Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2240 / 3963
(#) fifadani hozzászólása Feb 10, 2014 /
 
Sziasztok!
Elsősorban fémekhez értő emberkék segítségére számítok...
Van egy weller pákahegyem. Ami sajnos a pákámban lötyög. (Nem bírom leszorítani...)
Mondjatok egy fémet, amiből lehet egy toldót készíteni.
Gondolom ami számít;
- fém keménysége
- hőtűrő képesség

Nagyon szépen köszönöm!
(#) mikrokapcsolo válasza fifadani hozzászólására (») Feb 10, 2014 /
 
Ha a páka a kattogós weller, és annak a hegyét szeretnéd megtoldani, nem fog működni, mert a mágneses rész nem fogja kapcsolgatni a betétet. Ha pedig valamilyen más weller, akkor sem nagyon kellene toldani. Én inkább az elejére húznék egy alátétet, és azzal tolnám rá a csövet, mert az jobban nyomja majd le. De egy weller megérdemelne egy bele való hegyet, mert azzal fog megfelelően menni. Addig csak gányolás.
(#) fifadani hozzászólása Feb 10, 2014 /
 
A páka solomon. Analóg (hőszab.) állomással.
A toldást pedig nem a pákahegy végére gondoltam. Azaz mégis.
Egy 3mm magas, 4,5 mm-s átmérőjű darabkát gyártatnék le CNC-vel egy ismerős által. Viszont Ő is tanácstalan, hogy milyen fémből kellene megoldani.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2014
(#) Csupasz válasza fifadani hozzászólására (») Feb 10, 2014 /
 
Kóbel
(#) mikrokapcsolo válasza fifadani hozzászólására (») Feb 10, 2014 /
 
Szerintem egy vörösréz rúdból meg lehet oldani, egy kis darabot levágsz, beledobod a betétbe, majd rátolod a hegyet, majd a szorítót. A vörösréz jól vezeti a hőt, elvégre a legtöbb páka hegye is vörösrézből van.
(#) fater69 hozzászólása Feb 11, 2014 /
 
Sziasztok!
Adott egy 6 ágú, "vékony" (E14) műanyag foglalatos csillár. A 6 darab, 25 wattos régi, hagyományos izzó lecserélhető összesen 3db 11 wattos Landlite energiatakarékos kompakt fénycsőre? Elsősorban biztonságos üzemeltetés miatt kérdezem!De nagyon fontos volna a jó fényerő, mert nagyon rosszul látó,beteg, idős embernél üzemelne.Sajnos nagyon ragaszkodik a régi csillárjához...Ha ez nem biztonságos, akkor mi a maximum?
(#) Remci válasza fater69 hozzászólására (») Feb 11, 2014 / 1
 
Szia!

Szerintem igen, nálam is a 6-ból 3 világít csak. Meg úgy is csak 11W a 25W helyett.
(#) tuskabalazs hozzászólása Feb 11, 2014 /
 
Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem.. Bővebben: Link
Ezeket a tűs csatikat hogy hívják? Illetve hollehetne beszerezni?

Link javítva.
Használd a link gombot!
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2014
(#) vizor válasza tuskabalazs hozzászólására (») Feb 11, 2014 /
 
Forrtüske. Bárhol beszerezhető, pl. itt is:Bővebben: Link. Ez egy véletlenszerű találat a sok közül. Közben megtaláltam a HEStore-ban is.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2014
(#) Fülöp Ferenc 49 válasza fater69 hozzászólására (») Feb 11, 2014 /
 
Szerintem kellene 1-2 20wattos is , a 11 wattosnak alig van fénye, különben biztonságosabb mint a hagyományos égő.
(#) cmdnetwizard hozzászólása Feb 11, 2014 /
 
Sziasztok!
Egy olyan építőelemet (IC) keresek, mely képes az alábbi dolgokra:
- Első körben beolvas 1 byte-ot (párhuzamosan)
- Lehet BUS-ba kötni őket
- Második körben a beolvasott byte-ot, egy impulzus hatására megjeleníti a kimeneten.
- Az új állapot felvételéig a kimeneten az előző értéket tartja meg.
Ha valakinek van ötlete erre, hogy hogyan lehetne megoldani, akkor kérem jelezzen nekem!
Köszönöm!
Üdv.: TLaci

u.i.: Igazából valahol már láttam ilyet, ami legfeljebb két IC-ből megoldható, de nem emlékszem a nevére, sem a típusára.
(#) vizor válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Feb 11, 2014 / 1
 
Üdv. Szerintem neked 8 bites latch kell, pl. 74HC374. 8 bites bemenet, 8 bites kimenet, enable funkció, nem tudom lehet-e sorba kötni őket.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2014
(#) sastas01 hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kapcsolást keresek amivel megvalósítható nagyjából 15 perces időzítés. Ha jól tudom ez elméletileg 555-ös IC-vel is megoldható, de azt hallottam, hogy 10 perc felett már nagyon bizonytalanul működik.
Egy konyhai eszközt időzítene, így egy relét kapcsolna, illetve ezen okból kifolyólag 230V ról üzemelne(amit ha jól tudom egy zenerrel meg lehet oldani). Természetesen életvédelmileg megfontolt, nehezen hozzáférhető helyen.
(#) Prometheus01 hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Sziasztok
Olyan kérdésem lenne, hogy egy áramkörben ha egy kvarcoszcillátort szeretnék megmérni, akkor hova kell csatlakoztatnom a mérőfejet? Egy autórádió processzorának akarom megnézni, hogy kap e órajelet a processzora.
(#) enree hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Sziasztok!
Terrárium talaja alá kell fűtést építenem, azt találtam ki, hogy egy 150x150x3mm-es alumínium lemezre rácsavarozok egy ilyen tokozású ellenállást. Tudna valaki abban segíteni, hogy hány Ohm-os ellenállást vegyek 12V-ostápfeszültség mellé, ami 26-28 fokra melegszik fel? Fogalmam sincs, hogy kell kiszámolni
Köszi a pókjaim nevében is
(#) qvasz2 válasza enree hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Ezt kiszámolni nem sok esélyed van. Venni kell 4-5 félét, és ki kell kísérletezni, máshogy nem fog menni. Ráadásul még akkor is változhat télen meg nyáron, ezért mindenképp állítható kell legyen.
(#) enree válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Szia!
De fogalmam sincs, a körülbelüliről sem... 1 Ohm 30 Ohm 150 Ohm?
Valamit azért csak lehet számolni, nem?
Azzal tisztában vagyok, hogy a környezet hőmérséklete befolyásolja a dolgot. Nem múzeumba lesz múmia alá, csak két madárpók didereg otthon
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2014
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Szia! Tegyél a lemezre egy testes tranyót (BD249, 2N3055, amit a fiók alján találsz) és húzz neki potival annyi bázisáramot amannyi a meleghez kell. Innen már csak egy ugrás szabályzót kreálni hozzá
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Szia!
Eszembe nem jutott volna Nem lesz ez szentségtörés? Bár a pókoknak mindegy lesz, csak ne fázzanak
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
2-10k közé tippelem a bázisfelhúzó ellenállást. TO220-as tranyó is megteszi.
(#) nedudgi válasza enree hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Annyival egészíteném ki reloop ötletét, hogy Darlington tranzisztor potméteres szabályzáshoz jobb lenne - a potméter nem biztos, hogy bírja a szükséges bázisáramot. Egy ellenállás sem árthat a tranzisztorral sorbakötve, hogy ne a tápegység terhelhetősége korlátozza a fűtőlap hőmérsékletét.
(#) proli007 válasza Prometheus01 hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Hello! Mivel a procin általában nincs kivezetve semmi az órajelnél, csak a kavicsnak két lábához menő porta, sok lehetőséged nincs, a kvarc valamelyik lábán mérsz. Ott a jobb, ahol nagyobb jel van, mert az lesz a kimenet. Persze a mérés elhúzza kissé a frekit, így törekedni kell, minél kisebb kapacitású terhelésre. De a szkóp 1:10 osztójának 10..30pF kapacitása még nem okoz majd gondot. Úgy is a működés megállapítása a cél, nem a pontos freki mérése gondolom.. üdv!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2014
(#) proli007 válasza sastas01 hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Helo! A 15percre már nem NE555-el, hanem old. egy CD4060 számlálóval célszerű időzíteni. De számtalan késleltetős topik van (többek között 555-ös is), miért nem ott nézelődsz? Közvetlen a 230V-ból előállítani a tápot semmivel nem könnyebb, mint kis trafóval, és sokkal üzembiztosabb is. üdv!
(#) enree válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek, valamit összeszögelek
(#) Kari55 hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Sziasztok.

Egy fénycsőgyújtó patront hogyan mérhetek ki, hogy jó-e? Ugyanis elég sokára kapcsolja be a fénycsövet. Azzal lehet a gond?
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2014
(#) NyariG válasza Kari55 hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Cseréld ki és meglátod. Általában nem csak egy szokott lenni. De ha csak az az egy van akkor nem tudok okosat mondani.
(#) Kari55 válasza NyariG hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Szia, köszi, de pillanatnyilag nincs másik, ki fogom cserélni
(#) fifadani hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Sziasztok!
Megépítettem az alábbi kapcsolást.
Bővebben: Link

Az 1n4001-ek helyett 03-at használtam. Egyébként minden alkatrész megfelel a cikkben leírtaknak.
A problémám az, hogy ha a fesz.potit(P2) letekerem a minimum állásba, a kimeneti pontokon -0,7 V körüli értéket kapok.

Tud valaki megoldást adni nekem arra, hogy a kimeneten ne legyen - feszültség?

(Arra gondoltam én, hogy a kimenő + ágba rakok egy diódát nyitóirányban... Valami "combosabb" darabot. Bár a nyitófeszültség alá akkor nem tudok majd menni..)
(#) golem hozzászólása Feb 12, 2014 /
 
Sziasztok!

Hoztak máma nekem vezetéket árnyékolt olyan koax szerű bnc csatlakozó volt rajta a felirat a kábelen ennyi RG179 LSZH milyen kábel ez?
(#) kadarist válasza fifadani hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Szia!
Inkább a potméter minimum oldali kivezetésére köss egy arányos ellenállást, hogy ne nulla ohm-ról induljon a szabályzás.
Következő: »»   2240 / 3963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem