Fórum témák
» Több friss téma |
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Gratulálok! A kis siker is sikerélmény! Az N313-asomat már sikerült rendbe raknom, hogy meg tudjam csinálni a Siemense-et, csak sajna nem találok hozzá sehol rajzot. Az a legbosszantóbb, hogy megvolt a teljes SM, de valamikor eltűnt. Lehet, hogy már kérdeztem, SIEMENS Oscillar M07190 rajzzal nem tudna valaki kisegíteni? Köszi! Üdv: Mike
Sziasztok.
Van nekem egy EMG1555 szkópom (TR-4653) fiókok: 1589-U-52 1589-U-592 Az a baj vele, hogy amíg bemelegszik a "vonal" függőlegesen elmászik felfelé (GND állásban is) Egyik ismerősöm szerint a tápkondik eresztenek, másik ismerősöm szerint a bemeneti nuvisztorok hibásodtak meg. Nektek mi a véleményetek a hibajelenségről? Bocsi, hogy ilyen egyszerűen fogalmaztam, de megpróbáltam csak a lényeget röviden leírni.
Általában a bemeneti nuvisztorok szokták ezt okozni, de azért más is lehet. A tápfeszek multiméterrel ellenőrizhetők, szűrésük másik szkóppal. Multiméterrel vizsgálható, hogy az elmászás hol keletkezik, fokozatonként mérve. Mondjuk mindjárt a nuvisztornál kezdve. Hideg műszernél, és felmelegedés alatt. Vagy hidegen megmérve valahány ponton, majd melegen megmérve ugyanezeken, összehasonlítva kiderül hol mászik el.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2014
Szia!
Kérdés az, hogy miután bemelegedett (kb.10 perc) mászik-e még? Ha utánna is akkor az baj. Ezeknél a szkópoknál a vonal alulról indul (nem is látszik amikor felfűt a cső, hogy hol a vonal később mászik be) a melegedés alatt és miután üzemi hőmérsékletet elérték a nuvisztorok már nem szabad 1 raszternél többet másznia. Általában annyit sem szoktak. Tehát mielőtt nekiesel a kondiknak és egyéb alkatrészeknek ezt ellenőrizd le. Üdv: Attila
Régen itt lehetett nuvisztorhoz hozzájutni, nem tudom foglalkozik-e még ezzel. Ő volt a 1555 szkóp tervezője. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2014
Szia !
Próbálj keresni ismerőst akinek van ilyen gépje. Az Y fiókot ki tudod próbálni, ha abban is ez a hiba akkor a fiókban kell keresgetni. Ha ott rendben van akkor az anyagép Y végerősítője hibás.
Erre az elmászásos problémára van beállítási eljárás, amit a szervizkönyvben leírnak. Nincs annak semmi baja, csak el van tekergetve.
Csak arra az "elmászás"-ra van leírás a szerviz utasításokban ami az osztókapcsoló átkapcsolásakor jelentkezik.
Igaz! Köszönöm a pontosítást. A bemelegedés után viszont tényleg nem kellene mozognia a vonalnak.
Köszönöm mindenkinek a jó tanácsokat
Máris elkezdem tesztelni. Sajnos nincs ismerősi körbe senkinek sem ilyen készüléke A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2014
Kb 2 perc után melegszik be, utána:
kb 1 percig stabilan áll, majd 2-3 rasztert mászik (kb 20mp-ig) majd ismét beáll és így tovább. Méréshatár váltáskor is van szintugrás. Amit még csak most figyeltem meg, hogy amikor a vonal elkezd mászni akkor az intenzitása is visszaesik és nem teljesen egyenes a vonal (mintha valami zaj kerülne rá rövid időre) Ha sikerül megpróbálom videózni, hátha úgy jobban látszik
Próbáld meg csak az anyagépet vizsgálni először, Y fiók nélkül. Sávváltáskor csak akkor nincs
mozgása a sugárnak ha a kalibrálási utasításnak megfelelően az osztó és az egész Y csatorna DC átvitele rendben van. Négyszögjel alakhű átvitelének beállítása a beállítható kapacitásokkal mind alacsony mind magas frekvenciákon csak ezek után következhet.
Ilyet, ami a videón van, a nagyfeszültség ingadozása is okozhat. Villódzást a nuvisztor nem tud előidézni. Sötétben nézd meg nincs-e szikra, áthúzás a nagyfesz. résznél. Ellenállás szokott szakadt, vagy kontaktbizonytalan lenni, szintén a nagyfesznél.
Aranyszabály, hogy először a tápegységet vizsgáljuk, tápfeszek jók-e, stabilan. Tehát itt jobb mutatós multival nézni, hogy ingadozik-e valamelyik tápfesz a villódzásnak megfelelően. A ks. cső áramköreiben nagyfeszültségek mérése, ingadozása, ezalatt műanyaggal enyhén kocogtatva az itteni alkatrészek. A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2014
Én is a táppal kezdeném.
Mutatósom még nincs itthon, amint szerzek tesztelem is. Köszönöm a sok segítséget, amint van fejlemény jelentkezem
Sziasztok! A segitségeteket szeretném kérni egy szkóp javitásában!! A tipusa oml-2-76. A
probléma az vele hogy a vizszintes csik az a képernyő felső részében van. Olvastam ezen a fórumon hogy ez a probléma valószinüleg az "Y" csatorna eltéritőjének a differenciál erősitőjének a munkapont felborulása! A kérdésem a következő: ilyen problémát konkrétan mi okozhat? Félvezető probléma lehet, vagy csak egy ellenállás megfutása okozza? Kondenzátor áteresztés csinálhat ilyet?? Előre is köszi a segitséget!!!
Ellenőrizd a tápokat. Mindíg ezzel kell kezdeni. Mivel a függőleges erősítő egyenfeszültségű erősítő, csak szűrőkondik vannak benne. Ilyen jellegű hibát nemigen okoznak, de zárlat esetén a tápfeszt szüntethetik meg. Azt még megnézheted, hogy a Vert Pos potméter hatásos-e.
tápkondikat cseréltem és ez a hiba megszünt középen van a vonal, a baj csak az hog y kb. egy cemtis kb. 4mm vastag az a vonal, valószinűleg a fűrészgenerátor nem működik kielégítően! De azt kb. hol keressem?? megvan a kapcsolási rajz, a baj csak az hogy mobilról nem tudom feltölteni! Minden segítség jól jönne a hiba keresésben! még most van dolgom elősször szkóppal!
meg tudnám mérni a feszültségeket de nem tudom mihez viszonyitani, mert a kapcsolási rajzon sajna egyetlen feszültség sincs feltüntetve! Ez a probléma megoldódott tápkondi cserével, de most meg azt csinálja hogy kb. 1 cm-es csik van csak középen! K.b. hol keressem a fűrész generátort? Sajna még nem volt dolgom szkóppal
Áramkör ismeret nélkül nem fog menni a javítás. Ha vastag a csík középen, akkor még mindíg baj van a tápfeszekkel, a ks feszültségeivel probléma van, ha nem tudod fókuszálni.
Igy van, fókuszt nem tudok rajta állitani! De a tápfesztől eltekintve, lehet baja a fűrész generátornak????? Am az ELKO-kat kicserélem mindegyiket, illetve a diódákat is végig kell mérnem!
Ha van vízszintes csík, akkor a fűrész megy. A ks cső feszültségeit kell végigmérned. Ehhez csak legfeljebb csak az eltérítő végfokozatok nyugalmi feszültségének van köze.
Szerintem meg a kisjelű fokozatok tápellátását is célszerű ellenőrizni, mert ha egy száraz elkót talált, lehet az azt megelőző fokozatban is, és könnyen melehet, hogy csupán szűretlenség miatt van vastag vonal. Egy fénykép informatívabb lenne.
Az sincs kizárva, de a fokusz poti tekergetésére akkor is reagálni kellene.
Esetleg olyan info nincs nektek hogy egy-egy adott ponton mekkora feszültséget kellene mérni? Nincs feltüntetve sehol egy feszültség hogy tudjak viszonyitani.
Minden egyes ELKO-t kicseréltem itt valami más probléma lessz! És mi van ha a transzformátor lett menetzárlatos???? Ez sem lehetetlen, szagolgattam , egy kicsit büdös, mármint hogy olyan tipikus égett trafo szaga van!
a 26 és a 27 es ponton a graetz hid előtt 256 Volt-ot mértem terhelt állapotban, ugy nézem ez a vizszintes eltéritő táp fesz része
Elektronikus készülékek javításánál az automatikus elkó csere ritkán vezet eredményre. (kivéve a kapcsoló üzemű tápegységeket, ahol az elkók szélsőséges igénybevételnek vannak kitéve)
Meg kell keresni a hiba okát, és az azt okozó alkatrészt kell cserélni. Feszültségeket kell mérni, ha van a rajzon feltüntetett érték az nagy segítség, de az áramkörök ismeretében azért nagyjából tudni lehet, hogy hol mekkora feszültségnek illik lenni. Esetedben a katódsugárcső (ks) feszültségeit kell ellenőrizni. A kiindulási pont, az eltérítő lemezek feszültsége. Ez megegyezik a végfokozatok kollekektor, vagy anód feszültségével. Ehhez képest az anódfeszültség (ha van) pozitívabb, a többi feszültség negatívabb kell hogy legyen. A legnegatívabb a rács (Wehnelt henger), a többi ennél pozitívabb. A legnegatívabb pont és az eltérítő lemezek között nagyjából 800 - 1000 V -nak kell lenni, és ha van utángyorsító elektróda a ks palástján a képernyő közelében, akkor az néhány kV feszültségen van. Ezt mérni úgysem nagyon lehet, a pontos nagysága nem is túl lényeges, de a jelenlétéről meg lehet győződni a megfelelő képméret láttán. Ha a ks feszültségei rendben vannak, működnek a fényerő, fókusz, asztigmatizmus (ha van) állító potik, a feszültségekkel túl nagy baj nem lehet. Következő lépés a függ, és vízszintes eltérítő fokozatok feszültségeinek ellenőrzése. Mivel mindkettő elég egyforma felépítésű, a feszültségek is hasonlóak mindkét erősítőben. És mivel diferenciál erősítős kivitelűek, azt is lehet tudni, hogy el vannak-e billenve. Ha igen, azt kell legelőször javítani. Ha félvezetős a szkóp, a hiba legtöbbször a nagyfeszültségű végtranzisztorok hibája. Cserélni, csak párosával, és a meghajtó tranzisztorokkal együtt érdemes. Ha az eltérítő generátor vagy annak szinkronozása a probléma, annak javítása már nagy falat, nem árt ha van egy másik szkóp.
Rendben, köszönöm szépen a segitséget! Ellenőrzöm ezeket aztán irok hogy mi lett az eredmény!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |