Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Hello!
Építettem egy rádiót(Bővebben: Link ) de nem működik. Elmondom miben nem vagyok biztos: a drót a megadott paraméterek szerint van egy 5mm átmérőjű hengeré hajtott kartonpapírra feltekerve. Egy gerjesztő nélküli piezo hangszóró van benne. Ez a trimmer kondi van benneBővebben: Link ,és ez a potenciométerBővebben: Link . Az antenna egy rádió teleszkópantennája ezen a módon Bővebben: Link (a képen). Ezek közt van a hiba? A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2014
A henger keresztmetszete nem biztos hogy szabályos kör.(kisebb eltérések vannak de nagyjából henger).
Egyszer már bontottam meg, mivel gyárilag ojan kevés a puffer a végfokozatnak hogy fél hangerőnél már led majd kialudt tortyogott stbb, sőt már volt szervízbe is,mikor megvettem kb 2 hét után elkezdett recsegni ropogni vissza kellett vinni garanciálisan megjavították,és nagyon silány a belseje majd csinálok képeket, amin csak tudtak spóroltak vele senkinek nem ajánlom ezt a hangfalat.Egy jobb pc -s 2.1 nagyobbat szól.Potméterek újkora óta recsegnek az összes...gyárilag ien, üzletben azt mondták 24 ezer ft ért mit várok ne reklomáljak.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2014
Szia!
Használj normál dinamikus hangszórót és úgy is próbáld ki.
Egy 5 mm átmérőjű fúró szárára jobb lett volna. Ha 0,6 - 0,8 mm átmérőjű CuZ tekercselő huzal öntartó, és a menetek össze - szét húzogatásával könnyebb hangolni.
Pl.ez?Bővebben: Link
Nem, hanem például ez.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2014
Miért nem próbálkozol egy rádiókapcsolással? Mert ez minden, csak nem az...
Sziasztok!
Egy kis fogyasztású LED-villanót szeretnék építeni (ritkán villanjon egy nagyot). Kaptam javaslatot egy kapcsolásra, amit megépítettem (alább csatolom). Ez ugye úgy működik, hogy töltöget egy kondit egy ellenálláson keresztül, és ha a feszültség elér egy szintet, a tranzisztort nyitja a shcmitt-trigger, és villan egyet a LED (visszaejtve ezzel a feszültséget a kondenzátoron), majd így tovább előről. A kérdésem az, hogy szerintetek miét van az, hogy DC_IN=6.3V alatt a LED folyamatosan világít? Felette működik a dolog... elvileg CD4093 egy CMOS IC és 3V felett már muzsikálnia kellene... Köszönöm!
Van ötletem, de megerősítést kérek!
Kimértem, hogy fehér LED esetén jóval magasabban van ez az érték, mint pirosnál... talán a tranzisztor és a LED együttes nyitófeszültsége miatt lehet.. a LED + tranyó nem tud kinyitni rendesen, hogy levezesse az áramot, ezért folyamatosan fenn áll a nyitási feltétel (a schmitt-tiggerek vezérlik a tranzisztort) és így beáll egy egyensúlyi állapot. Jól gondolom?
Ha ez a gond, próbáld földelt emitterbe kötni a led tranyóját. Ekkor kell ugye bázisellenállás és invertált jel kell.
Érdekes módon földelt emitteres kapcsolásban nem akar működni (GATE-en 0.9V és nem nyit a tranyó, akármekkorára állítom is a DC_IN-t), de ha beteszek például egy N-csatornás FET-et (2N7002) "földelt source-os" kapcsolásban (a LED a kondi(+) és a DRAIN közt), akkor megy a dolog, csak még így is magas a szükséges működtetési feszültség (5.8V fehér LED-del)... nekem ennek 4V környékén már működnie kellene.. akksi töltést szeretném vele indikálni, és kevés a delej egy LED folyamatos üzemltetéséhez..
47 Ohmos ellenállást.. mindezt amolyan megérzésből.
Egyébként FET-tel,piros LED használatával már 3.5V-ról működik, tehát, ha lemondok a fehér színről, már lehet jó a dolog... A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Szerintem kevés lesz. Hány voltról kéne hogy menjen? Próbálj egy 470 ohm ost
A csatolásban lévő erősítőt kösd utána.
Jobb a helyzet! Kb 3.6V-ról elmegy ez is, mint a FET-es verzióm. Innentől végül is mindegy, hogy FET vagy BJT, csak azt mondd meg kérlek, hogy mitől van az, hogy 47 Ohmos bázis ellenállással nem megy, 510 Ohmossal meg igen, illetve, hogy földelt emitteresben miért kell kisebb feszültség a tranzisztor+LED-nek mint az eredeti kapcsolásban! Köszönöm!
Földelt emitternél a nyitáshoz a b-e dióda feszültsége kell csak, ami 0.7V kb. Emitterkövetőnél a b-e dióda lényegében sorba van a leddel, a nyitófeszek összeadódnak. Kis ellenállással azért nem ment szerintem, mert az ic nem szerette a túl nagy terhelést, annyira leesett a kimeneti fesz, hogy nem nyitott a tranyó. Ja és itt ez a link.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Sziasztok!
3A-t kellene kapcsolnom egy 1,5A-t bíró kétállású kapcsolóval. A kapcsolóra 1,5A 250VAC van írva. Lehetséges hogy kisebb feszültségen nagyobb áramot is bírna? (A tápfeszültség max 4,2V.) (van olyan kapcsoló aminél szépen meg van adva hogy hány volton hány ampert bír és ahogy a feszültség csökken úgy nő az áram) Ha nem bírná akkor pedig kellene valami kapcsolás amivel megoldható. A hely elég szűkös, a kapcsoló lecserélése nem megoldható(ilyen kialakítású és méretű 3A-es kapcsolóról nem tudok). Erre keresnék valami, lehetőleg minél egyszerűbb és kisebb helyre bezsúfolható megoldást. A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Kapcsold vele nyugodtan a 3A-t, semmi baja nem lesz.
Szia!
Sajnos a maximális megengedett áram jelen esetben nem függ a feszültségtől, a melegedés az átfolyó árammal arányos. Ugyanakkor én nem vagyok biztos benne, hogy 3A-t nem bír el az a kapcsoló valójában Egy próbát megér... járasd a cuccot, és nézd meg, melegszik-e a kapcsoló, illetve egyáltalán kibírja-e! És ha igen, használd! A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
Hello!
- A CD4093 Schmitt triggeres bemenetű. Vagy is a bemenetnek van hiszterézise. (De ez alapkövetelmény is a működnél.) - Az adatlapból látható, hogy 5V tápfeszültség esetén a felső küszöbfeszültség (25°C-on) 3,3V, az alsó 1,8V. Nyilván kisebb táp esetén ez még kisebb. - De az oszcillátor csak akkor működik, ha a kondit a 3,3V fölé tudod tölteni, kisütni pedig 1,8V alá. Ha a Led nyitó feszültsége magasabb, mint az alsó küszöbszint, már is bukott a mutatvány, hiszen a bemenet nem tud 1,8V alá menni. - Viszont jobb lesz a helyzet, ha közös emitteres kapcsolásban használod a tranyót. Mert ekkor a bázisáram nem tudja nyitva tartani a Led-et. A töltő ellenállást (R4), pedig nem a tápra kötöd, hanem az első kapu kimenetére. Mert akkor kisütés alatt annak szintje alacsony, és nem tölti ekkor a kondit. A Led ugyan ki fog aludni, ha a kondi feszültsége kisebb lesz, mint a Led nyitófezsültsége, de a kondi további kisütéséről az R4 gondoskodni fog.. - Nagyobb bázisellenállással való működésnek vélhetően az a magyarázata, hogy ha kicsi, a bázisáram is megtartja a Led nyitófeszültségét, és az nem tud csökkenni. Kisebb bázisáram, kisebb nyitófeszültséget jelent a Led-en..
Hello!
Többnyire értem. Vagyis azt értem, hogy miért csak egy bizonyos feszültségnél magasabbról működik, tehát az alapprobléma már tiszta. Azt viszont nem értem, hogy a közös emitteres kapcsolás hogy jön a képbe...Megnéztem, hogy néz ki egy ilyen kapcsolás, és ha jól értelmezem, a terhelést (LED-et) a tranzisztorral párhuzamosan kellene bekötnöm... ? .. Mindenesetre azt mondod, azért lesz jobb, mert a bázis áram nem tudja nyitva tartani a LED-et... erre végül is a FET is jó megoldás, nem? hiszen a GATE el van szigetelve.. VAGY lehet, hogy a földelt emitteresre gondoltál (mint, ahogy moltam is ajánlotta), és annak a magyarázata így végül is világos (hiszen ugye az volt a problémám, hogy alacsony fesz.-ről halványan, folytonosan világít a LED). Az R4 máshova kötését még kipróbálom! Köszönöm!
noorbi, próbáld ki! Ha 5 perc alatt semmilyen kézzel érzékelhető melegedést vagy tönkre menetelt nem tapasztalsz, akkor biztosan fogja!
A feltüntetett értékek a garantált, x üzemórára, y kapcsolásra vonatkoznak. Az egyenáramú kapcsolt áram rendszerint kevesebb, mint a váltóáramra megadott.
Azt nem mutattad meg, hogy mit kell kapcsolni, milyen kapcsolód van, milyen volt a régi. Így tudunk tippelgetni, jó móka...
Én úgy tippelem, egy LiPo akksiról hajt meg valamit az alapján, hogy azt írja: "A tápfeszültség max 4,2V"... 4.2VDC azért nem egy nagy rocknroll, tehát erre alapoztam, hogy ha nem nagyon melegszik neki az elején (ami csak akkor fordulhat elő, ha a kapcsolót nagyon spórolósan tervezték), akkor jó lesz..
Én is ilyesmire gondolok, a méretből és az áramból kiindulva pedig egy elemláma lesz az alany. De majd a kérdező megmondja a tutit.
ezzel a kapcsolóval akarom, vagy ezel és egy 10W-os LED-et akarok vele kapcsolni. (persze LED meghajtón keresztül, de max fokozatban egy jó aksival megvan a 3A)
Jelenleg billenőkapcsolóval van, ez 3A-t bír, de nagy, sérülékeny és nincs hozzá normális vízzáró sapka (mert vízállónak kell lennie, még az után is ha zuhan pár métert) Kipróbáltam, pár percet ment, amitől egy picit melegedett. Bár a műanyag ház miatt nem tudom hogy belül mennyire melegedett. És igen, lámpa lesz. De most a szokásosnál is strapabíróbbat kell csinálnom. A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2014
|
Bejelentkezés
Hirdetés |