Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fázishasitásos vezérlés, szabályzás mikrovezérlővel
Lapozás: OK   1 / 6
(#) don_peter hozzászólása Márc 27, 2015 /
 
*
Mivel én magam nem vagyok jártas a témában, így kérdezném a tisztelt fórumozókat, hogy a következő problémámat, miképpen tudnám megvalósítani.

Adott egy PIC-es PWM vezérlés amellyel szeretnék egy kerámia vagy cekászos fűtőtestet fázishasításos elven vezérelni.
Úgy tudom, hogy a közvetlen hálózatról történő táplálás esetén a szabályzás egyik legjobb megoldása maga a fázishasítás.

Fontosnak tartom tehát, hogy ne csak egy ki/be kapcsolásos vezérlést használjak, hanem egy fokozatmenteset.
Egy elv, egy kapcsolás, vagy egy már kész kapcsolási rajz is nagyon hasznos lenne számomra, ha nem muszáj nem találnám fel újra a spanyolviaszt.
Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2015
(#) Peter65 válasza don_peter hozzászólására (») Márc 27, 2015 / 1
 
Szia!
Hőfokszabályzónak nem célszerű fázishasításos elvet használni, mert általában nincs szükség arra sebességre, és csak telerakja a hálózatot a hasítás zavaraival. Inkább hullámcsomag vezérlést célszerű használni. Ha mondjuk 1 sec-es vivőt használsz a hálózati feszültségből 1/100 pontossággal tudod a feszültséget szabályozni (100 félperiódus van 1 sec-ben). A fűtőszálak, fűtőbetétek hőmérsékleti időállandója ennél nagyobb szokott lenni, de szükség esetén a bekapcsolásokat még eloszthatod egy perióduson belül.
A kapcsolásokat a hálózathoz kell szinkronizálnod, mindig nullátmenetnél be és kikapcsolni. Célszerűen egy triakkal megoldható a kapcsolás.
(#) don_peter válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Ezt párszor át kell olvassam, hogy megértsem.
Azt tudom, hogy az egyik rossz hatása a fázishasításnak a hálózatra való visszahatás, de úgy tudom, ha közvetlen a hálózatról működik az eszköz akkor érdemesebb ezzel a megoldással szabályozni.
A célom, hogy egy fűtőtest hőenergiájának a lehető legpontosabb, legtökéletesebb és legsimább beállítása.
Mivel az alkalmazási terület megkívánja a gyorsaságot így az is számít, hogy mennyi idő alatt éri el a kívánt teljesítményt.
Olvastam valami olyasmit is, hogy fázishasítással megoldható, hogy csak annyit vegyen fel a fogyasztó ami éppen szükséges és ne húzza feleslegesen a hálózatot.
(#) proli007 válasza don_peter hozzászólására (») Márc 27, 2015 / 1
 
Hello! Egy fűtőtestnek viszonylag nagy a hőtehetetlenségi időállandója, így a fázishasítás helyett célszerűbb az "periódussorozat" vezérlést alkalmazni. Vagy is lassú PWM jellel dolgozni, és nullátmeneti kapcsolóval kapcsolni. Ez gerjeszti a legkisebb hálózati zavarjelet, ellentétben a fázishasításos vezérléssel. Ehhez viszont nem sok eszköz kell, mindössze egy "nullátmenetes" SSR relé, vagy egy MOC3063 és egy triac. (Adatlapon találsz egyszerű kapcsolást.)
(#) don_peter válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Nem tudom a szilártestrelék is nullátmenetre kapcsolnak?
Vagy is az SSR pont ennek a rövidítése?
(#) ktamas66 válasza don_peter hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Esetleg olvasd át az AN958-at a Microchiptől.
(#) proli007 válasza don_peter hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Nem, inkább úgy igaz, hogy a nagy többsége nullátmenetes. De természetesen van olyan, ami nem az, tehát fázishasításos vezérléshez is jó. AZ SSR a Solid State Relays rövidítse, aminek a magyar fordítása a szilárdtest relé. De ez csak csoportos becenév, erre a kompakt kapcsolóra.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2015
(#) don_peter válasza ktamas66 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Sokat nem értek belőle, de köszi azért
Amúgy magáról az elvről már sokat olvastam, de olyan megoldást amit szeretnék még nem találtam, lehet rosszul keresem.
(#) don_peter válasza proli007 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Ilyennel már dolgoztam, sőt dolgozom is folyamatosan: Bővebben: Link
Úgy látom ráadásul nullátmenetes.
Jelen pillanatban PWM-el vezérlek egy ilyen SSR-el fűtőtestet, de ez önmagában szerintem kevés, ennek a megoldásnak keresem a jobb és hatékonyabb + szabályozhatóbb megoldását.
Ezért is fordultam a fázishasítás felé.

Úgy gondolom -legalább is az olvasataim alapján-, hogy a fázishasítással sokkal finomabban és precízebben lehetne ezt a 220v-os fűtőtestet szabályozni.
Lehet persze az is, hogy teljesen feleslegesen akarom túlvariálni és sima on/off-os, PWM-es vezérléssel sokkal jobb és eredményes lehet a vezérlés.
Egyelőre még csak tapogatózom, irányítsatok mesterek
(#) foxi63 válasza don_peter hozzászólására (») Márc 27, 2015 / 1
 
Szia!
Pedig olyan szépen leírták....
A hálózati 50Hz (100 félhullám/másodperc) -et kell nullátmenetnél kapcsolgatni. a PIC vagy más számolja a félperiódusokat, és 50% os fűtésnél minden másodikat kihagyja 99% -osnál 99 igen 1 nem stb... szerintem is ez a legjobb megoldás.
(#) don_peter válasza foxi63 hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Tehát, hogy nekem is eljusson oda ahova kell
50Hz a hálózati 220v.
1Hz esetünkben egy teljes hullámot jelent?
50Hz az 1mp alatt 50 teljes hullámot jelent?
Ezeket tegyük elsőnek tisztába és után a kérdezem a többit.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2015
(#) vicsys válasza don_peter hozzászólására (») Márc 27, 2015 / 2
 
Csatolok egy kis doksit az átláthatósághoz.
Anno készítettem egy kis tesztprogit. A lényege, hogy nullátmenetkor nyitottam egy triakot és 10ms-on belül ki is kapcsoltam. Ezzel lehetett szabályozni a kimenő jel fázishosszát (a nagyságát).
(#) don_peter válasza vicsys hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Tehát akkor a fentebb leírtak szerint, jól értem a dolgot.
Az 50Hz a hálózatban állandó vagy lehet eltérés?

Hogy tudom PIC-el mérni a periódusokat vagy a kérdéses félperiódusokat?
Egyszerűen indítsak egy timer-t és azzal mérjem az időket?
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2015
(#) pont válasza don_peter hozzászólására (») Márc 27, 2015 / 1
 
A nullátmenetet mikrovezérlőbe (és még sok mást) nemrég tárgyalták a mesterek: Bővebben: Link
(#) don_peter válasza pont hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Köszönöm, írtam a topikba, hátha tkovacs tud valami jó megoldást nekem is..
Nekem elsőre bonyolultnak tűnik főképpen mert külön AC trafóról is szó van..
Na majd jönnek erre felé és kisegítenek...
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2015
(#) pont válasza don_peter hozzászólására (») Márc 27, 2015 /
 
Valamiképp össze kell hangolni a mikrovezérlőt az 50Hz-el...trafó 250ft.Bővebben: Link. plusz egy dióda, egy ellenállás, egy optó...
(#) niedziela válasza don_peter hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Idézet:
„A célom, hogy egy fűtőtest hőenergiájának a lehető legpontosabb, legtökéletesebb és legsimább beállítása.”


Szabályzó és társai

Ha az a célod, hogy készíts egy szabályzót ami szabályoz valahogy, akkor persze folyt köv..
(#) TheShaft hozzászólása Márc 28, 2015 / 1
 
Itt egy egész pontos nullátmenet detektor leírása: DIY ZEROCROSSER
(#) vicsys válasza don_peter hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Nálam ez működött.
(#) pont válasza TheShaft hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Biztos csak a tudatlanságomból fakad, de én nyugodtabban alszom, ha trafó is van nem csak az optón áll vagy bukik az izoláció, de ha már így, akkor is talán szerencsésebb lenne kondenzátorral váltóáramot korlátozni.
(#) don_peter válasza niedziela hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Próbáltam már ilyenekkel dolgozni még 2006-ban, túl sok a negatív tapasztalatom.
Jobban bízom abban amit én építek még, ha rögösebb is az út.
(#) don_peter válasza TheShaft hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Egészen jó és viszonylag egyszerű a kapcsolás. Köszi ezt érdemes használni vagy legalább is figyelembe venni.

pont:
A külön trafó azért kell, hogy sokkal kisebb esetünkben 9v AC-k legyen és annál figyelni a nullátmenetet?
Mert ha jól értem ezt a dolgot itt nem a feszültség nagysága a lényeg hanem az hogy váltó legyen és maga az 50Hz figyelése.
A transzformátor pedig egy amolyan biztosítás, hogy ne hogy elszabaduljon a 220v adta pokol, és persze 9v-ol még is csak könnyebb dolgozni?
(#) don_peter válasza vicsys hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Nekem még ez is tetszene, hiszen ez sem egy bonyolult kapcsolás, a kérdésem itt az lenne, hogy miképpen működik?
Mégpedig azért kérdezem mert itt az egyenirányítás után húzol le egy szálat ami már nem lesz váltó főképpen nem 50Hz, vagy nem jól gondolom?
Hogyan lehet DC-ből nulla átmenetet figyelni?
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
100Hz lesz - többi stimmel.
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Az eredeti kapcsolásban a 2 drb 220k ellenállás adja a védelmet ( hasonloan mint a fázisceruzában).
Megcsinálhatod trafoval is..
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Gondolok itt arra, hogy, ha az optocsatoló elszáll, akkor agyon verhet mindent ami utána van kötve, pl. a mikrokontrollert.

Vagy nem kell tartanom ilyentől?
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Vannak un. biztonsági optocsatolok ( minden kapcsitápban ilyen van).
A LED meg a tranyo között a szabvány szerint 6 mm távolságnak kell lenni, ilyenkor semmi sem történhet.
De a mezei optok is elég biztonságosak ebböl a szempontbol, ha LED tönkre is megy, nincs ott annyi energia ( a 2 drb 220k-s ellenállás miatt), hogy ott nagyobb baj keletkezhessen.
Szoval ha csak nem csinálsz valami marhaságot a hálozati meg az alacsony feszültségi rész között akkor komoly baj nem lehet.
Ha kell, akkor egy vékony plexilappal fedd le a hálozati részt.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2015
(#) tkovacs hozzászólása Márc 28, 2015 / 1
 
Nos, kérésedre én is beszállok.
Ha nem áll rendelkezésedre semilyen alacsonyabb feszültségű hálózati jel, akkor a Theshaft által belinkelt nullátmenet detektor jó megoldás. Az optocsatolóktól ne tarts, nem hoszem hogy tönkre tudna úgy menni, hogy az izolációs képességét elveszírené.
Amennyiben azonban rendelkezésedre áll valamilyen letranszformált feszültség akkor a másik topicban bemutatott optocsatolós megoldással lehet a legegyszerűbben detektálni a nullátmeneteket. Nem kell hozzá külön trafó, hiszen az optó galvanikusan leválasz, így rákötheted arra transzformátorra, amelyről a PIC tápegysége is megy. (Persze ha nem kapcsolóüzemű tápról járatod)
(#) vicsys válasza don_peter hozzászólására (») Márc 28, 2015 / 1
 
Az a "DC" nincs pufferelve és simítva. Szépen lüktet.
Anno amikor elkezdtem ezt a témát feszegetni, én alapból kizártam a közvetlen hálózati nullátmenet detektálást mert Isten tudja kinek a kezébe kerül a kapcsolás és ha nem figyel (vagy nem is érti) akkor kész a baj. Tekintettel arra, hogy a PIC-nek amúgy is elő kell állítani a +5V-ot, ezt a kapcsolást választottam.
(#) don_peter válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Márc 28, 2015 /
 
Idézet:
„Szabályzás meg hullámzik mint a tenger.”

Ezt mire érted?
Nem jó a szabályzása?
Következő: »»   1 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem