Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Az ajánlás, az ajánlás. Bombabiztos megoldás általános esetre. Ha megtanulod a csövek és a csöves erősítők lelki világát, szabad mozgástered lesz, a csőre megengedett maximális paramétereken belül.
Szerintetek melyiket lenne érdemes megcsinálnom? Jazz-re kellene.
Ezeket a csöveket tudom beszerezni.: EL84 ; EL34 ; 6L6 ; 6V6 ; KT66 ; KT88 Tudom, hogy sok zenész van köztetek ezért kérdezem. Végfokcsöveket mindenképp vásárolnom kellene. JCM800 (ahogy ajántottátok) -ból van a 4*EL34 változat is. Jó kapcsolásokat nézek? CERIATONE Kezdjük nulláról, van időm építkezni. Kösz Zoli, Zoli. A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2015
Szerintem JCM800+JMP. Csak egy plusz cső, és kétféle erősítőd van. A JCM fémes, hideg hangú, a JMP meleg, lágy. Én megépítettem.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2015
Bizony igazad van, a diagram, ami valóban megadja.
Ha a segédrácsfesz követi az anódfeszt (pl. mert az anódra van kötve) az triódás kötés, konyak6 kapcsolása ezért triódás kötésű (pentódás akkor lenne, ha a segédrács hidegítve lenne (pl. mert a segédrácsok a tápfeszre kötődnének).
Igen, így gondoltam. Különösebben nem melegszik az ellenállás (1 V feszültségesés 1 ohmon 1 W), 5W-os ellenállás jó. A 7 V fűtőfesz teljesen jó. Adatlapok általában 7.2 V-ig engedik, de ettől több is lehet még pár tized volttal, a helyes munkapontra, disszipációra kell odafigyelni (főleg végcsöveknél),elégni biztosan nem fog a fűtőszál 7.5 V-on sem.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2015
Ezek szerint használhatnám akár 620V-os anód feszültségen is, mert úgy egy csőre 310V jut és az adatlap szerint maximum 315V lehet. Persze olyan munka ponttal, ami a maximális anóddisszipáció határain belül marad, és megfelelő az illesztés.
Jó irányba kezdtem el gondolkodni vagy nagyon messze járok a dologtól?
Az 1. kép amit küldtem az melyik erősítő koppintása? Tudja valamelyikőtök?
Akkor valami konkrét hiba van, ha mindenhol stimmelnek a feszültségek, akkor jónak kellene lenni....
Sikerült kijavítani a hibát. Most már működik.
Én hibáztam.
Ha az adatlap szerint max 315 V lehet az anódfeszültség, attól még lehet az anód tápfeszültség 620 V. Ha nem vezérled ki annyira a csövet, hogy az anódfeszültség soha nem tud 315 V -nál nagyobb lenni, akkor lehet. De ezt azért egy konkrét kapcsolásban jobban átlátni.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2015
Oh, pardon, tényleg. Köszönöm a kiigazítást.
Egy kicsit elrugaszkodva a HIFI világtól, a torzulás felé. Egy gitárerősítő részéve akarnék tenni egy csöves Fuzz effektet.
Van egy híres kapcsolás, Dunlop - Fuzz Face néven - Jimi Hendrix nagy kedvence... Az egész ennyi. A kérdésem: segítenétek, hogy kéne csöves megoldásra átültetni? Ami rendelkezésemre állna, az az ECC82. Tápfesz szabadon választható lenne. Ha valakinek van egy ötlete, hogy kéne elindulni, azt megköszönném.
Csak gondolatkísérlet...JH idejében "tombolt" a csöves technika, nem hiszem, hogy véletlenül és pont germánium tranyókkal csinálták és használta ezt a kapcsolást, ha lett volna más mód ennek a fajta hangzásnak az elérésére. Én simán megépíteném ezt, ha kicsit is hasonlítani szeretném a régiekhez a mostani munkámat.
Cső, tranyó, teljesen más, soha nem fogod megtudni, milyennek kéne lennie, ha csővel szekírozod a tranyósra tervezett hangot.
Nem ugyanaz a hangzás cél, nyilván az alkatrészek karakterisztikai különbségei más hangzást fognak eredményezni. A kérdés, hogy ugyanezt a "bekötést" milyen alkatrészértékekkel kéne megcsinálni? Tekintve hogy egy tranzisztor megfeleltehető egy triódának.
Természetesen nem szeretnék ekkora anódfeszültséget használni. 400-420V körül lenne jó, mert akkor nem kell variálni az előfokkal. Tudom célszerűbb lenne nagyobb csövet használni, de nincs szükségem 50W-ra. Ráadásul szeretem a 6V6 hangját gitárral.
Idézet: Persze. Mindkettő erősítő eszköz. Mint a sün meg a bagoly. „Tekintve hogy egy tranzisztor megfeleltehető egy triódának.”
Nyugodtan használhatsz 400 V-ot a 6V6-hoz. Legfeljebb átüt a cső, az orosz (6P6SZ) strapabíróbb. Kicsit. Az élettartama is lerövidül kb. tizedére. De ha neked ez tetszik...Alapvetően olvasni kellene. Ha nagyobb csövet használsz, nem kötelező 50 W-ot kihozni. Ez félre/hozzá nem értés. Esetleg lesz egy megbízható erősítőd, 10-szeres élettartammal. A torzítást máshogy is meg lehet oldani. De ez már a hangszererősítők témája.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2015
Mekkorát buktam előttetek.. Bemikrofonozott az egész. Ugyanolyan hagszer az erősítő is, mint egy gitár.. Mostmár eztis tudom. Egy erősítő ugyanúgy hangszer, kár volt elmélkednem. Bocs mindenkitől.
Már csak az a kérdés, hogy JCm800, vagy Creme Brulee.? 2*El34+ 3*ecc83 , vagy 2* EL86 + ECC83+ EF86 + GZ34. Szerintetek melyik jobb jazz -re? Létezik ilyen forum, hogy "Csöves hangszererősítősök, ide jöjjetek"? A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2015
Pucukának igaza van. Az ajánlás a gyári kísérletezés optimális beállításra. Ettől bőven el lehet térni, persze ha tudod, mit csinálsz. A 807-esnek pl. 600V az ajánlott maximum, az AV760/c erősítőkben 900V körül jár és így is évekig elketyeg gond nélkül. A disszipáció a fontos, mert elsősorban ez határozza meg az élettartamot. Feszültségben is azért az abszolút maximum betartandó többnyire. Ha megnézed a felvett görbéket, akkor az ajánlottól nagyon eltérő beállításokra is fel van rajzolva.
Köszönöm a segítséget! Ha 7V is jó akkor nem teszek ellenállást. A disszipációt számoltam (remélem helyesen): A katód ellenálláson eső feszültséget(8,55V) osztottam az ellenállás értékével(220ohm), majd megszoroztam az anódfeszültséggel(304V). Így a Wa=11,8W. Az EL84 adattábla szerint 12W lehet. Jól számoltam?
A 11,8W megfelelő, vagy vegyem lejjebb nagyobb katódellenállással? Ezenkívül van még olyan mérés/számolás amit ilyenkor szokás elvégezni, ha elkészült az erősítő? Nekem ez az első csöves, nincs tapasztalatom még e témában ezért kérdezem. Erről a kapcsolásról van szó:
Üdv! Újabb panel gördült le a szalagról, elkezdve az EL84-es projekteket. Az első változat a kész nyáktervnek és dokunak köszönhető.
Bővebben: Link A megvalósítás kissé eltér az eredetitől a saját elképzelés szerint megváltoztatott CRC szűrők és a kondenzátorok másfajta kivitele miatt, fekvő vs. álló... A nyáktervet sikerült rosszul kimásolnom, így a csövek a nyák oldalra kerültek, de, ha valaki kérdezi, mindenki mondja azt, hogy biztosan direkt így akartam. A napokban eszembe jutott, hogy nekem van egy pár készre tekert kimenőm, amit a 84-esekbe bele tudok majd próbálni. Külön köszönet Szpistinek, aki felhívta a figyelmemet erre a megvalósításra. A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2015
Érdekes. Végre nem fél valaki EF86-ot belerakni. Felületesen nézve a kapcsolást, nagyon hasonló a Mullard 5-10 konstrukcióhoz.
Szerk.: Vagy inkább majdnem ugyan az. A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2015
Igen, ha nekem ez tetszik? Az olvasás visszafele is érvényes. Ha esetleg nem volt érthető akkor elmondom újra, hogy szeretem a hangját, és ahol alkalmazni szeretném ott 400V-os feszültség van. Ha nem biztonságos akkor nem erőltetem, hanem akkor alkalmazok nagyobb csövet. Tudom, hogy lehet 6L6-al akár 20W-os erősítőt is építeni. Nyilván nem kérdeztem volna rá a dologra, ha annyira értenék hozzá. De sajnos nem, remélem megbocsájtasz érte.
pucuka, köszönöm a segítséget, hamarosan lesz komplett rajzom, legfeljebb feltöltöm és akkor átlátni, hogy mit szeretnék elérni.
Azt kell inkább mondani hogy nem minden fokozathoz lehet használni az EF86 -ot , félelmeteset erősít és itt csak a pasziv hangszin végett lett betéve ez a fokozat további zajkeltőként !
EF86 zajkeltőként? Talán ez a legkevésbé zajkeltő eszköz. Épp az alacsony zaj miatt nagy az erősítése.
Az adott erősítőben nincs értelme erre szerettem vona a figyelmet fordítani , tudom mire lehet használni ezt a csövet és tisztában vagyok a paramétereivel !
Sziasztok!
GYors kérdésem lenne hozzátok... Épp építek egy Se el34-et és sajnos most csak 47uf 400v volna itthon meg 22Uf 400v ha ezeket sorba kötöm, hogy így 800 volt legyen a tűrésük az úgy helyes? Nem okoz problémát? 500 volt lenne rajtuk amit utána fetekkel le stabilizálnék 380 volt környékére és utána tennék még puffereket. Sajnos most egyforma alkatrészek nincsenek kéznél és nem szeretnék heteket várni a rendelgetéssel...
Mondjuk a bakos13gab által linkel kapcsolásban helyén van, mert ha a megelőző hangszínszabályzó hálózat alapcsillapítása nagy, (mondjuk a nagy szabályozási tartomány miatt) bizony elkélhet egy zajszegény fokozat a végerősítő elejére. Igaz nem néztem alaposabban utána a kapcsolásnak, de az tény, hogy az EF86 nagyjelű fokozatba nem való.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2015
|
Bejelentkezés
Hirdetés |