Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Ez így van!
De gondoljunk arra, hogy ez még is csak egy egyszerű, analóg, disszipatív áteresztő tápegység amely el van látva áramkorláttal. Ezeket az egyszerű kis vackokat nem arra tervezték, hogy 2-5A-t szolgáltassanak egy csontra lemerült akár autóakkumulátornak 10-16 órán keresztül, azt nem fogja kibírni. Halkan megsúgom, hogy a 2-3A-t se fogja kibírni folyamatosan. Izzani fog a borda -minimum- rosszabb esetben valamelyik áteresztő elem meghibásodik, az pedig végzetes egy akkumulátor számára, de lehet hogy számunkra se lesz kellemes. Ha nem az áteresztő fokozat, akkor a trafó ég le ha rosszul van méretezve. Én jártam már így. És csak egy 30W-os izzóval terheltem órákig, ugyan erről a tápról van szó. Ezért kezdtem el utána a rájuk jellemző teljesítmény veszteség csökkentésével foglalkozni. Attila86 tápját már alkalmasabbnak tartom erre a célra, ahol legalább már van előszabályzás, ott a táp már nem feltétlen fog fűteni... A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2014
Nekem még labortápal való aksi töltéssel nem volt soha gondom, ezt a tápot is már megéitettem egyszer, tehét ez amivel most a problémám van az a második ilyen tápom. Az előzőt azt TIP3055-ös tranzisztorral épitttem meg és azzal is ugyan igy töltöttem az aksit annál nem jelentkezett ez a probléma.
Igen.Attila86 10A es kapcsoló üzemű szabályzója,kapcsoló üzemű táppal.Mióta megjelent a cikk,az óta megy nekem probléma mentesen.
Tegyél egy diódát a labortáp, és az akksi közé. Az a gond, ha az áteresztő tranzisztor fordított feszültséget kap, magasabb az akku feszültsége mint az akksié. Ezt a mutatványt előbb utóbb minden tranzisztor rövidzárral honorálja. Induktív terhelés is tud ilyet.
Szerintem nem nekem írtad,ez benne van,és nem tranyó hanem fet kapcsolgat.A pic től az akkus fúróig minden megy róla.
Igen.
Alapallapotban a labortap pufferjaban nagyobb a feszultseg mint a kimeneten ahol az akksi van. Ha hibazol es az irany megfordul, akkor van ra esely, hogy az a tranzisztorok halalat okoza. Ez akkor fordulhat elo, ha a tapot elobb kapcsolod le, mint a vezetekeket az akksi kapcsairol. Scooby: Nem feltetlen kell izzadnia az 5-6A-tol sem. Hisz az izzadasanak merteke fugg a tap Umax es a Ukimeno kulonbsegetol IS. Ha a tap tud max 16V-ot es belett allitva 14.2V - 4A-re, akkor az ossz hove alakulo teljesitmeny 7.2W
Köszi a válaszod, ez inkább költői kérdés volt, mert bedobozolt tápnál kicsit macerás a méregetés.
A fontosabb kérdés, hogy induláskor, miért nem indul rendesen, miért kell kikapcsolni, és újra indítani, ahhoz, hogy rendesen működjön. Erre van valami ötleted?
Már előbb is írtam,nálam ez nem történik meg ha fordítva rakom rá,ha ki-be kapcsolgatom a tápot akkor sem.
Igen, igen!
Rajottem Attila SMPS 2 tapja errol is "hires".
Sziasztok!
Ez az Edison14 féle táp.. Van hozzá panelműszerem ilyen.. Dual Panel Volt Amp Combo Van benne sönt 0.2 Ohm.. +poti az árammérőnek.(mármint a panelműszerben) rajz szerint kötve a vin a kékkel jelölt a fekete -I, piros +I gnd vcc saját független tápra kötve egyrészt saját söntje "elhúzza" a tápba épített söntöt (ami 2x 1.2 Ohm) márészt a saját tápja és a -I (gnd) közös ezért a feszültség mérés is elcsúszik 0.1 voltot.. lehet ezzel valamit csinálni hogy pontosabb legyen? Ha kivenném a panelműszerből a söntöt és beraknám az egyik tápba lévőt akkor ismét fennállna a 2x1.2 Ohm vagy ez meg akkor a panelműszerre lenne hatással? A driften állítok az segíthet? (tápon a számmal jelölt részek potik meg a végfok tranyók)
Tegnap és mai délelőtt -i reszelés eredménye , folytatás később ...
Ez igen! Jól kezded az új évet, grat! Az előlap mint ha KÖBEL kalapácslakkal lenne festve...
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2015
Köszi , nincs festve , ez ilyen természetes úton öregbített alu lemez !
Ne párhuzamosan kösd a táp söntjével a műszerét hanem sorosan. A másik, hogy felesleges olyan nagy értékű söntöt rakni egy tápba mert csak veszteség lesz rajta. Gondolom mivel OPA csinálja az áramszabályozást is, elég jóval kisebb söntöt is odarakni.
Vagy nézd meg azt a rajzot amit nemrég feltettem (valahol előtte kép is van róla működés közben), az 723-al megy, egyszerűbb is, jobb is. Ott egy tranyó nyílik az IC-ben az áramszabályozáskor, aminek a bázisa a referencia feszültségből oda van tolva (előfeszítve) ahova az ember akarja. Így akár egy 0,05 vagy 0,1ohmos sönt is elég. Nekem az az ebay-es dupla LED kijelzős műszer van rajta, az pont jó hozzá, nem kell neki segédtáp, közvetlenül a kimenet feszültségét méri tehát pontos, és csak egy 0,05ohm a műszer belső söntje ami sorosan van a tápéval. De lehetne megosztva is, csak már nem volt kedvem áttervezni neki a nyákot.
Köszi a választ a sönt sorosan jó ötlet én elsőre arra gondoltam hogy csak simán kiveszem a műszerből a söntöt.
Én tisztában vagyok vele hogy van sokkal jobb kapcsolás de mivel ezt építettem meg hát már csak ez marad.A sorost kipróbálom talán akkor nem fog tizedet tévedni. Én csak azért csináltam segédtápot mert erdetileg egy segédtáppal 4 pm műszert is galyra vágtam.(Áramgenerátor módban átjutott a labortáp feszültség a segédtápra..) Az új műszerekkel mondjuk még nem mertem rövidrezárni a tápot.
Eszedbe se jusson. Az árammérő műszert a terheléssel sorosan kell bekötni az áramkörbe. Ha a tápegység söntjével (ami az áram szabályozás érzékelője) párhuzamosan kötöd, megváltozik az árammérő söntjének is az értéke, ha helyette kötöd, akkor az áramszabályozás mértéke. Kicsi az esélye annak, hogy a két sönt értéke megegyezik.
Általában semmilyen áramforrást nem vizsgálunk rövidzárral, esetleg a rövidzár védelmet lehet tesztelni, de nem mérni rövidzárral. A műszer söntje nem erre van méretezve. Egy viszonylag hosszabb túlterheléses árammérésnél a zárt helyen (műszerben) levő sönt annyira túlmelegdhet, hogy maradandó ellenállás változást szenved, akkor meg lehet, hogy működik, de oda a műszered. Műszerrel nem tesztelni, hanem mérni kell.
Oké , sorosan. Az úgy jó ha szabályzó csatolás elé kötöm? Azaz közvetlen sorosan a söntel?
Vagy inkább a kimenet elé?
Nem ismerem a konkrét tápodat, mégis beleszólok. Szerintem nem érdemes (szinte tilos), egy söntöt még sorba kötni. Ha ez a táp szabályzókörén belül van, akkor fölösleges feszültségesést okoz, ha pedig kívül, akkor a rajta eső feszültség hibaként jelenik meg a kimeneti értékben.
Ha tápnak van saját söntje, ami szinte biztos az áramszabályozás miatt, akkor azt kell használni árammérésre. És mivel tudjuk, hogy az árammérés is feszültségmérés, csak a műszered saját söntjét kell kivenni, és a tápban lévőn eső feszültséget úgy kell leosztani, hogy a kijelzett érték arányos legyen az árammal. Ebben az esetben csak annyi hibát viszel be a rendszerbe, amennyi a söntön lévő feszültségosztón folyó áram. Ennek nagysága 0,1-1mA tartományban mozog, ami szerintem még nagyon jól elviselhető. Időd/kedved szerint, ezt is javaslom elolvasni: Itt lévő melléklet. A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
Igen köszönöm olvastam a pdf-et azért voltak kételyeim..
Pár hozzászólással előrébb ott a kapcsolása a tápnak ami Edison14 féle kapcsolás. Amiben két soros 1.2 Ohm ellállás van a műszerben meg ~ 0.2 Ohm (azért csak cirka mert nem kalibrált ugye a multiméter) A linkelt képeken látszik is egy beforrasztott "réz" darab. Meg van egy poti rajta amivel tudom álítani a kijelzett áramerősséget. Azt így egy kimért ellenállással be is tudom lőni pontosan. Viszont a feszmérés egy tizedet így mindenképpen csal mivel a sönt elött van a "gnd" je a műszernek. Szóval szerinted vegyem ki a a söntöt a műszerből?
Miért kellene kivenned? Mérj feszültséget (a benne levő söntön) és ugyanarra az eredményre juthatnál, ha a tápban mondjuk egy műszer sönt lenne. De a tápban felesleges műszer minőségű, és pontosságú söntöt használni, mert a fő feladata a szabályozás, ott pedig a pontos érték nem lényeges. Az árammérő beépített műszerhez is le lehet venni innen az árammal arányos feszültséget, amit majd áramként mutat a beépített kijelző. Ezesetben a megfelelő arányosságot a beépített feszültség mérő méréshatárának hozzáállításával lehet elérni.
A terheléssel sorbakötött árammérő multiméter fogja mutatni a pontos(abb) áramot, ehhez lehet kalibrálni a belső műszer méréshatárát. A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
Hát mert 1.2, 1.2, 0.2 Ohm párhuzamosan az 0.15 és nem 0.6 Ohm
pedig gondolom a szabályzása a tápnak erre lett kitalálva..(bár működni működik jelenleg csak nem tudom hogy ez így jó e)
Feszültség adatok rendben , folytatás áramkorlátok beállítása.
Sziasztok!
Itt az oldalon talált Alkotó-Pioneer kapcsolást szeretném megépíteni (erről van szó). TIP35C tranzisztorból van a fiókomban pár darab. A kérdésem az volna, hogy helyettesíthetem-e vele a 2n3055-öket? Mellékletben a két adatlap. Nagyon hasonlónak látom a kettőt, ezért gondoltam hogy így csinálom. Köszönöm a választ!
Ha már lapos tranyó, akkor esetleg ez is szóba jöhetne.
Tisztában vagyok vele. A saját tápjaimat azért is építettem előszabályzottra.
Áramkorlátok , hővédelem beállítva ...
Laci, benned nem lehet csalódni, ismét egy szépség!
Dobozába került.
Bővebben: Link |
Bejelentkezés
Hirdetés |