Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RF műszerek, mérések
 
Témaindító: pucuka, idő: Júl 10, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 53
(#) pucuka válasza gkari hozzászólására (») Okt 8, 2011 /
 
Muszály stabilnak lenni, ezt pedig csak jó mechanikai kivitel biztosítja. A javítás sokadrangú kérdés.
(#) gkari válasza pucuka hozzászólására (») Okt 9, 2011 /
 
Sikerült megjavítani! Az egyik óriási forgósávváltó leszedői, szegmensei voltak koszosak, és némelyik kissé laza. Rendesen szét kellett pakolni a környezetét is, hogy kivehető legyen-na meg vissza. Azért itt találkoztam néhány otromba forrasztással is. A visszadobozolás komoly fizikai munka volt,de sebaj. A Pacsirta AM-KF rendben,vételkészség kíváló, következik az FM-KF a 1172-vel. Köszönöm a segítséget!
(#) pucuka válasza gkari hozzászólására (») Okt 9, 2011 /
 
Gratulálok, van egy jó műszered.
(#) zotya_70 hozzászólása Dec 7, 2011 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!
CATV jelszintet szeretnék mérni. Elgondolásom szerint elég lenne két ponton mérni, VHF alján és UHF tetején, hogy hosszú kábel esetén a kábelveszteséget ki tudjam egyenlíteni.
A kijelzést praktikusan egy AVR-rel megoldom, de az RF részében nincs sok tapasztalatom.
Készített már valaki ehhez hasonló egyszerű mérővevőt?
(#) Ferkógyerek válasza zotya_70 hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Szia!

Ha az RF részben nincs sok tapasztalatod a következő megoldást javasolnám.
Kell egy TV tuner, a tuner után egy sávszűrő 38MHz-re, majd egy logaritmikus detektor. A detektorról lejövő egyenfeszt kell csak mérni és kijelezni.
Az elkészült "műszert" ezután egy hiteles szignálgenerátorral be kell mérni. 5-10MHz-enként felvenni egy kalibrációs görbét, a tuner frekvenciaátvitelének kompenzálásához.
Ha mikrovezérlővel vezérelnéd a digitális hangolású tunert és mikrovezérlővel mérnéd, illetve jeleznéd ki a detektorról lejövő egyenfeszt, rögtön szoftverből lehetne kompenzálni a kijelzett értéket a frekvencia függvényében. Így a teljes sávban mérhetnéd a jelszinteket.
(#) zotya_70 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Szia!

Köszönöm a gyors választ!
A tuneres megoldás jól hangzik, és számomra is kivitelezhető, úgy gondolom.
Digitális hangolású tunert gondolom PC-s tévékártyából ki lehet termelni.
Ha elakadok, akkor kérnék még majd segítséget!

Köszönöm!
(#) Ferkógyerek válasza zotya_70 hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Digitális hangolású tunert találsz az elmúlt 15 évben gyártott televíziókban és videókban is.
Ha elakadnál írj nyugodtan, mindíg van itt valaki aki segít.
(#) Medve válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Szia, ha a tunert megtoldjuk a KF erősítőjével, akkor annak az AGC jele felhasználható erre. -?. Remélem a késleltetés nem zavar.
(#) elektrorudi válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Szia,
Szeretném megkérdezni, hogy ezt a mérést milyen hardverrel / szoftverrel csináltad? Mik a határai (alsó - felső frekvencia tartománya)?
Nekem is van wobblerszkópom 1GHz-ig, de kissé nehézkes a használata (van vagy 50kg...) Esetleg belevágnék egy ilyesmibe, ha ez DIY kategória.
(#) Ferkógyerek válasza Medve hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Ha az AGC dinamikatartománya elég a feladathoz, azzal is meg lehet oldani.
Némelyik FM-KF IC 50-60dB dinamikájú, elég jó linearitású térerő mérő kivezetéssel rendelkezik, ami szintén jó megoldás lehet.
(#) Ferkógyerek válasza elektrorudi hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
A hardver és a szoftver innen való.
A hardvert némileg módosítottam ezért az alsó frekvenciahatára (ahol még megfelelőek a paraméterei) 2MHz, a felső 200MHz. Ez még a régi párhuzamos portos verzió.
Jelenleg fejlesztés alatt áll egy, az új USB portos olasz verzióra épülő hardver, melyhez egy külső frekvenciatöbbszöröző egységet is tervezek építeni.
Alap kiépítésben a wobbler része 0-200MHz az antenna analizátor része 1-200MHz. Frekvenciatöbbszörözővel a Wobbler része 500MHz-ig kitolható (az AD8307 miatt), az antenna analizátor része pedig 800MHz-ig (az alkalmazott iránycsatoló miatt).
Hogy mennyire otthon elkészíthető? Nekem sikerült itt van néhány kép a nyákokról.
(#) pucuka válasza elektrorudi hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Lehetne többet tudni a wobbleredről, mérőfejek megvannak?
(#) szendi001 válasza elektrorudi hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
50 kg os nekem is van, és Ferkógyerek tanított meg használni. Szóval tegyél fel képet és jelezd az állapotát. Ha szovjet, akkor nem biztos hogy kell hozzá mérőfej. Az enyémen 60 ohm-os bemenet van. BNC-t lehet elé gyártani. A kép és a típus függése a további mérés menete.
(#) zotya_70 hozzászólása Dec 8, 2011 /
 
Sziasztok!

Nincs valakinek véletlenül a fiókja alján elfekvőben 1-2db AD8307 log detektora? Vennék tőle...

Üdv!
(#) szendi001 válasza zotya_70 hozzászólására (») Dec 8, 2011 /
 
Ebay.
(#) pmaroti válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 8, 2011 /
 
Köszönöm én is az ebay-es hozzászólást, bár sokmindent rendeltem már ott, most találtam pár "olcsó" Hong-Kong-i darabot (pl. ad8302, ad603).
Rendeltem, remélem megjönnek, mert olcsóbb, mint az analog honlapján lévő 1000 darabos ár...
(#) szendi001 válasza pmaroti hozzászólására (») Dec 9, 2011 /
 
Ezt csináljuk mi is, nekem eddig minden darab jó volt.
(#) zotya_70 válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
ok! megrendeltem az ad8307-et az ebay-en.
sikerült egy UV916 -os tunert is beszerezni.
a vezérléshez és kijelzéshez megvan mindenem.
38MHz-es szűrő típust tud valaki mondani? azt még be kell szereznem. esetleg nem használt tévéből kitermelhető?
(#) Ferkógyerek válasza zotya_70 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Kitermelhető TV-ből, videóból, de itt kapható is.
(#) satlokk válasza pucuka hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Ezzel egyetértek,ezek még mindig stabilak,nekem is van hasonló Emg-orion gyártmány Tr 1173/B 4-250 Mhz-g müködik.stabil és pontos a freki stabilitása még mindíg kiváló! Igaz nagy darab,és föleg nehéz.
(#) satlokk válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Sziasztok!
Ehhez hasonló megoldást közöltek le a Rádiótechnika folyóíratban is ha jól emlékszem 1986-s évbenha megtalálom bescannelem és felteszem ide,kis átalakítással megépíthetö.Vagyis modernizálni kell a mai kornak megfelelöen,elvnek meg kiváló.
(#) zotya_70 válasza satlokk hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
köszönöm a válaszokat, és a segítséget!
ha van elvi rajz,azt is átnézem, minden információ jó, sokat segít, mert nekem nincs a kisujjamban ami nektek zsigerből jön. )

thx!!
(#) Suncorgo hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Sziasztok

Első körben egy freki mérőt akarok összehozni csak még az nem tudom hogy 2x16lcdvel vagy 7 szegmenses kijelzővel fogom... Ezután egy oszcillátorral alkalmassá akarom tenni LC mérésre is. És akkor lesz végre egy normális L mérőm is. Ami most van az csak 1uH a legkisebb érték amit mér.

A frekimérő kalibrálással működésének hitelességével nem lesz gondom. Valamikor építettem egy 4szög jel generátort (csak elő kell keríteni a panelt) azt hiszem 10Mhz kvarcoszcillátor hajtja aztán szépen le van osztogatva az órajel 74AC161-el egymás után vagy 4el.
(#) ha9pi.feri válasza Suncorgo hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Szia!
Miért nem csinálsz L-C-f mérőt? A neten van elég sok egyszerű és pontos műszer leírás.
(#) Suncorgo válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
A legtöbb LCf mérő PIC-el van. Én meg AVR párti vagyok. Tudom van AVRhez is. De egy saját konstrukciót akarok saját szoftal. Ebben kérem majd a segítségeteket. Az LC mérő oszcillátorába sok kapcsolásban láttam az LM311et. Most ezn nem lehet helyettesíteni pl LM319el vagy LF356al?
(#) pucuka válasza Suncorgo hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Előbb-utóbb szükséged lesz LC mérőre is. Ha jól tudsz programmozni, akkor tanulmányozd a háromvoltmérős impedancia mérés elvét. Ha ezt megérted, akkor gyakorlatilag két hiteles, és pontos etalonra lesz szükséged, és két feszültség méréssel megoldottad a problémát. A harmadik feszültséget nem kell mérni, ez a generátor kapocsfeszültsége, és ismert (hitelesítéskor). Ezekből számítható az impedancia abszolút értéke, ill. a frekvencia ismeretében a fázisszöge is. Így már számítható az L, és C értéke, ill. a veszteségei.
(#) szendi001 hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Sziasztok! Nagyon egyszerű hangoló generátorra lenne szükségem, lehetőleg valamiféle üttetős elven. AM reflex vevőt és AM egyenes vevőt kellene sorozatban hangolni több telephelyen cefet olcsón.

Kisegítene egy átütős megoldás, arra gondoltam 455-ös rezonátort üttetnék sáv alján és tetején. Frekimérő, egyéb okosság kizárva, oktató rádiós cikksorozathoz kellene modulként. 1 megás kő megadná a sáv közepét.
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Esetleg a kristállyal egy 4 MHz oszcillátor, és egy 4,4 - 5,7 MHz között hangolható oszcillátorok különbségi jeleként. A leválasztó erősítőt tápban AM modudulálva egy egyszerű 1 kHz -es fázistolós oszcillátorral. Így beleesik a KF frekvenciák többsége is. Az 1 MHz -es kristály elegendő hitelesítőnek.
(#) Suncorgo válasza pucuka hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Az a gond a 3 voltmérős módszerrel hogy a 3 voltmérő negatívja nem közös. Valahogy emiatt szintilleszteni kellene GNDre mert az avr csak GNDhez képest tud mérni. Fel is tudnám használni a 10 bites A/D átalakítókat 5V referenciával 4.8mV felbontással vagy 2.56V referenciával 2.5mV felbontással.
(#) pucuka válasza Suncorgo hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Valahogy csak megoldották, mert igen sok műszer működik igy, pl. PIC -es mérők, vagy a PC -s hangkártyás mérők. Ha AVR -el szeretnéd, akkor vagy keresel egy ilyen megoldást, vagy átszerkeszted egy PIC -esmérő programmját AVR -esre. Mivel én a programmozáshoz nem értek, nekem megfelel egy PIC -es mérő is.
A három közül az egyik feszültséget nem kell mérned, mert azt a hitelesítéskor állítod be.
Következő: »»   12 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem