Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Aritmetikai műveletek 2-es, 8-as, 10-es, 16-os számrendszerekben
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Sanyi87 hozzászólása Szept 22, 2007 /
 
Hali
Valaki tudna segédletet adni a témával kapcsolatban? Esetleg egy- egy példán végigvezetni h kell a műveleteket elvégezni..pl 2db hexa számot kivonni egymásból..stb. köszönöm
(segédlettel kapcsban van 1 pdf-em de jó pár számolás szerintem el van rontva benne..aszittem h értem erre másik példa tök gány..szal most fejemben éj van..)
(#) PCB válasza Sanyi87 hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
Szia !

sok-sok segítség

Üdv!
(#) Sanyi87 válasza PCB hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
hali
kösz de nem hiszem h segít ez a problémámon...
Ebből tanulok én is és itt vannak szerintem olyan példák melyek rosszak...szal azt hittem értem erre a köv példánál megakadok pedig ugyan ugy csináltam mint előtte...és azért írtam ide hátha valaki elmondaná h h kell számolni..pl másik példákon..stb...kösz
(#) Doky586 válasza Sanyi87 hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
Ha konkrétan számolni akarsz akkor használj számológépet (Scientific calculator) ami tud BIN/OCT/HEX üzemmódot is a DEC mellett.. Az én majd 20éves egyszerű/olcsó Sharp EL-506-osom is simán tudja.. Electro/számtech téren szerintem ez nélkülözhetetlen funkció.
(#) Stadi válasza Sanyi87 hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
Sztem próbálkozzunk konkrét példákkal, mi az, ami megy, mi az, amit nem értesz?
(#) Sanyi87 válasza Stadi hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
hali...ok
Szóval pl 123oktálisból 55 oktális az h lesz46oktális?
Mondjuk jó lenne ha az előbb linkelt pdf-ből az adott példákból mindegyik fajtából magyarázat is lenne...esetleg ha valaki nagyon ráér.. ..megköszönném..
De némelyik példa tényleg roszz..megnéztem számológépen és tényleg el van rontva..de akkor mért teszik fel netre..(biztos azért h jól összekavarjanak.. )
(#) Sanyi87 válasza Sanyi87 hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
pl..két oktális szám kivonása csak ugy lehet h átváltom őket decimálisba..majd elvégzem a műveletet..azután vissza oktálisba??? és 100hexábol 1hexa az hogy lesz FFhexa??
(#) Moderátor hozzászólása Szept 22, 2007
 
Ez a Fórum, mióta foglalkozik informatikával?

(#) Sanyi87 válasza (») Szept 22, 2007 /
 
Mért?.. most komolyan nem szabad..?..vagy csk viccelsz...Amugy ezek a dolgok eléggé az elektronika alapjai (főleg progizás téren)..szerintem
(#) Moderátor hozzászólása Sanyi87 hozzászólására (») Szept 22, 2007
 
Nem vicc.
Témát lezártam.
(#) Dudus válasza (») Szept 22, 2007 /
 
Szerintem rokon/határ - terület, belefér, hiszen az AVR vagy PIC programozás is itt van, még ha az itt felvetett példa nem is üti meg azt a színvonalat, amit fórumba fel kellene tenni.
(#) Moderátor hozzászólása Szept 22, 2007
 
A számrendszerek és azok között való átszámolások a digitális technika alapjai...szóval szerintem az elektrohoz közel áll. Lehet tovább beszélgetni a topikban!
(#) Sanyi87 válasza (») Szept 22, 2007 /
 
Köszönöm
(#) Collector válasza Sanyi87 hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
Lehet számolni akár 100-as számrendszerben is fejbe, csak nekünk, (vagyis mindenkinek) a 10-es számrendszerbeli számolás tanították meg, így ha megpróbálsz hexába fejbe számolni, akkor ott találod magad, mint egy elsős általános iskolás 10-es számrendszer alapjainál (remélem jó volt a hasonlat ) Lehet gyakorolni, elég nehéz megszokni, meg kell tanulni az alapokat, pl elkezdeni, hogy 1+A az B stb. pár hónap, és semmi gondod nem lesz Ehhez márpedig segédlet nem kell, a gyakorlatot nem lehet 'elolvasni', gyakorolni kell. Mondjuk egy logaritmusos hexadecimális egyenlőtlenség rendszerhez már sok gyakorlat kell, de nem hiszem, hogy valaki próbálkozott volna hasonlóval
(#) ferci válasza Sanyi87 hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
Azért használhatnád a .pdf-et, amit feltettél...

Remélem, kiigazodsz az ábrán...
(#) wlaci hozzászólása Szept 22, 2007 /
 
Sziasztok!

Szerintem egy dolog miat nehéz műveleteket végezni más számrendszerben, mint a jól megszokott 10-es, ez pedig az átvitel. Ez mindig a számrendszer alapszámánál történik: a tízesesnél 10-nél, a nyolcasnál 8-nál. Vagyis tízesben 13-5=8, nyolcasbn 13-5=6 Ja és ebböl adódóan minden számrendszerben a számrendszer alapszámát "10"-nak írják, amit jobb ha nem tíznek olvasunk ha nem a tízes számrendszerben dolgozunk.
Ezt tényleg legalább olyan nehéz fejben tartani, mint az elsősöknek a tízes számrendszer szabájait. De gyakorlás teszi a mestert.
Sok sikert!
(#) Collector hozzászólása Szept 23, 2007 /
 
Ha egy kisiskolás nem 10-esben, hanem pl 21-es számrendszerben kezdene tanulni, akkor a 10-es lenne a furcsa, és érthetetlen A megszokás miatt nehéz. Gyakorlatilag az egész szorzótáblát be kéne újra magolni minden új számrendszer esetén. Meg a többi alapműveletet.
(#) Stadi válasza Sanyi87 hozzászólására (») Szept 23, 2007 /
 
Az oktális példára már kaptál választ.

El lehet végezni minden műveletet közvetlenül az adott számrendszerben is, csak ahogy előttem is írták, annyira belénk rögzült a 10-es váltószám, hogy abszolút természetellenesnek éljük meg, ha más alapszámmal kell számolnunk.

Idézet:
„100hexábol 1hexa az hogy lesz FFhexa??”


A kulcs az alapszám. Ha ezt megérted, menni fog minden (bár eleinte nyilván lassan, a fentiek miatt).

  100h
- 001h
-------
  0FFh


Képzelj a h helyébe d-t (10-es számrendszer). Ekkor az eredmény 99. Miért is? Végezzük el a kivonást az ált. iskolában tanult módon, hátulról előre: 0-1 (valójában 10-1) = 9, maradt az 1, 0 - (0 + a maradék, azaz 1) = 0-1 = 9, maradt az 1, 1 - (0 + a maradék, azaz 1) = 1-1 = 0. 16-os számrendszerben (és bármely más alapszámú számrendszerben) ugyanez az algoritmus, csak a számrendszer alapszámát kell észbentartani, meg az egyes "számjegyek" jelölését (0,...,9,A,B,...,F). Tehát ugyanez a példa hexában számolva: 0h-1h (azaz 10h-1h vagy 16d-1d) = 15d (amit F-fel jelölünk), maradt az 1h, 0h - (0h + a maradék, azaz 1h) = 0h-1h = 15d, tehát Fh, maradt az 1h, 1h - (0h + a maradék, azaz 1h) = 1h-1h = 0h. Az eredmény tehát FFh. Ha már vágod, hogy 10h-1h=Fh, akkor nem kell fejben sem decimálisra váltani a számokat.

Ennél kacifántosabb az előjeles számábrázolás, de az is megtanulható.
(#) ferci válasza Sanyi87 hozzászólására (») Szept 23, 2007 /
 
Még egy kiegészítés a példádhoz, kicsit másképp - talán így közelebb visz a megértéshez - ha a kivonandó helyiérték nagyobb.

Aztán jó gondolkodást és tanulást....
(#) Doky586 hozzászólása Szept 24, 2007 /
 
Idézet:
„A megszokás miatt nehéz.”

Pár példa ami nem 10-es alapú, mégis természetesnek tartjuk / használjuk:
- Trigonometriában perc/másodperc a 60-as számrendszeren alapul
- Időmérésben: perc/másodperc szintén 60-as számrendszer; hónap/óra 12-es számredszer
Bővebben: Wikipédia

Viszont hol használatos az 5-ös (PEN) számrendszer manapság?, egyre gyakrabban ismerik a számológépek. Azt hittem a 2/8/16 a gyakori az elektonikában..
(#) Collector válasza Doky586 hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
Ez tévedés!!! Az idő mérése is 10-es számrendszeren alapul, a szögmérés szintúgy. 60-as számrendszer lenne, akkor 1,2,3,4,5,6,7,8,9,A, B ...... stb darab számjegy lenne (még 49), és csak utána jönne a 10. Félreérthető de ez egy határértékes számolás.
(#) Dudus válasza Collector hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
Picit mindkettőtöknek igaza van de én Doky-val értek egyet.

A helyiértékek leírása a korlátozott számú szimbólum miatt két helyiértéken ábrázolódik. Egy perc vagy másodperc egy helyiértéke két helyiértéken van ábrázolva tízes számrendszerben.....
(#) Collector válasza Dudus hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
A számrendszer amit használ az 10-es, bármennyire is nem tetszik egyeseknek. Az, hogy mi milyen korlátokat szabunk a mértékegységek miatt, az nem ide tartozik, 10 szimbólum = 10-es számrendszer. Tudniillik a használt szimbólumok száma az, ami megmutatja a számrendszer típusát, semmi más.
(#) Dudus válasza Collector hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
Idézet:
„A számrendszer amit használ az 10-es, bármennyire is nem tetszik egyeseknek.”


Szerintem erre a stílusra nincs szükség, beszélgetünk!
(#) Collector válasza Dudus hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
Bocsánat.
(#) Stadi válasza Collector hozzászólására (») Szept 25, 2007 /
 
Viszont felülemelkedhetünk a leíráson, és mondhatjuk azt, hogy mivel a számjegyek kiegészítve az angol ABC betűivel még mindig nincsenek hatvanan, a görög betűket meg utáljuk (magamból indulok ki ... na jó, az Ohm kivétel), jelöljük a számokat 2 db. 10-es számrendszerbeli számjeggyel, és 59 után váltunk 0-ra. Szóval mégiscsak 60-as az a számrendszer, merthogy ott váltunk... Az, hogy hogy van leírva, valóban megtévesztő, de alapszám = váltószám!

Egyébként számomra a másodperc-perc-óra-nap-hét-hónap-év adatokkal is nehézkes a számolás. Mielőtt valaki szóvá teszi, az első 2-vel is.
(#) watt válasza Stadi hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Tehát az órák 12-es számrendszerben vannak?
Vagy talán 24-esben?

Legyen 12-esben és lássuk mit jelent 12-es számrendszerben a 11!!!!

1*12+1 = 13! pedig csak 11 óra van!

Itt valaki nagyon félreértelmezi a számrendszer fogalmát!
A számrendszereket csak úgy lehet értelmezni, ha egy helyiértéken egy karakter(jel) áll. Máskülönben nem lehetne elolvasni őket, csak használati utasítással!
(#) watt válasza Sanyi87 hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Sanyi, jutottál valamire? El tudod magyarázni a számrendszerek alap törvényeit úgy, hogy azt valaki megértse? (ha igen, próbáld meg nekünk leírni, azzal is tanulsz!)
(#) Collector válasza watt hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Így van, az alap műveleteket elvégezve bárki be tudja bizonyítani mi milyen számrendszerben van. Főleg, hogy már a tized, és század másodperceknél már nincs ilyen határolás.
(#) Stadi válasza watt hozzászólására (») Szept 26, 2007 /
 
Sejtettem, hogy filozófiai magasságokba fogunk emelkedni...

Szóval, a perc:másodperc kettőst fel lehet fogni úgy, mint a 60-as számrendszer 2 helyiértékét. Ott van a csavar, hogy (valószínűleg) pont azért nem 1 jel van egy helyiértékhez, mert ki a fene akar megtanulni 60 szimbólumot csak azért, hogy le tudja olvasni az időt. A fenti értelmezésben tehát a helyiértékek "számjegyeit" 10-es számrendszerben írjuk, mi több, össze is lehet adni őket így. De mivel a köznapi életben nem másodpercben szoktuk közölni egymással az időt, átváltjuk percre. Hogyan? A másodperben kapott értéket osztjuk 60-nal (alapszám!), ez lesz a perc, és a maradék a másodperc. Ez így simán működik. Az, hogy 54 fölötti alapszámú számrendszert egyébként nem használ az ember, nem jelenti azt, hogy csupán azért, mert nem ismerek annyi különböző jelet, amivel 1 karakterben le tudom írni a számjegyeket, nem lehet hozzá megadni értelmes, könnyen kezelhető ábrázolást.

A 2 perc 35 másodpercet sem úgy írod le, hogy 235. Vagy igen? Úgy írod, hogy 2:35. Vagyis elválasztottad a helyiértékeket, ezzel egyértelműen megadtad, hogy a 2 a magasabb helyiértékű "számjegy", a 35 pedig az alacsonyabb. Ez csak ábrázolás. Lehetne a 2 mondjuk egy cserebogár, a 35 meg egy búbos banka. Miért ne lehetne így jelölni, ha ebben előre megegyezünk?

A példádban a 11 az egy helyiérték, és az szorzódik 12^0-nal, azaz 1-gyel. Ha műveletvégzésnél túlcsordul a helyiérték, az átvitel "továbbmegy" egy olyan 2-es számrendszerbe, aminek mondjuk AM és PM a két számjegye. Ha az is túlcsordul, akkor mehetnénk a napok felé, de onnan nemigen tudunk továbblépni, mert a hónapoknál nincs egységes alapszám.

(Egyébként az órát fel lehet fogni 24-es számrendszernek is, a századmásodperceket meg egy 100-as számrendszer 1 helyiértékének.)

Vagy vegyük a 16-os számrendszert. Ha nekem nem tetszik, hogy betűk is vannak a számokban, miért ne találhatnám ki, hogy 1C nézzen ki inkább úgy, hogy 1:12? Hülyén néz ki? Igen, mert már hozzászoktunk az 1C-hez. Egyértelmű? Igen. Kezelhető, lehet vele számolni? Még könnyebb is, mert 10-es számrendszerben összeadom a helyiértékeket, az átvitelt meg hozzáadom, levonom stb. a következőhöz. Hol itt a probléma? Ja, hogy senki nem csinálja így? És??? Mellesleg fejben pont ugyanígy számolsz, hacsak nem vagy perfekt 16-os számrendszerből.

Egyébként ott van a 10-es számrendszer római számokkal való ábrázolása. Na az aztán elvetemült egy ábrázolás. Valóban kell hozzá használati utasítás. Ugyanígy az órához is kell, pedig ha 10-es számrendszerben lenne, akkor nem kellene hozzá, ugye???
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem