Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Sziasztok!
Szépen lassan ahogy időm engedi haladok a labortápommal, utolsó tesztelgetéseknél tartok: készítettem egy segédpanelt is amin van CC, CV visszajelzés, független tápok a panelmérőnek. Ezt a részt ma együtt teszteltem magával a labortáp áramkörével, minden jól működött (rövidzárat nem teszteltem). Most tesztalanyként rákötöttem egy ledszalagot (12V) az áramkorlát 2A felett lehetett(?), viszont valószínűleg rövidre zártam a kimenet (a ledszalag vezetékénél könnyen összeérhetett), mert az egyik pillanatban az R35, izzónak képzelte magát és fényt kibocsátva megszűnt többé 100 Ohm-os ellenállásnak lenni. Gyorsan áramtalanítottam a rendszert és kerestem az okokat: ugyan miért történhetett ez miért nem korlátozott le a táp a mérőműszer hibája lsd lent? Az árammérőre pillantva lekapcsolás előtt 13A-t láthattam (erre nem vennék mérget nagy kapkodásban nem biztos hogy jól láttam) amit elvileg a trafóm tudhat, de a táp 5A re van tervezve és tartalmaz egy 6A-es (multi fuse) biztosítékot is ami elvileg nem sérült. Első gyors méréseim szerint T2, R35 kuka. Amit meg kell említenem az a panelműszerek tápellátása. Az árammérő műszer nem független tápot kap, földpontja közös az áramkör sönt előtti pontjával ami jó lehet mert a műszerek 3 kivezetéssel rendelkeznek 1. saját tápja 0 pontja, mérendő fesz. 0 pontja 2. táp + pontja 3. mérendő fesz + pontja a műszer működéséhez szükséges állandó feszültséget a segédpanel állítja elő a labortáp bemeneti 32V-jából. Vagy ez az árammérős elgondolás rossz és ez okozta a hibát? A feszültségmérő egy teljesen külön szekunderről megy. A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2014
Első ránézésre azt mondom, hogy az R35 elégése akkor fordulhat elő amikor a végtranzisztorok bázisára menő vezeték kontakthibás, mert máskülönben a T3-T5 B-E feszültségének (+0.22R-eső feszültség) meg kellett volna akadályoznia, hogy akkora feszültség essen rajta, amely az elégéséhez vezetne. Azon a 100Ohmos ellenállásom 5A kimenő áram mellet sem esik nagyobb feszültség 2V-nál.
Üdv.
Köszönöm válaszod!
Ha a elsőnek T2 C-E ment zárlatba (na de mitől) akkor az vihette magával R35-t? Ha szabad ilyet mondanom a kontakthibát azon a környéken kizárom. Várom a további tippeket.
Ha a T3-T5 zranzisztorok túlélték akkor megszakadhattak at R13-R15 ellemállások a zárlat pillanatában.
Én a labortápomban 10 db 1R ellenállásokból csináltam a 0.1 Ohmos söntöt és úgy megszakadt mindegyik, hogy külsőleg semmi sem látszott rajtuk. A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2014
Most mértem T3 T4 T5 elszállt. Remek ennek örülök.
B-E szakad mind 3 tranzisztornál minden irányból. Az ok még mindig kérdéses. A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2014
Sajnálom, hogy így jártál pedig jó kis tranzisztorok ezek.
Az áramkorlát nyilvánvalóan nem tette a dolgát. Említetted, hogy az árammérőnek nincs külön tábja. Nem lehet, hogy a műszered saját 0 pontja és mérendő fesz 0 pontja kivezetései valójában ugyanazok, vagyis köztük 0Ohm mérhető? Amennyiben így lenne akkor kisöntölted az áramfigyelő ellenállásokat és ezért nem volt áramkorlát.
Én is sajnálom.
Biztosan az áramkorláttal lesz a gond máshogy nem szaladhatott volna így meg az áram. Idézet: „Említetted, hogy az árammérőnek nincs külön tábja.” Így van és a műszer saját 0 pontja és mérendő fesz 0 pontja valóban ugyanazok, de ezt írtam is az elején. Amit te gondolsz az akkor történhetne meg ha a közös 0 pont és a műszer pozitív mérőpontja között lenne 0 Ohm, viszont ez 80k Ohm -os érték ami aligha szól bele a sönt értékébe. Szerintem jó felé keresgélünk valószínű hogy a műszer okozhatja a gondot másra nem tudok gondolni én sem. A segédpanel kapcsolási rajzát azért mellékelem.
Ezt a sok "cafrangot" javaslom kiiktatni, és csak a tápot feléleszteni, és beállítani a korlátokat. Ezután lehet értelme a mérést próbálgatni. A rajzon adtam erre javaslatot, ahol még az osztókat is kiszámoltam. Kár ilyen bonyolításokkal vadítani a kérdést, mikor a nyilvánvaló megoldás is rendelkezésre áll.
Rendben akkor beszerzem az alkatrészeket és most csak a tápot külön élesztem majd, a korlátok beállítása alatt az áramkorlátot érted P3? A válaszod második része az árammérésre vonatkozik? Ha igen akkor azok a megoldások nem működnek nálam mert a mérőműszerem nem olyan kialakítású mint azok a 200mV méréshatáros panelmérők. Azt hiszem ebben a témában pár oldallal visszább beszéltem már róla.
A mérésre nem lehet akármit használni. A feszültség és az árammérőnek egymástól függetlennek kell lennie.
2 külön panelmérőt használok ilyen fajta (0-33.000V ig mér) az árammérésre is ilyen feszültségmérőt használok csak az előtét ellenállása van olyan értékre kalibrálva hogy a labortáp söntjéről vett feszültséget jó értékként írja ki, így a labortáp osztóit nem használom. Mellesleg tudom ajánlani ezt a panelmérőt mert sokkal pontosabb mint hasonló társai.
Értelme van a 3 tizedesjegy-nek? Én nekem csak 3 1/2 digites van, de a 4 1/2 digitest túlzásnak tartom, ezredvolt az felesleges, esetleg az 1mA-nak lenne értelme, de hát az is nagyon kicsi, én megelégedtem a 10mA-enkénti méréssel.
A panelmérőid ellen semmilyen kifogásom sincs, valószínűleg remek darabok, és jól is mérnek. Az árammérés is feszültségmérés, ebben is teljesen egyetértek veled.
Ott nem látok tisztán, mikor a kijelzőid egyikének a labortáp tekercséről akarsz feszültséget előállítani. Ez sok kérdést és problémát vethet fel. Javaslatom szerint, a műszerek mindegyikének célszerű egy külön tekercset választani, mert így garantáltan nem fognak hatni sem a tápra sem egymásra, ami ideális helyzetet teremt. Másik javaslatom, hogy használd a tápban eredetileg ajánlott osztókat a műszereidhez, csak ha azok érzékenysége eltérő, akkor ahhoz igazodva át kell számolni őket. Természetesen máshol is lehet jó osztóhelyeket találni, de a javasolt az biztosan jó helyen van.
Rendben! Köszönöm szépen a segítséget és a tanácsokat ezek alapján újra gondolom a labortáp ezen részét. Ügyködöm tovább ahogy időm engedi aztán jelenkezem hogy mire jutottam.
@szili83 Áram mérésnél látom értelmét a 3 tizedesjegynek bár valóban ott is 1mA-ekről van szó. Feszültségmérésnél annyira nem lényeges, viszont elfér. Előtte ezzel kísérleteztem, de nekem nem vált be jóval pontatlanabb volt mint ezek a mostaniak.
Nekem ilyen van perpillanat.
Szia!
Folyamatban van a probléma javítása, konkrétabban, tekercselek még egy szekundert a trafóra erről fog menni az árammérő. A feszültségmérőnek meg lett már kialakítva korábban egy szekunder. Az áramkör további vizsgálgatását követően kiderült hogy T2 jó, azért feltételeztem rossznak mert az egyik áteresztő tranzisztor C-B pontja közt rövidzár van, én meg az áramkörben mértem a T2-t (helytelenül) és így a műszer (T2) C-E pont közt rövidzárat mutatott. Mellesleg az összes áteresztő tranzisztor B-E pontja szakadás, és egyiknél ahogy fentebb írtam C-B pont zárlatos. Ebben az esetben akkor az történhetett hogy a hirtelen fellépő nagy áram az áteresztőket károsította és az áram a zárlatos áteresztőn úgy folyt át (mivel B-E szakadás) hogy kollektor ponton be, a bázisponton ki, majd R35-n záródott az áramkör? Jó lehet az elgondolás? Más valószínűleg nem károsodott az áram útjában csak a sönt(ök) álltak és a graetz, de ezek rendben vannak. Szerk: időközben eltűnt a hozzászólásod, sebaj azért ezt meghagyom. A hozzászólás módosítva: Jún 3, 2014
Helló! Sajnos késöbb vetem érsze hogy márt válaszoltak csak elfelejtettem lapozni, bocsi
Szia! Semmi gond a hozzászólásom így is aktuális még.
Sziasztok!
Van egy ilyen tápegységem amit sikerült elcsesznem. 3A-t bír, de a sok eszemmel feltekertem maxra(rendes poti van rákötve) ami nem 3 hanem 5 amper. Látható károsodás egy alkatrészén sincs. A visszajelző LED-ek világítanak rajta ahogy tekergetem a potikat, de a kimenetén 0V van. Mi mehetett tönkre?
Sziasztok! Az alábbi problémámban szeretném a segítségeteket kérni. Építettem egy 2 csatornás tápegységet, ami rendben teszi a dolgát egymástól függetlenül. Építettem egy egymástól szintén független, 2x12 v-os segédtápot a 4db kínai panelműszernek.
Ha a két voltmérőt kötöm az egyik tápra a két ampermérőt a másikra akkor akkor galvanikusan a segédtápnál találkozik a két test a voltmérők miatt. és nem lesz sorba köthető a két csatorna. Ha az egyik segédtápra 1amper+1 voltmérő megy. a másikra a másik, akkor meg zárlatba kűldi a főtápot. Annyi kérdésem lenne, hogy ennek a kínai komplexumnak 4db különálló segéd tápfesz kellene, vagy megoldható kettővel is valahogy? Az ampermérők 4 drautosak, a voltmérők pedig 3. Előre is kösz mindenkinek. Esetleg ha valaki le is skiccelné. Üdv mindenkinek!
Szia
Idézet: A kerdesedben megadod magadnak a valaszt is. Az indoklast is magad szolgaltatod magadnak. „...4db különálló segéd tápfesz kellene,...” Idézet: „..Ha a két voltmérőt kötöm az egyik tápra a két ampermérőt a másikra akkor akkor galvanikusan a segédtápnál találkozik a két test a voltmérők miatt. és nem lesz sorba köthető a két csatorna. Ha az egyik segédtápra 1amper+1 voltmérő megy. a másikra a másik, akkor meg zárlatba kűldi a főtápot...”
LM2596 más nagyon nincs, ami tönkremehetne....
Köszi a választ! Azt hittem valahogy megúszható a 4db segédtáp..Üdv!
Értem, köszönöm!
Bár a komplett tápegységhez képest elég drága. Nem sokkal drágább ha rendelek egy másik, komplett tápot Kínából És azt hiszem ez lesz, mert ahogy nézegettem elég szépen be van forrasztva, szóval a kiszedése is elég komplikált lenne. Na de legközelebb biztosan nem fogom ész nélkül csutkára tekerni a potit...
Hello, esetleg a Schottky diódát még nézd meg, hátha csak az...
Helló! Mi volt a terhelésed? Rövidzárlat, vagy izzó? Milyen teljesítményű, stb? Milyen feszültséget adtál neki, és mi jött ki a kimeneten? Azért érdekelne, mert én már nem szeretném tönkretenni az enyémet. Esetleg túlhevült az IC, vagy mi történhetett, hogy a belső védelem nem szólt közbe?
Rövidre volt zárva, úgy szórakoztam vele. Volt rajta hűtőborda is, de kissé elcseszett konstrukció ez, ugyanis ha a trimer potit maxra tekered is 3A fölé lehet vinni. De ott ezért tekergetni kell egy darabig hozzá, normál potit meg(főleg hogy gyárilag elég nagy a szórás benne és a max érték kicsivel több mint a trimeré volt) egy mozdulattal maxra lehet tekerni.
Feszültség 25V körül volt azt hiszem. Aztán a panelműszer feszültség és árammérője is 0-ra váltott, gyorsan lejjebb tekertem mindent és rámértem multiméterrel is, de nincs a kimenetén szufla. Ráadásul a rajta lévő hűtőborda sem melegedett túlzottan. Egyébként és 2,5A-ig gond nélkül használtam csak egy 30*30*15-ös bordával. Afölött már vagy nagyobb borda vagy aktív hűtés kéne neki.
Beültettem a panelt.
Nagyon tetszetős, kompakt panel lett! Már várom a tesztelések, finomhangolások eredményét, mert szeretném majd megépíteni, ez a táp (is) nagyon jónak tűnik!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |