Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   80 / 1319
(#) varga laszlo hozzászólása Okt 8, 2007 /
 
Sziasztok!
Én egy új tag vagyok itt a forumon, de van egy kis gondom...
Egy számkombinációs zárat szeretnék készíteni ami programozható (több kód, időzítés stb.). Én valami PIC-es dologra gondoltam.
Tudtuk segíteni? Előre is köszike.
(#) MaxPower válasza menyus hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
köszi a válaszokat...
..Akkor majd megmérem az alkatrészeket és ha minden rendben akkor a .hex et bele kell égetni... Egyszerű sorosporti "könnyen" összerakható égető vajon viszi?
de ha az alkatrész hibás az rosszabb - smdt nem tudok forrasztani
(#) watt válasza MaxPower hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Idézet:
„Egyszerű sorosporti "könnyen" összerakható égető vajon viszi?”

Erre nem hiszem, hogy bárki tutit tud modani, ezért a válasz lehet.

Nem akarok senkit lebeszélni a PICKit2-ről, de ha jobban belegondoltok vannak hátrányai.
Ugye itt van pont ez az eset. Mondhatnátok, hogy jobban kell vigyázni, de ezt senki nem gondolhatja komolyan, hiszen Murphy nem alszik.
Én kb. 5x tönkretettem már különböző égetőimet, más-más okból. Mivel magam készítettem semmi gondot nem jelentett az a pár Ft-os alkatrészcsere, amit egy 7406, vagy egy 4066 jelent. De mindezt csak azért írom, mert beindult az agyam, nézzétek el!

Neked MaxPower pedig azt kívánom, hogy ne legyen nagy baja, és sikerüljön megjavítani! Ha szükséges, amit tudok segítek!

(#) menyus válasza MaxPower hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
A programozáshoz szükséges lábak ki vannak vezetve a panel szélére. Tegyél bele egy 6os tüskesor "anyát" és már programozhatod is. Én az enyémben benne is hagytam a tüskesort..biztos ami biztos. Csak a doboz alján kellett kireszelni hogy össze lehessen rakni a dobozát.
(#) menyus válasza menyus hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
illetve elég az 5 ös tüskesor is mert a 6. kivezetés nincs bekötve sehová.
(#) MaxPower válasza menyus hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
a nullához képest minden lábacskát mértem és volt 5V, meg valahol 0,1-0,2V, meg 3,5V illetve az emklír lábon 2,2V volt... én amikor vettem az égetőt úgy olvastam valahol, hogy ez az izé nem csinál 13V-ot, és csak a régi piceknek kell ennyi... többinek 5 is elég (angolból nem vagyok ász)...(sem)...
18f2550 van benne és asszem a jdm tudja égetni az ip-proggal....
...asszem építek - óvtatot a jdm-től de úgylátszik ez a végzetem.
(#) potyo válasza watt hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Idézet:
„Nem akarok senkit lebeszélni a PICKit2-ről, de ha jobban belegondoltok vannak hátrányai.”


Én azt mondom, emellett is, mint ahogy az ICD2 mellett is kell tartani egy egyszerű égetőt a fiókban, amivel a bennük levő chipeket fel lehet programozni hiba esetén. Az ICD2-nél is volt, akinek egyszerűen megsérült a 18F4550 programja, sokaknál meg nem. Senki nem tudja az okát, de ha egyszer előfordult, akkor előfordulhat máskor is, és úgy néz ki, vannak chipek, amikben hajlamos a program megsérülni, és vannak, amikben nem. Talán összefügg a chip revíziójával a dolog, nemtudom.
(#) potyo válasza MaxPower hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
A 13V-ra szükség van a 8 bites kontrollereknél, de csak akkor jelenik meg a kimeneten, ha épp programozás van folyamatban. Normál esetben, amikor a connect-re kattintasz az MPLAB-ban, akkor az MCLR kimenet GND- n lesz (mondjuk 0.5V még elmegy). Ha a Release from Resetre kattintasz, akkor lesz ezen a lábon 5V. De belül meg kell lennie a 13V-nak.

Az alacsony feszültségű programozás egyébként úgy néz ki, csak mint lehetőség létezik a piceknél, de igazán senki nem él vele (erre utal az is, hogy sem a Pickit2, sem az ICD2 nem használja).


Inkább Oshon égetőt dobj össze, ne jdm-et
(#) watt válasza potyo hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Idézet:
„De belül meg kell lennie a 13V-nak.”

Lehet, hogy csak akkor megy a DC-DC konvertere, ha elkezd égetni. Így elképzelhető, hogy belül sincs meg a Vpp. De ez csak egy lehetőség, nem ismerem a programot annyira, bár egyszer betöltöttem egy 2550-be, de már nem emlékszem hogy volt...
(#) puskas87 hozzászólása Okt 8, 2007 /
 
hali
hany volt szukseges eggy pic16c620nak kb?(min es max)
(#) watt válasza puskas87 hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
Adatlapot próbáltad?
(#) dpeti válasza watt hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Idézet:
„És a demo nyákot hogy kötöd a PICKit2 ICSP portjára? Milyen a csati lyuktávolsága? Szabványos tüskesor méret?”


hello, bocs hogy most válaszolok, igen az...
----

plussz hogy picit védjem a PK2-t:
nekem eddig (kopp-kopp) semmi probléma nem volt vele + az a lehetőség hogy tudom rs232 terminálként is használni rengetegszer jól jött, amikor éppen máshol volt az rs232-usb átalakító kábelem...

tény és való, hogy ilyen tekintetben az ICD2-t nehéz űberelni, de pl kezdőknek a pickit2 debuggolási lehetőségei is kielégítőek..., nem beszélve a demo nyákról, amivel pár leckén keresztül bele tud tanulni a használatukba (alapfokon) az illető...
(#) KrunCH válasza MaxPower hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Azért mielőtt nekifogsz égetőt építeni próbáld meg hátha még mükodik a PK2 bootloadere (ha a gombot lenyomva tartod amig rádugod az USB-re akkor a bootloader indul).
Én rengetegszer kicsináltam már a PK2-t mert valami saját alkalmazást próbáltam ráerőltetni, de a bootloader eddig mindig müködött.
(#) sirály12 válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Erre valaki nem tud valami megoldást?

Idézet:
„Egy kis segítséget kérnék.

Az alábbi forráskódot le tudja valaki fordítani?
Mit kell beállítani, mert nekem nem fordul le, hanem mindíg kirja a következő hibaüzenetet:
"Error : Unable to open file 'reloc.inc'
Error options: -ew: no warning details -ed: no error details -eL: list details"”


Forráskód
(#) MaxPower válasza KrunCH hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
rendben köszi,
ne röhögjetek, de mi is az, hogy bootloader és mit is kéne csinálni, mert most benyomtam és a busy villog
(#) MaxPower válasza MaxPower hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
közben megtudtammi is az a bootloader, de továbbra is segítség kellen, mert nem tudom hogyan tovább
(#) KrunCH válasza MaxPower hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Ha villog a busy akkor azt jelenti hogy elindult a bootloader.

Ezutan a PK2 softwarevel vissza tutod tölteni az eredeti firmware-t (Tools->Download PICkit 2 OS Firmware)
(#) MaxPower válasza KrunCH hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Ja igen, épp most leltem meg a választ magam is - szóval most minden szuper, köszi a segítsgeket nagyon
főleg ezt a bootloaderes tippet
(#) uli hozzászólása Okt 9, 2007 /
 
Sziasztok! szeretném megtanulni a PICek programozását, használatát, valamilyen alapvető szinten. Tudna ebben valaki a segítségemre lenni? Olvastam már cikkeket róla de nem sokat segített. Gondoltam sulimba megkérdezem nem e foglalkozik valaki tanár ilyennel, de satuk hozzá... :/ Ezért gondoltam hozzátok fordulok
kössz és üdv: puli
(#) Topi válasza uli hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Ez kb. olyan mintha magamat idézném, de íme: Bővebben: Link

Eddig még mindenki aki nekikezdett és elolvasta, sikerült elindulnia és programozni ezt a jószágot.
Több hetet dolgoztam a sorozat eddigi részeivel és még jócskán sincs vége...

Sőt... nemsokára elindul az AVR-es is
(#) uli válasza Topi hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
egyzser megpróbálkoztam már vele de valahogy belezavarodtam. hátha akkor most majd sikerül Kössz Topi! De velem az a baj, hogy pic égetőm sincs még vagy öngyujtóval csináljam? :
(#) Topi válasza uli hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
"vagy öngyujtóval csináljam?"
Meggondolandó... Inkább válaszd a céláramkörrel való programozást.
(#) VBalage hozzászólása Okt 10, 2007 /
 
Helló!

Remélem vki tud segíteni.Olyan problémám lenne, hogy megépítettem az IC-Proghoz való égetőt és sikerült is beégetnem elsőre egy egyszerű kis progit a picbe. Miután ki akartam próbálni nem igazán működött. Kicsit szórakoztam vele, majd visszaraktam a pic-et az égetőre és onnantól kezdve már nem igazán ment a dolog. Kiolvasott belőle olyasmit mintha tiszta üres lenne csak egy két 3FFE van benne. Törölni nem tom a PIC tartalmát mert törlés után sem lesz üres. Amikor programozni akarom mindig az a verification error jön be. Van mikor 0000h-van de van hogy más címen. Addig szórakoztam vele , amég arra jöttem rá ,hogy a ICProgban a PIC programmemóriájának táblázatában ha az utolsó oszlopban módosítok vmit akkor azt be tudja égetni. De sajnos a tábla többi részére errorral válaszol. Mikor kipróbáltam a picet , egy stabilizált dugasztápról ment( volna). Az égetéshez csináltam egy tápot 230/15V os trafó , szűrőkondi , egyenirányító stb. Az lenne a kérdésem ,hogy létezhet az ,hogy sikerült elrontanom a PIC-et? Kerülhetett rá valami féle feszültség amitől tönkremehet? Vagy inkább a programozóban keressem a hibát? Minden javaslatot várok!
Előre is köszönöm!
- Balage
(#) watt válasza VBalage hozzászólására (») Okt 10, 2007 /
 
Hát igen, éjfél után lehet igazán jól elrontani áramköröket!

Naszóval a leírásod szerint, ami félreérthető, Te egy dugasztápról próbáltad ki a PIC-et. Azt írod stabilizált ,de azt nem, hogy milyen feszültségre. Valamint az a stabilizált kijelentés sem hihető, mert ilyen példányt én még nem láttam, illetve olyat, ami a ráírt feszt is adta ki.
Ezért első kérdés az, hogy mekkora fesz jutott a PIC Vdd(+5V) lábára?

A másik fő kérdés, hogy mi az a ICProg égető? Mert olyan nincs! Több égetőtípust ismer és kezel a program, de igazából nincs hozzá köthető egyetlen típud.
Ezért a második kérdésem, milyen égetőt építettél meg? (rajz, link stb. kéretik!

Harmadik kérdésem, hogy égetés előtt leellenőrited a Vpp, és a Vdd feszültségszintjeit? Ha igen ezek milyenek voltak?
(#) VBalage válasza watt hozzászólására (») Okt 10, 2007 /
 
Szóval, a dugasztápomat elvileg stabilizáltam egy kicsi áramkörrel, ahogyan az meg van írva a 0ról a robotokig című cikkben. 100u-s elko, 7805 és egy 100ns kondi. Megmértem, 5.03 körül volt. Viszont ami érdekes hogy AC állásba kapcsolva a voltmérőt (egy olcsó kis mm) mutatott tizen vhány volt váltakozó feszt:SS Ez létezhet?

Azt az égetőt építettem meg ami a fentebb említett cikkben az IC-Prog nevű programhoz tartozó JDM.
Itt a link

Égetés előtt ellenőriztem, mondjuk véletlenül (mivel dugaszolós próbapanelon építettem meg az egész égetőt) volt ,hogy úgy olvasgattam meg égettem hogy a PIC Vddje csak lógott a levegőben. Bár itt is mértem AC állásban váltó feszt, de ez egyszerűen nem lehet:S
(#) watt válasza VBalage hozzászólására (») Okt 10, 2007 /
 
Az AC állásban mért feszek zavarjelek, nem érdekesek.

Viszont érdemes lenne utánaolvasni, hogy miket írtunk itt a JDM-ekről! Előzetesben annyit, hogy semmi jóra ne számíts!

Én nem is tudom mit mondjak, mert nem akarom Topit megsérteni, de szerencsés lenne végre ezt a JDM-et egyszer és mindenkorra ezen a fórumon likvidálni és nem ajánlani többé semilyen cikkben és a régi cikkeket is mind ki kéne egészíteni, hogy ez a kapcsolás csak a bajt hozza a kezdőkre!

Csak két ponton sérti az illesztés szabályait(rövidem, mert már erről írtunk sokat!):
1. Az RS232 szabvány a -3 és a +3 V közötti tartományt nem értelmezi! -3 alatt logikai H, +3 felett logikai L szitet értelmez a soros vonalon. Gondolom nem kell említeni, hogy TTL szint nem megy -3 alá! (ne keverjük a TTL logikai szinteket az fordítva van természetesen!)
2. Mindegyik, az égetés folyamatát tárgyaló adatlap leírja, hogy a Vdd-nek előbb kell megjelennie, mint a Vpp-nek. Nos ezt a JDM figyelmenkívül hagyja, és egyszerre löki ki a két feszt. Így egy csomó PIC egyszerűen nem hajlandó működni! Ezt én is ledetektáltam az új soros égetőm tervezésénél, élesztésénél, és pl. egy 2550-es simán működött, de egy 8520-as egyszerűen nem!

A két pontban felsoroltakon kívül is van seregnyi indok, ami miatt a JDM felejtős, akit ez érdekel keressen rá a topicban!
(#) VBalage válasza watt hozzászólására (») Okt 10, 2007 /
 
Köszi a válaszokat.
Még egy kérdés. Akkor létezhet hogy a 18F877es picemet nem megfelelő fesz szintekkel esetleg sikerült gallyra vágnom? És ha a JDMeket nem ajánlod , akkor milyen költségkímélő alernatívát tudsz helyette ajánlani?
(#) Stadi válasza VBalage hozzászólására (») Okt 10, 2007 /
 
A saját égetőjét pl. Lásd az oldalán.
(#) menyus hozzászólása Okt 10, 2007 /
 
Sziasztok !

Hallott valaki már erről : EM78P153SNJ SO14 tokozású controller. Van ennek vajmi köze a PIC családhoz? Esetleg valami kínai klón?

EM78P153.pdf
    
(#) nicki hozzászólása Okt 10, 2007 /
 
Sziasztok!
USB kapcsolatot szeretnék a PC felé PIC-kel. Meg is építettem egy minimal HW-t amit a neten találtam. Az én PIC-emet (18f4550) is felismeri a gép, meg is jelenik az eszközkezelőben, de mihelyt egy bármilyen soros porti programmal szeretnék vele kommunikálni (hiperterminál, ...), azt írja nem elérhető a port, és ebben a pillanatban el is tűnik az eszközkezelőből. Van 470nF kondi a VUSB-n, 10 ľF a VBUS és a GND között (a tápot az USB portról veszi)
Szerintetek mi lehet a baj?
Tibor

Következő: »»   80 / 1319
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem