Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1538 / 3960
(#) Balaa16 hozzászólása Jan 2, 2012 /
 
Sziasztok!
Ne kövezzetek meg, a kérdést már feltettem egy másik topicba is, de úgy látom, hogy az kevésbé látogatott mint ez. (1 éve volt az utolsó hsz.) Szóval: Csináltam az LM350-es IC-vel egy fesz. szabályozó áramkört. Ez olyan egyszerű, hogy szinte lehetetlen elrontani. Nekem mégsem működik. 30V-os tápfesszel járatom. A feszültséget pedig csak 20V-ig tudom leszabályozni. Mi lehet a gond?
Ha baj, hogy ide is feltettem a kérdést, akkor bocsi modik!
Üdv! Balázs
(#) Dániel X válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Látatlanban senki sem tud segíteni. Kép a szabályzóról, általad készített nyákrajz kellene hozzá.
(#) Balaa16 válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Ok ok. A kapcsolást az adatlapból másoltam ki. Már sokszor ellenőriztem, de semmi hibát nem láttam. PróbaNYÁK-ra készítettem. Egy 8A-es diódahíddal egyenirányítottam, utána 2200µF-os pufferkondi, és 100nF-os szűrőkondi. Így vittem a feszt a 3. lábra. A 2. lábat kötöttem a kimeneti banán ajzatra. Az 1. lábat pedig egy 5KOhm-os potin keresztül a GND-re. A kimenetet és az ADJ lábat összekötöttem egy 110Ohm-os ellenállással. A képen azért látható 2 LM350-es, mert kétcsatornás lesz a táp.
Üdv! Balázs

100_4108.jpg
    
(#) kadarist válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Valahogy így néz ki, mint az első rajzon? Bővebben: Link
(#) Dániel X válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Üdv!

Leírásod alapján jól van megépítve az áramkör. 1,5 volttól 20 voltig tudod szabályozni vagy 20 volt alá nem megy a fezsültség?
(#) Hp41C válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
A csavarok alatt van szigetelő alátét?
(#) 010203 hozzászólása Jan 2, 2012 /
 
Sziasztok!

Végigolvasgattam az Elektronikai alapismereteket, szóval az alap elméleti tudás meg van, hogyan lehetne hozzáfogni a gyakorlathoz? Vagy hogyan kellene hozzáfogni a gyakorlathoz?

Üdv
010203
(#) Balaa16 válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Sziasztok!
20V alá nem megy a feszültség.
Hp41C: Igen, tettem szigetelőt, a csavarokra pedig gumialátétet. Kimértem multival, nem ér hozzá a hűtőbordához.
kadarist: igen, úgy néz ki.
Üdv! Balázs
(#) Balaa16 válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Sziasztok!
Már nem tudtam módosítani a hsz-t. Lehet, hogy az ADJ-OUT közötti ellenállást kéne megnövelni? Én 120Ohm-osat használtam, a rajzon pedig 620 Ohm-os van.
Üdv! Balázs
(#) blackdog válasza Stefan hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Idézet:
„Most lehet nagy * írtam az előbb. Az a 4-es honnan is jön ki?”

A mellékletben, hogy hogyan jön ki az a 4-es szorzó az ellenállásra. 12.6 Példa
A kérdező esetében csak az a ciki, hogy ő a kapocsfeültséget ismeri.

telj-max.pdf
    
(#) kendre256 válasza blackdog hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Ráadásul egy transzformátor teljesítményét ebből nem lehet kiszámolni, mert az nem illesztett generátor, hanem ideális feszültséggenerátornak tekinthető inkább.
(#) Balaa16 válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Sziasztok!
Sikerült megjavítanom! Nem tudom, hogy mi volt a baja. Az egyik LM350-t sikerült elfüstölnöm egy rövidzárlat miatt. A másik ág szerencsére működik. 1,25V-32V-ig tudom szabályozni.
Üdv! Balázs
(#) -Thomson- hozzászólása Jan 2, 2012 /
 
Üdv mindenkinek, az lenne a kérdésem, hogy olvasgattam, egy két fórumon, hogy diódaellenörzővel meg lehet mérni, tranzisztor, IC, vagy FET nyitófeszültségét, és van itthon egy ilyen p6nc60fp FET-em, és nem tudom, hogy a szemből nézve a jobb és a középső lábon a nyitófeszültség 0,533, a bal középső lábon pedig nincs nyitófeszültség, vagyis a műszer szerint nincs, akkor ez már nem jó ugye?
(#) blackdog válasza -Thomson- hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Mi lenne, ha megnéznéd az adatlapját
Bővebben: Link
(#) blackdog válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Azért ítam mert én úgy vettem ki a szavaiból, hogy a két szélső lábban sem biztos, hogy melyik-melyik.

Ráadásul a középső láb nem is a Gate.

Meg azért sok hasznos infó van ott, hogy kiderüljön jó-e vagy sem.
[off]Én bízom ebben a multiméterezésben.
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
[off]
Már nem tudtam módoítani.
Szóval én is jól benéztem. A mellékelt kép alapján bedőltem, hogy a középső láb a Gate a (G) jelölés miatt.
:hide:
(#) gammabuta hozzászólása Jan 2, 2012 /
 
Üdv!

Tranzisztort kellene tesztelnem, hogy melyik a hibás és egy erősebb helyetesítőre kicserélnem.

A multiméteremnek van tranzisztor tesztelő állása, de sosem teszteltem (vele vagy nélküle) még tranzisztort, így nem tudom mi jelenti a jó meg a rosz állapotot, ebben kérnék segítséget.

Odáig eljutottam, hogy megnéztem NPN vagy PNP a tranzisztor, hogy mi a BEC láb kiosztása és úgy beleerőltettem a lábait a teszter csatlakozóba a kiosztásnak és típusnak megfelelően, majd a multimétert a hFE állásba tekertem.

Ha nincs benne a tranzisztor 000 van a kijelzőn, ha jól belenyomom akkor 130 körüli értéket mutat.

Mi jelenti azt, hoyg jó a tranzisztor, milyen értékeket kellen mutatni rosznál és jónál?

Köszi a válaszokat!
Csatolok képet a multiméterről.
Sajnos a leírása nincs meg és neten sem találtam a tesztelésről útmutatót.
(#) granpa válasza 010203 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Helló! Némi szerszámozottság (páka-lehetőleg nem hálózati), mérő eszköz (DVM), forr. ón stb. Kinézel egy egyszerű kapcsolást, és megépíted (pl: LED-es villogó). Ha nem megy segítünk. Gyűjtöttél már alkatrészeket?
Rossz tápegység, TV, stb.-ből. Ne mindjárt a boltba rohanj (sok lehet a tanulópénz!)
Hajrá:Kálmán
(#) granpa válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 2, 2012 / 1
 
Helló! Ha jól dugtál, akkor ez a bétája a tranyónak: tehát JÓ! Ha nem mutat semmit akkor vsz. rosz a tranyó, de én kimérem lábanként, mert nem mindig sikerül eltalálni a berakást.
(#) Sanya0128 hozzászólása Jan 2, 2012 /
 
Hello
Nekem van egy próbapanelem de aligha tudok rajta csinálni valamit, mert még ugye csak most kezdtem.
A led égetése megy de a villogtatása nem.
Megtudná nekem mondani hogy kell?
(#) Sanya0128 hozzászólása Jan 2, 2012 /
 
Elmagyarázná nekem valaki hogy hogy kell kiszámolni a legegyszerűbben hogy milyen ellenállás kell valamihez?
(#) granpa válasza Sanya0128 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Helló! Nézegesd a LED-es topicokat!
(#) gammabuta válasza granpa hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
köszönöm,
elvileg jól dugtam,
sajnos nem értek annyira tranzisztorokhoz, hogy tudjam mi a "bétája"...

Ez amin kipróbáltam egy vadiúj boltból vásárolt 2SB826

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/sanyo/ds_pdf_e/2SB826.pdf

Itt irnak valami hFE-ről amia multiméteren is a tesztelő mód neve
"The 2SB826/2SD1062 are classified by 1A hFE as follows :
70 Q 140
100 R 200
140 S 280 "
de ez nekem kínai.
(#) Sanya0128 válasza granpa hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
oké
kösz
(#) Mybuster válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
A Data-ba megtaláltam!
1 : Base
2 : Collector
3 : Emitter
(#) blackdog válasza Sanya0128 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Kezdésnek pl.:
Bővebben: Link

És guglizz sokat elektrotrchnika alapjai címmel.

Amúgy LED-et égetni bárki tud csak egy gyufa vagy öngyújtó kell hozzá.

Villogtatni az alapkapcsolások között talász példát vagy 555 IC. De az utóbbi talán még korai.

Idézet:
„Elmagyarázná nekem valaki hogy hogy kell kiszámolni a legegyszerűbben hogy milyen ellenállás kell valamihez?”


Mégis mihez? Legegyszerűbb OHM törvénye.
Itt is igaz, hogy a cél szentesíti az eszközt.
(#) Mybuster válasza Sanya0128 hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Szia én is javaslom a Googlet Itt van pár kapcsolás.
Ne555-el
Tranyós

Lm3909-el

Sok Sikert!
(#) granpa válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 2, 2012 / 2
 
Hy! A "béta", a jel(áram) erősítési tényezője a tranyónak. Bázisáram változásra, hányszorosára nől collector áram; röviden. A betű, vagy szám jelek a typus jel után, egy tól-ig jelzése az erősítésnek. Katalógus adat, mint láthatod; Q=70-140-ig(béta) s.í.t. Van magyarázó topicunk.
(#) 76peti hozzászólása Jan 2, 2012 /
 
Hali!
Még új vagyok, kérdésem lenne 220 v 1500w üzemi kondis motort vásároltam terhelés nélkül elindul, viszont terheléssel nem, ez csak annyit jelent, hogy ékszíj rajta és üres tartálya mivel kompresszorra menne, a csapágya kissé zajos lehetséges, hogy ez okozza ?
köszi a választ előre is
(#) -Thomson- válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 2, 2012 /
 
Értem, akkor valószinüleg jó, köszönöm, amúgy csak összeszedem az ilyen kis mütyűröket, hogyha elkezdem tanulni majd ezt az elektromosságot, és kapcsolási rajzok alapján meg kell csináljak dolgokat, akkor legyenek itthon működő cuccok, mert itt a közelben nincs ilyen szaküzlet ahol lehet ilyeneket kapni, ha meg netről rendelem a posta egy 1000-res és hát ki ad ki annyit egy 50Ft-os tranyóért például!
Következő: »»   1538 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem