Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED - Miértek hogyanok
 
Témaindító: KisBors, idő: Máj 15, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 12
(#) djlaliboy válasza blackdog hozzászólására (») Szept 10, 2010 /
 
szia.én is kezdö vagyok de ugy tudom hogy egy ellenálás segit a problémádon.
(#) punkkazy válasza blackdog hozzászólására (») Szept 10, 2010 / 1
 
Üdv!
Első dolog az, hogy azonos fényerejű LED-ekkel kell dolgozni. Ez lenne az optimális. Szóval ha minden LED-en pl. 20mA megy át, akkor egyforma erősen világítanak. Ha nem egyformák a LED-ek, akkor szerintem ez nem lesz így. Ezért kell inkább párhuzamosan kötni őket.
Alapvetően egy LED-et megfelelő nagyságú árammal kell ellátni (mértékegysége az amper [A], jele I).
Tehát ha egy LED-et akarsz üzemeltetni a következő szükséges:
1. Tápegység (elem, akkumulátor, trafó+egyenirányítás stb)
2. Ellenállás (jele R, mértékegysége "ohm" [ ohm ])
3. LED (tudjuk a nyitófeszültségét, illetve a működtetéshez ajánlott áramerősséget)
A LED-el sorba kötöd az ellenállást. Használjuk "Ohm törvényét".
R=U/I
Tehát az ellenállás értéke a rajta eső feszültség, és a rajta áthaladó áramerősség hányadosa. Nos, azt szeretnénk tudni, hogy mekkora ellenállás kell a LED elé.
Az ellenállás két kivezetése között mérhető feszültség a tápfeszültség mínusz a LED nyitófeszültsége. Betűkkel:
U_t - U_nyit
Az áthaladó áramerősség pedig megegyezik a LED üzemeltetési áramával, hiszen soros kapcsolásban az alkatrészeken "ugyanaz" az áram megy át.
Tehát a képlet:
R={U_t - U_nyit}/I_max
Ha sorba szeretnél kötni több LED-et, akkor annyiszor kell kivonni a tápfeszből a nyitófeszültséget, ahány LED van. Tehát:
R={U_t - n*U_nyit}/I_max
Fontos meghatározni, hogy mekkora teljesítmény tűrésű ellenállás kell. Az ellenálláson megjelenő hőteljesítmény:
P=(U_t - n*U_nyit)*I_max
Ebből látható, hogy érdemes sok (azonos) LED-et sorba kötni, mert akkor kisebb teljesítményű ellenállás is elegendő; persze arra figyelni kell, hogy a tápfeszültség elég legyen!
Ha különböznek a LED-ek, akkor minden típushoz kiszámolod a megfelelő ellenállást, és úgy kapcsolod a tápfeszre őket.

A gyakorlatban a boltban kapható ellenállások nem pontosan akkora értékűek, mint ami névelegesen "rájuk van írva". Inkább számoljunk kisebb áramerősséggel, akkor nem lehet baj!

(#) blackdog válasza punkkazy hozzászólására (») Szept 11, 2010 /
 
Köszi a kimerítő választ. Igaz ennyire azért nem vagyok kezdő.
A gondom az, hogy nem tudom a LED-jeim nyitófeszét.
Viszont azonos ellenállással egyenként kipróbáltam és más a fényerejük. kék,piros azonos. sárga,zöld azonos, de halványabb mint az első kettő.
Nincs valami általános érték a színek szerint?
(#) lapose válasza blackdog hozzászólására (») Szept 11, 2010 /
 
Szia!

Mivel a szemnek az érzékenysége más a különböző színeken a LED-eknek nem feltétlen kell egyforma fényerővel világítani. Tegyél a különböző színű LED-ekkel sorba egy-egy potit, és szemre állítsd be rajtuk az azonosnak tűnő fényerőt. Vigyázz, hogy ne lépd át a maximális áramértéket. Utána csak meg kell mérni a potik ellenállását, és kicserélni egy szabványos értékű ellenállásra.
(#) rhino válasza blackdog hozzászólására (») Szept 12, 2010 /
 
Én a következőt javaslom: tedd rá őket színenként egy labortápra. Szépen lassan emeld a feszültséget addig, míg azt nem látod, hogy kb 18-20 mA-t fogyaszt. Ekkor leolvasod a feszültség értékét, és azzal számolhatsz. Mint már korábban utaltak rá, egy 5000mcd-s zöld (vagy kék) ledet halványabbnak fogsz látni, mint pl egy 5000 mcd-s fehéret. Még ha a sugárzási szögük egyforma is, a "szemmérték" ez esetben igencsak csalóka lehet. Ha a szemedre hagyatkozol,lehet, hogy a kék ledet 28-35 mA-el fogod hajtani, míg a fehéret 20-al. Így nyilván hamarabb elhasználódik. Szerintem próbáld mindegyiket azonos árammal hajtani, ha esetleg valamelyiknek kicsi a fénye, vagy a másik elnyomja, akkor használj kettőt. (ha párhuzamosan kötöd, akkor 18-20 helyett 36-40 mA-el kell hajtani őket. Ha sorba kötöd, akkor marad a 20mA, de akkor nagyobb fesz kell neki.)
Ha viszont az azonosnak érzékelt fényerő a fontos, akkor járj el lapose tanácsa szerint, viszont javaslom, hogy ez esetben se lépd túl a 20mA-t. (max 5%-al)
(#) cseffo hozzászólása Szept 13, 2010 /
 
Hello!
Hogyan lehetne meg oldani azt , hogy én egy közöskatodos RGB ledet tudjak ugy villogatni hogy annak fény ereje erösödjön és halványodjon?
Az alábbi rajz jol müködk azt csinálja amire szükségem lenne csak nem tudom hogyan lehetne megoldani azt hogy a led anódjára mennyen az erösödö feszültség ?
(#) weasels hozzászólása Szept 13, 2010 /
 
Sziasztok!

A következővel kapcsolatban kérnék segítséget:

UV -led es megoldással szeretnék megvilágítani valamit. A lényeg, hogy vásároltam 4 db UV ledet, amik 48 mW- ot tudnak. szabványos 5 mm-es ledek.Eddig úgy tudtam, hogy 1,6 V kb egy Led nyitófeszültsége, de fogalmam sem volt róla, hogy ez a színtől is függ. végülis próbaképp előtét nélkül rövid időre kipróbáltam, 3 V-nál gyenge fény, 4,5V nál már szerintem korrekt fényerővel világított. Ha jól számoltam a 48mW-ra 4,5V-nál kb. 10 mA jelentene, ha korlátoznám az áramot. Szerintetek ez nem kevés? Összesen 4 db- ot üzemeltetnék a 4,5 V- ról. Ezt nyilván csak párhuzamos kapcsolással tudom megvalósítani. Viszont ebben az esetben hogyan csinálom meg az áramkorlátozást? mindegyik leddel sorba kötök 450 ohm- ot? vagy a párhozamosan kötöt ledekkel sorba kb. 110 ohmot? Vagy teljesen hülyeség ahogy gondolom?
Elnézést az amatőr kérdésért. Előre is köszi!
(#) weasels válasza weasels hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Bocsi, vissza az egész! Most vettem észre mekkora butaságot számoltam az ellenállásokra
(#) augre hozzászólása Okt 9, 2010 /
 
Sziasztok!
Milyen ledet tudnátok ajánlani a következő feltételekhez:

-napsütésben is látható fény, tehát nagy fényerősség
-közepes látószög ~70 fok

Nagy hétszegmensűkijelzőt építek, próbáltam már superflux smd ledekkel, és 10mm es dip ledekkel.
A supeflux fényereje kicsi sajnos pedig nagy a látószöge(120fok), a dip nagyon erősen világít de 20fokos szögben látható .

köszönöm
(#) augre hozzászólása Okt 9, 2010 /
 
tehát:

Napsütésben jól látható led? Milyen fajta az?
(#) _JANI_ válasza cseffo hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
Egy NPN tranzisztorral átfordíthatod a jelet ha emitterkövetőként kötöd be. Lásd F-melék.

(#796135) weasels
Úgy korrekt ha minden lednek külön ellenállást teszel.

(#813324) augre
Mindenképp a Nagyfényerejű LED-ek között néznék szét! (Bővebben: Link)
(#) cseffo válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
Köszi a választ!
(#) augre válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 10, 2010 /
 
énis köszönöm
(#) augre hozzászólása Okt 27, 2010 /
 
Sziasztok!
Még mindig ledet választanék: Víztiszta - vagy nemvíztiszta ? Nagyfényerejű - vagy nem ~50 látószög

Pont olyan kellene ami a közlekedési lámpák visszaszámlálójában van!
Nemtudja valaki miféle? köszönöm!
(#) augre hozzászólása Okt 27, 2010 /
 
http://www.hestore.hu/termek_10020297.html

ez vajon?
napfényben?
holnap megyek pestre meg tudnám őket venni, csak nemtudok választani.
(#) _JANI_ válasza augre hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Venni kell (-lene) pár tesztpéldányt és ki kellene próbálnod "élesben".
(#) toroid hozzászólása Jan 29, 2011 /
 
Sziasztok!
A csatolt kapcsolással az lenne a cél, hogy az áramkör 12 és 24 volt-on is működjön.

Elkészítettem a kapcsolást és 12V-on az egyik sor (4 db sorbakötött LED) nem világít, 24V-on már világít de egy kicsit halványabban mint a többi.
A LED-ek mind egyformák.

Esetleg ha valaki tudja, hogy ennek mi lehet az oka az kérem írjon. Köszönöm

img025.jpg
    
(#) laszlokunstar válasza toroid hozzászólására (») Jan 29, 2011 /
 
Ezek szerint mégsem egyformák a ledek.
-A 2 sornál külön-külön tenném az előtétellenállást (670-670 ohm)
-a ledeken eső feszültséget megmérném, s úgy alakítanám ki a 2 sort, hogy a ledeken eső feszültség mindkét sorban azonos legyen.
-a led válogatásra azt is megteheted -ha nincs műszer-, hogy sorbakötöd a 8 db ledet, s különböző előtétellenállásokat téve -20mA fölé ne menjen az áram- megkeresed a bűnös led(ke)et, s kicseréled.
Ha egyformák lennének, akkor minden áramerősségen ugyanolyan fényerővel kellene világítaniuk.
(#) _JANI_ válasza toroid hozzászólására (») Jan 29, 2011 /
 
Több lehetőséged van az egyenletes fényerő elérésére.
1: Áramgenerátor. Ez állandó, előre beállított áramot biztosít a LED-eknek, tápfeszültségtől függetlenül. ( Persze a LED-ek paramétereit figyelembe véve. )
2: Feszültségszabályzó kapcsolás. PL 7810, vagy zéneres - áteresztő tranzisztoros. Itt a kimeneti feszültség lesz állandó szinten tartva. ( a 78xx-as sorozatnál előnyös lenne a 40V bemeneti feszültségűek közül választani. )
3: DC-DC LED-driver...
(#) toroid hozzászólása Jan 29, 2011 /
 
Köszönöm a gyors válaszokat.

Időközbe kiderült, hogy az egyik sorban két lednek kisebb a nyitófeszültsége és ezért világított csak az a sor.
A Led-ek csak külsőre voltak egyformák.

Mégegyszer köszönöm mindenkinek.
(#) Mumtaz hozzászólása Nov 5, 2012 /
 
Üdv szeretnék egy üzemanyagszint mérőt készíteni. Na most ez egy LPG gáztartály. A szintjeladó nem lineáris, hanem öt fokozatú, minden fokozatban (üzemanyagszint) más ellenállásértékeket lehet mérni rajta, de fordítottan, mint más szintjeladóknál:

100Ω (üres) -> 1.58KΩ -> 2.56KΩ -> 3.75KΩ -> 21KΩ (teli)

5 LED-es szintjelzőt szeretnék, aminél teli állapotban minden LED világít.
Tudna valaki valami egyszerű kapcsolást? Esetleg 5V-ra, hogy stabilabb legyen és ne függjön annyira az autó ingadozásaitól.
(#) _JANI_ válasza Mumtaz hozzászólására (») Nov 5, 2012 / 1
 
Szia! Talán némi kiegészítéssel és törpöléssel az AN6884 : Link-es IC megfelelne. De ha a méret nem számít nagyon, akkor komparátorokkal is megépíthető a kapcsolás. ( A komparátoros kapcsolás elvét az AN6884-es belő kapcsolási elve: Link is jól szemlélteti. ) A független komparátoroknak az az előnye, hogy a jeladó paramétereihez jobban be lehet lőni az áramkört, mint a fix feszültségosztós kivezérlésjelzőket. Üdv.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2012
(#) Mumtaz válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 11, 2012 /
 
Köszönöm. Ez jól hangzik. Az a bajom, hogy nem vagyok járatos az elektronikában.
Tehát, ha jól értelmezem, akkor gye a komparátor - ahogy a nevéből is gondolni lehet - egy összehasonlító áramkör. Néztem mondjuk egy LM311N komparátort.
Milyen kapcsolásban kellene ezt kötni, ha mondjuk azt akarom, hogy amennyiben mondjuk a "potit" 3,75KΩ-ra tekerem, akkor a LED felgyulladjon és világítson is, amíg ennél nagyobb az ellenállás? Ha ennél kisebb az ellenállás, akkor kialudjon.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2012
(#) zsozsoX hozzászólása Dec 4, 2012 /
 
Sziasztok
Ez így működne 26volt váltóról? A led piros diffúz(1.9v/10mA) és víztiszta fehér(3.1v/20mA) lenne.

led_vac.png
    
(#) clyde hozzászólása Dec 29, 2012 /
 
Üdv! Tudna nekem valaki segíteni: Ledet AC-ről vagy DC-ről? melyik jobb, miért, melyikhez kell ellenállás stb...

Előre is nagyon-nagyon köszönöm a sgeítséget...
(#) nemgyuri válasza clyde hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Lehet AC is meg DC is. Ellenállás kell! Segédprogramok között találsz méretező programot. (soros ellenállásszámítót használd) Ha a tápfeszültség kb 12V alatt van nincs problémád, ha fölötte van a LED max. zárófeszültségének függvényében nem elegendő az egyszerű soros kapcsolás, egyenlőre ne foglalkozz vele.
(#) _JANI_ válasza clyde hozzászólására (») Dec 30, 2012 /
 
Szia! DC: A legegyszerűbb áramkör : Link nem áll másból mint egy áramforrásból ( A linkben egy telep adja a CD feszültséget. ), egy áramkorlátozó ellenállásból és egy LED-ből. Ez villogásmentes folyamatos fény kibocsájtására képes. Hasonló kapcsolást találhatsz sok elemes LED-lámpában is. ( Némely lámpa elég mostohán bánik a LED-ek áramkorlátozásával. ) A DC tápegység előnye, hogy villogásmentes fénye. Ezért forgó gépeknél nem lesz stroboszkóp hatás.
AC: Váltóáramról is lehet LED-et üzemeltetni. Lényegében csak az áramforrás polaritása váltakozik egy adott időn belül. Váltóáramú alkalmazásnál a LED nyitóárama mellett a maximális zárófeszültségét is LIGYELEMBE kell venni. Mert a határadatban feltüntetett MAX zárófeszültség átlépése is tönkre teszi, ugyanúgy mint a túl nagy áram. ( S még csak nem is világított egy kicsit sem. ) Több lehetőség is van, hogy a LED-et a túl nagy zárófeszültségtől megvédjük.
1: Legegyszerűbb a soros dióda alkalmazása. ( Lásd egyutas egyenirányítás. Vagy: Link. ) A soros dióda zárófeszültsége nagyobb mint a LED zárófeszültsége, s ez rendszerint elég is hogy megvédje a LED-et.
2: Ellenpárhuzamos dióda. Ez csak egy záróirányú párhuzamos dióda. Itt a dióda csak ellentétes feszültségnél nyit ki. ( Nagy-teljesítményű LED-diódáknál ezt bele integrálják a tokba. Ez a dióda lehet SI vagy zéner dióda. Zénernél a letörési feszültség is véd a feszültség csúcsoktól. )
3: Egyenirányító híd ( Graetz : Link. ) alkalmazásával a záróirányú feszültséget is munkára lehet fogni.
AC hátránya, hogy a LED villogni fog. Ez a villogás KB:25Hz alatt már érzékelhető. S akár zavaró is lehet... A villogó lényforrás stroboszkóp hatást okozhat. Ez forgó gépeknél baleset veszélyes is lehet! ( Állni látszik az idő, de a kerék oda csap. ) Megfelelő kondenzátorral mérsékelhető vagy meg is szüntethető a zavaró villogás. Elnézést ha kicsit bő lére sikerült a mondanivaló. Üdv.: _jani_
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2012
(#) clyde válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 30, 2012 /
 
köszönöm a kimerítő választ! bár ezekről a dióda dolgokról elég sötét vagyok...
(#) ApacukaFundaluka hozzászólása Márc 18, 2013 /
 
Sziasztok!

A következő kérdésem lenne, amire remélhetőleg itt megtalálom a választ.

Nos szeretnék magam eszközölni egy USB tápellátásról működő kék LED sort.

Az alapadatokat tudom:USB:- 5V 0.5A
Kék LED: Nyitófeszültség min.: 2.48 V Nyitófeszültség max.: 3.7 VNyitófeszültség tip.:2.8 V
Hullámhossz min.: 450 nm Hullámhossz max.:500 nmAnyag:ZnSe, InGaN, SiC

Ámde sajnos azt nem tudom, hogy az USB port hány LED-et lenne képes ellátni.
És ha esetlegesen valakinek lenne kapcsolási rajza az hálálkodva fogadnám
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2013
(#) Szalu hozzászólása Márc 29, 2013 /
 
Az a helyzet, hogy amatőr vagyok még ebben az egészben, viszont nagyon érdekel és szeretnék mindenféleképpen elkészíteni házilag egy olyan LED-es hangulatvilágítást, amit mondjuk a kádba bele tudok rakni. Lehet kapni boltba, de kihagynám.
Piros, zöld és sárga kellene a darabszám az mindegy, csak erős legyen a fénye, lehessen átkapcsolni a három szín között, de mindig csak egy szín világítson. Lehetőleg AA vagy AAA elemmel működjön. Ezt raknám egy vízálló házba, amit akár a vízben is úsztathatok.
Tehát a kérdésem az lenne, hogy milyen erősségű és mennyi LED kell? Kell-e ellenállás vagy bármi más ilyesmi és valóban tudom-e üzemeltetni AA vagy AAA elemről?
Tudom, hogy hülyének tűnök, de ha esetleg valaki összeírná, hogy mikre van szükségem, utána már összerakom, csak azt nem tudom, hogy mik kellhetnek a LED és az energiaforráson kívül.
Ha valaki ebben tudna segíteni, nagyon szépen megköszönném! Küldök is neki egyet, ha sikerül!
Következő: »»   4 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem