Fórum témák
» Több friss téma |
A 74HC132-nek nagyobb a hiszterézise, majdnem a duplája, mint a HCT14-nek.
És akkor ezt úgy, hogy összekötöm a NAND két bemenetét, ezt a pontot a BF240-re, a kimenetet meg a 7490-re kössem? A többi bemenetet és kimenetet gondolom földeljem le. Vagy inkább a tápra kössem?
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2015
Az egyik NAND egyik bemenetét +5V-ra, a másikat a BF240 kollektorára kötöd. A többi NAND bemenetét GND-re, de ha levegőben hagyod akkor sem történik baj. Az IC 7 és 14 lába közé tegyél be egy 100nF kerámia kondit.
Mod: Levegőben sosem hagyunk logikai bemenetet, mert bármit összeszedhet, sőt magától is átbillentheti időnként a kaput. Sebi A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2015
Most építettem egy frekvenciamérőt, ahol a bemeneti fokozat egy BF982 dual gate FET és egy ADCMP602 nagysebességű komparátor IC. Ez utóbbinak 3,5 nsec a késleltetési ideje és állítható a hiszterézise. Így a bemenő jelnél kiválasztható a komparálási szint és a jel zajosságától fűgően lehet állítani a tiltott sávot. Ebben a környezetben 130MHz-ig használom, de mehetne ennél feljebb is.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2015
Kiegészítettem a rajzot, így már jó?
Igen. Arra figyelj, hogy a BF240 bekötése nem szokványos. A középső lába az emitter.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget.
Amúgy egy MC12080 és egy 74HC390 IC-vel 400MHz-ig kiterjeszthető az alkatrészteszter méréshatára. Nálam már működik.
Nagyon szívesen.
Megjegyeztem. Ha szükségem lesz rá kibővítem. Egyenlőre bőven elég a 40MHz.
Köszi Sebi, de a nem használt kapuknál a kimenetek is üresen állnak, így azután billenhetnek amerre jólesik.
Megépítettem, működik.
Egészségedre!
Köszönöm a jókívánságot. Arra szükség lenne. 39 fokos lázzal nyomom az ágyat, kijött rajtam a bárányhimlő, egy hólyag még a szemhéjam belsejében is van, meg akarok bolondulni vele. A műhelybe is azért tudtam kimenni, mert hatott a lázcsillapító és már meg akarok bolondulni a fekvéstől. Hétfő délutántól egyfolytában. Előbb már voltam rádiós tájfutás is. Remélem a találkozóig rendbe jövök, szeretnék elmenni.
Még kell csinálnom neki egy fémdobozt, mert zavarokat szed össze az éterből. A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2015
Jobbulást! Melyik találkozóra gondolsz? A holnaputánira, vagy az augusztusira. Utóbbira biztosan. Előbbire nem hinném.
Az augusztusira, a zsákai túl messze van sajnos.
Addig simán meggyógyulsz.
Szia! Én ezt a 4 MHz-es problémát úgy oldottam meg, hogy a kütyü 16 MHz-es kaviccsal megy, így kb. 7,2 MHz a méréshatár. Ez van kiegészítve az osztóval. Eleinte én is 7490-et használtam, de zabálja az áramot, meg a sávszélesség se túl jó. Ezért most 74HC4017 van benne minimális fogyasztással.
Sziasztok!
A kérdésem az lenne, hogy valaki megépítette már a képen látható frekvencia mérőt és generátort?
Hello! Én nem, de egy hat digites frekimérő RC oszcillátoros időalappal..
Annak idején egy nyugati lapban jelent meg, működése fixre vehető, a pontosságával lehetnek gondok, amint azt az előttem szóló írta. Valahol megvan az egész cikk is talán (újság?).
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2015
Működni biztosan működni fog. (a logikai áramkörök bombabiztosak, ha nem működik, akkor hibás alkatrész, vagy elkötés) De a frekvencia mutató pontossága 5 - 15 %, a tápfesztől függően. A 4047 helyett inkább egy 10 MHz -es kristályoszcillátor, és tizes osztókkal előállítani a kapuidőket. A pontosság még így is inkább saccometria kategória.
Kristállyal, osztókkal miért nem lesz pontos?
Önmagában egy kristály (hőkompenzálás nélkül) 10 -4, 10 -5 pontos. Neked 6 digites a kijelző, aminek a kijelzési pontossága 10 -5 +/- 1/2 digit. Az időalap kristály oszcillátorának min 1 nagyságrenddel pontosabbnak kellene lennie, hogy a pontatlanságok ne adódjanak össze.
Választhatsz időalapnak 10 MHz -es TCXO -t, aminek a pontossága erre a célra megfelelő. Ezt lehet leosztani 10 -es osztókkal. Lesz még más bajod is vele, mert a kijelzésnek nincs átmeneti tárolója, így csak a számok "pörgését" fogod látni, ebből elég kényelmetlen kihámozni hogy mennyi az annyi. Egy óra kijelzésénél nincs ilyen probléma, de frekvencia mérőnél lehet. Én inkább egy mikrovezérlős frekvencia mérőt építenék bele, és EXT állásban lenne egy rendes frekvencia mérő, jelgenerátor kombóm.
Bocs, hogy neked (is) írtam. Lehet ppm -ben is számolni, (de én így szoktam meg), de ugyanarra az eredményre fogsz jutni.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2015
Igaz nem a kérdésre válaszolok, mert én nem ezt építeném meg. Az is igaz, hogy mindenki a maga lovát dicséri, bár ez nem az én lovam, de megépítettem, és nem bántam meg. Itt írtam róla: Bővebben: Link Lehet, hogy macerás, de nem bánod meg.
Sajnos a linked ide mutat: 404 - File or directory not found.
Más: A 8038 és ez egybeépítve nem lenne egyszerűbb? A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2015
Nekem bejön, egy 2015 jan 12 -i bejegyzésre mutat
Biztos egyszerűbb lenne, javasoltam is.
Az oda beszúrt link hozza a hibát.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2015
|
Bejelentkezés
Hirdetés |