Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   101 / 163
(#) mrex válasza danodano hozzászólására (») Júl 12, 2012 / 1
 
ezek az ellenállások szimmetrizáló ellenállások.
A Fetek csekély csatornaellenállásával sorbakötve korrektül osztják el az áramot.
a rajtuk eső feszültség és a rajta áthaladó áram szorzata a teljesítményét adja meg ezek kb 5Wos ellenállások.!
Pont az a lényege a kis értéknek, hogy minnél kevesebb feszültség essen rajtuk, hisz a csatornaellenállásssal együtt max ekkora feszültségig lehetne optimális esetben kivezérelni a fetet.
Ilyen kismértékű változás nem eredményez tejlesítmény csökkenést.
A bemenő jel szintje emelhető kissé!
Ennyi a szerepük. Ezek szabványos holmik és rendelhetők.
Átnézem én szívesen ha lesz időm, de inkább küldök majd egy biztosan jót mert egyszerűbb.
(#) danodano válasza mrex hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
A nyáktervet megköszönném. Közben szereztem egy izmosabb trafót ami +-42,5 VDC feszt ad le üresen. Ez terhelve sztem lemegy kb 40V-ra. Ezt a feszt is elbírja még szerinted dupla fettel 4 ohmon?
(#) mrex válasza danodano hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 

Ma is sokáig dolgozom s még szombaton is jövök dolgozni sajnos csak min vasárnap tudok válaszolni
(#) mrex válasza danodano hozzászólására (») Júl 12, 2012 / 1
 
No időben hazaértem.

Megnéztem +-40v-tal.

Elvileg még bírhatja, a szimuláció szerint.

De gondoljuk végig egyszerűen, hókuszpókusz nélkül.
Az IRF 540 adatlapja szerint 100V 22A tud a fet.
De!
A Totál disszipáció 85W
a szimuláció szerint 1,2v RMS bemenő fesznél 140W körüli teljesítmény jön ki!

Namost ugye 2-2 fet viszi ezt a teljesítményt a frekvencia félperiódusának csúcsában a 2 db Irf540 a másik félperiódusban az IRF 9540.

Ha a 140W teljesítményt elosztjuk 2 vel (fetpárok számával) akkor 70W teljesítményt kell tudni egy-egy fetnek.

Ez az IRF540 csúcsteljesítményének a 88%-a.

HA a termelt hőt el tudod vezetni akkor elképzelhető legalábbis elméletben hogy kibírja

De ekkor nagyon jó hűtésednek kell lenni.

Semi nem szeret a csúcsterhelés közelében dolgozni!
1V rms nél az erősító 100W közelében dolgozik

Tehát a magam részéről jó hűtéssel megépíthető, de csínján kell bánni a kivezérléssel.

Főképpen azért , mert egy jó kis basszus túlemelés bizony könnyedén meghaladhatja azt a tartalékot ami a fetekben marad.

Ezt a kivitelt már célszerű aktív hűtéssel készíteni.
Vagy a nagyobb irfp 240 /9240 párt használni
Aminek a TPD je 150W .
Ebből elég egy pár a feladatra.
Ha nem tudsz dönteni marad a kalkuláció!
Irf 540 190 Ft/db 2db 380Ft
irf 9540 N 178Ft/Db 2db 359Ft

Irfp 240 454Ft/Db
Irfp 9240 470Ft/db

2 db duplafetes IRF 540/9540 párral szerelt panel
Adja a hidalás lehetőségét ami Ha 100W teljesítményre van beállítva, akkor a teljesítmény 4x es
Azaz 2 db 100w-os nyák hídban 400W ot is leadhat de azt kizárólag 8 ohmon.
Hídban a 4 ohm felejtős!!!!!
Nyákterv később
(#) mrex válasza mrex hozzászólására (») Júl 12, 2012 / 1
 
Íme a nyák.
Használd egészséggel
(#) (Felhasználó 46585) válasza mrex hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
Ha már szimuláció, akkor tedd fel egy FEt-en ébredő teljesítményt. ( Draináram, szorozva a drain-source feszültséggel. ) Legyen teljesen kihajtva a végfok.
A kapott eredményból lehet kiszámolni/ következtetni arra, hogy az adott FET elbírja e az igénybevételt, vagy sem.
(#) reloop válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Júl 12, 2012 /
 
Üdv! Becsléssel 20V-os amplitúdónál lesz maximális disszipáció. Ez 4 ohm-on FET-enként 50-50W.
(#) Alkotó válasza danodano hozzászólására (») Júl 12, 2012 / 1
 
Ha a teljesítmény hangsúlyos számodra, akkor ezt is nézd meg.
Ez kicsit más kapcsolás, kicsit nagyobb a tápfesz, de jól hűtve nagyot szólhat. A mérésem legalábbis ezt ígéri, és több sikeres utánépítésről is tudok, amik mind remekül mennek.
(#) danodano válasza mrex hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Köszönöm szépen a nyáktervet, meg a tanácsokat! Hétvégén még gondolkodom rajta melyik verzió lenne a jobb, aztán rendelek alkatrészeket
(#) danodano válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Köszönöm a linket!
A méréseid alapján ez is elég ígéretesnek tűnik.
(#) Davidd hozzászólása Júl 15, 2012 /
 
Sziasztok!Talaltam itthon 2db irf9540 es 6 db irfz44n. Ezeket lehet egymassal hasznalni,vagy mivel nem komplementerek felejtsem elfele.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Davidd hozzászólására (») Júl 15, 2012 /
 
Lehet, de arra számíts, hogy teljesen más karakterisztikáik vannak. Azt még tudnod kell, hogy az IRF540/9540 sem komplementár pár. Úgyhogy okos tervezéssel ugyanazt érheted el.
(#) Davidd válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Júl 15, 2012 /
 
Kivancsi voltam,lehet majd elkeszitek valami kicsi vf2-ot,de mar nemnagyon bizok bennuk mindig durr a fetnek,igaz ezek eredeti fetek.Az IR kozott ottvan a dioda jel.Lehet majd megprobalkozok egy kicsi valtozattal.Koszonom a gyors valaszt.
(#) Ge Lee válasza Davidd hozzászólására (») Júl 15, 2012 /
 
Az IRFZ 55V-os, tehát ha azt használod akkor +/-27V-nál ne legyen több a tápfesz. Kisebb teljesítmény (néhányszor 10W) esetén a legjobb az IRF530-9530 páros.
(#) hlasznizoli hozzászólása Júl 18, 2012 /
 
Helló Mindenki!
VF2 erősítőt terveztem építeni, a 60V-os verziót, de 48V-ról hajtanám. A kérdésem az lenne, hogyan tudnám a teljesítményét 20-30W-ig visszafogni? Elég lenne a visszacsatoló ellenállás értéket megnövelni? Ha igen, mekkorára?
Előre is köszönöm, remélem tudtok segíteni...
Zoli
(#) szamóca válasza hlasznizoli hozzászólására (») Júl 18, 2012 /
 
Au=58000Ohm/910Ohm.
Ha a bemenetre kötsz egy pl 47kOhm-os feszültségosztó trimert, ami leosztja számodra a bemenő jel szintjét, jobban jársz.
(#) reloop válasza hlasznizoli hozzászólására (») Júl 18, 2012 /
 
Szia! VF3-at ajánlok erre a teljesítményre, +/-18V megoldható?
(#) hlasznizoli válasza reloop hozzászólására (») Júl 18, 2012 /
 
Szia!
Igen, köszönöm, olvastam róla. Ez egy meglévő erőlködő, végfokcsere lesz, így a tápfeszhez kötve vagyok. Szeretném ezt a végfokot, mert hallottam szólni, ragaszkodnék hozzá. Viszont, a régi szép időkből nekem úgy rémlik, a visszacsatolással módosítható a teljesítmény. Szeretném ezt az utat választani. Ha így nem működik, akkor így marad.
Köszönöm!
(#) hlasznizoli válasza szamóca hozzászólására (») Júl 18, 2012 /
 
Köszönöm, gondoltam erre. De nem szimpatikus megoldás, nem tudom hogy befolyásolja az impedanciákat. Tartok tőle.
Köszi!
(#) mrex válasza hlasznizoli hozzászólására (») Júl 18, 2012 /
 
De igen működik!
Bár megjegyezném a következőket.

Nem nagyon van garancia a korlátozásra!
Miért?
Azért mert az erő a tápfeszből adódik.
Ha egy durva basszus vagy egy sokkal magasabb színtű jel kerül a bemenetre az bizony a korlátozás ellenére is kivezérelheti a feteket és akkor hopp a hangsugárzóknak!

Most nem érek rá de ha van néhány nap türelmed megmondom mekkora ellenállásokat tegyél be.
Inkább egy limiter segítene rajtad!
De a dolog megoldható.
(#) hlasznizoli válasza mrex hozzászólására (») Júl 18, 2012 /
 
Nagyon köszönöm, kíváncsian várom!
(#) reloop válasza hlasznizoli hozzászólására (») Júl 18, 2012 /
 
Mint a kollégák is írják a végfok jelerősítésének csökkentése csak akkor hatásos, ha a bemenetre érkező jel nagyságát valami korlátozza. Ez lehet akár paralel dióda is, akkora ellenálláson keresztül amit még az előerősítő elvisel. A dióda nyitóirányú feszültségéből és a megengedhető legnagyobb amplitúdóból tudsz erősítést számolni. Segítek is, ha elárulod hány ohm-osak a hangsugárzóid.
(#) Alkotó válasza hlasznizoli hozzászólására (») Júl 19, 2012 /
 
Az itteni "technikai" megoldások helyett, van egy másik -számomra sokkal életszerűbb- lehetőséged is.
Nem csinálsz semmit a szerkezettel, hanem a "humán tényezőre" alapozol. Megbízol a kezelőben, annak értelmét kihasznáva.
Két dolgot nyersz egyszerre ezzel a megoldással:
a., Ha egyszer nagyobb hangszórókkal kerül kapcsolatba a készülék, akkor nincs semmi teendőd, csak többet engedsz meg neki (ehhez a tápegység részéről is kell többlet, amiről nem beszéltél idáig).
b., Megtiszteled a kezelőt a bizalmaddal. Ez nem tűnhet fontosnak, de az emberek érzékenyek, és általában jól reagálnak az ilyesmire.


Ha az említett 48V-ot szimmetrikusan érted (+-48V), akkor célszerű ehhez inkább ilyet építeni.
(#) hlasznizoli válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 19, 2012 /
 
Akkor köszönöm a segítséget! Ha ilyen egyszerűen nem megoldható, akkor tényleg jobb ha marad ahogy van. Csak egy ötlet volt.
(#) reloop válasza hlasznizoli hozzászólására (») Júl 19, 2012 /
 
Koppanásgátlóról ne feledkezz meg, ha az erősítő valamely eleme tranzienseket generál ki/be kapcsoláskor. Az alul-méretezett hangszóróra ez különösen veszélyes.
(#) hlasznizoli válasza reloop hozzászólására (») Júl 19, 2012 /
 
Köszönöm a tippet! Nem feledkeztem meg, a végfokok mellé kerül ugyanarra a nyákra. Öröm ilyen profikkal beszélni! A gondom igazából az, két HS501-esem van, 4 ohmosak. Ahogy olvastam a fórumot, sokan nem ajánlják a VF2-t 4 ohmra. Házibuli célok nincsenek, csupán elővigyázatosságból gondoltam a teljesítmény csökkentésre, épp ezért.
Beélesztéskor milyen műterhelést ajánlasz?
(#) reloop válasza hlasznizoli hozzászólására (») Júl 19, 2012 /
 
A 48V tápból mindössze 25V-os amplitúdót szabad kiengedned. A bemeneten elhelyezett dupla paralel 1N4148 és 20x hurokerősítés (26dB) gátat szab, hogy az elvileg 200W-os erősítőd észrevétlenül megegye az Orionokat.
Az előbbi gondolatból származik, mekkora műterheléssel kell számolnod.
Ez a hatalmas különbség erősítő és hangsugárzó között elég aggasztó. A technika ördöge könnyen megtalálja az utat, hogy kárt okozzon
(#) hlasznizoli válasza reloop hozzászólására (») Júl 19, 2012 /
 
Csak hogy pontosan értsem, tudsz a diódákról kapcsrajzot küldeni? Építettem már egy-két végfokot, de ilyen problémám sosem volt. Valamikor ezt is el kell kezdeni...
(#) reloop válasza hlasznizoli hozzászólására (») Júl 19, 2012 /
 
A magyarázó szövegtől remélem eltekinthetek

Limiter.GIF
    
(#) hlasznizoli válasza reloop hozzászólására (») Júl 19, 2012 /
 
Köszönöm, érthető. Be fogom tenni. Semmi gáz, megy a cucc eladásra...
Következő: »»   101 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem