...Gondoltam azért van benne vmi cetli, hogy mik vannak benne


Az LCD progit még nem találtad meg?
(#) bbatka válasza Villám hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
"Az LCD progit még nem találtad meg?"

Ha a Hello World-re gondolsz akkor azt még akkor elküldtem.
(#) Villám válasza bbatka hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Arra gondolok. Nem jött semmi :no:
(#) bbatka válasza Villám hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Nemgond. Újra elküldöm.
(#) Villám válasza bbatka hozzászólására (») Aug 4, 2007 /
 
Várom
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 5, 2007 /
 
Meg tudnád adni az ellenállás és kondi értékeket? Holnap lehetne menni vásárolni.
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 5, 2007 /
 
Ezen már rajta vannak az értékek is. R30 és C13 értékét csak megtippeltem, azt ki kell kísérletezni. A 40kHz-es vivőt előállító oszcillátornál lévő 1k-s trimmer kb pont félállásban ad 40kHz-et. Ide muszály volt poti mert a TSOP1740-es vevő kényes az ilyesmire. Erről jut eszembe hogy az IR adó LED típusa sem mindegy ám! A TSOP1740 hullámhosszával azonosnak kell lennie.

IR vezérlés

(R8 értékénél lemaradt egy k-betű! Helyesen: 47k)
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 5, 2007 /
 
Köszönöm. Összeírom mi nincs itthon.
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Bevásároltam, de TSOP nem volt, pont a lényeg hiányzik
Aztán elkezdtem neten keresgélni és kétfélét találtam TSOP1740-ből, mindegy melyiket találok valahol?
Bővebben: Link1
Bővebben: Link2
(#) bbatka válasza Villám hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Az elsőnél a kép .. Hát az nem a TSOP1740-é. Viszont az adatlap az ővé.

(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Lomexben és az Elektrokonthában lehet kapni.

De mástnem ha kijössz megint az Örsre adok egyet.
Van egy marékkal.
(#) Villám válasza bbatka hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Jaja, az adatlapot néztem és külsőre más volt, mint...
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 6, 2007 /
 
Még a végén kifosztalak
(#) Villám hozzászólása Szept 4, 2007 /
 
Összeraktam, de nem működik.
Egy TSOP-ot kinyírtam, vagy fél percig kapott 14V-ot, amit nem szeretett (most fűtésnek megtenné, lefagy a lábam)
Az IC1-en 40KHz jön ki, az IC2-n 33KHz, az IC3-on pedig 25KHz jön ki.
A vevő oldalon meg egyik gombra 200Hz-t mérünk, másik gombra meg 425Hz-t.
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
De rég nem hallottalak Villám!
IC2-n és IC3-on nagyon magas az a frekvencia. A kapcsolási rajzon szereplő értékekkel nem annyinak kellene lennie.
A TSOP-nak 5V-os szabad adni, max 6-ot!
A vevőoldalon hol mérted a 200 és 425Hz-et?

Egyébként most építek egy kapcsolást, ami két fényforrást képes kapcsolni az áramkör dobozán elhelyezett 1-1 nyomógombbal ki-be, plussz működik tapsra is, ráadásul két tapsra. A két taps közti időt és a második taps érkezésére való időt lehet állítani.
Emellett infrás távirányító is lesz hozzá, amin négy gomb van. 1-1 gombbal a két fényforrást lehet ki-be kapcsolni, a másik kettővel pedig a fényforrás (lámpa) fényerejét lehet fel-le léptetni digitálisan, 64 lépésben.
Az már csak hab a tortán hogy a lámpa fel/le kapcsolása után is emlékszik a beállított fényerőre, és a ki-be kapcsolás nem azonnal történik, hanem kikapcsoláskor szépen elhalványul a lámpa és bekapcsoláskor pedig lassan 'felvilágosodik'. Ja ér persze címezhető az távirányító és a vevő, így nagyon sok hasonló kapcsolás használható akár egyszerre is.
Kapcsrajz és nyákterv már megvan, de még nem építettem meg mert egy csomó mást kell most bütykölnöm...

Üdv.!
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
Besokallatam, elegem lett mindenből...
Már én is rájöttem, hogy csak az 5V-ot szereti max

A TSOP GND és OUT lábán mértem.
Nem tudom melyik lábakon milyen értékeknek kéne lenni

Mit kell bütykölnöd mostanában?
(#) Attila86 hozzászólása Szept 4, 2007 /
 
Forrasztóállomásokat, ICL7107-es feszmérőket, meg a saját tápomat.

Ha még nem adtad fel teljesen, akkor:
Nézd meg, hogy az IC2-nél és az IC3-nál tényleg olyan érték ellenállások és kondenzátorok vannak-e, mint amiket a kapcsolási rajzra ráírtam.
Az infra adó led egyébként 950nm-es?

Ha attól sokalltál be hogy elfüstölt a TSOP, akkor adhatok egy másikat, még mindig van egy marékkal.
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
Itt van egyébként ha érdekel valakit az áramkör amiről írtam:
Vezérlés
Távirányító
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
Nem a füstöléstől, hanem, hogy egész nyáron nem volt egy du, hogy elmentünk volna a Városligetbe sétálni vagy vmi. Nem értünk rá. Na persze, pff! A mai kor embere arra ér rá, amire ráfogja! Egész nyáron egy pár négyzetméteres szobában ültem :no: Begubóztam és félholtra duzzogtam magam...
De most már itt vagyok
Holnap lemérem az ellenállás és kondi értékeket, lehet, hogy félre lett feliratozva vagy a másik rekeszbe nyúltam véletlenül, de iszonyat nagy az eltérés, nagyságrendileg nem egyezik.
Az infra adó ledről nem tudok semmit, a Lomexben vettem és a TSOPhoz való ledet kértem és adtak valamit.
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
Huh, de bonyolult! Ezeket te saját szórakoztatásodra készíted? :eek2:
(#) Attila86 hozzászólása Szept 4, 2007 /
 
OFF
A nyáron én is unatkoztam de nagyon. Az egész nyarat végigdolgoztam, én se voltam nyaralni így sehol. (Viszont van egy laptopom. )
Unalmamban meg kitaláltam ezt (többek közt...).
ON

Az az infra led biztos jó lesz akkor.
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
Gratula a laptophoz

A TSOP GND és OUT lábán mennyit kéne mérni? Mert ott egyik gombra 200Hz lesz, de hogyan, amikor az adó oldalon KHz-s értékek szerepelnek? Vagy nem ott kell mérni?
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
Köszi

Hűha, ez érdekes
Adóoldalon rosszak a moduláló jelek, de avevőoldalon már jó?! Merthogy ott tényleg 200Hz-nek kell lennie az egyik gomb megnyomására.
Szerintem lehet hogy az adóoldaon rosszul mértél (mértetek) valamit, a vevőoldalon viszont már jót.

Amikor a vevőoldalon a TSOP OUT lábán 200Hz van, akkor a TL074 3-as lábán mekkora a feszültség?
Sőt, várj csak! Ha a TSOP-t elfüstölted, akkor hogyan mértél a kimenetén (helyesen) 200Hz-et? Vagy azt még a füst előtt mérted? Ezt nem hiszem, mert a TSOP 14V-tól szerintem igen hamar megizzad.
(#) Villám válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
A TSOPot kicseréltem még akkor rögtön.

Úgy mértünk, hogy az IC2-es 1.láb és 3.lábán 33KHz, IC3 1.láb és 3.lábán 25KHz.
A TSOP GND és Out lábán meg 200Hz (nem kilo!) és 425Hz-t jelzett a műszer. Lehet másik lábat kellett volna nézni? Ugyanezeken a lábakon mindig ennyi volt, tehát vagy mindig rosszul mérünk vagy nemtom A segítségem az analóg elektróhoz nem ért, a TL izékhez meg pláne nem, azt mondta kérdezzem meg, aki a kapcs rjazot készítette, nem tud segíteni,csak a műszert hozta és megpróbáltuk kitalálni a rajzból, hogy melyik láb mi és ennyire jutottunk.
(#) Attila86 válasza Villám hozzászólására (») Szept 4, 2007 /
 
Jó helyeken mértetek. A 33 és 25kHz-et viszont még nem értem. Ellenőrizd le az IC2 és IC3 körül lévő alkatrészek értékeit!
(#) pff hozzászólása Dec 6, 2007 /
 
Üdv.
Terveztem egy infra kapcsolót ami pl TV távirányító jeleit veszi és egy relét kapcsolgat. Az infra jel folyamatos érzékelésekor a kimanaten kb a 1Hz-es jel jelenik meg (nálam, távirányítótól is függ). Amikor megszakad a vétel akkor a kimenet egy bizonyos állapotban marad. Az áramkör müködik de az a bajom vele, hogy nagyon érzékeny a hálózati zavarokra. Próbáltam már minent ellene de nem segített. Több példányt is megépítettem és mindegyiknek ez a baja. A kérdésem, hogy mi lehet ennek az oka, hogy lehetne ezt kiküszöbölni?

vevo.JPG
    
(#) vizor válasza pff hozzászólására (») Dec 6, 2007 /
 
Ugyanilyen elven működő tv távirányítós kapcsolót én is csináltam csak más ic-kel, viszont nekem az a bajom, hogy az infravevő nagyon érzékeny az energiatakarékos fénycsövekre és akár a csillár vagy az asztali lámpa felkapcsolása is aktiválhatja. Ezzel mit lehet kezdeni ? Többféle vevőt is kipróbáltam, mind valamilyen tv-ből lett kiszedve.

Zavarszűrőnek minden ic táplába és a gnd-je között van egy 100n-os kondi és a táp + és - között egy 47u-s elkó.
(#) Krisz03 hozzászólása Ápr 25, 2008 /
 
Hali!

Megépítettem EZT a kapcsolást, de a szokásos dolog adódott: nem működik. TSOP1333-mal próbáltam először, de feltűnően nagy áramot (140mA) vett fel a kapcsolás. Utólag kiderült, hogy rossz az infra. Találtam itthon egy másik, ismeretlen típust, de a panelból vissza lehetett követni, hogy melyik láb melyik. Ki is cseréltem, de az OUT lábon alig esik vissza 0.1V-ot a fesz, amikor a távirányítón nyomok egy gombot. Próbaként növeltem az infra felhúzó ellenállását egészen 22k-ig. Így már legalább a LED villogott, amikor vette a jelet, viszont a relé helyett ideiglenesen bekötött LED egyfolytában (ha kap infra jelet a kapcsolás, ha nem) halványan világít.

Valakinek valami ötlete, hogy merre keressem a hibát? Esetleg, ha valakinek van működő példánya, akkor tud mondani pár olyan pontot a kapcsolásban, ahol az egyes állapotokban egy bizonyos értéket kellene mérni, vagy jelalakot látni?

Jelenleg:
Tápfesz: 5V
Infra OUT jel nélkül: 5V, jellel: 4.25V
4049 7-es láb jel nélkül: 0.05V, jellel: 2.8V
4049 6-os láb: előbbi ellentettje
555 3-as: jel nélkül: 0V, jellel: 4.55V
74LS74 5-ös jeltől függetlenül, áram alá helyezéstől kezdve: 3.56V (gyanús, hogy nem így kellene lennie).

Krisz
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Ápr 26, 2008 /
 
Valószínű, hogy a 74LS74 is sérültlesz. Vedd ki a relé kapcsolótranzisztorát s úgy mérj feszültséget a 7474-nek az 5. lábán.
-Az optovevő s a 7474-után az 555-ös időzítő-IC és a 4049-es is gyanús lehet...-
A 7474 3. lábára adott impulzus hatására az 5. láb Q kimenetén a jelszintnek át kell váltani H-ról L-re, és vissza. Azért jelszinete írok, mert nem konkrét feszültségértékekről van szó, hanem értékhatárokról. Ha értékhatárokon belül van a jel, akkor rendesen tud működni az IC. Van egy tiltott sáv is valahol a tápfesz felénél. Ezt a szintet kerülni kell, mert ez akár az IC tönkremenetét is okozhatja. (Ezalol kivételt képeznek a SCHMITTRIGGER bemenetű eszközök, áramkörök.) Érdemes az eszköz adatlapját átnézni...

Ha a 7474 működik, akkor az 555-ös időzítőkapcsolást lenne célszerű letesztelni. Az 1.5Mohm és a 2.2µF-os kondenzátor határozzák meg a "monostabil" időzítőáramkör időzítési idejét. Az 555.ös 2. lábára adott negatív (lehutóél) jel hatására az időzítő 3. kimenetén egy H inpulzus jelenik meg.

A következő fokozat a diódás (csücs-)egyenirányitó fokozat. Ezt az 1N4148, R=22K, C=22uF, valamint a C "gyors" kisütéséről gondoskodó 220K.
A vevőből érkező pozitív jeksorozatok a diódán és az R ellenálláson keresztül tölteni kezdik a C kondenzátort. Amikor a kondenzátor feszültsége eléri H szint minimum értékét, akkor a 4049-es kapu kimenete L színtre vált. Jel nélkül a C kondenzátor, a vele párhuzamosankapcsolt 220K-s ellenálláson kisül. Ekkor a 4049-es 6. lábán ismét H szint lesz mérhető.

Bár a tesztelés sorrendjét nem a jel haladási irányának megfelelően írtam le. De szerintem boldogulni fogysz vele!
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 26, 2008 /
 
Köszi szépen a bő magyarázatot!
Ideiglenesen félreteszem ezt a kapcsolást, mert találtam egy másikat, ami jóval egyszerűbb. Egy másik próbapanelen építem meg, így később újra tudok amazzal foglalkozni.
Azért megmértem, és a relét működtető tranyó nélkül is mindentől függetlenül, állandó 4.2V-ot mérek 7474 5-ös lábán. Átkötöttem a tokon belüli másik flip-flop-ra, de ott is ez a helyzet.
Következő: »»   3 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem