Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Bemenetválasztó
 
Témaindító: Cs.Janika, idő: Nov 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   17 / 28
(#) proba válasza gernerakos hozzászólására (») Nov 8, 2015 /
 
Esetleg 100nf az alsó 100k-ra? Nem igazán értem, én régebben talán 74174-el csináltam valami hasonlót, A gombok azt hiszem úgy voltak bekötve, elengedésre váltson. Abban egy kondenzátor volt az indító gombon , és évekig működött gond nélkül. Próbáld meg, a gombok és a hozzá tartozó ellenállást felcserélni, a diódákat megfordítani, és az alsó ellenállást +5V-ra kötni. Így elvileg elengedésre vált. Ha az első gombra teszel egy kondit, azzal jön be.
(#) Helios hozzászólása Nov 21, 2015 /
 
Sziasztok.

1 nyomógombos relés bemenetválasztóra van valakinek ötlete?
(#) szamóca válasza Helios hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Számláló órajelét (pl 4017) adod vele, (prelmentességre kiképezve) és a kimenetei úgy aktiválódnak, hajtanak meg tranzisztorokat, amik kapcsolják sorban a reléket.
(#) Helios válasza szamóca hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
3 relét kellene kapcsolni (a relékhez 1-1 led társulna visszajelzés gyanánt), tehát nem nagy szám, csak nekem bonyolult. 5V-os reléket kapcsolnék, mert csak ilyenem van 2 áramkörös kivitelben. BC337-es tranzisztor kapcsolná a reléket védődiódán keresztül.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
(#) szamóca válasza Helios hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Akkor nem egyszerűbb lenne egy három állású kapcsolóval vezérelni?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
(#) Helios válasza szamóca hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Egyszerűbbnek egyszerűbb, csak már nincs hely az előlapomon még egy forgató gombnak.
(#) kameleon2 válasza Helios hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Távirányítós bemenetválasztó nem jó?
(#) Helios válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Mindenféleképpen nyomógombosat szeretnék. Ha távirányitós bemenetválasztót épitenék be, akkor hozzá kellene igazitanom a hangerő szabályzást is...

Egy IC-set már épitettem (4022), de nem jött be, mivel áthallatszik a nem használt bemenetekre az aktiv bemenet és nem jegyezte meg az utoljára használt bemenetet sem. Relével viszont nincs áthallás. Csak nem találtam 1 nyomógombos relés kapcsolást.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
(#) kameleon2 válasza Helios hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Használhatsz gyári léptetőrelét is. Annak is van 4 állása - no elektronika. Ez is egy lehetséges megoldás. De kétségtelen, hogy a számlálós a legkorrektebb megoldás. Mindig csak egy bemenet aktív és befolyásolni lehet, hogy bekapcsoláskor melyik bemenet legyen a standard. Sőt több nyomógombosra is könnyedén megépíthető. Persze a legegyszerűbb egy mikrokontrolleres megoldás - az csak egy tok.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
(#) Helios válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Mikrokontrollert nem áll módomban használni. Nincs sem eszközöm sem tudásom programozni. Ezért keresek egy viszonylag egyszerű IC-alapú megoldást.
(#) proba válasza Helios hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Azzal a rajzzal mi baj volt? Az áthallásról, az utolsó állapot megtartásáról semmiféle IC-s/jelfogós kapcsolás nem védett. A 4022 nézeteim szerint csak a vezérlést adja, a kimenetre kötött valami kapcsolja a hangot, az áthallás oka az volt. Azt kell lecserélni jelfogókra. Az áramszünet után mindent elfelejt, az természetes, ezen csak segéd áramforrással segíthetsz, esetleg memóriával (processzor) vagy mechanikus kapcsolóeszközzel.
(#) Helios válasza proba hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Az első verzió az áthallás miatt nem tetszett, illetve néha prellezett is... Ahogy most van azt itt pakoltuk össze a fórumon. Próbáltam már keresni másikat, de nem találtam. Fontos hogy 1 gombos legyen, mivel adott a helye a burkolaton. A "memóriára" is szükséges lenne, mert idegesitő hogy minden egyes bekapcsoláskor végig kell nyomkodnom minden bemenetet. (nem azért mert sok van, csak szeretem ha jól működnek a dolgok.)
(#) proba válasza Helios hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Abból hogy a fórumról szedted össze, nem tudom melyik volt, de mint írtam annak a kimenetét jelfogósra cserélve csökkenhetne az áthallás. (mellékesen a huzalozás megváltoztatása is sokat jelenthet). Olyat ne nagyon keress, ami folyamatos táp vagy processzor nélkül nem felejt, arra tényleg csak a mechanikus kapcsoló való.
Ha erről beszélsz, a 4022 kimeneteire egy egy tranzisztor+jelfogó összeállítás és már csinál is valami hasonlót. ( a tranzisztort lecserélve pl BC337-re a jelfogó meg egy kisebb fajta.) a 4022 1 2 3 7 lábára kötve. A 4052 meg kikötve.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) szamóca válasza Helios hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Miért nem fér el egy forgókapcsoló? Két centis átmérőben, aranyozott érintkezőkkel zárt házban is létezik akár, (pl Elma) ill. simán rakható hátra, egy hosszított tengellyel. Ráadásul nem kell relé, meg egy rahedli hóbeleblanc.
Ez a relézés akkor játszik szerepet, ha távvezérelté akarnád tenni, egyébként nem szól mellette semmi, legfeljebb a flancolás.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) Helios válasza szamóca hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Azért nem fér el, mert a készülék házam mérete korlátozott. Nem lenne helye, mélysége a kapcsolónak. Még a vezérlő panel maximális magassága leddel együtt csak 6mm... A kapcsolóé jóval több.
(#) szamóca válasza Helios hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Rakjál már fel egy fényképet légy szíves, mert kíváncsi vagyok erre a rendkívül tömött elrendezésre.
(#) Helios válasza szamóca hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Tessék! A középső képen látszik a legjobban. a bal oldali borda mögé kerül, mert csak ott van hely. körülbelül 8mm van szabadon.
(#) szamóca válasza Helios hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
A trafód íve, és a hűtőborda közötti részen elfér egy Elma, viszont a távolság és a trafóelhelyezés miatt, indokolt a relé esetedben. Az Elma 17mm mély, és 18mm átmérőjű.
(#) Helios válasza szamóca hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Ezért szeretnék relét. Egyrészt. Másrészt mert az van itthon. Az Elma árának töredékéből készen lenne az áramkör.
(#) szamóca válasza Helios hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Urbánnál 1300-ért kapsz....
(#) Helios válasza szamóca hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Nem vetem el a Te megoldásod, csak mivel reléim vannak itthon - újak - nem szeretnék még egy alkatrészt venni. Ezért ragaszkodok hozzá annyira.
(#) szamóca válasza Helios hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Ezzel kapcsolnád a reléket, volna visszajelzésed, memóriád kikapcsolás után. Ettől olcsóbban, egyszerűbben, nem fogod tudni megoldani.
(#) Helios válasza szamóca hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Kreáltam nemrég egy ilyet, de nem biztos hogy jó. Elméletileg a mostani választóm "léptető" oldaláról készült.
(#) proba válasza Helios hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Gondolom vannak még néhányan akik csak jpg-ből értenek.
(#) Helios válasza proba hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Csatoltam PNG-ben. A 4. RCA csatlakozón azért nincs "semmi", mert most csak a léptető áramkör kell.

*az AUDIO OUT csatlakozó a kimenet.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) proba válasza Helios hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Az IC vezérlése elég érdekes, amit belinkeltem rajzot az alapján nem volt jó? Vagy csak nem sikerült pontosan lerajzolni? Amúgy a kikapcsolás után nem felejt követelménytől eltekintve jó lehet. A másik ami zavar, ha az áthallást kergeted, akkor a bemenetekkel soros 100K a lehető legrosszabb döntés. Minél kisebb ellenállásokat használsz, annál kisebb az áthallás. ( mondjuk azt sem értem mi a szerepük.) Jelen felállásban 1 is elég volna oldalanként a relé után. Nagy impedanciás bemeneten még egymás mellé kb fél cm -re tett két kondenzátor is durván áthallást okoz.Legtöbb kimenet 4,7K -47k ig van, ezt kár tovább rontani.
(#) Helios válasza proba hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
A BSS-es kapcsolás valamiért rossz. Itt a fórumon alakitották át a szakik, majd az lett gyakorlatban kivitelezve. A 100k-s ellenállások azok az eredeti rajzon is szerepelnek. Mivel csak 3 bemenet lesz használva igy eltekintek a "memóriától" is
(#) Sebi válasza Helios hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Ha mégis kell a memorizálás, így megoldható. A LED-ek helye a relével párhuzamosan van, így nem terheli feleslegesen a CMOS kimenetet. Az elemes táplálásnál pedig fogyasztana.
Kissé átrajzoltam, mert mindig utáltam az orosz rajzokat, ahol körbejárnak a vezetékek...
(#) Helios válasza Sebi hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Értem. Igy akkor használható lesz az áramkör teljes mértékben?
(#) proba válasza Helios hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Nekem még mindig fentartásaim vannak a res, és a clr lábakkal, valamint az r10 r11 sem igazán világos. Ez alapján nem építeném meg az biztos.
Következő: »»   17 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem