Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1100 / 1385
(#) Beles válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
De ha pdf-é konvertálom?
(#) kaqkk válasza Beles hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Konvertáld , de akkor sem lesz méretarányos....
(#) kala1982a válasza Beles hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Irfanview-al megadod a képméretezésnél, hogy mekkorának kell lennie és pdf-be nyomtatod. Ha fel van telepítve az összes plugin akkor tudsz pdfbe menteni egyből.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2015
(#) niedziela válasza kala1982a hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Ha valami alkalmas helyből pdf-be nyomtatni, akkor miért kell közé még 3-5 lépés, hogy az legyen ?
Túl egyszerű közvetlen pdf-t készíteni és igy nincs meg a filingje ?
(#) kala1982a válasza niedziela hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
A méretezés miatt tenném közé az irfanview-t. Van benne olyan hogy kijelölt rész a kép. Ha tudod hogy mekkorának kellene lennie a NYÁK-nak akkor tudsz egyből pdf-et is csinálni belőle amit a nyomda már megesz. Itt ez volt a kérdés... Képből---> pdf.
(#) niedziela válasza kala1982a hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Értem, a kép is egy felesleges lépés ha van forrás.
Ha csak kép van akkor igen.
(#) Beles válasza kala1982a hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) gulasoft válasza eyess hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Az egészben az a zavaros, hogy Én is hallottam a rézII kloridos maratóról, itt meg az derül, ki, hogy maga a rézII klorid tök fölösleges az egészből. Valahogy nem jön össze a két dolog.
(#) papus51 válasza gulasoft hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Azért zavaros, mert a "józan paraszti"-nál kissé bonyolultabb fizikai-kémiai értekezések olvashatóak a folyamatról. Szemelvények Prendick fórumtársunk által hivatkozott anyagból:
Idézet:
„A két vegyértékű rézionok jelentik a fémes réz oldását eredményező hatást,
ami kellően nagy kloridion koncentráció mellett a rezet Cu(I)-klorokomplex alakban képes
oldatba vinni:”

Itt a kellően nagy kloridion koncentráció plusz sósavat jelent. Néhány sorral lejjebb az idézett műből:
Idézet:
„A maratási folyamatban az (1) egyenlet szerint keletkez Cu(I) ionokat – állandó redoxpotenciált
biztosító – szabályozott hidrogén-peroxid adagolással oxidálják vissza az aktív
Cu(II) állapotba”

Vagyis hozzáadják a hidrogénperoxidot.
Még néhány sorral arrébb ezt írja a szerző:
Idézet:
„Mivel a savas réz(II)-klorid oldat hasznosítására jelenleg nem
működik gazdaságos technológia, az ártalmatlanítás lényegében semlegesítésből áll, és a
képződő jelentős mennyiségű iszap veszélyes anyagként végleges deponálásra kerül.”

Egyszerűbben fogalmazva a réz(II)klorid a hulladék.
Akkor meg miért kellene az előállításával foglalkoznunk?
Ez a tudományosnak mondható publikáció is arró szól kissé zanzásítva, hogy teszel bele sósavat, hidrogénperoxidot, majd találd ki, hogy hová öntöd a keletkezett veszélyes hulladékot, még akkor is ha a köztes fizikokémiai jelenségek esetleg helytállóak.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2015
(#) eyess válasza gulasoft hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Kérdés az , hogy ki mit ért a réz kloridos maratón.Mert ha nem kellene mellékesen hozzáadni ezt azt , és úgy marna még azt mondanám , hogy ok.De mivel csak úgy tud marni , hogy kell hozzá sósav is , akkor már valóban a felesleges körök elhagyhatók.
(#) balint730 hozzászólása Márc 9, 2015 /
 
Sziasztok.
Tudnátok egy olyan .lay-t linkelni amivel tudom tesztelni a levilágítóm?
Jó lenne ha lenne rajta vékonyabb 0.1-0.5mm vonalak is.
(#) Koleus hozzászólása Márc 9, 2015 /
 
Sziasztok.
Végre valahára én is eljutottam idáig, hogy valamit csináljak, és hát szeretném bemutatni az eredményt. Teszt jelleggel összebarkácsoltam a levilágítóm, a neten látott képek és a ti tanácsaitok alapján. 5 cm van a csövek és az üveg között, teszteltem is a levilágítót(nem marattam ki a nyákot), 1 perc az időbeosztás. Nem valami jó sikerült a kép, de 3-4 percnél érzem jónak (balról jobbra). Ezt a kis nyákot 3 percig világítottam le, utána 2 perc előhívás (papus51 ajánlása szerint).

Mindenkinek kössz a segítséget és .
Biztos lehet ezt jobban is, de a fő hogy megvan a sikerélmény...
(#) nagym6 válasza papus51 hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Idézet:
„teszel bele sósavat, hidrogénperoxidot”

Abszolút egyértelműek utóbbi írásaid számomra, minek a sósavat-peroxidot valamibe belekeverni, önmagában príma anyag maratni, és még jóval töményebb is.
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2015
(#) papus51 válasza Koleus hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Mi volt a fényérzékeny réteg?
(#) Koleus válasza papus51 hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Gyári fotós nyák, pauszra nyomtattam lézerrel. Próbáltam tintasugarassal is, de fény felé forditva sok volt a lyuk.
(#) papus51 válasza Koleus hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
A pauszon a festékes oldal volt a nyák felé vagy ellenkezőleg?
(#) Koleus válasza papus51 hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Hát igen, a teszt alatt véletlenül forditva raktam rá a maszkot, meg hát a kartonlap is kb 0,5 mm, amivel takartam. De a kis nyáknál már a festékes fele volt a nyák felé, meg takaró lap se volt.
(#) papus51 válasza Koleus hozzászólására (») Márc 10, 2015 /
 
Azért kérdeztem, mert a vékony keretező vonal szakadozott lett. Rendesen fel volt szorítva a film (pausz) a nyákra? Nem tudott itt-ott alávilágítani az UV? Ez a keret milyen vastag volt a nyomaton?
(#) Koleus válasza papus51 hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Nem szoritottam különösen, az üveglapra tettem a pauszt (festékkel felfelé), rá a nyákot, és rácsuktam a szkenner fedelét, ami nem igazán nehéz. A keretező vonal az Eagle alap beállítása, furcsa mód 0-át ír. Ha megváltoztatom 0,254-re sokkal vastagabb lesz. Ebből arra gondolok, hogy az alapbeállítás 0,1 mm lehet. A levilágító felület közepét használtam.
(#) papus51 válasza Koleus hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Ha 0,1mm-nek feltételezzük akkor nem is rossz az eredmény. Ha még finomítgatod a levilágítási és előhívási időket akkor ennél is jobb lehet.
(#) Koleus válasza papus51 hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Az biztos, hogy a gyakorlat/tapasztalat mindennek az alapja.
Nem 0,1 mm céloztam meg, bőven elégedett leszek ha egyszer eljutok a sok gyakorlással házilag forrasztható smd tokok szintjére (TQFP44 / 64). A levilágítóm is saccra a 120x160 mm nyákokig jó lesz, esetleg fel kell emelem még az üveget.
Szerintem ez hobbi szinten nagyon is elég.
(#) mc-4 válasza papus51 hozzászólására (») Márc 15, 2015 / 1
 
Szia/Sziasztok!

Kész lett a nyomtatóm és akadt egy kis szabadidőm...
A remekművek.... Köszönöm a segítséget!
Három perc ezzel, két fólia egymáson, festékkel a réz felé.
Dil08-as tokozás, 1mm vonalvastagság a vastagabb az 2,54mm a vékonyabbra nem emlékszem.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2015
(#) kaqkk válasza mc-4 hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
(#) papus51 válasza mc-4 hozzászólására (») Márc 15, 2015 /
 
Na, őszintén örülök a sikerednek.
(#) HuRussel hozzászólása Márc 17, 2015 /
 
mc-4 -nek hála az UV levilágító készítésében már nagyjából képben vagyok.

Kérdésem annyi lenne, hogy ha gyári bevonatos nyák lemezt tervezek használni, azt milyen fázisban lehet méretre vágni?
Ugye van rajta egy gyári fényvédő fólia, így annak eltávolítása előtt lenne logikus. Egy kis Skil 1415AD multim van, ennek a vágókorongos eszközével szándékozom eme műveletet elvégezni. Van valakinek tapasztalat ilyen téren? (Dremel, akármi multieszköz és gyári UV nyák vágás.)

Előre is köszönöm!!
(#) papus51 válasza HuRussel hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Én 1mm-es vágókoroggal szoktam vágni. Elsőre ráhagyok egy technológiai keretet, úgy 0,5 - 1cm. Reszelővel sorjázom a széleket, hogy ne tudja majd megemelni a filmet. Amikor kész a maratás és egyéb cifraságok, akkor végleges méretre vágom, szintén 1mm-es koronggal.
Egy kis kézügyességgel nagyon pontosan és főleg gyorsan lehet így vágni.
Pormaszk használata nem káros.
(#) HuRussel válasza papus51 hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Köszönöm a tanácsokat! Remélem sikeres lesz majd a dolog.
(#) Bakman válasza HuRussel hozzászólására (») Márc 18, 2015 / 1
 
Maratás és levilágítás előtt méretre lehet vágni, a védőfólia nem jön fel olyan könnyen. És ha feljön is egy kicsi (1-2 mm szélesen), visszanyomod. Egyrészt egy kis lámpafény nem hívja elő, másrészt a panel legszélére általában az ember nem tervez semmit. A technológiai keret anyagpazarlás minden irányból. Panel, előhívó, marató és még kétszer is kell vágni.
(#) kaqkk válasza don_peter hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
A nyák jól néz ki de ezt a löstoppot inkább ne erőltesd ....Ez a kínai festék ? Én is vettem 3 féle színt de a 2 hónap alatt mind bedöglött . Valami szörnyűség , csak hibajavításra jó arra is csak fenntartásokkal
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2015
(#) kulturka hozzászólása Márc 18, 2015 /
 
Sziasztok! Nem pont idevág de elakadtam, 0.2-0.4mm 10x20cm -es NYÁk-ot keresek tudtok esetleg magyar beszerzési forrást. Kb 5-10db kellene. (HESTORE-n néztem de nem lehet tőlük jelenleg venni)
A gyors választ előre is köszönöm!
Következő: »»   1100 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem