Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szúnyogriasztó készítése
Lapozás: OK   22 / 53
(#) Aynnas hozzászólása Jún 30, 2013 /
 
Sziasztok,
Én megépítettem az alkatrésztemetőt, a conrados hangszoróval, de szerintem nem a hangszoró miatt nem hatékony, hanem mert nálam az alap 27p c2-es kondival csak 19-38KHz között ment, 3 db 27p sorba kötve, így a kimeneten 35-62KHZ között lehet mérni a frekit..., hangszoró adatlapját valahol megtaláltam és ott viszi a 60 KHz-et, ha nem néztem el... nemsokára tesztelem, sajna pic égetőm nincs, ezért maradt az alkatrésztemető.. nyáktervet tudok küldeni bárkinek, ha kell.
(#) every hozzászólása Júl 1, 2013 /
 
Ennek: http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=203247 fel tudná rakni a szerzője vagy elküldeni a .hex -et. Köszi!
(#) johny999 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 1, 2013 /
 
Mit változtattál a programban hogy elhalkult a kattogás. Én AVR-el próbálkozom, a piezom kattog mint a fene
(#) pjg válasza every hozzászólására (») Júl 1, 2013 /
 
Mihelyt készen lesz felrakom.
(#) Bakman válasza johny999 hozzászólására (») Júl 1, 2013 /
 
Ha a PWM frekvenciáját változtatod, változik annak felbontása is. Ahhoz, hogy mindig kb. 50 %-os kitöltésű PWM jeled legyen, a frekvenciaváltáskor a kitöltési tényező értékét is változtatni kell. Amitől megjavult az az, hogy a frekvenciaváltás és a kitöltési tényező beállítása közé tettem 500 ms késleltetést, máshonnan meg töröltem.

A program kb. fél másodpercenként lépteti a frekvenciát. 20 kHz-től elmegy 60 kHz-ig, majd onnan vissza. Nem volt időm tesztelni szúnyogokon is, mert kizavartak dolgozni külföldre és a kattogást akartam elsősorban megszüntetni. Ha hazaérek, első dolgom lesz az élő teszt.

Shot001.jpg
    
(#) johny999 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 2, 2013 /
 
Én olyan timert használok aminek van fix 50%-os kitöltésű módja, így itt csak a frekvenciát kell változtatni. Viszont akár fix akár változó frekvenciával tesztelem, a piezom kattog mint őrült :/
(#) whalaky válasza Melphi hozzászólására (») Júl 4, 2013 /
 
Elárulod hogy hány V a táp és mekkora R3-at használsz?
Nekem is van még pár kattogás, de hogy kőkemény lenne...... nos az enyhe túlzás.
Szerintem egyszerűen túlhajtotod.
(#) szdavid_96 válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Hello

Olvastam, hogy megépítetted Whalaky kapcsolását. Tényleg olyan jól működik, hogy már 2 napja nyitott ablaknál alszotok?

Akkor Whalaky tud valamit amit mi nem

Rendeltem én is egy 12F683-at aztán majd kiderül. Mekkora R3-at használsz és hány volton?
(#) every hozzászólása Júl 5, 2013 /
 
A 12f683-al valaki feltudna akkor egy olyan kapcsolást rakni ki próbált meg az R érték is , ami nem lattog vagy alig. Köszi!
(#) vottokar hozzászólása Júl 5, 2013 /
 
Megépítettem Whalaky mester féle szúnyogriasztót. Sajnos a hordozható verzió csak a héten készült el. (a hálózati verzió már egy hete kész) Szinte egy az egyben a rajz alapján készült csak a fet gate-én van 470R-100K ellenállás. Jó lenne kipróbálni a MIC4428-as verziót is, de sajnos a vidék egyetlen egy boltjában beszerezhetetlen, és 500Ft-os tételt rendelni 1500-ért most nincs kedvem.
Kipróbáltam mindkét Whalaky féle programot és mindkét piezót (Conrad vs. Kemo), sajnos a kattogás megvan. Ellenállásokkal 50R-től párszáz R-ig kísérleteztem. Most a hálózatinál verziónál olyan 56R-t használok, a telepesnél cca. 68R-t. Ezt még hangyányit növelem, mert az R534-esek melegek eléggé.
(#) Hilo hozzászólása Júl 5, 2013 /
 
Sziasztok, nekem csak olyan kérdésem lenne, hogy a frekvenciákat milyen idő közönként váltja a Whalaky féle program? Ha nem is pontosan, de legalább nagyjából.
Előre is köszönöm.
(#) kocsgab002 válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Szia. 12V-on 1KOhm az R3 ellenállás nálam. így alíg hallható a kattanás.
(#) kocsgab002 válasza Hilo hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Kb. 3 másodpercenként váltja a frekit.
(#) kocsgab002 válasza vottokar hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Idézet:
„Most a hálózatinál verziónál olyan 56R-t használok, a telepesnél cca. 68R-t.”


Az nem túl sok..jó nagyot kattan nem?
Nekem 1K van benne, és így annyira nem hallható a kattanás.
(#) Bell hozzászólása Júl 5, 2013 /
 
A soros ellenállás csökkenti a hasznos jelet is. Szerintem soros LR -el ki lehetne hangolni, vigyázva, hogy ne lépje túl a feszültséghatárokat.
(#) szdavid_96 válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
1 K az szerintem nagyon nagy, így csak 0,012 Amper jut a piezora. Elemet kíméli de nagyon kicsi lesz a hatásfoka.
BS170 0,5 Ampert elbír. Egy 33 vagy 50 Ohmos ellenállással pont jó lenne. Bár nem tudom ,hogy mennyire zavaróak a kattanások, de én inkább választom a kattanásokat mint ezeket a vérszívó dögöket.
(#) pjg válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Valamit nem értek. Az R3 ellenállás a piezóval párhuzamosan van kötve. Egyáltalán mi szükség van rá?
Bővebben: Link
(#) johny999 válasza vottokar hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Profi a kivitelezés!
(#) szdavid_96 válasza pjg hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
A piezora jutó áramerősség, vagyis a riasztó teljesítménye állítható be vele. Amúgy söntellenállásnak hívják.

Figyelni kell a fet terhelhetőségét. A BS170 0,5 Amperrel terhelhető ezért Ohm törvénnyel kiszámolható, hogy 12 V-on, R=12/0,5=24 Ohm

Tehát 12 V-on a 33 Ohm-os ellenállással a legnagyobb a leadott teljesítmény. De ha valaki kímélni akarja az elemet akkor állíthat be nagyobbat is.
(#) pjg válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Köszi, de továbbra sem világos a miértje.Ha 10 Ohm az ellenállás, akkor azon nagyobb, Ha 1k Ohm akkor kisebb áram fog folyni. Az ellenálláson, de az ellenállás és ezáltal a piezó kapcsain a feszültség ugyanannyi marad. A FET kapcsolóként működik tehát a piezón vagy tápfesz vagy 0V a feszültség. Akkor mit csinál az ellenállás? Az ellenállás csökkentésével csak a FET-en átfolyó áram változik A piezó szempontjából ez közömbös.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2013
(#) vottokar válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Kattanni kattan. Hogy hangosan vagy nem, azt nem tudom mihez viszonyítsam. Én is próbáltam jóval nagyobb ellenállással is. Ekkor tényleg csökkent a kattanás hangereje, de sajnos a piezón levő jel nagysága is. És mindazok mellett a piezón levő négyszögjel is eltorzult. Lekerekedtek a sarkok is. Bár ezt még a conr*dos piezón mértem, az általad beszerzett (köszönet érte, még egyszer ) KEMO-val nem.
A próbálkoztam soros kondival is (1µF 100V fólia) de mindkét típusú piezónál maradt a kattanás, és szintén csökkent a piezóra jutó jel. Most egyenlőre marad így mindkét példány.
Ma annyit tettem még, hogy a telepes modellnél 75R-re "növeltem" az ellenállás értékét.
Mondjuk a telepes üzemmód nálam egy 12V 4Ah-ás zselés akkut jelent...
(#) szdavid_96 válasza pjg hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Olvasd el ezt és akkor minden világos lesz
Söntellenállás
(#) pjg válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Tisztában vagyok azzal, hogy mi a sönt. Régen megtanultam. Azért köszi.
(#) szdavid_96 válasza pjg hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Idézet:
„Az ellenállás csökkentésével csak a FET-en átfolyó áram változik”


Mi pont a FET-en átfolyó áramot akarjuk ezzel beállítani.


Elnézést az előbb tényleg egy kicsit félreérthetően írtam le.(sőt...)
Nem a piezora jutó áramot kell nekünk beállítani, hanem a Fetre jutó áramot , hogy ne terheljük túl.
(#) proli007 válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 5, 2013 / 1
 
Hello! Már bocs, de ki mondta hogy az sönt ellenállás? Alapvetően az a Fet munkaellenállása lenne. A piezo egy kondiként viselkedik, itt meg egyenáram van (egyirányú). A piezó, hogy működjön váltakozóáramra lenne szükség.
Amikor a Fet bekapcsol, a piezóban felhalmozódnak a töltések és elhajlik egy irányba. Amikor a Fet kikapcsol, akkor az ellenálláson keresztül ürülnek ki a töltések a piezóból. Ekkor vissza hajlik. Ha nem lenne ellenállás akkor csak felhalmozódna töltés és a piezó úgy maradna. Vagy is nem szólna.
A sönt is párhuzamosan kapcsolódik valamivel, de alapvető szerepe az árammegosztás.. üdv!
(#) pjg válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Ezt gyanítottam, gondolván mint a FET Gate és Source közti ellenállásra. Ott is a töltést kell kisütni. Köszönöm a felvilágosítást.
(#) vottokar válasza johny999 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Köszönöm. A doboza már legalább 15 éve lapult a pincében. Legalább most valami hasznosra tudtam használni.
De akkor legalább a hálózati verziót is megosztom itt. Itt a panelen lehetőség van TO92 és TO220 tokozású FET használatára. Ebben a példányban épp valami fiókban lapuló loglevel FET lapul. Valamint a 4 "vezérlőláb" csak testre van jumperelhetőségre felkészítve, mert beraktam 10K-s felhúzó ellenállásokat.
A megépítéseimnek egyetlen egy hibája van. Élesben szúnyogon egyik verzió sem lett kipróbálva. A harmadikon a panelben nem lapult az elmúlt héten még egy sem (szerencsére). Amikor kint voltunk szabadban, szintén nem akadt belőlük sok, vagy nem volt 230V a közelben. Talán holnap kis pikniken bevethetem a mobil verziót, és kiderül valami.
(#) johny999 válasza vottokar hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Nem rossz ez se.
Egy kis észrevétel, a piezokat inkább párhuzamosan kösd.
(#) szdavid_96 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Ohh, köszi, hogy helyre igazítottál. Én már régen tanultam ezt és azt hittem, hogy sönt.
Mert amúgy már régebben is írták már több helyen is itt, hogy az sönt. Én meg bedőltem nekik.


Vottokar gratulálok , szép kivitelezés.
(#) pjg válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 5, 2013 /
 
Régen? 96 éves vagy?
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2013
Következő: »»   22 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem