Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   200 / 371
(#) simsonpuli hozzászólása Ápr 8, 2013 /
 
Hali! Sokak már ismerik mi a problémám. Le írom mégegyszer. adott egy trafó 13V 25A nak kellene lennie. 25CM2 a vasmagkeresztmetszet Szekunder 23 menet duplán húzva 2,5mm-es huzal. Primer 417menet 0,71mm-es huzal de 340 menettől 13 menetenként vannak megcsapolások fokozatoknak. az a baj hogy a 340. menet megcsapolása és a 417. menet közötti megcsapolás között van 2V feszültségkülömbség. másik probléma hogy a 340. meneten kellene lenni 25A-nek a szekunderen. ami most 5A. mi lehet a problem???
(#) erbe válasza simsonpuli hozzászólására (») Ápr 8, 2013 /
 
Már kérdeztem. Hogyan méred?
(#) djseed1 válasza at22 hozzászólására (») Ápr 8, 2013 /
 
Jó lessz az úgy! Én azért hivatkoztam a 7293-ra mert van róla tapasztalatom, de 94-el is jó, a feszültség se olyan nagy gond! De a hűtést azt nagyon gondosan kell megcsinálni! Nekem van 2 db TDA7293-panel egy erősítőmben! 2X49,5V-ról megy és van rajta egy olyan borda ami nagyobb mint egy tégla, ventivel is igen csak átmelegíti! De azt még nem értem el hogy túlmelegedjen, pedig annak van adva a szájára!
(#) at22 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Hali! Sajnos mégsem jó a trafó. Ma be egyenirányítottam és 2x48volt jön ki a kondik után 2x8200uf kondival egyenirányítottam meg 20A-es diódával. Na de mind1 Szerzek egy másik trafót.
(#) SZISZI86 válasza at22 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Szia!
Valami nem stimmel az erősítőd service manualja szerint: melléklet Jobb alsó sarka a táprész. 4ohmra +/- 43voltnak 8ohmra pedig
+/-55 voltnak kellene lennie.Ez az erősítőben hátul kapcsolható.Tudnál feltenni képet vagy egy mórickarajzot a tápról amit készítettél? Mert valami nagyon nem oké és kíváncsi volnék rá hogy mi.
(#) at22 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Hali! Néztem a rajzot. Igen! Úgy volt ahogy írtad egy kapcsolóval lehetett átkapcsolni 4ohm-ra vagy 8ohm-ra. Nem értem akkor mi volt a baj pedig annyit mértem 2x48voltot. mindjárt csinálok egy mórickarajzot, hogy hogy csináltam.
(#) at22 válasza at22 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Itt a kép.

Névtelen.png
    
(#) SZISZI86 válasza at22 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Szia!
Teljesen jó ahogy csináltad.
Közben rájöttem, ma már nem 220V hanem 230V van néha még kicsit több is függ a hálózattól.
Ez okozza a többlet feszültséget. Így lehetséges megoldásként letekernék a szekunderből amíg 2x28v váltó nem lesz.Ha szerencséd van, lehet hogy ezek a legfelső tekercsek.Vagy marad a (másik trafó) megoldás.
(#) at22 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Hali! Igen! a felső tekercsek azok,de ha le tekerek belőle akkor nem fog a teljesítményéből veszíteni?
(#) SZISZI86 válasza at22 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Elméletileg nem veszít.Kb 5-6 menetet kellene leszedni. Mindkét tekercsről tudsz leszedni ha úgy alakul?
Mert akkor nem kell teljesen szétszedni csak kibujtatni a vezetékeket a szigetelést némi ügyességgel pótolni lehet.A kibujtatott részt le ne vágd, mert pár menet után rá kellene mérni Figyelve az Érintésvédelemre és ha esetleg tul sokat tekersz le vissza tudd tekerni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2013
(#) at22 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Holnap megnézem, és ha nem vészes nekifogok és majd írok mire jutottam. Én is úgy gondoltam amúgy ahogy írtad kibujtatni mert nem igen lehet szét szedni.
(#) SZISZI86 válasza at22 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Oké várom a fejleményeket. Csáó!
(#) at22 válasza SZISZI86 hozzászólására (») Ápr 11, 2013 /
 
Hali! Megpróbálkoztam vele de sajnos nem jártam vele sikerrel. Szét is bontottam majd megy a mélybe. Majd szerzek egy másik trafót.
(#) at22 hozzászólása Ápr 12, 2013 /
 
Sziasztok! A képen látható trafót néztem ki 2db tda7294 hídhoz. Arra gondoltam, hogyha 10voltot meg a 16voltot össze kötném akkor kapnák 2x26votott. Az egyik 26volt 8Aperal bírna a másik 5Amperrel. Ez nem volna probléma? Ja és kb hány watt lehet?

Előre is köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2013
(#) erbe válasza at22 hozzászólására (») Ápr 12, 2013 /
 
A kimenő teljesítmények összeadása 728 W-ot eredményez. Ha a 2*26 V-ot akarod csak használni, a legkisebb terhelhetőségig hajthatod ki, azaz 3 A-ig (16V 3A). Ez 156 W-ot ad ki. Ennél picivel feljebb mehetsz, mert a legnagyobb teljesítményű 100 V-os ágat nem használod, az nem melegíti a trafót, így a kihasznált részek hőterhelése kisebb lesz. 25 %-kal nyugodtan feljebb mehetsz.
Idézet:
„egyik 26volt 8Aperal bírna”
Ezt miből számoltad ki?
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2013
(#) at22 válasza erbe hozzászólására (») Ápr 12, 2013 /
 
Szia! Én úgy gondoltam ha össze kötöm a 16voltot meg a 10voltot akkor az amper is össze adódik.
(#) zolika60 válasza at22 hozzászólására (») Ápr 12, 2013 /
 
Egy lánc csak annyit bír, mint a leggyengébb láncszem.
(#) Gafly válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 12, 2013 /
 
Engem jobban zavar az a száz volt 5 A tekercs, ami ugye egyrészt nem kell, másrészt sok helyet foglal.
Szóval ígyis-úgyis ott tartunk, hogy legalább (át) tekercselni kell.
Vagy talicskával hordod az erősítődet
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 12, 2013 /
 
Egyet mellé/kettőt szorosan közel/; de nem 'zolika60' szenved VÉSZES amatőrségben!
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Ápr 12, 2013 /
 
Zolika60 szerintem nem fogja sértésnek venni.
Na jó, talán

Én meg rendszeresen az utolsó hozzászólához szoktam hozzászólni, aztán akit érdekel, majd olvas vissza, hogy mi volt az előzmény...
Az különben is javallott
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2013
(#) _JANI_ hozzászólása Ápr 22, 2013 /
 
Sziasztok! Meggyűlt a bajom egy orosz birkanyíró "kék" adapterével. Vagyis a transzformátorával. Még nem bontottam szét, de valószínűleg újra kell tekercselni.
Bár kiszámítottam a transzformátor adatait de érdekelne, hogy másnak is az lesz a végeredmény mint ami nekem kijött. ( Majd letekerés után tudok pontos menetszámot és egyéb métereket is megosztani veletek. )

Primer:
U: 320V ( DC. Mert kapcsoló tranzisztorok hajtják meg. A primer és szekunder tekercsek is csillagba vannak kötve. ( Hú! Lehet ezzel számoltam el magam.) )
I: 1A MAX. ( 0.75 mm átmérőjű a huzal.)
f: 200Hz

Szekunder:
U: 36V
I: 2.88A ( 1.25 mm átmérőjű a szekunder huzal. )

Elvileg a tápegység egy 3*36V 200Hz 90W-os juhnyíró olló meghajtására lenne képes.

A mag adatai:
3 fázisú vasmag, mag típusú, ( SI lemeznek látszó ) azonos hasznos mag és ablakkeresztmetszettel.
Hasznos vaskeresztmetszet: A=3.9cm * B=1.8cm = Qvas=7.02cm2.
Hasznos ( becsült ) ablak keresztmetszet: C=5.5cm * D=1.3cm = Qablak=7.15cm2.
( Az ablak keresztmetszet a csévetest hasznos keresztmetszete, amit a zománchuzal elfoglal. A tényleges ablakkeresztmetszet ennél sokkal nagyobb, de a csévetestek méretét ebből ki kell vonni. STB. Így egyszerűbb a tekercs helyének méretét megadni. ( Úgy sem lehet több huzalt rátekerni mint ami ráfér. ))

Ezek tuti hibás eredmények mert a csillag kapcsolást nem vettem figyelembe a számításoknál.
Nprimer = 1.78n/1V ( 1Voltra eső menetszám 1.78n )
Huzal = D 0.75mm
Nszekunder = ( 1.78 * 0.9 ) = 1.6n/1V ( 1Voltra eső menetszám 1.6n )
Huzal = D 1.25mm
Számolt teljesítmény = 47.6W ( Ez biztos nem jó. )

Ma már nem számolom újra. Előre is köszönöm a helyes eredményeket.
Csatolok egy képet a "vasról".
(#) boris92 hozzászólása Ápr 22, 2013 /
 
Üdv. Ezek a transzformátoraim, és segítség kéne , hogy megtudjam mekkora a terhelhetőségük. Kép hogy hány V-ot adnak le a lábak.
(#) granpa válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Nagyon nem számoltad el, mert ha 31/2-mal szorzol, kb 80VA jön ki (ami elég jól közelíti a 90-et). Mekkora B(T)-vel számoltál? Leégett, vagy megszakadt a trafó, hogy azt látod hibásnak?
(#) granpa válasza boris92 hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Végezz terheléses mérést (le van írva a topicban). Ha megadod a vaskeresztmetszetet, megsaccolható a teljesítmény (de ez is itt van).
(#) _JANI_ válasza granpa hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
B = 0.9 Normál SI vasra számoltam.
(#) _JANI_ válasza granpa hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Egy garnitúra tranzisztor már ráment a "terheléses" tesztre. ( Túlzottan magabiztos voltam. ) A műterheléses teszt is rendellenes viselkedést mutat a transzformátorra. Az OHM értékek is roppant kicsik de ami furcsa szinte tökéletesen egyformák. 2.8 ohm . Ez már eleve nem lehet korrekt még 200Hz-n sem. Egy 3*380V/42V-os 630VA-s ( 50Hz-s ) transzformátorral életre kelt a berendezés. Így már van viszonyítási alapom is.
(#) granpa válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Benéztem valamit? Ez egy 3 fázisú, csillag kapcsolású trafó, 200Hz-es kapcsoló-frekivel? Ez esetben jóval nagyobb teljesítmény kivehető (amint az a primer huzalból is látszik J=2.5A/mm2-rel szolidan számolva). T=0.9 jónak látszik. Miért akarod lebontani? Vedd figyelembe, hogy ezen a frekin jóval kisebb menetszám kell, mint 50Hz-en, tehát akár jó is lehet az ellenállása (persze, ha nem úgy egyforma, hogy a primernek is ugyanakkora az ellenállása mint a szekundernek, mert akkor tényleg 'gáz' van). A 630-ast hajtottad meg 200Hz-cel?
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2013
(#) _JANI_ válasza granpa hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Amint üzemszerűen próbálom használni, a műterhelésem ( CD tápfeszültséggel sorosan van kötve egy 250W-os infralámpa, ) azonnal teljes fénnyel kezd világítani. A 630VA-s transzformátorral próbálva is csak felparázslik egy kicsit a lámpa és amint a motor felveszi a fordulatot már nem is látszik még az izzószál sem. Csak ebből következtetek a transzformátor meghibásodására.
(#) _JANI_ válasza granpa hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Szekunder ellenállása 0.34 ohm . ( Egy tekercsen mérve. )
Igen! 200Hz.
Tudom kicsit nagyobb a veszteség. Mert mégis csak 50Hz-re lett méretezve. De az a teljesítmény veszteség, szekunder oldalon feszültség esés, pont jól kompenzálódik. Igaz nem a legelegánsabb megoldás, de ez csak egy teszt...
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2013
(#) granpa válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Erre alszom egyet. A 630VA-es trafónak sokkal nagyobb a primer ellenállása, mivel 50Hz-re van méretezve, de mert alacsonyabb (nem 400V-ot) feszt kap, a kimeneten sem 42V jelenik meg, a teljesítményt persze ~átviszi, és olyan mintha az igazit mutatná (erre a terhelésre meg sem rezdül). 3 db 250w-os izzót tettél be a DC-be? Akkor sem az igazi, mert a betáp (hálózat) vonalba kellene ilyenkor tenni. Az eredeti trafó (normál)ellenállása jóval kisebb az izzóénál, nem meglepő a ~teljes fényerő.
Következő: »»   200 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem