Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   710 / 1385
(#) pcroland válasza sastas01 hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Vasdarabbal tényleg kiszedhető belőle a lemart réz? Nem oldja azt is?
(#) Dániel X válasza lgyk hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
A réz-kloridos - sósavas maratás ezek szerint környezet barátabb. Használtál vagy használsz ilyen marató anyagot?
A réz-klorid amatőr szinten beszerezhető egyáltalán? Wikipédia szerint kén-dioxid kell az előállításához ami szintén mérgező vegyszer.
Réz(I)-klorid

Kén-dioxid
(#) p_istvan válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Már volt róla szó: cucl
Én pédául elfekvő permetezőszerből állítottam elő...(Rézoxiklorid)
(#) lgyk válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Hidrogén-peroxid - sósav maratást használtam, de egy jó ideje már nem kapott új peroxidot, így lényegében lassan átalakult réz-klorid - sósav rendszerré. Mivel nem tudom, hogy az utóbbi időben a réz-klorid vagy a maradék peroxid dolgozott-e benne, ezért nem tudom egyértelműen megválaszolni a kérdést.

Réz-klorid - sósav maratás (angol)

A réz(I)-klorid nem ugyanaz, mint a réz(II)-klorid. Ez utóbbira hivatkozunk általánosságban, ha nem jelezzük külön az oxidációs állapotot. És az anyagot, ami a maratáshoz kell, elég egyszerű előállítani.

A módszer nagyon egyszerű: először el kell készíteni egy hidrogén-peroxid - sósav maratót, majd használni kell tovább, peroxidot nem kell pótolni, csak időnként a sósavat. Először a peroxid oxidál, keletkezik réz(II)-klorid. Miután a peroxid elfogyott, a réz(II)-klorid a rézzel reagál, réz(I)-klorid keletkezik:

Cu + CuCl2 -> 2 CuCl

Ha a maratót levegőztetjük, akkor az oxigén a levegőből oxidálja a réz(I)-kloridot réz(II)-kloriddá:

4 CuCl + O2 + 4 HCl -> CuCl2 + 2 H2O

Ha a folyamatot egészében nézzük, akkor a maratást valójában a levegő végzi, és "melléktermékként" még több maratószer keletkezik.
(#) Dániel X válasza lgyk hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Ez érdekes. Akkor a sósavas hidrogén-peroxidos eljárás kifizetődőbb.
A peroxidot csak vegyszerboltban lehet kapni vagy valamely más boltban is?
(#) lgyk válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Fodrászkellékként is forgalmazzák, vagy gyógyszertárban kapható.
(#) Dániel X válasza lgyk hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
De ha azt nézzük hogy veszélyes gőze keletkezik míg a vaskloridnak és a nátrium perszulfátosnak kevésbé veszélyes. Lényegében dönteni kell a gyorsaság és a biztonságosabb módszer között.
(#) p_istvan válasza lgyk hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Így elég lassan ál elő a megfelelő töménység (1,2 - 1,4 között) a hatékony maratáshoz, bár előbb utóbb összejöhet, akku savfokolóval lehet ellenőrizni...
(#) p_istvan válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Most két dologról van szó és szerintem kevered őket:
1; sósav és hidrogénperoxid --> gyors és veszélyes, sok klór kerül a levegőbe.
2; CuCl + pár százalék sósav --> lasabb (olyan mint a vasklorid) ezért és mert kicsi a sósavtartalma (csak amenyi a lemarandó réz oxidálásához kell) csak elenyésző menyiségű klór kerül a levegőbe. És igen szépen mar...
(#) Dániel X válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Értem.
(#) gulasoft válasza lgyk hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Ez érdekes, mert a múltkor azt írták, hogy a hidrogénperoxid sóavas marató idővel "rézgáliccá" válik és akár permetezni is lehet vele, most meg kiderül, hogy csak sósav kell hozzá és mar. Most akkor melyik az igaz?
(#) p_istvan válasza gulasoft hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Rézgáliccá (réz(II)-szulfát) kén hiányában nehezen válik, de rézgálicból előállítható maratószer: CuCl előállítása
(#) tikitiki hozzászólása Jan 20, 2012 /
 
Nátrium Perszulfát ami tökéletesen megfelel szépen mar , nem mar alá , gyors , és tiszta kell ennél jobb ?
Speciel én úgy szoktam csinálni , hogy adott edénykébe bele állítva a nyák , annyi oldat , hogy ellepje a rajzolatot , de lehet úsztatni , vagy rajzolattal felfelé is attól függ mekkora a nyák méret . Az edény felé egy halogén izzós asztali lámpát helyezek elég közel az oldathoz , hogy az a kibocsájtott hőjével melegítse az oldatot, ami éppen elég ahhoz , hogy gyorsan , és szépen egyenletesen tudjon dolgozni az oldat . Nekem ez így nagyon bevált a vas klorid ,és a Peroxidos nem rendelkezik ilyen tiszta munka folyamatokkal.
(#) mrobi válasza tikitiki hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Nátrium perszulfátot hol szereztél be?
(#) gulasoft válasza mrobi hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Azúr vegyszerbolt, Józsefkörút.
(#) tikitiki válasza mrobi hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
A megoldást a képen láthatod bal felső sarok
(#) kameleon2 válasza mrobi hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Conradnál is van....
(#) tikitiki válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
A Conrad árait nem tudom milyenek , de ahogy hallottam elég drága cég.
(#) elektro95 hozzászólása Jan 20, 2012 /
 
hali az lenne a kérdésem hogy a fényérzékeny nyákot meddig kell világítani ?
(#) kameleon2 válasza tikitiki hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Attól függ mit veszel és mennyit. Egy darabnál sokszor megéri. Egy zacskó maratószer azért elég sokáig kibírja. A TME sem jobb, mert nagyon lassúak, Ha valami csak a katalógusban szerepel, "rendes szállítási idő" megjelöléssel - kb. 3-4 hónap mire kihozzák... és nem feltétlenül olcsóbb. A Conradé legalább 2-3 nap alatt megvan és eddig korrektül meghoztak mindent. Egyébként 2490Ft 600grammos fiola. Most néztem, maratószulfát néven találod meg, vagy rákeresel a "marató" szóra az oldalukon.
(#) kokozo válasza elektro95 hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Szia! Ez sok mindentől függ.. Például mivel világítod, vagy milyen messziről, és az se mindegy, hogy pozitiv20, vagy gyári fotolakkos a paneled.. Én 4db 8 wattos uv fénycsővel 5 percig világítom 10cm-ről a gyári lakkos panelt.
(#) tikitiki válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Hát nekem még eddig 2 napnál nem volt több a rendelésem mire mag kaptam , bármi is volt rendelve .De ki hogy , és honnan a lehetőségek tárháza elég széles.
(#) elektro95 válasza kokozo hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
hali hát gyári lakos panel kb 15 cm fél óra volt az első kísérletnél de az elő hívásnál semmi se történt amúgy 2 db uv leddel
(#) Dániel X válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget és a válaszokat.
(#) gulasoft válasza tikitiki hozzászólására (») Jan 20, 2012 /
 
Szerintem az azúr a legolcsóbb, ott kilóra adják nem ilyen kis zacsikban.
(#) tikitiki válasza gulasoft hozzászólására (») Jan 21, 2012 /
 
Az lehet csak erre felé nálunk nincs Azúr
(#) kameleon2 válasza tikitiki hozzászólására (») Jan 21, 2012 /
 
Egyszer már vártam 6 hónapot. Most 3 hónapja várok 10 csatlakozóra..
(#) tikitiki válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 21, 2012 /
 
És ezt a tme től rendelted , és volt is raktáron ?
E mailez rájuk . hogy mi van.
(#) kameleon2 válasza tikitiki hozzászólására (») Jan 21, 2012 /
 
Ami raktáron volt azzal nincs baj az utóbbi félévben (2-3nap) csak ami "rendes szállítási határidő" -vel lett visszaigazolva és nem volt raktáron. A gáz igazán az, hogy közben kínából direktben rendeltem eszközöket - 3 hét alatt itt volt - 1mx1mx1m-es csomagban.... A Texastól rendeltem Launchpadot - 2 nap alatt itt volt. Nem értem a késedelem okát, főleg, hogy gakorlatilag RJ45-ös csatlakozóról van szó - csak 180 fokos(egyenes) trafós - ennyi az extra tudása.
(#) Moderátor hozzászólása elektro95 hozzászólására (») Jan 21, 2012
 
Nekem pedig az lenne a kérésem Hozzád, hogy a nagybetű-váltót (SHIFT) ne felejtsd el használni! Köszönöm.
Következő: »»   710 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem