Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Megkaptam, hálás köszönetem!
Egy kapcsolós poti biztosan kell(hangszín), meg egy 0.5 Megás hangerőszabályzó. Az ellenállás nagysága, meg a karakterisztika(A-lineáris; B-logaritmikus; volt régebben a C-fordítottan logaritmikus, illetve ezek kombinációi). Ez a fül miatt van. Az ellenállás változik a szögelfordulással az előbb írt módon.
Ezt tudtam leolvasni az eredeti hangerőpotiról: PM-A 20% 58?. A karakterisztikát honnan lehet megtudni?
Az biztos, hogy lineáris, +/- 20% tűrésű, és 1958-ban gyártották, tehát cserélték már az eredetit. Az ellenállásérték ezek szerint nincs rajta, de vagy mérd meg a maximális ellenállást(csak azt), vagy egyszerűen csere 0.5 vagy 1Megásra.
Az "A" lineárisat jelent. De ha kipurcant, akkor is rá tudsz mérni az ép pálya részre, ha egyenlő szakaszokon, azonos ellenállást mérsz: "A", ha nem arányos: "B", azaz log.
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2013
Akkor a PM kötőjel után a karakterisztika (A) jelölése található. A poti közepén van valami szám (jelölés) de nem olvasható. Köszönöm a segítséget.
Eredetileg a hangerőpoti a kapcsolós (0,5M-B-tehát logaritmikus), persze működik "A"-val is; a hangszín is az, de ide inkább lehet tenni "A"-t. Nézd vissza a hsz.-eket, a poti javítás ügyiben. Az a gyanúm, hogy nincs kapcs. rajzod, küldök mailban(-ben). Éppen ma sikerült egy régi poti-kapcsolómechanikát megjavítanom.
A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2013
Szia! Van rajzom a Philips 494 A-hoz, de a rajzolvasási tudományom még hiányos. A potik értékét mindkét potinál 0,5M ohban adja meg, ezen kívül semmi infó. Az alábbi lapon olvastam, hogy a hangszínszabályzó egyben a bekapcsolást is végzi. Akkor a PM melletti "A" jelölés nem a karakterisztika jele, vagy már a korábban kicserélték logaritmikus potit lineárisra?
Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2013
A hanszínpoti hálózati kapcsolókénti szerepe szokatlan, bár nem igazán lényeges, mert ettől még a rábigó tökéletes lehet. A kapcs. rajzon a potik ellenállástestje trapéz alakú. ami az akkori rajzjelek szerint logaritmikus-t jelent, a hangerőpoti esetében ez indokolt, a hangszinnél nem olyan fontos.
Tesla Opera 621A-nál is a hangszín poti a hálózati kapcsoló.
Kicseréltem a hangerőpotit logaritmikus 0,5 MOhm-ra - működik. Az a baj, hogy csak műagyagházas volt. A hangszínszabályzó maradt a régi, mert nem volt kapcsolós poti.
Itt:Bővebben: Link árulnak.
Nekem van kapcsolós poti, csak nem írtál, hogy kellene.
Üdv mindenkinek. Még máj. 5-én írtam erről a lengőnyelves selyemmembrános hangszóróról, most jutottam oda, hogy be van fejezve, fel van újítva. Kalandos egy dolog volt, akkor panaszkodtam rá, hogy ritka ronda hangja volt, és valójában azért nem haladtam vele, mert csak szobadíszt nem akartam csinálni belőle. Mivel a lengő nyelv közvetítőcsapjai, csavarjai hiányoztak, valójában azt sem tudtam, hogy hogyan működött eredetileg. Hosszas kísérletezés után jöttem rá az eredetí működésre, vagyis arra, hogy a lengőnyelv valójában nem csak a selyemmembránt, hanem a hátsó hajlított dobszerű furnírlapot is kell hogy rezgesse, össze kell hogy kötve legyen vele, és ott lehet állítani a légrést is, ami egy ilyen hangszórónál alapvető követelmény. A dobozt teljesen szét kellett szedni, darabonként lecsiszolni, és összerakva újralakkozni. Mivel nagyon tagolt volt az alakja jó sok meló volt vele, vagy egy hétig csak csiszoltam. Szóval most kész, viszonylag elfogadható torzításmentes hangja van, állítom, hogy szebben szól egy néprádiónál. Időközben hozzájutottam egy eredeti 20-as évek béli ládarádióhoz, majd írok arról is, és a kettőröl együtt csinálok videót, hogy bemutassam hanggal együtt.
A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2013
Csak ámulok és bámulok.
Ne haragudj, elfelejtettem. Szétnéztem itthon, de csak nem kapcsolós poti volt. Ha még áll az ajánlatod akkor elfogadom és előre is köszönöm!
Nagyon szép munka! Minden tiszteletem a tiéd.
Üdv mindenkinek. Szinte napra 2 éve mutattam be ezt a német ládarádiót. Akkor csak azért hozta a tulaja, hogy szólaltassam meg, látni akarja működik-e. Nehéz ügy volt, mivel a gép 220V egyenfeszről működik, (volt ilyen Németországban) és lengőnyelves hangszóró kell hozzá. Már akkor szerettem volna elbarterolni, vagy megvenni, de nem adták. Most aztán kissé kalandos úton ugyan de mégis csak hozzám került, már az enyém. Az volt valószínű a baj, hogy senki nem tudta a fentiek miatt szóra bírni, így aztán csak szobadíszként szolgált, meg el lehetett talán mondani, hogy szól ugyan, de csak akkor ha, stb.
A készülékben minden eredeti, és a több mint 80 éves masina úgy néz ki, mint ha most jött volna ki a gyárból. Nincs benne egyetlen forrasztás sem, minden csavarokkal van rögzítve mindenhez. Erre valóban rá lehet mondani, hogy még úgy van "építve".Természetesen rögtön nekiálltam az átalakításnak, nagyon vigyázva hogy ne látszon semmi. Az elkókba új belsőrész került, a hálózat becsatlakozásához csináltam egy kis dobozt, benne egy Gretz egyenirányítóval. Persze másoltam a már meglevő címkékből, és így arra is került felirat. Ezután ráment vagy egy nap a szükséges feszültségek gondos beállítására, a gépben ugyanis nincs hál. trafó, így minden feszt soros ellenállásokkal kell belőni. Szerencsére a lényeges helyeken állítható ellenállások vannak. Nagyon szépen szól az Orion selyemmembránossal, az este vagy 8-10 külföldi adót is fogtam a hazaiak mellett, elég nagy hangerővel, persze komoly kinti antennával, meg földeléssel. Hullámot úgy lehet váltani vele, hogy ki kell cserélni a tekercseket. Kell még csinálnom hozzá egy leválasztó trafót, mert nincs benne elválasztás minden eleme kapcsolatban van a hálózattal, és ha nem a műhelyasztalból használom nem szeretném hogy megvágjon valakit. A többi a képeken.
Öröm nézni, a munkáidat.
Janó bácsi, a számládra írom az engem sújtó csodáló szemgúvadást és a vágyakozó nyálfolyást
De minden elismerésem, ez gyönyörű, köszönjük a csodát A rádió kialakítása jól mutatja, hogy a németek precízen kiélték a szögletesen-elvágólag mániájukat De valahogy kellemes ránézni.
Gratulálok! Nagyon szép lett!
Tisztelettel Madzagos
Üdv
Veri a Kínai ,Hi-Fi-nek mondott rádióm . Üdv
Hát ezeket a régi készülékeket még véletlenül se hasonlítsuk kínai csodákhoz, sose fognak a nyomába érni a kínaiak ezeknek
Janó bácsi, csodálatos készülék, gratula és köszönjük a videót meg a képeket, öröm ilyeneket látni!! Nagyon jól mutat azzal a hangszóróval.
Üdv
Igen van ki minden szabadidejét erre áldozza , ügyes kezű , és nem utolsó sorban szépérzékkel megáldva . Csak gratulálni tudok én is Janó bácsiak ! Üdv
Orion AR 602 "gyári állapotban"
Kávája gyönyörűen újra politúrozva. A légy is hasra esik rajta Belseje teljesen felújítva. Hangolás nélkül fogható: Class Fm, Neo Fm, Petőfi, Miskolc rádió, és pár szlovák adó. Napi használatban, gyönyörűen szól.
Csak azt akartam volna megkérdezni, a címkék újranyomottak, vagy lakásban volt tartva mindvégig? Vagy moshatóak? Visszakerestem a 2 évvel ezelőttit, de azon is ugyanilyen szép volt. Bár alkatrészeire szedve mindent fényesre lehet polírozni, igaz, ezekben még nem volt olyan zsúfoltság, hogy ne lehessen úgy megcsinálni.
A címkék egy része eredeti volt. Sajnos nem ismerem a készülék előéletét, fogalmam sincs hogy őrizték meg ilyen szép állapotban. Mivel az elkókat úgy is ki kellett szedni, ezért fénymásoltam a legszebbről egy párat és a pótlólag beépített kondikra (pl arra a kerekre) már azt ragasztottam. Egyébként a vezetékek is 1mm-es ezüstözött huzalok voltak, úgy hogy a cserélt, vagy újonan beépített réz vezetékeket, is le kellett festeni ezüst-re, hogy ne üssön el.
Gratula hozzá, és a lengőnyelveshez is! Tényleg nem látok egy forrasztást sem.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |