Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2507 / 3965
(#) aramis hozzászólása Feb 25, 2015 /
 
Sziasztok! Tudnátok infót egy stereo előerősítőt ha monóként használom valamit kell változtatni rajta vagy kapcsolhatom egy TDA 2050 hez
(#) kadarist válasza aramis hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
Szia!
Nem kell változtatni semmit, egyszerűen csak az egyik csatorna be és kimenetét használod.
(#) mindenes válasza aramis hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
Szia.A nem használt csatorna bemenetét lekötheted a földre így gerjedés sem lessz.
(#) viktorom válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
ez a trafó 12voltot is tud,meg 24 voltot is. Attól függ hova kötöm a vezetékeket! de akkor 12 voltnál bírni fogja a 4-5 ampert!?
Köszi a válaszokat ha elakadok,majd még írok! És ha megcsinálom akkor teszek fel képeket!
(#) nedudgi válasza viktorom hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
Az, hogy mit bír, függ a tekercshuzal keresztmetszetétől is. Sőt, első sorban attól függ...
(#) aramis hozzászólása Feb 26, 2015 /
 
Sziasztok! Az előerősítőm egy vieoton tunerből kivett modul itt hogyan kell bekötni egy hangerő potit?
(#) kaqkk válasza viktorom hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Ne kinlódj Vegyél egy ilyet
(#) Mircsof hozzászólása Feb 26, 2015 /
 
Sziasztok!
Nagyából 10db zöld ledet szeretnék ki és be kapcsolni, egy érintőkapcsolóval, találtam itt egy kapcsolást a fórumon, de nem tudom biztosra, hogy ez úgy működik-e ahogy azt én szeretném tehát 1 érintés On még1 Off. Bővebben: Link
(#) BEMcorp válasza Mircsof hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Szia!

Ez a kapcsolás nem tárolja az állapotát (nem marad 'úgy', csak amíg tart az érintés, addig működik).
Itt az első kettő kapcsolás, bár ezek nem érintésre vannak kitalálva, de a Te általad talált áramkörrel összeszerkesztve már kész is.
(#) Mircsof válasza BEMcorp hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Köszönöm! megpróbálom összefaragni őket.
(#) orcika70 válasza Mircsof hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Esetleg.
(#) Wind-Storm hozzászólása Feb 26, 2015 /
 
Helló!
Ha egy LED-es fényforrás fényét bekapcsolásnál fokozatosan erősíteni, kikapcsolásnál halványítani szeretném, ilyen célra egy FET G-S lába közé tett R-C tag jó megoldás?
(#) balint66 hozzászólása Feb 26, 2015 /
 
Üdv ! Szeretném kérdezni ,hogy ki tudna számomra egy egyszerű kapcsolási rajzott adni ? egy színes ,3db 1.5v elemmel működő ,műholdas időjárásközpont a fényerejének csökkentésére ! A probléma az volna ! a berendezés éjszaka olyan nagy fényt bocsát ki ,hogy az képtelené teszi a nyugodt alvásra való lehetőséget ! nappal jó a nagy fényerő ,de éjszaka viszont sok ! ha sötétre a fény csökkenne az pozitív volna ! egyszerű kapcsolásra gondolnék ! köszönöm mindenkinek a segítséget !
(#) atrue hozzászólása Feb 26, 2015 /
 
T. Kartársak! Építettem egy kapcsolást - annyi a lényege, hogy LED-ek világítanak rajta (a többi most mindegy), de fontos lenne az állandó fényerő. A készülék egy 12V-os külső táppal működik, áramfelvétele 1A alatti. Többféle dugasztáppal próbáltam és azt tapasztalom, hogy ezek teljesen ötletszerű feszültséget adnak. Van egy kapcsolóval állítható 3A-es, ez a 12V-os állásban majdnem 19V-ot ad terheletlenül, terhelve meg 14V-ot. Egy másikon, ami állandó feszültségű, kb 16V-ot mérek. Valahogy nem értem az egészet, hogyan kaphatnék pontosan 12V-ot?
(#) zolika60 válasza atrue hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Feszültség stabilizátorral. Például 7812 .
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2015
(#) pucuka válasza atrue hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
De ha a fényerőt akarod stabilizálni, akkor egy 10 mA -es áramgenerátort kéne építened.
(#) atrue válasza pucuka hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
A LED-eknek külön már van egy PWM szabályzójuk, ezen keresztül szoftveresen állítható a fényerő, ez gondolom rendben is van így. A mostani tapasztalat a fő táptól való nagymértékű fényerő függés.
(#) mechanika hozzászólása Feb 26, 2015 /
 
Sziasztok!

Ki szeretnék próbálni egy ilyen ledet.
Ezeknél hogyan kell kiszámolni az előtét ellenállás paramétereit?
(#) mechanika válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Igen csak furcsálltam, hogy Számított ellenállás:4 Ohm-ra jött ki.
5v-tal meghajtva??
(#) Wind-Storm válasza mechanika hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Az úgy helyes.
A tápfeszültségből (5V) kivonod a LED nyitófeszültségét (3,6V), marad 1,4V.
Erre alkalmazod Ohm törvényét, azaz U=I/R, tehát R=U/I az annyi mint 1,4/0,35.
A szórás miatt viszont én inkább egy megfelelő teherbírású step-upra kötném a LED-et ezen az ellenálláson keresztül és a feszültség feltekerése mellett folyamatosan mérném a LED áramfelvételét hogy ne lépjem túl a gyári értékeket.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2015
(#) mikrokapcsolo válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Az ilyen (és egyébként minden) ledeket áramgenerátorral illene meghajtani, nem előtét ellenállattal.
(#) nedudgi válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Annyiban pontosítanék, hogy a 0,35A a maximális áram, amit csak megfelelő hűtés esetén szabad megengedni. A hosszabb élettartam érdekében 80% körüli áram javasolt - ha az alkalmazás megengedi. 0,28A jobb lehet.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2015
(#) Wind-Storm válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Triviális.
Bár ő csak tesztelést írt.
(#) Wind-Storm hozzászólása Feb 26, 2015 /
 
Közben nekem is adódott kérdésem:
Ha egy áramkörben van egy FET-em mely egy (villogó) LED-et kapcsolgat és ezt a LED-et ki akarom iktatni (ettől függetlenül a GATE-en továbbra is kapná a vezérlést), hol a legcélszerűbb megszakítani az áramkört?
Valaki mondta hogy a LED-et célszerű kiiktatni és tegyek be műterhelést a DRAIN-re.
(#) morgo válasza balint66 hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Szia! Én így oldottam meg egy óra LCD háttérvilágítását, remekül működik:

hv.gif
    
(#) devergo74 hozzászólása Feb 27, 2015 /
 
Sziasztok.
Adott egy 400-as tápegység, azt szeretném kérdezni, hogy a rákötendő perifériák, azok egyen vagy váltóárammal működnek? Tehát a táp az egyen, vagy váltóáramot továbbít?
Köszönöm
(#) pucuka válasza devergo74 hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Ki adta? Talán aki adta, attól kéne megkérdezni.
(#) gernerakos hozzászólása Feb 27, 2015 /
 
Üdv!
CMOS áramkörökkel kapcsolatban van néhány kérdésem: Ezek a típusú áramkörök mennyire érzékenyek a statikus feltöltődésre? Ha kézzel teszem őket a nyákba, és ki többször egymás után abba belehalnak?
(#) proli007 válasza gernerakos hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Hello! Nem hal bele, mert a bemeneteken van diódás védelem.
(#) kisdever hozzászólása Feb 27, 2015 /
 
Ez mi lehet nincs rá írva semmi?
Köszönöm!
Következő: »»   2507 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem