Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kondenzátor
 
Témaindító: Alba, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   54 / 98
(#) fecameca válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Ezt csak azért írtam, mert valami mocsok nagy értékű indítókondi kellett egyszer törpefeszültségű aszinkronmotorhoz, amit boltban nem kaptam akkor, és én így oldottam meg, tökéletesen működött sok éven át azóta.
(#) gyulank válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Nekem is nagy kell. Van egy 380-24V 100VA trafó, és 12V 6A kéne. kb. 3260,5 µF kéne, hogy 15V 50Hz-ből 12V 6A jöjjön ki. Akkor ezt úgy kell, hogy 2x1630µF sorbakötve, és mindkettő kondenzátorral polaritáshelyesen 1-1 diódát kötni, és a kondik pozitív, vagy a negatív pólusa össze legyen kötve? +--+, vagy -++-, de nem -+-+ vagy +-+-. Hány amperes diódák kellenek a kondenzátorok védelmére?
(#) _vl_ válasza gyulank hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Azt áruld még el, hogy ezek a kondik mi célt szolgálnának ott?
(#) gyulank válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Előtétellenállás.
(#) Bonanza02 válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Az úgy bipoláris, hogy sorba van kötve két kondi és a negatív áll kifelé. Tehát a két kondi pozitívja van összekötve. Ugyebár ez soros kapcsolás, tehát két 22 UF-ból kapsz 1 db 10 UF bipoláris elkót.
(#) Bonanza02 válasza gyulank hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Kondival akarod csökkenteni a kimenő váltót???? Azt meg hogyan gondoltad? Nem fog menni. Találj ki mást, mondjuk triacos leszabályzást a váltóra. 5 A-t lazán tudja szabályozni egy triac és kevesebb gondod lesz vele, mint a két kondival lenne.
(Ha nincs terhelés, akkor ott a teljes delej,....ez oké?)
(#) fecameca válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Szerintem meg nem fogható fel sima soros kapcsolásként, mert ha jobban megnézed, a dióda minden félperiódusban az egyiket rövidre zárja. Tehát kettőt sorba kötsz, mindegy, melyik felével, én a mínuszokat kötöttem össze, te a pluszokat, 2 db 100 mikrósból kapsz így egy darab ugyanolyan értékűt. A másik nem számít, mert a dióda rövidre zárja.
(#) Bonanza02 válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Diódák nem kellenek,felesleges.
(#) Bonanza02 válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Megjegyzés: a VT és Orion hangváltókban régen így voltak megoldva a bipoláris kondik. Akkor még nem igen volt fóliában ekkora értékű. Esetleg nyugati hangfalakban. A két gyár spórolt sokáig rajta, csak a későbbi sorozatokba tettek rendes fólia bipolárist.
(#) fecameca válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Miért? Akkor fordítottat kap és felrobban. Hát ha Triac-kal helyettesíted, akkor tényleg nem. Nekem motorhoz kellett segédfázisnak.
(#) Bonanza02 válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
...és akkor mit eged át a dióda?
(#) fecameca válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Le is égtek bennük a csipogók, már az első napon.Így vittem vissza 2x garanciálisan, míg meg nem untam.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2012
(#) fecameca válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
A helyes polaritású kondi töltő áramát. Kisütéskor meg nem engedi átfordulni negatívba.
(#) Bonanza02 válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Én nem tennék oda diódákat.
(#) Bonanza02 válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
A kondi simán kibírja azt a mikro sec-os időt, amíg rajta átfolyik az áram. Hidd el, hogy tv technikában ennél sokkal többet ki kell bírnia, ahol már nem is 85 fokos, hanem 105 fokos kondit kell használni, mert az sem mindegy (!)
A csipogód meg nem azért ment tönkre! Éppúgy tönkrement volna fólia bip kondival is, ha széthajtottad.
(#) Bonanza02 válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Én meg sorozatban tekercseltem magas, mély, közép hangszórókat 5 éven keresztül. A VT és Orion hangszórók esetében a 8 Ohmos 0,09-es huzalja miatt mentek szét.
(#) fecameca válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
De akkor a kondik sorba kötődnek, és feleződik az értékük. Mondjuk a másik sem töltődik tovább, míg emez kisül. Ha teljesen egyformák, lehet,hogy lgazad van. De: ha az egyik nagyobb, akkor már a másik fordítva is töltést kap.
Kománk 50 HZ-ről akarja, ott meg már nem kicsi az idő.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2012
(#) gyulank válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Ha hálózati feszültségről lehet, akkor 15V-ról is. Az értéket Skory táblázatával számoltam, de itt képlet is van.
Arra is gondoltam, hogy kapacitív feszültségosztó legyen előtétkondi helyett, de arról nem találtam képletet, hogy kell áramhoz méretezni. Bár gondolom, ha kiszámítom a reaktanciájukat, akkor annyi áramot enged át, amennyi kell.
Viszont, ha fontos, hogy egyformák legyenek az elkók AC-n, akkor marad az előtét kondenzátor.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2012
(#) fecameca válasza gyulank hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Fix előtétnek lehet, hogy jobb, mint a triac. nem kell vezérlés, nem kell hűtés. Viszont kipróbálhatod, valami ócska, bontott elkókkal, amiknek már mind 1. Szerintem a váltótól 1-másodperc múlva pukkan. sorba kötöd őket, és kipróbálod, melegszik-e? ha nem, akkor mehet. Ha nekem volt igazam, még mindig ráérsz diódákat venni.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2012
(#) Bonanza02 válasza gyulank hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Felejtsd el. Ezek ekkora áramot nem bírnak ki.
(#) Bonanza02 válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Attól, hogy a diódák ott vannak, még pukkanni fog. Gondold végig. A diódának 0,6 V kell, hogy nyisson. A kondinak meg 0,1 Volt. Szóval a dióda mintha ott sem lenne.
Egy egyszerű példán keresztül gondold végig: van egy germánium diódád és egy szilícium diódád. Párhuzamosan kötöd. Melyik fog működni ha váltót kap?
(#) fecameca válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Miért nem a primer körbe teszed az előtétet? Ott 1-2 mikró elég, nem is kell elkó, van MKT, asztali lámpa trafójába tettem, mert a 12V égőt kiégette mindig. Über frankó lett. Az értékét kísérletileg állapítottam meg.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2012
(#) _vl_ válasza gyulank hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Idézet:
„akkor annyi áramot enged át, amennyi kell.”

A "sima", nem low-ESR elkók secperc alatt elolvadnak, ha érdemi mennyiségű AC áram éri őket. Szerintem halvaszületett gondolat a szekunder oldalon bármi ilyen kondis bűvészkedés, ha 6 Amperről beszélgetünk.

Amúgy mi az a valami, aminek ~100 Wattnyi AC kell, és nem motornak hívják?
(#) gyulank válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Autórádió
(#) fecameca válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Gondolom lámpa, akkor meg úgy csináld, ahogy én.
(#) fecameca válasza gyulank hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Mind 1 a 220 Voltba kell az előtét.
(#) _vl_ válasza gyulank hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Autórádiónak mióta kell AC?!?!?
(#) fecameca válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Ja igen, létezik DC-DC konverter. Kapcsolóüzemű a legjobb.
Nem kell kondi.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2012
(#) _vl_ válasza fecameca hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
"Kicsit" egyszerűbb, mint szórakozni "előtét" kondikkal...
És pláne, ha valaki Skori oldalát böngészi, nem igaz, hogy ezt nem találja meg.
(#) gyulank válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 30, 2012 /
 
Én nem mondtam, hogy AC kell az eszköznek. De a hálózat AC, a trafó AC, és az előtét kondenzátorhoz, és a kondenzátor hídhoz is AC kell.
Következő: »»   54 / 98
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem