Fórum témák
» Több friss téma |
Hello.
Bocs, igazad van, úgy tűnik tényleg megy a dolog. Sajnos az általam linkelt program nem erre való. Az előző gépen nekem is P3 volt, én úgy oldottam meg az ilyen kompatibilitási problémákat, hogy az XP mellé feltettem a WinME-t is (vagy 98-at). Ha hosszabb távon akarod használni a gépedet, akkor ez jó megoldás lehet. Majd körülnézek, hátha találok valami frissebb programot a te elképzelésedhez.
Hello.
Nekem az lenne a problémám ,hogy van 1 C64 eprom égetöm amit pc nyomtato prton szeretnék használni. Az égetö az USER portra lehetett tenni csak nem tudom hogyan kellene öszekötni a ketöt lehetöleg direkt kábellal kapcsolás közbeiktatása nélkül. Elöreis köszi a segitséget.
A hobbi elektronika ujság bol van a kapcsolási rajz és a nyomtatot áramköris a HAMbazárbol let rendelve.
Sajnos a kapcsolási rajz elveszet ezért nem tudom mellékelni.
Megtaláltam a rádiotechnika 1991es évkönyvében 143-146. oldal sajnos PDF ben van 40MB de kioloztam.
Remélem igy már tudc kezdeni vele valamit.
A C64 USER port meg a PC LPT is párhuzamos port. Meg kell találnod az azonos adatvonalakat a PC-n. Ha jól emlékszem az EPROM égető 8 adatvonalat használ, de a C64-ről kapta a tápfeszültséget, és az égető feszültséget is. Az égetőfeszültség előállításához a C64-en rendelkezésre áll 9V AC.
A működtetése PC-ről valószínű a szoftver miatt problémásabb. A C64 először a beállításokat (EPROM típus, égető fesz., stb) küldte el az égető számára, majd utána ugyanazon az adatvonalon küldte az égetendő adatot, illetve olvasta be az EPROM tartalmát. Ehhez kellett az égető panelen a 74373-as D-tároló. A C64 kétirányú kommunikációt valósított meg a 8 bites adatbuszon és ugyanazon keresztül végezte a beállítást. Ehhez egy viszonylag bonyolult égetőszoftver működött a C64-en.
Én nagyon szívesen válaszolok a kérdésedre, de hidd, el, nincs értelme. Ugyanis az, hogy mit hova kötsz a PC-n azt nem én, hanem a szoftver írója határozza meg.
Köszi a segitséget.
Ha a 9V-ot külsö tápron adnám neki az is meg felne szerinted??
A C-user porti lábat a 2-es LPT-re, majd rendre---D:3, E:4, F:5, H:6, J:7, K:8, L:9, M:1, 5:14, 7:16, 2: +5V táp, A: táp és égetőfesz teste, ezt az LPT 25-ös lábára, és az égetőfeszültséget a rajzon jelölt helyre.
Megfelelne az is gondolom.
Milyen szoftvert használnál ehhez az áramkörhöz PC-n? Medve kollégának igaza van: Idézet: „hogy mit hova kötsz a PC-n azt nem én, hanem a szoftver írója határozza meg.”
Szia!
Nem könnyű a választás, hogy egy hardverhez írjunk programot, vagy a programhoz készítsünk hardvert. Anno én is nekiálltam ezt a C64-es égetőt pc-re applikálni, de sajnos a programozási képességem max. basic-re terjed ki és talán qbasic-ben lettem volna képes valamit is előállítani ehhez az égetőhöz. Ha neked sikerülne megírni, vagy megíratni a programot, akkor gratula, emelem kalapom. Ha mégis úgy döntenél hogy inkább egy bevált, kipróbált égetőt szeretnél XP-s programmal akkor szívesen segítek, igaz új égetőt kell építeni hozzá. További szép napot!
Azt szeretném megtudni, hogy a pc-n az LPT portot hogy kell beállítani, hogy a 1541 II re tudjak tölteni a pc-ről?
Azt hiszem, csak EPP módra kell beállítani. Az adatátvitel függ az operációs rendszertől és az átviteli kábel típusától (X,XM,XE).
XM kábelt próbálok készíteni, mert nem találtam sehol ilyet.
WIN XP-vel fogom használni. Az én BIOS -omban EPP normál vagy Bi-Directional vagy ECP+EPP lehet beállítani. Gondolom ha végigpróbálom mindet abból baj nem lehet? Köszi az eddigi segítséget is. A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2013
Szia!
A 1541 soros porton kommunikál, ezért nehézkes a printer porttal összekötni.
Abban teljesen igazad van, hogy a 1541 soros kommunikációt használ, de az X(x)1541 kábeleket LPT portra kell kötni.
Attól, hogy a PC-n használt port párhuzamos, két adatvonalat kiválasztva, csak programozás kérdése, hogy azon sorosan továbbítod-e az adatokat. A kétirányú kommunikációt a kábel és a PC LPT port bekötésénél lévő diódák valósítják meg, így a célszoftver az LPT porton 2-2 adatvonalat használ. Az egyik párt ki-, a másik párt bemenetre. Ez természetesen nem a port szabványos kommunikációja. A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2013
Az XM1541 tökéletes lesz WinXP-hez. Ha jól emlékszem - de ebben nem vagyok biztos - az LPT portot EPP-re kell állítani, de valóban nem lehet baj abból, ha kipróbálod mindet, legfeljebb nem működik majd.
XP alatt csak a CBM4WIN programmal működött nálam az adatátvitel. Javaslom nézd meg EZT a hozzászólásomat.
Csatoltam egy tervet amit én használtam.Mindkét kábel típust ki lehet választani XE és XM csak két jumpert kell átdugni. BAT85 diódákat használtam hozzá.
A szabványos RS232-es portot nem lehet használni ilyen célra használni?
Szerintem lehet, minden csak programozás kérdése. De az RS232 szabvány szerint működő portot hardveresen is illeszteni kell. ITT egy példa.
A Commodore 1541 IEC buszt hsznál. Leírás ITT. Amúgy a C64-en van szabványos RS232 port, amit az USER PORT feliratú csatlakozón lehet elérni. A C64 BASIC rendszerében van gyári rutin és gépi kódú rutinokat is tartalmaz a ROM a port kezelésére.
Köszönöm a segítségeket. Most jöjjenek a tettek. megépítem a csatlakozást, ha elakadok jelentkezem.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |