Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szúnyogriasztó készítése
Lapozás: OK   28 / 53
(#) szitko válasza VaZso8 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Elméletileg igen, csak még nekem nem sikerült. A Conrad-tól tudsz rendelni, de ha nem akar várni küld el a címed, és küldök egyet. (Van elég itthon)
(#) VaZso8 válasza szitko hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Igaz, írtad is fent - úgy tűnik, fáradok.

Szemeztem egy hasonló piezoval (szerintem ugyanez, csak más forrás), ill. "bejelentkeztem" a KEMO-féle piezora is, amivel másoknak működik - az tuti, amennyiben a frekvenciák stimmelnek persze (márpedig szkóppal mérve egyeznek a leírtakkal).

Nem találom - te próbáltad ezt a piezot is? Azzal sem ment? ...vagy neked csak Conrados van?
Írok PM-et.
(#) daniel.freeman hozzászólása Júl 10, 2013 /
 
ERRE A NYÁKRA MILYEN HEXET lehet használni? Vagy esetleg valaki le tudja fordítani a 12f-eset erre?
(#) szitko válasza VaZso8 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Nekem csak Conrados van.
(#) VaZso8 válasza szitko hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Mindenesetre érdekesnek tűnik, ha a Conrados az 50 kHz körüli frekvenciát átviszi, de a szúnyogok nem reagálnak rá... hmm.
(#) VaZso8 hozzászólása Júl 10, 2013 /
 
Találtam egy egész jó cikket a témáról, bár angolul van: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) szitko válasza VaZso8 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Ezek szerint akkor a h-híd + a trafó meghajtás, ahogy simpi írta, nem is lenne rossz. Lenne ám teljesítmény..
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) VaZso8 válasza szitko hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Azért ezzel óvatosan kell bánni, mert ahogy nézem, a külföldről rendelt piezo peak-to-peak 16V-ot bír - az elég könnyen túllőhető.

Amúgy egy hely, ahol elég korrektnek tűnnek a leírt frekvenciatartományok.
Tehát 20-25 kHz kutyákra/macskákra, 38-44 kHz szúnyog, bolha, házi légy, pók, csótány, 52-60 kHz gyík, 60-72 kHz patkány.

Kérdés, mennyire igaz, de nem tűnik akkora hülyeségnek.
Emellett fontos kitérő, hogy a gyerekek akár 30 kHz-ig is hallhatnak, így pl. ötévesnél fiatalabb gyerek mellett nem érdemes huzamosabb ideig használni.

Ez akár az eddigiek átgondolására is okot adhat - ha feltételezem, hogy sikerül működő verziót építeni (ahogy az már sikerült pár embernek), és a szúnyogok a 30 kHz feletti ultrahangra reagálnak, az ez alatti tartományt akár érdemes lehet teljes egészében kikapcsolhatóvá tenni.
Egyfelől az itthoni kutyát/macskát nem szeretném elzavarni, másfelől valóban nem kellene a csecsemők idegeit tépni, már ha van a riasztó közelében...
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) szitko válasza VaZso8 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Eleinte, amikor elkezdtem kísérletezni a szúnyogriasztóval, a kislányom (6) mindig mondta, hogy kapcsoljam ki, mert idegesíti. Azt hittem csak képzelődik, de most már belátom, hogy tévedtem.
A 20-25kHz biztos, hogy igaz a macskák tekintetében, ezt próbáltam. Viszont egyik kutyánkat sem érdekelte.
Ha jól emlékszem, a Conrados piezot 20V-ig lehet hajtani.
(#) VaZso8 válasza szitko hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
No igen...
Egy hatéves tudja mondani, hogy zavarja a hang - és esetleg ki tudja kapcsoltatni (vagy elmenni jó messzire tőle), egy 1-2-évesnél viszont lehet, fel sem merül az emberben, mert mondani sem feltétlenül tudja...

Mellesleg azt is írja, hogy az egyes állatok másként reagálnak ezekre a zavaró hangokra.

Némelyek megzavarodnak és hanyatt-homlok menekülnek, mások tűrik egy darabig, majd odébbállnak, megint mások képesek lehetnek megszokni - az elején felriad, de aztán alkalmazkodik.

Nem tudom, a kutya melyik csoportba tartozik...
Esetleg lehet magasabb az ingerküszöbe, vagy idősebb és rosszabbul hallja a magasabb frekvenciákat, vagy esetleg lusta foglalkozni vele.

Mindenesetre jobbnak látom ezt a tartományt kihagyni, ha a szúnyogokat épp' eléggé zavarja a többi.
(#) szitko válasza VaZso8 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Igen, igen. Én is azt mondom, hogy az ott leírt freki tartományt kéne preferálni, 38-44kHz. Esetleg plusz-mínusz 1-2kHz-el túllépni.
(#) szitko válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Azt észrevettem, hogy nem nyit ki teljesen, ráadásul a 74hc00-át csak 3.3V-al hajtom.
Egy ir2302-es fetmeghajtóval is próbáltam már, de a meghajtó pár másodperc után tűzforró lett. Ott a "HO" lábra raktam egy 15mH tekercset, sorba vele egy 100 ohm os ellenállást, ezután a piezot az "LO"-val összekötve.
(#) whalaky hozzászólása Júl 10, 2013 /
 
Épp a program kattogásmentesítését csináltam mikor rátaláltam VaZso8 hozzászólására.
Elgondolkodtatott a dolog, és ha már úgyis túrom a programot, a frekvencia kikapcsolhatóságot átállítottam 2-es lépésekre, így egészen 44444Hz-ig kikapcsolható, nem mellékesen kattogás mentes.
Itt a javított/módosított progi aki ezt választja.

Mindamellett gondolkodom a teljesítmény növelés létjogosultságán.
Elméletileg (legalábbis ezt olvastam) a hang a szúnyog valamelyik esküdt ellenségére emlékezteti, ezért menekül tőle. Ha ez igaz, semmi értelme feleslegesen nagy teljesítményt kicsikarni belőle, ugyanis sem rovart, sem denevért sem madarat nem hallottam még úgy eldübörögni az ablak előtt mintha egy boeing húzott volna el......

Szúnyogmentes szép napokat mindenkinek!
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013

main683.hex
    
(#) Hilo hozzászólása Júl 10, 2013 /
 
Mellékelek egy hex filet. 32-60 kHz között lépked, ezzel az említett alsóbb frekiket kihagyja.
Végeleges programra továbbra is csak hétvégén lesz időm.
Ha valaki össze foglalja hogy akkor milyen igények vannak a programra, akár több változatra is, akkor úgy csinálom meg.
whalaky: Hadd kérdezzem meg az eredeti programodban mi okozta a kattogásokat a 60-ról 20 kHz re vissza váltáson kívül?
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013

12f683.HEX
    
(#) vladcepes hozzászólása Júl 10, 2013 /
 
Sziasztok! Segítséget kérnék mert ki is nyomtattam de nem látom rendesen.A kapcsoláson a C1-C2 az 100 nf-os? Egy 9V-os akkuról az R3 mennyi legyen? Jó a 2,2 K? A válaszokat előre is köszönöm!
Üdv!
(#) johny999 válasza VaZso8 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Ezt az oldalt már én is néztem, valamint Whalaky írta is hogy a 20-25kHz közötti frekvenciákat nem használja.

A Kemo-s piezo Rated voltage 16 Vp-p; Max. rated long power 30 Vp-p akkor elvileg H bridgel 2x12V-ról hajtható? Vagy inkább 2x9V?.

Itt van még egy kapcsolás, ezt fogom egyelőre kipróbálni.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) Hilo válasza vladcepes hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Igen azok 100nF-ak.
9V ról a 2,2K jó, mert nem szívja le olyan gyorsan az elemet.
(#) whalaky válasza Hilo hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Ugyan az ami a többi helyen. meg kell várni hogy befejezze az előző négyszöget. (+1 sor volt a progba)
(#) Hp41C válasza daniel.freeman hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Szia!
Sokféle típusra fordítható az itt foltöltött program
  1. Típus             Debug             JP3...JP1         Led             Piezo
  2. 12F683            GPIO0             GPIO5..3          GPIO1          GPIO2
  3. 16F684            PORTC7           PORTC2..0        PORTC3           PORTC5
  4. 16F627            PORTB7           PORTB6..4        PORTB1           PORTB3
  5. 16F627A          PORTB7           PORTB6..4        PORTB1           PORTB3
  6. 16F628            PORTB7           PORTB6..4        PORTB1           PORTB3
  7. 16F628A          PORTB7           PORTB6..4        PORTB1           PORTB3
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) szdavid_96 hozzászólása Júl 10, 2013 /
 
Biztos, hogy jó ötlet a 20-40 kHzes tartományt kihagyni?

Én amikor próbálgattam jelgenerátorral, akkor a szúnyogokat pont ez a 30 kHz környéki tartomány zavarta
(#) johny999 válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Idézet:
Is there any safety recommendations?

Ultrasound is biologically safe to human beings as per scientific information. But ultrasound frequency close to 30 kHz can be sensed by children to a certain level. So it is recommended not to use such devices continuously near the children below 5 years.

Response of Animals to Ultrasound

1. 22-25 kHz Dogs, Cats
2. 38-44 kHz Mosquitoes, Fleas, House Fly, Spiders, Cockroaches
3. 52-60 kHz Lizards
4. 60-72 kHz Rats”


Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) szitko válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Idézet:
„2. 38-44 kHz Mosquitoes, Fleas, House Fly, Spiders, Cockroaches”

Számomra ez elég meggyőző, bár kérdéses, hogy a cikk szerzője a kb. 3000 szúnyog fajból, éppen melyikre gondolt.
(#) Hilo válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Ki lehet próbálni hogy 10 kHz es tartományonként 5 kHz es lépésekkel melyik a jó...
20-30, 25-35, 30-40, 35-45.... stb
(#) johny999 válasza Hilo hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Fogsz pár tesztalanyt, rájuk engeded a frekvenciát és figyeled a reakciójukat
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) Hilo válasza johny999 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Épp ez az, egy tesztalany sincs akin kísérletezhetnék.
(#) whalaky válasza szdavid_96 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Erre való a jumperes megoldás... lehet vele játszani.
(#) VaZso8 válasza whalaky hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Idézet:
„Ha ez igaz, semmi értelme feleslegesen nagy teljesítményt kicsikarni belőle, ugyanis sem rovart, sem denevért sem madarat nem hallottam még úgy eldübörögni az ablak előtt mintha egy boeing húzott volna el......”


Gondolom, ők sem hallottak még ilyesmit... de nagyon ijesztő lehet.


Egyébként valóban. Ha most ~10 méteres körben elzavarja őket, teljesen fölösleges hangosítani rajt - hacsak nem egy stadionban járatod, esetleg egy vackabb hangszórót használsz, ami ugyan ad ki hangot az adott tartományban, de olyan halkan, hogy mindegyik reppencs csak kineveti.

Mármint ez utóbbi esetben van értelme a nagyobb teljesítménynek.

Amúgy a hím szúnyogokról szoktak írni, mint ellenség (a párzási időt leszámítva), ill. az is elgondolkodtató, hogy ha nem is az ellenségképét kapja meg, de a hangos "zaj" megzavarja az általa használt frekvenciákat, tehát nem érzi így jól magát...

Szerk.:
Ja igen - gondolom, többet kellene módosítanod a programodon hozzá, de talán érdemes lehet a frekvenciák kikapcsolhatóságát ezekhez az adatokhoz igazítani - tehát a 44 kHz-et már nem szeretnénk kikapcsolni, de 30-32 kHz-ig lehetne sűrűbb is akár.

Bár talán nem annyira lényeg, csak maradjon meg az a jó szokása, hogy eltéríti a rovarokat.
Remélem, az általam készített program is teszi a dolgát...
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) Hilo válasza VaZso8 hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
A jelenlegi kutatások szerint 1200 Hz ig érzékelnek a szúnyogok maximum, tehát továbbra is nagy kérdés miért is működik.
(#) VaZso8 válasza Hilo hozzászólására (») Júl 10, 2013 /
 
Valahol olyasmit is olvastam, hogy ugyan eddig úgy gondolták, hogy a szúnyogok nem hallják a magasabb hangtartományt, de...

Könnyen lehet, hogy vannak frissebb kutatások is.

Amúgy nem igazán érdekes, hogy hallják-e vagy másként "érzik meg", ha reagálnak rá és megfelelő a reakció - tulajdonképpen egyedül ez a lényeg.

Szerk.: Ha mondjuk olyan alacsony frekvenciás hangot irányítanak feléd, amit az ember nem hall, de a "gyomrodban érzed", valószínűleg Te is odébbállnál - akár így is működhet a szúnyogriasztó. Nem feltétlen kell a szó szoros értelmében hallani, csak érzékelni valamilyen formában.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2013
(#) ih.he hozzászólása Júl 10, 2013 /
 
Egy dolog, hogy hall az élőlény egy bizonyos hangtartományt és pld fajtársaival való kommunikációra használja, amit kutatnak pld. tudósok, másik dolog, hogy a ragadozók által kibocsájtott más hangokat valahogy megérzi. Minden fajnál kifejlődik a ragadozók érzékelésének képessége, különben kihal a faj. Pld emberek is megérzik az infrahangot, a macska ideges lesz földrengés előtt, stb.
A szúnyogot és más rovarokat megeszi pld a denevér. Szóval akkor meg kell, hogy érezzék a denevér által kibocsájtott FM ultrahang radar jeleket.
A fő probléma, amit ezzel az egész projekttel kapcsolatban látok, hogy a PIC által kibocsájtott jelsorozat biztosan nem hasonlít egy denevérére. Az egész hozzászólássorozat elején volt anno egy pdf, amiben kifejtették, hogy a denevér frekvenciamodulált impulzuscsomagokat bocsájt ki tájékozódás és célfelderítés cáljából. Ha belegondolunk, hogy elég gyorsan repül a denevér, akkor ezek az impulzuscsomagok elég sűrűn kell kövessék egymást, különben nekimegy az első fának. Szóval néhány tíz impulzuscsomag biztosan van másodpercenként. Egy impulzuscsomagban pedig frekvenciamodulált szinuszjelek vannak a kibocsájtott hangtartományban. Azt sajna nem tudjuk, hogy a moduláció alsó vagy felső szélső frekvenciáról indul-e és fűrész vagy háromszög vagy szinusz jellegű-e. Egyvalami azonban biztos, nincsenek több másodpercig kitartott fix frekvenciák benne. Mondjuk van egy max 10 millisecundumos folyamatos jelkibocsájtás, ami alatt a frekvencia folyamatosan mondjuk 35-70 kHz között oda-vissza, vagy csak egyik irányban változik. Az impulzuscsomagok között pedig néhány 10 ms szünet, hogy a visszhangot elemezze a fülével a denevér, hasonlóan egy radarhoz.
Ha én próbálnék ilyet építeni, kellene egy wigan (módosított wien) hidas szinuszjelgenerátor egy múveleti erősítővel (kettő helyett egy elem hangolású, pontos helyet nem tudok most a neten róla, de megtaláltam anno, régen Integrált áramkörös kapcsolások vagy valami hasonló nevű könyben olvastam róla), ahol a potmétert fettel helyettesíteném, majd kellene egy másik háromszögjelgenerátor egy műveleti erősítővel a frekvenciamoduláló alacsonyfrekvenciás jelhez, ami legegyszerűbb verzióban a háromszögjel egyik fázisában hangolná az ultrahangot, másik fázisában pedig lekapcsolná azt. Na ez már hasonlítana egy FM ultrahang radar hangjára.
A cuccnak végülis egy megszaggatott wobbler generátorhoz kell hasonlitania.
Ehhez persze nem ártana frekimérő, netán hangfrekvenciás spektrumanalizátor, meg egy jó ultrahangrezonátor. Aztán lehetne kisérletezni.
És ez az egész elférne egy ICben, elvégre van 2-4 műveleti erősitőt tartalmazó tok.
Persze az elvet át lehet ültetni PICbe is, de sok értelme nincs, pár RC alkatrészt (meg egy fetet) lehet megtakarítani összesen, viszont drágább PIC kell, amiben vagy van egy VCO, vagy magas(abb)frekis D-A kell benne legyen.
Kár, hogy nincsenek eszközeim mióta elköltöztem otthonról... további jó bütykölést!
Következő: »»   28 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem