Fórum témák
» Több friss téma |
Ez a kapcsolás működik, addig kell tekerni a potmétereket, hogy ne halljad, akkor 20 KHz-felett lesz. Persze ha van frekvenciamérőd, vagy oszcilloszkópod úgy könnyebb sajnos nekem nincs. A 4013 fontos bele és nem is drága 50-100 Ft ból kijön. Én a CA Ic-t aminek már húzós az ára, sima 741-el helyettesítettem.
Üdv mindenkinek.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy nem tud e valaki egy kapcsirajzot küldeni, ami patkányok riasztására alkalmas és olyan 20-45kHz között oda-vissza folyamatosan változik a frekije. Ha valaki tudna segíteni, előre is köszönöm.
Tegnap végig olvastam az oldalakat és nekem ez tetszett meg. A gondom, hogy 2 színű villogó ledem van (kék-piros) és magától váltogatja (astabil szerűen). A kérdésem az lenne, hogy ilyet felhasználhatok a villogó led helyére? És sima 9V-os elemről hajtanám meg.
A válaszokat előre is köszönöm. A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2013
Szia!
Nem tanácsolnám, mert fix frekvencián működik így hamar megszoknák. Speciális piezó hangsugárzó kell hozzá, annak elég húzós az ára kb 1000 Ft. Ha meg már az megvan az a plusz 3 db Ic pár száz forintba kerül, és állandóan változtatja a frekvenciát olyan gyorsan amilyenre te állítod be. Én egy olyat építettem meg amelyik ebben a topikban 2009 jun 8 –ik (Dolfin ) hozzászólásánál van és még az se tökéletes. Balu A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2013
Én pedig ezt építettem meg ezt a LED-eset 2 színű leddel. Ez csak ebben a formában 2 frekit vált. Lehet, hogy nem jó hozzá ez a led. Párhuzamba tettem a 220pF-os kondival egy 3,3nF-os kondit így hallható, hogy mit csinál.
Ha hallod az nem jó, az nem zavarja a rágcsálókat: Nekem 5 db frekvenciát váltogat, ezek közül egy úgy van beállítva, hogy még éppen halljam kb 18000Hz körül , így tudom hogy müködik, a másik 4 meg jóval magasabb frekvenciára van beállítva, és csak azok lehetnek hatásosak.
Igen ezzel tisztában vagyok, csak azért tettem be a 220pF-os kondival párhuzamosan egy másikat, hogy "halljam" a működését. De csak 2 frekvenciát kapcsolgat. Lehetne még ilyet csinálni más értékekkel és akkor 4 freki bolondítaná őket. Az még talán jobb is ha mondjuk 23kHz mellett még ott van mondjuk egy 30kHz is hátha kevésbé szeretik ezt a változást, mert ez még inkább változatos, mint a fix 5 váltogatva.
Hát ahogy gondolod, de szerintem az az 5 fix frekvencia nem sorba egymás után kapcsol, hanem véletlen szerűen épp az benne a lényeg. Nem alkatrésztemetőnek van benne 4 db Ic.
Sziasztok!
Én is amellett szólok, hogy az 5 frekvenciát véletlenül váltogató megoldás a jó. Nekem már 1 éve éjjel-nappal megy és eddig még semmi cincin.
Nézz át a szúnyogriasztós topicba, én terveztem és építettem egyet. Ha a frekvenciát az R10-zel lejjebb veszed (célszerűen ezzel az ellenállással sorba kötsz egy kb. 20 k-s potit és akkor hangolhatod, szkóppal nézheted a frekit), és az R12-t maxra tekered, akkor biztosan átfogja azt a 25 kHz-et. Működést ott leírtam, keress rá. Nem bonyolult áramkör, háromszögjel-vezérelt, rendes FET-meghajtással. Nem muszáj két piezót rákötni ellenütemben, mert úgy tűnik, akkor interferencia lép fel, de majd kipróbálod, milyen.
Ja, a dugasztáp 12V 1 A, ez üresjáratban lead 23 V-ot, abból csinál a stabkocka 12 V-ot az áramkörnek, de a FET-eket járathatod akár külön 15-20 V-ról is, persze olyan stabbal, ami ezt előállítja, ugyanerről a dugasztápról. A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2013
Már írtam egy hozzászólást, de neked is jó lesz szerintem.
Oké, köszönöm szépen a válaszod Áttanulmányozom
Ezt a kapcsolast en is megepitem, de az lenne a kerdesem, hogy milyen alkatresz van a cd4010 utan a diodak utan VR a neve. Poti lenne vagy micsoda?
Hello! A "VR" Variable Resostor-t takar, a mi változtatható ellenállást avagy potenciométert jelent számunkra. Jelen esetbe ez "trimmer potméter" pld. egy ilyesmi... üdv!
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2013
Lényeges kérdés merült fel bennem:
Valakinek van bizonyítéka, hogy ez működik? Azért kérdezem, mert nálam már sok mindennel próbálkoztam, sikertelenűl. Sokat segítene az, ha valaki leírná, hogy milyen frekvenciára kell beállítani a panelon a potikat. Annak hiányában nyilvánvalóan ez játék, és senki sem hiszi el hogy működik. Sőt egyszerűbb ha felteszed a Kossuth rádiót és az szól, az is zavarja az egereket.
Szia !
Légy szíves , nézd meg a korábban általam írtakat . Az enyém amiket építettem nem tökéletes , de a semminél sokkal jobb, mások is jó véleményt írtak erről a típusról. Ha volna szkópom vagy frekvencia mérőm lehetne vele kísérletezgetni, de nincs és csak ezért nem is szándékozom venni. Balu
Szia!
Próbálj utánaolvasni, hogy milyen frekvenciatartomány zavarja a leginkább a nem kívánt ellenséget. Én annyit találtam, hogy 20-45 kHz és váltakozó kell hogy legyen, mert a monoton jelet megszokják. Az 555 IC-nél pedig számolható az időállandó, aminek az ellenállásértéke a potmétertől függ. Így ki lehet számolni az adott frekvenciákat. Persze tudom, ez is csak kísérletezgetés. A Kossuth rádió nem biztos hogy zavarja az egereket.
Üdv mindenkinek.
Azt szeretném kérdezni, hogy melyik nyáktervet ajánljátok ami ehhez a kapcsoláshoz jó lesz és a CA3130-as ic helyett 555-öt akarok tenni. A segítségeiteket nagyon köszönöm.
Üdvözlök mindenkit,
Azt szeretném megtudni, hogy nálatok a CA3130-al megépített kapcsolás piezoja hallhatóan kattog-e?
A 741-el alig hallhatóan, amikor frekvenciát vált néha hallatszik egy pici kattanás. Arra én is kiváncsi volnék, hogy a CA3130-al teszi -e ?.
Hello! Szerintem kissé el vagytok tévedve. A CA3130 csak egy ütemadó a 4017 számára. Vagy is köze nincs a "kattogáshoz", ha van ilyen. Én is először azt gondoltam hogy Matyusz közvetlen akarja helyettesíteni, mert úgy valóban nem lehet, az egyik egy OPA, a másik egy időzítő. Vagy is a kapcsolása teljesen más. De mivel az áramkör ezen részének funkciója csak egy mezei ütemadás a freki léptetéshez, lehet 555-öt is használni. Természetesen a kapcsolást át kell alakítani.
A "kattogás" vélhetően azért van, mert a freki váltás, nincs szinkronban az ultrahang keltő oszcillátorral, így váltáskor esetleg egy szélesebb impulzus is kitévedhet a kimenetre. Annak meg DC átlagértéke más, így a hallható tartományba esik. Esetleg meg lehetne próbálni az ütemadó szinkronizálását az UH generátorral, vagy más feszültség-frekvencia átalakítót lehetett volna alkalmazni, ami nem kapcsolásszerűen, hanem folyamatosan váltaná át a frekit. Avagy "átúszna" a freki. De kérdés van-e jelentősége.. üdv!
Nálam ütemesen, hangosan kattog. Azért csináltam CA-val mert ezt a NYÁK-ot készítettem el. Megjegyzem, hogy én egy 140nF-os piezot tettem rá. Ha kisebb piezot teszek be, akkor nálam is csak alig hallhatóan kattog.
Sziasztok,
Igen nekem a CA3130-al hallatszik a hangváltás, olyan kis éles nyikkanások formájában. A uA741-es kapcsolással nem annyira. Viszont nálam meg a 18V tápfesz. miatt a CD4013 melegszik. Egyszer már a PIEZO membránjáról lerázódott a kis kivezető huzal de sikerült óvatosan újra forrasztani. Ha kihúzzuk a készüléket a hálózatból hamarosan megjelennek a kis bundások (látszik a porban a nyomuk). üdv. Gábor
Köszönöm szépen a válaszaitokat. Van itthon 741-es IC-m is Esetleg tud valaki egy jó nyáktervet hozzá? "proli007" az "Autóelektronika" témában tudnál nekem segíteni? A válaszokat előre is nagyon köszönöm.
Hello! Olvastam én azt, csak fogalmam sincs miről beszélsz.. üdv!
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2013
Üdvözlök mindenkit ebben a témakörben! Kb két hete végig olvastam a témát és próbáltam minden tapasztalatot összegezve
megalkotni egy jó kis rágcsálóriasztó kombinációt. Megcsináltam at 555-ssel és a ca3130-assal ütemvezérelt áramkört is. Mindkettő hibátlanul működött. Majd az 555-tel hajtott áramkör melett döntöttem. A Konrádtól 3 db hangszórót rendeltem. Megjött egy hét elteltével. 120 fokra eleosztva beszereltem őket egy dobozba. Tápot csináltam, 15v-ttal hajtottam meg, tökéletesen jó minden rendben. Oszcilloszkóppal is ellenőríztem a jel alakokat és bemértem a frekvenciákat. Még annyit hozzá tettem az áramkörhöz hogy le lehessen tesztelni a működését. A kívánt frekvenciák előállításáért felelős 555-ös áramkörébe beépített 560pf-os kondenzátorral kötöttem sorba egy 47nf-os kondenzátort és egy nyomógombot. Tesztelés kezdetét vette egy kb 100nm-es magtárban. Az első 3 nap minden mozgás megszünt de aztán egyre bátrabbak voltak a kis dögök és végül mint ha ott se lenne. A frekvenciákat igaz csak egy szűk tartományba állítottam be 20Khz és 28Khz közé. Közben kaptam egy Konrád katalógust amiben ilyen riaztókat is árulnak 6000 és 10000Ft ért. Ott azt írják róluk hogy 25Khz és 65Khz között működnek. Még megpróbálkozok az áthangolással magasabb frekvenciák felé, de ha nem fog működni akkor vissza térek ide a további tapasztalataimmal és azt gondolom hogy meg kellene növelni a teljesítményét a riasztónak. A piezzo hangszórók biztonsággal elbírnak nagyobb teljesítményt is csak az a kérdés hogy hogyan kellene a végfokon feszültséget növelni anélkül hogy az áramkör többi része tönkre ne menjen.
Hogyan hajtod meg a piezót?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |