Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2214 / 3968
(#) gyulank válasza zsolti900 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Ezek szerint csak az jó neked, ha fizikailag megszakad a kapcsolat. Termosztát, vagy komparátor és relé... Minimum 5A-re.
(#) zsolti900 válasza gyulank hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Nem megszakítani szeretném, hanem azt hogy állítható legyen egy potival, hogy pl 20 fokon fűtsön, aztán felvenném és fűtene mondjuk 40fokon.
(#) reloop válasza gaben110 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Szia! A szekunderek összezárásával végzett vizsgálat leginkább a transzformátor tönkretételére való, a hegesztő készülék transzformátora a hasonlóság ellenére is teljesen más konstrukció.
Mivel a szekunder-feszültség alkalmassá teszi, kösd rá az erősítőt. Fokozatosan növeld a terhelést és ha nem melegszik, valamint a szekunder feszültség esése elviselhető számodra akkor célba is értél
(#) gyulank válasza zsolti900 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
És? Ha 20 fokra állítod, akkor 20 fokon szakítja meg, ha 40-re akkor 40-en. Valamennyi hőingadozás lesz, de félvezetők nélkül ezek maradtak. Amúgy félvezetővel is megszakítaná, csak azzal lehetne ez több kHz-en is, és ezért nem lenne hőingás, de ezt egy relétől nem lehet elvárni.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) noris válasza depi52 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Így igaz!
Erre gondoltam!
(#) zsolti900 válasza gyulank hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Nagyon szépen köszönöm! A fűtőszál működik egyen és váltó árammal is?
(#) gyulank válasza zsolti900 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Igen. A fűtőszál egy ellenállás. 950W/230V=4,13A Nem tudom, mire akarod használni, és milyen fűtőszál, de ha olyan, ami mondjuk vízbe lett tervezve, akkor az elég, ha nem vízbe használod, mert a levegő nem hűti elég gyorsan. 230V/53 ohm = 4,34A
De a hőmérséklettől is függ az ellenállás.
(#) zsolti900 válasza gyulank hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
csupán 10-15 percet menne 20-40 fokon. Azt el kellene bírnia szerintem.
(#) gyulank válasza zsolti900 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Nem érted... Úgy van méretezve, hogy megkapja a hálózati feszültséget, izzik 950W-al, és nagy hűtőközegben van. Ha nincs a hűtőközeg, attól még ugyanúgy 950W-al izzik, és nem hiszem, hogy bírná több percig. Nem a szál 20-40 fokos, hanem a tér amit fűt, amihez viszonyítva be, vagy kikapcsolja a fűtőszálat.
(#) lukacsp válasza depi52 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Szerintem meg fog felelni a végfokhoz.
A feszültség különbségről annyit, hogy 2x32V AC * 1,41 = +-45V DC a technika mai állása szerint.
(#) zsolti900 válasza gyulank hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Ez a dolog kiküszöbölhető valahogyan? Esetleg ha nem adok neki 230v-ot csak mondjuk 110-et?
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) gyulank válasza zsolti900 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Először tudni kéne, mihez kell. Mit kell fűteni, miért, mennyit, kb. mekkora teljesítménnyel, és mi van hozzá. Pl. ha elég 3W, akkor nem kell 950W-os víz nélkül elégő fűtőszálat használni.
Legbiztosabb, ha eredeti élőhelyén működik. Szóval, mondjuk egy bojlerben, amin megvan minden biztonsági cucc, biztonsági szelep, túlmelegedés elleni védelem, és mondjuk leszeded róla a szigetelést. És akkor a tartály egy radiátor-szerűség lesz.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) zsolti900 hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
A dolga annyi lenne, hogy állítható hőfok legyen rajta, mondjuk 60fok-ig (ez nemtudom mennyi wattot jelent). Házi feladatnak készül, majd meglátjuk mi lesz belőle. Nem kell sokat menni, kb 10-15 perc. Fűteni nemkell neki semmit sem. Itt a hőmérséklet lenne a lényeg.
(#) lukacsp válasza zsolti900 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Ajánlom bármelyik kapcsolást az alábbi linken.
Sem triak, sem diak nincs benne, így a követelményednek megfelel.
Szerintem azt a 230-as fűtőbetétet ne nagyon erőltesd, ha nem szimpik a triakok...
Fogjál egy néhány ohm -os, 5-10W körüli teljesítmény ellenállást, és kísérletezz azzal, sokkal biztonságosabb is.

Egyszerű hőmérséklet szabályzó kapcsolások
(#) zsolti900 válasza lukacsp hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Ha esetleg 100W-os izzókat kötnék be elé történne valamit? Vagy ettől függetlenül minden áron 950W-ot venne fel?

Holnapra hoznak triakot és diakot is. Ezzel működhet a dolog? Szóval minél kisebb feszt engedek rá annál kisebb lesz fűtő értéke?
(#) Pali79 hozzászólása Jan 16, 2014 /
 
Sziasztok!
Van egy felső maróm ami ha lejjebb tekertem a fordulatszám szabályzóját elkezdett rángatni. A szabályzó a fúrógépeken is látott nyomógomba épített szörnyűség. Szétszedtem, persze szét is esett az egész. Találtam egy régi porszívóból maradt szabályzót, rátettem, a helyzet változatlan, rángat ugyan úgy. Aztán csináltam hozzá egy másik szabályzót ami itt van a cikkek között, feszültség szabályozó néven. A dolog nem javult, rángat. Viszont teljes fordulaton gyönyörűen megy. Mi lehet a hiba?
(#) Renátó004 hozzászólása Jan 16, 2014 /
 
Sziasztok !

Olyan problémával fordulok hozzátok,van egy crunch mono erősítőm amiben 5 db toshiba 2sc5198-s tranzisztór van meg persze a komplementer párja .
A 2sc5198-sok közül zárlatos lett egy darab és szeretném ki cserélni,de ezekben az erősítőkben ugye össze kel válogatni a trantisztorokat,azt szeretném kérdezni hogy dióda teszterel mérjem ki a tranzisztórok B.E nyitó feszültségét és a leg közelebbi értékűre cseréljem?Meg azt szeretném még meg kérdezni hogy a 2sc5198-sokat válogassam egymáshoz képest vagy a komplementer párjukhoz képest kell hasonlónak lennie ?
Válaszotokat előre is köszönöm szépen.
Üdv:Renátó
(#) reloop válasza Renátó004 hozzászólására (») Jan 16, 2014 / 1
 
Szia! Mind a 10db gondos összeválogatása elég esélytelen. Ha a párhuzamos társaival közel azonos feszültség esik az emitter-ellenállásaikon nyugalmi helyzetben, akkor már elmegy.
(#) Renátó004 válasza reloop hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Értem akkor a párhuzamos komplementer párját mérjem meg ,és azzal közel azonos legyen .
Köszönöm szépen a gyors válaszodat .
(#) Renátó004 hozzászólása Jan 16, 2014 /
 
Bocsi rosszul értelmeztem párhuzamos társával
(#) eSDi válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Üdv!

Én úgy gondolom, hogy a szénkefék kophattak már el, ha sokat volt használva.
(#) reloop válasza Renátó004 hozzászólására (») Jan 16, 2014 / 1
 
A komplementer párjával most ne foglalkozz! Mi is a cél amit el szeretnénk érni? Az öt párhuzamosan kapcsolt tranzisztoron az áram elosztása egyenletes legyen. Sajnos arra nincs lehetőségünk, hogy a nyugalmitól a csúcsáramig terjedő tartományban, az üzemeltetés során előforduló valamennyi hőmérsékleten pontosan együttfutó tranzisztorokat válasszunk ki, elégedjünk meg azzal, ha vezérlés nélküli állapotban a nyugalmi áram egyenletes elosztását el tudjuk érni. Ekkor már megbízhatunk az adott tranzisztor típus hasonló viselkedésében és abban, hogy az eltéréseket az emitter-ellenállások ki tudják egyenlíteni.
Szerk.: látom Te is észrevetted az elírást, azért meghagyom a posztot, hátha találsz benne hasznos információt
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2014
(#) Pali79 válasza eSDi hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Üdv!

Elég régi szerkezet, de nem volt sokat használva, a kefék elég nagyok még benne. Más ötlet?
(#) rcrajmund hozzászólása Jan 16, 2014 /
 
Sziasztok!

Valaki megtudja nekem mondani hogy a szilikonzsír szigetelő vagy nem?!!!
(#) vicsys válasza rcrajmund hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Szigetelőként viselkedik, de nem használjuk kimondottan szigetelésre. Vigyázz mert van pl. ezüst vagy réztartalmú szilikon zsír is, az meg szépen vezet.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2014
(#) rcrajmund válasza vicsys hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Köszi a választ!
(#) depi52 válasza lukacsp hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Hm ezt nem vettem számításba bár tudtam erről a dologról, legközelebb figyelmesebb leszek.
(#) Balu12 hozzászólása Jan 16, 2014 /
 
Szasztok az lenne a problémám hogy van pár db 5mm es ledem. Kb mekkora ellenállás kell éléjük mert nem vagyok megelégedve a fényerejükkel.

Olyan van hogy nem jó az új 9 v elem? Mérgembenn ellenállás nélkül érintettem hozzá pólusokra figyelve és semmi.
De semmi nem megy róla hibás lenne?
A led most is működik.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2014
(#) proli007 válasza Balu12 hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Hello! Előfordulhat, hogy egy elem nem jó. Nincs arra garancia. De a Led-et ellenállás nélkül rákötni, nem túl jó politika. Amúgy nem kellene beruháznod egy olcsó multiméterre, ha már ilyesmire adtad a fejed? üdv!
(#) Balu12 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Van multi méterem. Csak nem igazán értek hozzá.
Tudom hogy nem kéne ellenállás nélkül elégetni a ledet.

Valami ötlet a ledre?
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2014
Következő: »»   2214 / 3968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem