Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültségszabályzó motorba
Lapozás: OK   27 / 58
(#) VIM válasza Hidi hozzászólására (») Júl 27, 2014 /
 
Szia! Szerintem semmit de ha nincs referencia feszültség (akku nélküli üzem), nincs mit szabályozni töltöttségi szintnek egy kondenzátornál, mert az más szerepet tölt be ebben az esetben. Talán a kapacitás értékével kellene meghatározni a "töltési" maximumot. Mennyi most a töltési feszültség?
(#) moltam válasza VIM hozzászólására (») Júl 27, 2014 /
 
Helo.
Az ewr izzóvédő áramkör. A fényszóró közvetlenül tekercsről megy nem akkuról. Arra való, hogy nagy fordulaton ne üsse ki a halogént.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2014
(#) Baxi hozzászólása Júl 28, 2014 /
 
Hi Mesterek!
Az ismerősöm munkagépében meghalt a fezszabályszó, megkért hogy nézek már rá, s elakadtam.
A kérdésem az lenne hogy találkozott e már vele valaki ilyen 6 vezetékes fezszabályzóval?
És hogy van e valakinek valamilyen kapcsolásrajza róla, hogy mi mi csoda, vagy hogy után lehet építeni.

Segítséget előre is köszönöm
(#) Hidi válasza Hidi hozzászólására (») Júl 28, 2014 /
 
Sikerült. Egy kis figyelmetlenség volt a baj. de már működik.
(#) kila válasza Baxi hozzászólására (») Júl 28, 2014 /
 
Szia!
Milyen munkagép?Milyen feszültségszabályzó?(Kép róla, esetleg felirat)
Baxi -így lehetetlen segíteni....
(#) Baxi válasza kila hozzászólására (») Júl 29, 2014 /
 
Szia!
Igen a kép lemaradt, bocs .
Valamilyen kis markoló, lánctalpas valamibe van ez, pontos típust nem tudok, de ha feltétlenül kel a probléma megoldásához megkérdem majd.
12V rendszerű a masina, filccel még annyi van rá írva a fezszabályzóra hogy:J5050 12/13
Segítséget előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2014

DSC_0123.JPG
    
(#) Baxi válasza Baxi hozzászólására (») Júl 29, 2014 /
 
Találtam róla egy ilyet még.

Névtelen.jpg
    
(#) kila válasza Baxi hozzászólására (») Júl 29, 2014 /
 
Szia!
Kapható, -dolgoztam ilyen mini kotróval valamikor.Bővebben: Link
A belsejét nem ismerem, de ez is állandó mágneses forgórésszel rendelkező váltófeszültséget előállító tekercshez való.Itt a kapcsolások között sok hasonlót találsz.Úgynevezett "sönt"tipusú szabályzással működhet...
Üdv:kila
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2014
(#) kila válasza Baxi hozzászólására (») Júl 29, 2014 /
 
Nézd meg ezt:Bővebben: Link
(#) sevenhill válasza Baxi hozzászólására (») Júl 29, 2014 /
 
A stecker bekötése már sokat mond. Mivel munkagépről lévén szó, aminek valószínűleg alacsony a fordulatszáma és kicsi a fordulatszám tartománya, inkább a soros szabályzás jöhet szóba. A sönt szabályzás ide indokolatlan, csak meggyötörné a generátort is meg saját magát is. Az a kérdés, melyik bírná tovább... Én inkább az előző oldalon egy hozzászólásomban már javasolt kapcsolást ajánlanám: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1615005.html#1615005
Amit még biztosan tudok állítani: a kontroll a munkagépeknél testelt, tehát pont fordítva dolgozik, mint a javasolt kapcsolásban. Azt valahogy fordítani kellene. A többi a megfelelő kivezetések hozzárendelésével oké.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2014
(#) Baxi válasza sevenhill hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
Köszönöm a gyors válaszokat.
Tudnál magyarázatot adni hogy melyik ki illetve bemenet mi lenne?
Gondolom a "G" pontokra jön a generátor AC feszültsége. Az R/+B az a pozitív a GND is adott, de mi a kimeneten az "L" és a bemeneten "C" jelzések ?
(#) kila válasza Baxi hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
Szia!
Valóban ez lesz neked jó.Én ezt még nem is láttam, köszi sevenhill.
A -C- a"gyújtáskapcsoló"-ra megy, az -L- a kontroll lámpa kivezetése, de itt az L, és az R közé megy a töltésjelző lámpa.
(#) latyakosa hozzászólása Júl 30, 2014 /
 
Sziasztok,
Piaggio Beverli 200ccm motor, 3 fázisú a generátora. Van esetleg arról vkinek információja a szabályozója soros vagy shunt szabályozású ?
Kösz
(#) sevenhill válasza Baxi hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
A kontrollt meg lehet oldani, ha a műszerfalban egyszerű átkötni, vagy ha ez macerás, a FET-tel egy kis relét kell vezérelni, aminek az érintkezőjét felhasználva megoldható a lámpa vezérlése. De ha tovább rajzolnánk a kapcsolást, a FET egy nagyobb értékű ellenálláson (1 kiloohm) egy közepes teljesítményű PNP tranzisztort ( pl. BC640) vezérelve alkalmas lesz a negatív testelésű kontrollámpa (max. 2 Watt) kapcsolására. Még annyit, hogy az eredeti kapcsolásban a tirisztorok vezérlésében az ellenállások értéke túl nagy, biztos el van írva, 33kohm helyett inkább 330 ohm körüli értékűt kellene használni.
(#) Baxi válasza sevenhill hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
Hi, köszönöm szépen az infókat.
Szerintem a relés a legjobb , már mit a töltés vissza jelző lámpa variálási lehetőségre.
Felhívták a szervizt, s azt mondták sima generátoros a gép, aminek a pontos típusa: Komatsu PC-15, 2001-es.
Viszont a generátoros lenne, már mint amit gerjeszteni kell akkor nem AC lenne lentebb csatolt képeken, igaz?
Az a baj nem tudom megnézni a gépet, mert a kollégámnak csinálom ezt, Őt pedig az apósa bízta meg evvel . Távolság pedig sose árt az anyós/apóstól ~ 200km
(#) sevenhill válasza Baxi hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
Itt most így minden áttételes és ezért pontatlan lehet. (A szervizben azt mondták... jóllehet a gépet nem is látták.) Valakinek csak-csak meg kellene nézni a gépet. Ha gerjesztett a generátor, akkor nem ilyen szabályzó kell. Akkor a gerjesztést kell szabályozni, és külön van diódahíd. A kontroll akkor lehet gerjesztődiódákkal kombinált, vagy ha gyújtásról megy a szabályzó, akkor állórésztekercselés csillagpontról húzatnak meg relét, és annak a bontó érintkezőjével van megoldva a kontroll. Persze ezek inkább háromfázisú generátorokra jellemzőek. Szóval, ha ez az alubordás szabályzó volt rajta,és ezzel üzemelt is, akkor az egyfázisú lendkerékmágnes gerjesztés tűnik valószínűnek.
(#) Baxi válasza sevenhill hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
Na, megnézettem a masinát (három emberen keresztül ). Két vezeték jön ki a generátorból, szóval igen állandó mágnesű.

Mihelyst kész a nyákterv felrakom!
Köszönöm még egyszer Mindenkinek a segítséget!
(#) Baxi hozzászólása Júl 30, 2014 /
 
Nem tudok beazonosítani néhány dolgot, és értéket.
tranyók: MPS A56, BF4935 nem találtam óluk semmit, ,mint ha nem léteznének
R8 és Z1 értéke?
Válaszokat segítséget előre is köszönöm.
(#) kila válasza Baxi hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
Szia!
MPSA56 PNP Amplifier 0.5A 80V TO92,BF493S-helyett 2N6520- PNP 350 V 0,5 A 0,625 W
40 MHz.Az ellenállás és a zener értékét ki kell kísérletezni.
(#) sevenhill válasza Baxi hozzászólására (») Júl 30, 2014 /
 
MPSA56 helyett jó a BC327, BF493S helyett könnyen beszerezhető az MPSA92 is. R8 1-2kohm , a D7 zener a jelenlegi fesz osztó mellett kb 12V , aztán lehet az osztást trimmerelni, hogy a tirisztorok 14V bemenő (akku) feszültségnél billenjenek. Z1 a FET gate-jét védi (Vgs max20V), ide 12-15V-os zener megfelel.
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2014
(#) Baxi válasza sevenhill hozzászólására (») Júl 31, 2014 /
 
Körbe néztem itthon s ekkora teljesítményű cuccok nincsenek fiókba , de viszont:
Van nekem TPDV1225 triakom, ha ez elé rakok diódát akkor jó lesz tirisztor helyet?
A másik kérdés hogy a 25A dióda helyet rakhatok párhuzamosan 2db 10A-ost?
(#) Baxi válasza Baxi hozzászólására (») Júl 31, 2014 /
 
Na találtam tirisztor 2y201b 8508 -ast.
Akkor már csak a dióda a kérdéses.
(#) Baxi hozzászólása Júl 31, 2014 /
 
Na most lett kész a nyákterv. A diódák s a tirisztor az külön lesz a hűtőbordán. Még át kell nézni, de szerintem jó lesz.
Ja van egy érdekes kerámia/folia kondi érték 20uF, Én oda elkot raktam, jó lesz az nem ?
(#) Baxi válasza Baxi hozzászólására (») Júl 31, 2014 /
 
Lenne még egy kérdésem, diódáknak jó a 1n4148 vagy komolyabb kell?
(#) sevenhill válasza Baxi hozzászólására (») Júl 31, 2014 /
 
A kondenzátor értéke nem kritikus, 100n-1µF is elég, ez integráló kondenzátor. Az elkó azért nem szerencsés, mert ha öregszik, megnőhet a szivárgó árama, ami egy "virtuális" ellenállásként jelentkezik, és elhúzza a feszültségosztót, ami elállítja a feszültségszabályzási szintet. A diódák helyére csak egy kicsit izmosabb kellene, pl. 1n4007 .
(#) sevenhill hozzászólása Júl 31, 2014 /
 
Felteszek még egy linket, ez is munkagép vagy motorkerékpár szabályzója, aminél a tekercs csillagpont leágazással rendelkezik.
http://www.motelek.net/schema/spannung/zweiwegregler.png
A tirisztorok elrendezése (anódok negatívon) azonos az előzővel, a vezérlés hasonló, csak azért hozom fel példának, hogy nem kell minden paraméterhez ragaszkodni. Mondjuk az MPSA92 azért szerencsésebb a tirisztorok meghajtására, mint az itt használt BC327, mert ha magasabb fordulaton jobban felmenne a tekercs feszültsége, az MPSA 300V-ig bírja, a BC 327 meg 50V körül átüt.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2014
(#) Baxi válasza sevenhill hozzászólására (») Júl 31, 2014 /
 
Ok, akkor az elkot lecserélem, mára már úgyis meguntam
Kíváncsi leszek rá, ez az első ilyenfajta alkotásom. Itthon padon is letudom próbálni?
Arra gondoltam agatok rá egy AC 24V a gyújtásra kap DC 12V, a kimenetre meg agatok valamilyen ellenállást műterhelésnek.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2014
(#) sevenhill válasza Baxi hozzászólására (») Aug 1, 2014 /
 
Jó nagy monstrum lett. Hogy lesz ez vízálló? Persze ezek az anódtönkös tirisztorok, meg ugyancsak a csavaros diódák... Manapság praktikusabb TO220 tokozást használni, mert kis helyigényűek, a teljesítményt meg hozzák. Az asztalon is ki lehet próbálni, de az AC 24V-tal tegyél sorba egy 12V-os bilux égőt (a két szálat esetleg párhuzamosítva) , mert a trafó tekercse túl merev. DC12V praktikusan egy akku (kisebb zselés is lehet) .
(#) Cruel válasza titilla hozzászólására (») Aug 1, 2014 /
 
Üdv!
Megépítettem ezt az áramkört.
Rajz
Fordulatszám növekedésével a feszültség is el kezd növekedni.
Alapjáraton ingadozik 8-18V között. Fordulaton meg felmegy akár 30V főlé is.
Vajon hol lehet a hiba a jelenség alapján?
Többször átnéztem nem e hibásan építettem meg ,de egyezik a rajzzal.
Esetleg valamelyik alkatrész hibás lenne? De melyik?
Köszi!
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2014
(#) sevenhill válasza Cruel hozzászólására (») Aug 1, 2014 /
 
Bocs, de egy 12V-os akkumulátoron hogy mehet a feszültség 30V fölé? Miféle akkumulátor az ilyen? Ez nonszensz. (Volt egyáltalán akkumulátor bekötve?) Amúgy a "monitor" csatlakozót is össze kell kötni ám az akku plusszal!
Következő: »»   27 / 58
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem