Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Víz és a PC, avagy vízhűtés házilag
 
Témaindító: (Felhasználó 518), idő: Okt 15, 2005
Lapozás: OK   3 / 6
(#) dB_Thunder válasza egy vizes hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
rockersrac !
Nem tegnap forrasztottam először (alaplapot sem) szerintem menni fog.

Vizes!
Kicsit máshogy gondolkodunk, ill egyéb okok miatt beszélünk el egymás mellett.
A fetek annyira kicsit melegednek, hogy az nem számottevő, a tekercshez képest. Ezért nem kifizetődő arra külön egyedi blokkot gyártani. Persze aki megteheti....de én nem.
Hamár blokkot csinálnék akkor a tekercseknek csinálnám..
(#) egy vizes válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Ha nincs légáram, akkor minden apróság számít.
Blokkot pedig többnyire nem kell gyártani/gyártatni, mert lehet venni. (persze hogy kíván-e költeni rá valaki, az már más téma)
(#) dB_Thunder válasza egy vizes hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Idézet:
„Ha nincs légáram, akkor minden apróság számít.”

Ebben teljesen igazad van!!
Ezért nem megoldás csak a procit vízzel nyomatni, mert a venti eltávolításával a passzív hűtésű (ha passzív) északi híd már túlmelegszik, és a táp (alaplapi) alkatrészei is jelentős hőterhelést kapnak.
Én gépemben jelen pill 3 blokk van, anyagilag bőven elég volt megvenni ezeket is.
Sajnos a mérnökök ellenünk dolgoznak, minden úgy terveznek, hogy levegő fogja hűteni, és ekkor jövünk mi a vízzel...
Úri hobbi ez is !
De azért küzdünk.
(#) dB_Thunder válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
simpi !
Télen a deresedéssel nem volt gond ??

Az a baj hogy nem mindenki tud olcsón(ingyen) maratni, mellesleg a réz ára sem olcsó. Én az ebay-on találtam két szép full vörösréz blokkot (forrasztott tetővel). Anyagárban kaptam meg csatlakozókkal, polírozva.
Így lett meg az első két blokkom.
Aztán a a carboot sales-en találtam egy komplett rendszert. A videókaria meg csináltam olyan plexitetős gagyit.... de elég rá.
(#) egy vizes válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Ez így van sajnos.

Van olyan lap, amit meg sem lehet becsülettel hűteni, még a FET-eket sem.
(#) egy vizes válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Tudom, hogy lehet, nem is vitatom.

Én is készítettem régebben, aztán gyári blokkot is alakítgattunk át, hogy jobb teljesítményű legyen.

Csak az anyag + marás az már szép összeg, ha meg még felületkezelést is akarsz...

Ha már a blokk talpa van 3mm vastag bőven elég ahhoz hogy merev legyen és ragyogóan elvisz a prockóról a hőt.

Nem ennyire egyszerű az összefüggés.
Az ideális talpvastagság rengeteg dologtól függ, kezdve a hűtendő chip felületététől, egészen a blokk felépítéséig.

Találkoztam 1mm alatti talpvastagsáú vörösréz blokkal is és gyönyörűen tette a dolgát kazán procin is.
(#) egy vizes válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Pontosan erre írtam, hogy nincs olyan, hogy ez a jó, vagy az a jó.

Nem lehet kijelenteni, hogy a vékony (egyáltalán mit is nevezünk vékonynak?) talp, vagy a vastag (előző zárójeles kérdés) talp a jó, mert ez attól függ, hogy a blokk hogyan épül fel.
A nevezett blokk egy jól kitalált konstrukció és egyáltalán nem görbül be.
Képek, véleményezés, teszt róla:
HEATKILLERŽ CPU Rev3.0 vs. Phobya CPU S.775
és itt:
HEATKILLERŽ CPU Rev3.0 vs. Phobya CPU S.775 - 2. rész
Az új prociknál rosszabb a helyzet hűtés szempontból, ezt hidd el!
Mégpedig azért, mert a kupak (IHS) a legritkább esetben sík (többnyire homorú).
Pontosan ezért több modern blokk direkt domború talppal készül, hogy ezt valamelyest ellensúlyozza.
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2013
(#) varttina hozzászólása Szept 11, 2010 /
 
Sziasztok!

Leggyakrabban PC-ről hallgatok zenét, ezért egy teljesen zajtalan működésű gépre lenne szükségem. A nagy méretű, alacsony fordulatú ventillátorok is túl hangosak. A folyadékhűtéshez a hűtőblokkokat még valahogyan el is tudnám készíteni, ami gondot jelent, az az extrém csendes szivattyú. Legjobb lenne egy olyan szivattyú, ahol az egyetlen mozgó alkatrész a folyadék. Létezik egyáltalán ilyen? Ha igen, mi a működési elve?
(#) Medve válasza varttina hozzászólására (») Szept 11, 2010 /
 
Hello, ha a csövek elég nagy keresztmetszetűek akkor gravitációsan is keringhet (?)
(#) dB_Thunder válasza varttina hozzászólására (») Szept 11, 2010 /
 
Medve ajánlása nem rossz, de ahhoz a blokkoknak lent, a hőleadó radiátort pedig minél magasabban kell elhelyezni. A másik hogy kis áramlási ellenállásúnak kell lennie a teljes rendszernek.
A másik: kár túllihegni a dolgokat !
Az én rendszeremben a leghangosabb a HDD, pedig van két nagyméretű ventim is, a 6 wattos Eihem szivattyúnak nincs hangja csak szivacsra kell tenni.
Teljesen hantalan gép: passzív hűtés mindenhol, (valami atom magos alaplapot használva) SSD winyó...
(#) Koki hozzászólása Máj 6, 2011 /
 
Najó.
Reggel melóba megyek, szóval nincs időm végig nézni a topicot.

Na az egyiknek írok választ itt, nem tudom most kiaz hirtelen.

Leáll a vízhűtés. Oké, elég nagy gáz.
1. A videóhűtésre 4cm átmérűjű ventilátorokat ajánlok. Ezeket szereld rá a vízhűtésre, a lényeg legyen 2 oldalt alatta rész hogy elmenjen a meleg (erre köss rá egy kivezető ventilátort a házhoz).

Cpu:
Na ez neccesebb, főleg 2 magnál (de minek szerverhez ekkora gép? ) - bőven megtenné egy 4 magos 3000-es.
Tul. képp itt egy egyedi hűtést kell csinálni, de ha szerencséd van bordázott a hűtésed (ilyen lamellék). Na, puff rászerelsz ÓVATOSAN egy nagyméretű ventilátort. Ha leáll a vízhűtés (hőfok alapján méresd, itt külön avr-el) akkor bekapcs. Melegedni fog a gép jobban, de nem fog meghallni (kb 60-70 fok).

3. é-d-i híd.
Sok alaplapnál nem kell komoly hűtés a déli hídra de szintúgy a 4 cm-es ventit ajánlom (elég ha rászereled a tetejére a vízhűtő bordának. Ennek a résznek nincs nagy hűje!).

4. É-i híd.
itt már neccesebb a dolog főleg egy vízhűtésnél. Hasonló kialakítással oldd meg ahogy a procit javasoltam. Vagy valahogy egy chipset hűtét jó nagy és simát szerelj alá, és valahogy 'ragaszd' egybe. Oldalról tedd a kicsi ventit, annyi levegő még elmegy a részeknél hogy határ alatt tartsd.

sms értesítés:
mivel szerver géped van, feltételezem így linuxot futtatsz és van hitelesített smtp-d.
Írnod kell egy scriptet aminek azt kell tudnia hogy ha (bármelyik) része a gépnek eléri a x,y hőmérsékletet akkor a smtp-n keresztül küldjön neked egy levelet (beállított e-mail címre).
Az e-mail szolgáltatónál vegyél sms creditet, és állítsd be hogy ha arról a címről érkezik levél (ugye a szervergépé) akkor a mobilodra kapj egy sms-t. Ajánlom a citromailt, gyors, egyszerű és a levél mindig megjön (legalább is nálam igen).

Egyszerűbb megoldást nem tudok mondani erre, biz ha saját szerveren akarsz kapni sms-t ott elő kell fizetned eg ymobil szolgáltatónál (t-mobile...stb). Ők hitelesítik a smtp-det és akkor menni fog de úgy szerintem drágább.
Ha nem megy az összehozás írj rám és megegyezünk. Van egy jóbarátom, ő tud programot írni.
üdv
(#) baracklekvár hozzászólása Ápr 9, 2013 /
 
s*ziasztok! mi,kell egy vízhűtő rendszerhez? PELTIER-hez használnám!
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2013
(#) bbalazs_ válasza baracklekvár hozzászólására (») Ápr 9, 2013 / 1
 
pl. viz?
(#) baracklekvár válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 9, 2013 /
 
zseniális és azon kívül?
(#) bbalazs_ válasza baracklekvár hozzászólására (») Ápr 9, 2013 /
 
A kerdes szinvonalahoz mertem a valaszt.
Minimalis infokat megadhatnal.
Mit tervezel, milyen elrendezest, miket akarsz huteni vele, stb, stb.
(#) baracklekvár hozzászólása Ápr 10, 2013 /
 
hűtőszekrényt akarok csinálni és ahhoz kell a rendszer hogy a PELTIER-ről levezessem a meleget és csak a hideg maradjon rajta ami biztosítani fogja a hideget. és nem tudom hogy egy ilyen vízhűtéses rendszer hogy épül fel és ahhoz szeretnék segítséget kérni!
(#) storm válasza zolika60 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Azthittem nincs előzménye, de egy zsiguli radiátora 'talán' elég lesz Ettől jobb már csak talajvízzel lenne.
(#) zoly15 válasza storm hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Valóban nem írtam, a zsiguli radiátor nem volt jó mert tele van hajszálrepedéssel. Most egy Renault Kangoo fűtőradiátora az áldozat, szétvágtam van benne 30 cső ezt fogom majd összekötni 10csövet sorosan és ilyen csoportból 3 párhuzamosan. Radiátor A hőleadó felülete ~3m2.
A PC amit hűtenie kellesz:
CPU: AMD FX 4100
ALaplap: Gigabyte 970A-UD3
GPU: ASUS HA6670
Ram: 2X 4Gb 1600MHz
HDD: 500GB Sata3
Táp: 650W Chieftech.
Először a CPU-t és az alaplapot szeretném hűteni, később a VGA-t is.
(#) storm válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Nem rossz összeállítás végülis, viszont ha még nem vetted meg, akkor proci helyett FX 6300-at javasolnék, 6magos és csak 3-4e forinttal drágább. A másik az alaplap, én gigát nem vennék nekem volt vagy 3 is, szerintem ehhez a procihoz MSI vagy ASUS. Nekem most egy FX 8350 van ASUS alaplappal, remek összeállítás szerintem. Viszont 970-es chipset alá ne add, esetleg ha tuningolni akarsz egy 990FX az a csúcs. Visszatérve az alaplaphoz, a gigának egyszerűen buta a BIOS-a még a régit erőltetik az EFI helyett. A 8 giga ram bőven elég lesz, merevlemez szokásos, a táp is biztosan ki fogja szolgálni a gépet, ha veszel egy izmosabb vidit még akkoris. Viszont amire figyelni kell az északi híd a lapon, ami szeret melegedni azt tényleg nem árt ha beveszed a vizes hűtésbe. A déli híd annyira nem vészes. A hűtéssel kapcsolatban pedig a szivattyú és a full réz blokk biztosan jólesz, a radiátor ha passzívan nem elég javasom a coolink SWIF2-es (1200 vagy 120p) ventit ami ár érték arányba elég jó, halk, és elég sok levegőt is nyom.
(#) zoly15 válasza storm hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Köszönöm a válaszodat!
A konfig már megvan 3 hete. Én is gondolkodtam a procin, hogy lehet jobban jártam volna egy 8 magossal, de majd egy pár hónap múlva beruházok rá, ha van szükség. Az észeki híd elég jól melegszik, ezért arra is tervezzem a vízhűtést első körben. A radiátort egy nagy felület hűtésére való ventivel hűtöm majd iszonyatos mennyiségű levegőt tud szállítani ha kell.
(#) storm válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Igazából a 8 magosoknál kezd a hűtés gond lenni, mivel kb 130W-ot fűtenek, és akkor még nincsenek húzva. A gépház szellőzését sem árt azért megoldani majd, mert így semmi mozgás nem lesz és a meleg benn fog rekedni. Nekem egy 23 centis van oldalt, az lassú fordulaton is rengeteg levegőt tol be, ha megtudod oldani, hogy telibe fújja a lapot egy hasonló venti az lenne az igazi.
(#) zoly15 válasza storm hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Az én hűtőm elbírna vajon egy 8 magost?
Nekem úgy van, hogy a gépházon elől lent van 2Db 8X8-as venti ami befelé szívja a levegőt. A gépház tetején egy 8X8-as venti kifelé fújja a lebegőt. A hátlapon egy 12X12-es venti fújja ki a levegőt+ a táp is kifelé szív. Ez mind meg fog maradni csak 5V-on fog menni. Ezen felül a vízhűtés egy külön egység lesz a gépház alatt. Jah majd el felejtettem az én procim Black Edition
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2013
(#) zolika60 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 12, 2013 /
 
Egy autó fűtése több Kw ahhoz képest az a 130W semmi.
(#) zoly15 válasza zolika60 hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
Kíváncsi vagyok azért rá
(#) dB_Thunder válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 13, 2013 /
 
Irdatlan ereje van a vízhűtésnek! Nem kell átalakítani a hűtőradiátorokat, én is megvariáltam a hatása semmi. Nem is kell autós vízhűtőnek lennie, bőven elég egy olajhűtő is radiátornak, viszont érdemes rá tenni nagy és lassú ventit, rengeteget javít. Blokkoknál figyelni kell a kialakítást, nagyon leronthatja a víz áramlását.
Nálam egy ilyen pumpa vitte a rendszert, CPU, NB, GPU-t hűtött, igaz a végéra már csak csordogált a víz de bőven elég volt az is.
Igazából csak harcore cuccnál van értelme a vizes hűtésnek..
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2013
(#) bbalazs_ válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 14, 2013 /
 
Igazabol akkor van ertelme a vizes hutesnek, ha halk szamitogepet akarsz.
Egyedul a pumpa a zajosabb, de azt is jol le lehet csokkenteni, pl. egy akvariumszivattyuval szinte hangtalan lesz, egy nagy atmeroju venti a huto tetejere lassu fordulaton szinten hangtalan, igy kis szobaban is lehet aludni mellette akar.
A vizbe viszont erdemes nemi fertotlenitot keverni. En natrium-azidot hasznaltam.
(#) dB_Thunder válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 14, 2013 /
 
Nos nekem van 2 készlet vízhűtésem, így van rálátásom a dolgokra (igaz mára már egyiket sem használom) A mai technológiáknak köszönhetően már nem feltétlen szükséges a vízhűtés egy csendes géphez, kivéve ha párodul nagy számítási teljesítménnyel. A mai korszerű gépek dupláját számolnak negyed fogyasztással, akár passzív hűtés mellett is.
A másik hogy mire összeraksz vagy veszel, egy normális vizes szettet az is az 50ezret súrolja, ha nem több. Ez azért már összemérhető egy belépő szintű új konfig árával.
Számomra okafogyottá vált a vízhűtés, nem gémerkedek a legújabb játékokkal és nem tudok éves szinten minimum 50ezret gépfejlesztésre szánni, és állandóan hozzá igazítani a vízhűtést.

A másik hogy addig halkítod a gépet hogy már a winyo fejhangját sem hallod (hol volt akkoriban még az SSD ), de még mindig zajos valami... hát az egér ! Kiirtod abból is a klikket.... de a billentyűzet még mindig zajos, jön a képernyőbillentyűzet, és ráébredsz hogy mekkora egy m@rha vagy
Ezt az utat én már megjártam, aztán vettem egy új csendes gépet, és időben elmentem aludni. Így már senkit sem zavar semmilyen zaj
(#) zoly15 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 14, 2013 /
 
Köszönöm a válaszodat!
Nekem is a csendes PC a célom, valamint időnként gamelni is szoktam, no meg hajt a kíváncsiság és az alkotási vágy, eddig egy Ft-omban sincs a rendszer, így nagyon költséghatékony lesz, egyedül a csöveket kellesz megvennem és annyi az össz költségem.
Azt úgy gonodlom hogy elég jó. A CPU blokkomnak az áramlási ellenállása nem nagy a lamellák között pedig szépen folyik a víz. Egyébként a blokkomról mi a véleményed? Nagyon sok órát tanulmányoztam az internetet mire kialakult a fejemben az kép, hogy mit is készítsek el.
Ma rátettem a csonkokat a blokkra méretként ott az AMD gyári hűtője, amiről mindenho lazt olvastam hogy nayon kevés a gépnek. Most a gépen egy Zalman hűtő van, de elég "nagy" a hangja, amúgy jó hűtő, már megvan 7 éve.
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Máj 14, 2013 /
 
Ónnal forrasztottam, ha a modern fűtési rendszerekben és az ivóvíz rendszerekben megfelel, akkor itt is tökéletesen elegendő. A csavaros dolgot nem értem, mire gondolsz? A blokk 2 félből van egy gumigyűrűs tömítéssel, valamivel össze kell fogatni, erre van a csavar.
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Máj 14, 2013 /
 
Úgy nem bontható a dolog, így sokkal könnyebben bontható ha szét kell szedni, valamint a gyártók bizonyos modelleken is így alkalmazzák (gumitömítés, csavarozott tető) plexi tetővel.
Következő: »»   3 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem