Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1359 / 2514
(#) reloop válasza Koncsar hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Szia! A Felsorolt tranzisztorok nem találkoznak a teljes tápfeszültséggel. Az MPSA42 használható helyettesítőnek, a várható változásokat nem tudom megbecsülni.
(#) Kovidivi válasza janikukac hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Szia!
Nyugodtan rakd össze 7812-vel, ha kicsit nagyobb a hűtőborda, mint egy jogosítvány, akkor szerintem nem lesz gond. Az elhelyezését úgy oldd meg, hogy rendesen tudjon szellőzni! Egyébként van az IC-ben termikus védelem (a végfokIC-ben is). Üzem közben nézd meg a hűtőbordát, hogy mennyire meleg. Ha nagyon, akkor rakj rá nagyobb bordát.
(#) szaka válasza szaka hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
megmértem az ellenállásokon eső feszültséget.
24 mV körüli értéket mértem a melegedő oldalon.
megmértem a másik oldalon is a feszültségeket, ott mindössze 0.2 mV értéket mértem.
Mi lehet a hiba? Meghajtó tranzisztorokkal van gubanc?
(#) reloop válasza szaka hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Ellenőrizd R 29, 34, 35 értékét. Ha nagyobb a névlegesnél, akkor okozhat nyugalmi áram növekedést.
(#) szaka válasza reloop hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Ellenőriztem!
a 470 ohm-os ellenállások tényleges értéke 474 ohm.
a 100 ohm-os ellenállásé pedig 101 ohm.

Szerintem a tűrésbe belefér.
Esetleg változtassak ezeken az ellenállásokon?
(#) reloop válasza szaka hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Ezek bőven beleférnek a tűrésbe. A nyugalmi áram értékébe az R22 (1k) csökkentésével tudsz beavatkozni, például ideiglenesen 100k trimmert kötsz vele párhuzamosan.
A rajzon az R21 és R22 mellett feltüntetett feszültségek keresztbe vannak cserélve, ne tévesszen meg!
(#) 1984white válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Nos, újabb gond van. Az inverter trafója megszórja a tápot (17V) és ha megy az inverter, sajnos nagyon nagy alapzaj van az erősítőn.
Ezt hogyan oldanád meg?
(#) Buvarruha válasza 1984white hozzászólására (») Júl 4, 2013 2 /
 
Eleve nem is foglalkoztam volna vele. Minek monitorba hangszóró, kutya sem használja. Amúgy külön diádával egyenirányítanék a szekunderről.
(#) 1984white válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Idézet:
„Minek monitorba hangszóró, kutya sem használja.”

LCD tv-ről volna szó és a hálóba kellene. Oda nem akarok külön hangrendszert és tv-nél pedig nem árt ha van hang
Festab KA78R12 megoldás lehet? (ezzel le tudom kapcsoltatni az erősítőt is standby-ban)
(#) martin96 válasza reloop hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Ez a kapcsolás elég jónak tűnik.
BC547/557 IRF9540/540 tranzisztorokkal is működhet? Mert akkor minden meglenne hozzá, kivéve azt a trimmert. Ugyan tudnék kibontani másvalamiből, de a multiméterem valamiért nem akar mérni ellenállást. A trimmerekre meg csak ezek vannak írva: 472 223 102. 3 fajta trimmer.
(#) martin96 válasza martin96 hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Ha az a VR egy 1K-s ellenállás lenne? A TINA szerint működik.
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Valami szabályzó elem csak kell bele, hogy melegen be tudd állítani a megfutás mentes nyugalmi áramot. Még pár kapcsolás.
Ha feszültséget tudsz mérni, akkor az ismeretlen értékű trimmert kösd sorba egy ellenállással (praktikusan 1k), és feszültségre kapcsolva mérd meg milyen osztás jön létre.
Szerk.: Legalább két közepes teljesítményű tranzisztor is kell hozzá Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2013
(#) Buvarruha válasza 1984white hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Ezt nehéz megmondani a nyáktervtől is függ. Nem mindegy, hogy az IC-hez honnan vezeted a tápot, földet, ezzel lenne érdemes kísérletezgetni.
(#) 1984white válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Idézet:
„Nem mindegy, hogy az IC-hez honnan vezeted a tápot, földet, ezzel lenne érdemes kísérletezgetni.”

Ahonnan kapja a scaler is. Azon festabok vannak és ott az összes funkció tökéletes.
Közben megoldottam végre a gondot egy KA78R12-vel. Az inverter on/off jelével vezérlem a festabot és így még a zaj is eltűnt!.
Igaz csak 12V 1A áll a rendelkezésre, de méréseim szerint több nem is kell a 16ohm/3W hangszórónak. A hálóban bőven elég ez a hangerő, ha később több kell, akkor a beltérire köthetek erősítőt és hangfalakat. Amúgy nem hiszem, hogy az eredeti yamaha ic-vel is hangosabb lett volna a tv, annyira biztosan szól, ha nem hangosabban mint eredetileg. (hibásként kaptam így ezt nem tudom pontosan)
Köszönöm a tippeket!
(#) Kontodd válasza 1984white hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Sziasztok!
Nekem egy olyan problémám lenne, hogy van nekem egy JVC-RX212BK erősítőm, elszállt benne a trafó. A trafótól 6 szál vezeték jön, 3 nál ki tudtam deríteni a feszültségszintet, viszont a többinél gondba vagyok. Tudnátok nekem segíteni ebben, hogyan lelhetnél fel ezt az információt?
Segítségeteket előre is megköszönöm!!
(#) Doncso válasza Kontodd hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Keress hozzá kapcsolási rajzot, úgy a legegyszerűbb. A tápegységről vissza lehet számolni. Gyanítom az erősítő nagyáramú része égett le, ez olyan 2*30-35v körül lesz, de ez csak első blikk. Rajzot , manualt kell lőni hozzá.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2013
(#) Beringer 600 válasza Doncso hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Üdv! Elég valószínűtlennek tartanám,hogy az erősítő nagy áramú szekunder tekercs sérült volna,de előfordulhat,velem speciál még nem fordult elő.Olyan már volt hogy,a primér tekercsnél lévő hő kioldó szakadt meg,de azt lehet orvosolni át hidalással.
(#) Doncso válasza Beringer 600 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Értem én, de ha a primer tekercs sérült, akkor hogy tudta volna kimérni a 6-ból a 3 kivezetést?
Gyanítom a segédtáp működik, kb +-12-15v , ezek miért is égnének le, és a nagyáramú rész mondjuk egy buli közbe meg elhalt. De írtam, ez első blikk.
(#) reloop válasza Kontodd hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Szia! Elektrotanyán megtalálod a rajzát. A végfokhoz 2x31VAC tartozik.
(#) martin96 válasza reloop hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Találtam egy 1kilós trimmert. De csak az egyik csatornára. Vajon A BC546/556 kibírna ebben a kapcsolásban +-40V-ot? Vagy használjak inkább MPSA42/92-őt? Ha jól tudom ezek nagyobb áramot is bírnak.
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
A trimmerrel végezd el a beállítást, cseréld fix ellenállásra és mehet át a másik panelbe. Ellenállás mérő nélkül ez már kicsit nehezebb lesz, de megoldható.
A differenciálerősítő fél tápról, a többi teljes tápról (80V) megy.
(#) Beringer 600 válasza Doncso hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Néztem az erősítőt,és azért a szekunder tekercs elég nagy keresztmetszetű vezeték hogy csak úgy leégjen, meg az erősítő sem olyan nagy teljesítményű,hogy egy zárlattól,haza vágja a trafót. De mondom előfordulhat minden,manapság én már nem csodálkozom semmin.
(#) 1984white válasza Kontodd hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Szia!
Szerintem kezd azzal, hogy lekötsz mindent a trafóról, hogy szabadon legyenek a szecunder vezetékek. Majd mérj mindent mindennel és jelöld meg a kábeleket. Aztán rajzold le hogy hol mit mértél és akkor látni fogod, hogy "ki kivel" van és mennyi rajtuk a feszültség. Én sem gondolnám, hogy az erősítő zárlata tönkreteheti a trafót, mert biztosítékok is szoktak lenni a tápágakban illetve ha az egyén aki hallgatta az erősítőt, biztosan megijedt attól hogy búg az erősítő és időben kikapcsolta. Amúgy ha le lenne égve a trafó, annak nagyon jellegzetes szaga illetve nyoma is lenne, hiszen írtad hogy nem cérnavékony vezetékek vannak benne és az bizony zárlatkor fűt rendesen. (ennek a nyomát pedig látnád és éreznéd is!)
Üdv!
(#) martin96 válasza reloop hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Értem. Akkor a differenciálerősítő lehet BC556 a többi mpsa.
(#) martin96 válasza martin96 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Mekkora nyugalmi áram kell neki?
(#) Doncso válasza 1984white hozzászólására (») Júl 5, 2013 / 1
 
Ezek szerint akkor még nem láttál buliba tönkrement pioneer szobai erősítőt. Se kép se hang, se szag, és a biztosítékok rendben. Mivel nem az erősítő tönkremenetele okozta a problémát, hanem az, hogy alul volt méretezve a trafó az erősítőhöz képest. Trafó kuka. Hidd el létezik a jelenség. Persze ettől még nem biztos, hogy itt is ez történt. Mindenesetre jól mondod, ki kell kötni és mérni, mérni, mérni.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2013
(#) Buvarruha válasza Doncso hozzászólására (») Júl 5, 2013 2 / 1
 
Maximálisan egyetértek, ezekben tényleg a trafó szakad meg állandóan láttam, hallottam buli közben megálni nem is egyet. Nem bulira valók (szerintem semmire ).
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2013
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Ügyelj az MPSA tranzisztorok EBC lábkiosztására. Ezek 200mW-ot fognak elfűteni, jó melegek lesznek, ne lepődj meg!
(#) Doncso válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 5, 2013 / 1
 
Otthonra, normál zenehallgatásra valóak, ott nem fog elpusztulni.
(#) 1984white válasza Doncso hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Idézet:
„Trafó kuka. Hidd el létezik a jelenség.”

Természetesen hiszek nektek, mert én nem sok erősítőt javítottam eddig. Építeni már annál inkább.
Következő: »»   1359 / 2514
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem