Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   174 / 965
(#) sportgili válasza ego2 hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Az ívkioltásra úgyn.deilon lemezt használnak,nemréfg tanultam...
(#) karaszbandi válasza sportgili hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Köszönjük emese! Jobb később mint soha.
(#) tilde válasza karaszbandi hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Köszi,

Hát igen így tűnik korrektnak a dolog. Egyébként a leágazást a belső konektorkörről oldom meg, mivel így nem kint kell elhelyezni a kismegszakitót, kintre drága lenne olyan dobozt venni rá, ami külső környezetben is jó. Meg mégis csak száraz helyen van.

Elvileg külső környezetben kell használni FI relét is, de hát ez lényegében nem hozzáférhető embernek, mivel ez benn lesz a szennyviztisztitóban.

Mondjuk arra gondoltam, hogy az egész belső konektorkört védeném FI relével, mert a WC, mosdó egység vizes környezet, úgyhogy semmiképp sem árt.
Amúgy ha WC ben mosdó is van, azt a szabvány szerint kell védeni FI relével, tudom, hogy a fürdőszobát kell?
(#) zozo1990 hozzászólása Dec 7, 2011 /
 
Sziasztok. Én egy vidéki srác vagyok, és mielőtt belevágnák a dologba kis segítséget szeretnék kérni.

Nekünk van egy kis házikónk, 2 melléképülettel ( 1 garázs, 1 szin ) * + 1 műhely. Eredetileg a nem így nézett ki, és a villamos hálózata viszont elég jól ki volt alakítva. Na most ahogy építkeztünk, majd dolgokat bontottunk ( én akkor még nem voltam ) az akkori mestere a villamos hálózatot teljesen szétverték. Minden működik, de annyi vezeték van hogy körülbelül a fele is elég lenne.
Egyik barátom vette vezetéket mert építkezik, és nagyon sok kimaradt neki, és nekem adta ( ingyen bérmentve ).
Arra gondoltam, hogy az egész ház elektromos árammal való ellátását, kezdve a villanyórától, újratervezném, és ki is vitelezném.
Érdeklődtem az ügyben, és azt a választ kaptam hogy én is megcsinálhatom házilag, de hiba vagy baleset esetén a felelősség engem terhel.

Ebben a dologban kérnék tőletek segítséget, miként kezdjem el tervezni, mikre figyeljek oda, mik a kikötések. Hogy ossza el az áramot, mi lenne a legjobb megoldás.

Biztosan sok információt kihagytam így az elején, nyugodtan kérdezzetek, bármit szívesen elmondok.
Mindezt azért nem bízom másra, mert nagyon drágán csinálják meg,!

Előre is nagyon köszönöm a segítségeteket.
(#) tomikapc válasza zozo1990 hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Nem bántásból, de ha nem tudsz hogyan nekiállni, akkor inkább kérd szakember segítségét. Ez nem törpefeszültség, hogy lehessen vele játszani. Fő a biztonság!
(#) zozo1990 válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Értelek, felismerem ezeket a veszélyeket. 3 évig tanultam ezeket a dolgokat ( idegennyelv miatt nem végeztem el végül ). Én simán áthúznám nem lenne abból gond, csak hátha tudtok olyan dolgokat mondani ami hasznos lehet.
(#) karaszbandi válasza zozo1990 hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Ha tanultad 3 évig, akkor mi a kérdés?

Tanultad, vagy bejártál órákra?
(#) proba válasza zozo1990 hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Ami azt illeti először a régi mester művét tanulmányoznám, nem biztos hogy utána jobb lesz a hálózat.Amit megfontolnék, nem az a jó hálózat ahol kevés vezeték van ,hanem az ahol logikusan el vannak különítve a dolgok ,jól vannak méretezve a vezetékek ,jók a kötések, a terület szétosztva esetleg épületekre /konnektorokra /kültérre /beltérre /világításra /villanytűzhelyre /bolylerre ... izlés szerint. Innentől kezdve viszont már más megítélés alá esik a "sok vezeték".
(#) stear hozzászólása Dec 8, 2011 /
 
Sziasztok!
Építeni szeretnék egy zöldglimes fázis ceruzát. Van donor cerka meg zöldglim. Kérdésem mekkora előtét ellenálást válasszak? 500kohm elég?
(#) callo hozzászólása Dec 11, 2011 /
 
Aki tud segítsen!
Régi bérházban lakom, ma a csengő magában elkezdett rezegni. Nem üti a tányért de jól hallható módon remeg. Ha megnyomjuk a csengőt cseng rendese.
Mit lehet vele tenni?
Köszönöm.
(#) ötfelezős válasza callo hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Kapcsoló nem tud beázni?
(#) tibibalogh520 válasza callo hozzászólására (») Dec 11, 2011 / 1
 
Szia!
Régen volt egy olyan tipusú csengő, melyben benne volt a reduktor. Végül is, maga a reduktor vasmagja rángatott egy állandómágnest a kiszorított mágnesestér hatására, mikor a szekundert a csengő nyomó zárta.
Ez az állandómágnes egy rugólemezen van.
próbálj meg állítani rajta.
A harangot le kell szedni, alatta találod a trafót, és a mágnest.
(Ha jól emlékszem, valami V-CS volt a típusa?)
(#) callo válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Szia!
Sajnos nem segített a rugólemez állítás. Fázisceruzával megnéztem és kap áramot folyamatosan. Ez lehet a gond? Teszek fel 1 képet.
Köszi.

csengő.jpg
    
(#) tibibalogh520 válasza callo hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Szia!
Ez nem az a típusú csengő amire gondoltam.
Nézd meg a csengőnyomót, ahogyan Ötfelezős is javasolta. Lehet, hogy beázott!?
(#) callo válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Szia!
Lekötöttem a csengő kapcsolót. Továbbra is fent áll a probléma, búg, rezeg, magától csenget.
Most lekötöttem magát a csengőt. Nem tudtam más megoldást. Mi lehet?

Köszi.
(#) ötfelezős válasza callo hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Persze, jó lenne tudni, milyen állapotú és mennyire jó műszakilag a hálózat és a berendezések.
Rossz érintkezéssel kap fázist. Vagy vezetékeken át, vagy valamilyen készüléken át.
Ha több kismegszakítód van, akkor egyenként kapcsold le azokat, és nézd meg, mikor szűnik meg a fázisceruza jelzése. Aztán azt a kört meg kéne vizsgálni közelebbről.

De amikor nem vagy biztos abban, amit csinálnál, akkor inkább ne csináld.
(#) elhungaro hozzászólása Dec 12, 2011 /
 
Sziasztokmi a neve magyarul azoknak a rendszereknek amik 4 ill 8 eres 30 V koruli EDV kábelekkel szer.,nyomogombok parhuzamossan,kulon cimmel es a foelosztobol vezerelve minden?!?!?!
Egy korházat épitünk naaagyon komoly!!!
thx
üdv
(#) Akashi válasza elhungaro hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Én még a kérdést se értem.
(#) Akashi válasza callo hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Hol kötötted le? Mert ha a nyomógombnál, és így is rezeg, zárlatos kezd lenni a vezeték. Legalábbis egy lehetséges ok.
(#) zoli_varga válasza elhungaro hozzászólására (») Dec 13, 2011 /
 
Általában EIB. De hogy párhuzamos legyen?
Ilyen nagy létesítményeket buszrendszerben szoktak kivitelezni.
(#) callo hozzászólása Dec 13, 2011 /
 
Sziasztok!
Hívtam szerelőt. Azt mondta tönkrement a csengőben az egyik valami tekercs.
(#) oregbeatsuhanc válasza tilde hozzászólására (») Dec 13, 2011 /
 
Szia! Házi szennyvíztisztító berendezés, és forgalmazó cég engem is érdekelne. Ha esetleg tudsz írni a működéséről is bővebbet azt megköszönném.
Üdv. Öbs.
(#) zolika60 válasza callo hozzászólására (») Dec 14, 2011 /
 
Mondott valamit. Ha a tekercs rossz a csengőben akkor csöndben van :yes: .
(#) erbe válasza callo hozzászólására (») Dec 14, 2011 /
 
Ez egy sima réges-régi kapucsengő. Nem a rugólemezen kell állítani, hanem ott van az állítócsavar, azzal lehet beállítani a hangját. Ha állandóan rezeg, akkor a nyomógomb körében valahol zárlat van. Ez a fajta csengő csak a nyomógomb megnyomásakor kaphat feszültséget.
(#) proba válasza callo hozzászólására (») Dec 14, 2011 /
 
Először tisztázni kellene honnét kapja a csengő üzemszerűen az áramot.(külön transzformátora van ,vagy a kaputelefonnal összeépített valami adja az áramot neki, fizikailag hol helyezkedik el az egész rendszer egymáshoz képest... A csengő gombon 8V van vagy 230V ,milyen hosszan megy más vezetékekkel párhuzamosan a nyomógomb vezetéke, esetleg nem lehet hogy a vezeték szigetelése megsérült és esetleg testre ért az egyik ér?
Sajna (legalábbis remélem) a fázisceruza nem igazán mérvadó.
Amit még tehetsz ha 8V a csengőd ,teszel rá párhuzamosan egy 10-12V égőt hátha úgy elhallgat.
(#) erbe válasza proba hozzászólására (») Dec 14, 2011 /
 
Ilyen ősrégi kapucsengőt nem tesznek bele kaputelefonos rendszerbe.
Hacsak nem kurblis a kaputelefon.
(#) proba válasza erbe hozzászólására (») Dec 14, 2011 /
 
Talán a régebbi rendszerekben ajtócsengőként mintha használtak volna mechanikus csengőt ,és az valami módon csatlakozott a kaputelefonra (mondjuk az lehet hogy még csak a felcsengetős variáció volt ,de itt semmit sem lehet még tudni róla.)
(#) Balaa16 hozzászólása Dec 15, 2011 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem: a lakásukba 3 fázis jön be. Egy 1fázisú kismegszakító van az óra mellett amivel az egész házat tudom áramtalanítani. De van még az óra előtt három olvadóbiztosító, külön-külön minden fázisra. Azokkal pedig a szobákat tudom külön áramtalanítani. Két szoba konnektorjának a fázisa között 400V-ot mértem. Ebből gondolom, hogy külön fázisra van kötve a két szoba. De akkor hogy lehet, hogy az egész házat tudom áramtalanítani egy egyfázisú kismegszakítóval? Remélem érthetően írtam.
Üdv! Balázs
(#) fulcsii válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Lehet hogy azzal a 0 "N" van megszakítva?
Húzd le és akkor is mérd meg, meg van e a szobákban a 400V, vagy a fáziscerkát dugd bele!
(#) Balaa16 válasza fulcsii hozzászólására (») Dec 15, 2011 /
 
Szia!
Köszönöm a választ! De nem úgy van, hogyha a nulla megszakad, akkor a fogyasztók egymáshoz képest csillagba lesznek kapcsolva? Majd holnap kimérem, most már sötét van.
Üdv! Balázs
Következő: »»   174 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem