Fórum témák
» Több friss téma |
"szerintem hiányzik egy 100nF kondi az icéd táplábairól, a 220mikrossal párhuzamosan, a hálózati zavarszűrésre. Én még a triggerbemenet és a test közé is tennék egyet..."
-azt hittem hogy a 220uf kondi megoldja a hálózati zavarszűrést, de lehet hogy nem jól gondoltam -ja és a trigger bemenetnél az indítójellel párhuzamosan gondoltad?
nem mindegy hogy a trafónál b..sz meg az áram, vagy a zenernél? ha meg megb..asz hát megb..sz.
Egyébként gondolod hogy trafóval jól működne?
a 1000uf os kondi csak az időzítést határozza meg, azzal miért rakjak párhuzamba 100nf -t?
zéner megdöglik akkor ott már hálózati feszkó lesz....
trf ez nem jöhet össze
oda nem kell 100n..
viszont az inditó gombodra tegyél 100n-t
Igen valszeg a 10000Mikrosra nem kell,de ártani nem árt. A tápfeszhez kötelező tenned, valahol olvastam, hogy a digitális áramkörök(az 555 is részben az) hibázhatnak, ha ez nincs meg. Én is pergésmentesítésre gondoltam először. Hisz nagy hiba nem lehet a kapcsolásban ha működik!
kasza_robert-nek igaza van! Érdemes lenne kiróbálnod!
Nem kioktatásképpen , de a nagykapacitású kondik ( 100ľF - 1F ) elsősorban az alacsony freki szűrésére jók. (Azaz a "lassú" jelváltozást tudják kompenzálni.) A kis kapasitásuak ( 1nF - 150nF ) pedig a magas frekit tudják jól kíszűrni. ( Azaz a gyors - meredek jelváltást csillapítják.) [off] Ugy látom h "robert kasza" is tiltólistára került Idézem: Idézet: ... „Azonosító: kaszarobert”
Összevontam a 2 ugyanarról a dologról szóló témát...
Jah, és misteer...meg ne próbálj ilyen időzítős céllal még egy topikot nyitni, mert repülsz innen, mint a csecsemők a Taigetos-ról...
Próbáld meg átvariálni az 555 bemenő részét így, ahogy a rajzon van. Nem garantálom, hogy nem kapcsol be hamis jelre, de asztalon sok mindent kibír; pl. leválasztott, üzemelő 24 voltos trafó egyik tekercsvégéhez érintése a bemenethez, stb... tehát brummra és egyéb zavarokra elég érzéketlen.
Alapban a kb. 1k-s ellenállás a 100 nanón keresztül váltóáramúlag elég jól "földeli" a bemenetet, az 1nF meg direktben. A pirossal jelölt 1k-t be kell lőni, hogy a nyomógomb elengedése után elég legyen az indító tüske nagysága. Ezt célszerű lenne neked hálózattól leválasztva kikísérletezni....
Pedig még gyártói oldalakon (pl. Microchip) megjelent application note-ok is vannak arra, hogy hogyan lehet egy ilyen kis mütyürt hálózati táplálásról trafó nélkül üzemeltetni.
Nyílván a kapcsolni kívánt reléhez kell méretezni a zener áramát, hogy behúzáskor se essen össze a tápfesz. Túl nagy behúzó áramú relé alkalmazása esetén viszont a relé kiengedett állapotánál a behúzáshoz szükséges, "felesleges" áram is a zeneren folyik, ami nem kívánt, túlzott mértékű hőtermeléshez vezet. Ezért használják inkább ilyen esetekben a triakos kapcsolást (ha a hálózati feszültség ki/be kapcsolásáról van szó), esetleg szilárdtes relét, ha a hálózati ágtól független áramkört kell kapcsolni. Arra viszont minden esetben nagyon oda kell figyelni, hogy az áramkör minden pontján, így a kezelőszerveken is megjelenik a fázis, így csak olyan alkatrészeket szabad használni, amik megfelelnek az érintésvédelmi követelményeknek (például műanyag testű és műanyag tengelyű potmétert, ugyanilyen nyomógombbal)!
Kösz az ötletet ki fogom próbáli.
Az a gáz hogy a triggerbemenetre, ha csak egy csavarhúzót hozzáérintek , máris bekapcsol , pedig nem földelem le Szóval valami nem oké. Ja nem lehet hogy 10K ellenállás nem jó oda?
szia kipróbáltam nem oldódott meg.
Viszont jött egy ötlet. Az eredeti rajzomban, ha a 10K ellenállást, amin keresztül a trigger tápfeszre van kapcsolva, ha kicserélném egy jóval kissebbre, mondjuk 1K, vagy 100Ohm, akkor lehet nem lenne ennyire érzékeny? Vagy mi a probléma ezzel a megoldással?
Mi építettünk tapskapcsolot is 230ra , mivel lehet kapni jó kis relét 20mA alatt eszik.
Helló! Szerintetek hogy lehetne megoldani egyszerűen egy 60wattos izó késleltett kikapcsolását? Úgy gondoltam megoldani, hogy párhuzamosan van két külön helyen 1-1 billenős IP44-es csengőkapcsoló. Ez adna jelet az elektronika számára, ami ezután 2-3 percig bekapcsolva tartja a lámpát. Hogyan érdemes megoldani szerintetek? triak vagy relé? Milyen kapcsolást lenne célszerű ehhez használni? Köszönöm előre is a segítségeteket.
sziasztok
szerintetek az normális, ha az 555 Ic 2-es trigger lábához hozzáérek egy csavarhúzóval, máris trigger jelnek veszi?
Huzd le símán a földre ellenállással.Vagy a tápfeszre.Ki kell próbálni mekkora, és hova.
Most már megépítem én is ezt az áramkört, mert kell.
hát kb 1 napja azzal küzdök
persze hogy egy ellenállással a tápra van kötve próbáltam már 10K val, 1K -val, 100Ohmmal, de valahogy nekem ez nem jön össze. Kaptam már ötleteket, mind összedrótoztam egyik sem segített. az a baj, hogy a nyomógomb, amivel kapcsolnám a trigger a földre kb egy 20cm-es kéteres kábel végére van kötve, és amikor ráadom a tápfeszt az ic-re magától bebillen. Próbáltam már kondikkal össze vissza de mostmár a f..szom teli van vele. sok sikert hozzá, de ha neked működik azonnal mond el hogy hogyan csináltad légyszives
Én a helyedben, csak a kíváncsiság miatt azt csinálnám, hogy egy egyutas egyenirányítás után asztalon kipróbálnám a cuccot úgy, hogy az IC testje a nullán legyen ( természetesen itt a kondik helyett előtétellenállás kell és ZPY12-t használnék...).
Legalább látnád, hogy így mit csinál. (A régebbi gyári cuccok általában 110-220 voltos reléket használtak >300 voltos tranyókkal, ezért elment ez a variáció is, kisebb meleget termeltek.) A tápról a 2-es lábra pár kohm jó, azon hiába variálsz. Valszín neked a "levegőben lógó" áramkör miatt ennyire érzékeny a csavarhúzóra is - te meg nagyjából testen vagy.... Amit pedig rajzoltam előzőleg, elég jól levédett dolog, de hálózaton és úgy ? Nem neked.... Az odafigyelésről annyit, hogy aki ilyenbe kezd, annak tudni kellene már, hogy a 230 életveszélyes és nem kell (kelljen..) mindig ezért novellákat írni, hi...
mi lenne ha egy olyan nyomógombon keresztül kötném a 2-es lábat a tápra direktbe, ami megnyomáskor megszakít így szerintem működhetne. és talán nem is lenne érzékeny
Valami ellenpélda?
Elvileg mehet, mert az egy pnp-bázis... de köss rá a GND felé egy 4k7-et is, mert az fogja lehúzni a nyomógomb megszakításakor.
hát srácok kösz az eddigi hozzászólásokat.
NEM TUDOM jól megcsinálni, mindig gerjed valami amikor ráadom a tápot Viszont jött egy ötlet: mi lenne ha nem raknék bele semilyen Ic-t így nem lenne mi gerjedjen.Vagyis csak kondi, ellenállás, relé, trimmer, meg talán egy tranzisztor. Ha valakinek van ötlete(kapcsrajz), amivel ez működne szigorúan 230V-al, várom a javaslatokat. Kösz
Hát nem tudom, az 555 nem olyan bonyolult cucc, elég bevált dolog már évtizedek óta.
Az 5-ös lábon van 10-100n hidegítés? A tápfeszen lévő elkó mellett van egy 47-220n kerámia hidegítés? Meg tudod mérni az IC tápját bekapcsolt állapotban, hogy nem mászkál-e valami miatt? Legjobb lenne szkóppal megnézni, de a közvetlen 230V-os kapcsolat miatt nagyon óvatosnak kell lenni.
maga az 555 nagyon jól működik, de olyan helyzet állt föl hogy az IC tápját kapcsolgatva, néha magától behúz. Namost nekem nem lenne szabad, hogy érzékeny legyen a táp kapcsolgatásra.
Szitu: fürdőszobai hősugárzó, bedugva dugaljba. A dugalj a fürdőszobai világítással együtt kerül fesz alá. Akármilyen szűrést rakok az icre, mégis van hogy bekapcsol magától, amikor felkapcsolom a lámpát a fürdőbe, pedig csak akkor kéne neki, mikor egy nyomógombbal a trigger földrehúzom Szóval ez így gáz Viszont ha Ic nélkül meg tudnám oldani, akkor nem lenne mi megzavarodjon Szóval ha tudtok olyat ami megy simán 230V ról, és csak kondi, ellenállás, meg tranzisztor kell hozzá, és kb 10percig beállítható, akkor légyszi küldjétek el nekem. Jóéjt
Ilyen problémával lehet találkozni az 555-nél,ne hidd,hogy te nem csinálsz valamit jól. Nekem úgy sikerült az ilyen makacskodó időzitőt helyes működésre birni,hogy a tápfesz bekapcsolásakor azonnal kezdetét veszi egy reset folyamat,és csak ennek lezajlása után lehet inditani. Most már nincs kedvem rajzolni,de valamikor napközben lerajzolom az áramkört.
nagyon megköszönném neked, mert már lassan egy hete szívok vele, és már ott vagyok hogy megyek és veszek egy időzítőt,( de mégse)
Jó lenne végre egy jó megoldás! mert már próbáltam mindent,amit írtak , de eddig egyik sem volt nyerő kösz előre is
Megrajzoltam az én változatomat. A különbség a reset lábnál van. Az R3-R4-C2 elemek biztositják a tápfesz bekapcsolásakor az alapállapotba állitást. Az első párszáz usec nagyságú időben a C2-ő töltetlen igy a reset lábat testre húzza. Ezután a feszültség a táp 9/10-ed részéig felmegy ,igy már inditható az időzités. Az R5 azért került bele,mert 1000µF nagyságú kondit ellenállás nélkül kisütni nem "illik"-tönkremehet az ic. Gyárilag sem lehet a kisütőellenállás értéke kisebb mint 1k. Még annyit: a nyomógomb vezetékét sodord össze,ne párhuzamosan haladjanak a vezetékszálak.
A rajzon lévő időzitőtagok értéke szélsőségesen nagy.ezekkel az értékekkel több óra hosszú kapcsolás jönne létre,amennyiben működne(amit kétlek). Javaslom az1000µF helyett tegyél100µF értéket. Miután az időzitési idő:1.1xC x R=1100sec,ami ~18perc. A kondenzátor minősége is mérvadó,ha lehet tantált alkalmazzál. Előfordulhat elkónál,hogy a szivárgóáram nagyobb mint a töltőáram,ami azt eredményezi,hogy az időzités elindul ugyan de soha nem jár le.... Jelen esetben 10Mohmos ellenálláson keresztül töltve 1.2uA az áramerősség....
végül 1000µF elkot használtam mert ez volt, és egy 600k trimmert.
Működik de nem tökéletes: mivel a nyomógombig elég hosszú a vezeték(kb 2*30 cm), ezt elég nehezen viseli, főleg hogy 230V kábelok mellett fut. Szóval a reset bemenetét kicsit átvariáltam. az 1u helyett aktam 100u, a 100K helyett pedig 10K-t bár így 6 V jut a reset bemenetre, de ez is elég. Egyedüli bajom, ugyan jól működik, csak a kapcsoló lekapcsolása után kell kb 6 s várni hogy kisüljön a kondi, mielőtt újra bekapcsolnám,különben úg yviselkedik mint ez előtt(ami érthető). Szerinted hány volt kell minimum a reset bemenetre? Ha jól látom, hogy egy tranyó, akkor elvileg elég neki 0,7 V is, nem? mert akkor kicserélhetném a kondival párhuzamos ellenállást mondjuk 1K ra, így gyorsabban kisülne, és még mindig maradna rajta 1V Szóval ez lehetne egy megoldás?! Ötlet?
Az adatlapjából kiolvasható: ha a reset láb 1V fölötti feszültségen van akkor a működést nem gátolja. Úgyhogy megpróbálhatod az 1k értéket. A vezetéket összesodortad?
Azóta agyaltam, és arra jutottam, hogy megpróbálok még egyszerübb időzítőt.
Sajnos idő hiányában, még nem raktam össze, mert szétszednek az emberek, anyi a dolgom.Magamra nincs időm. Mellékletbe raktam, a 2 tranzisztoros késleltető néven futó rajzot. Nem tudom nagyobb kondival, és nagyobb ellenállással, majd hogyan müködik, de szerintem 230V nem fogja zavarni. Kétlem hogy érzékeny áramkör. |
Bejelentkezés
Hirdetés |