Fórum témák
» Több friss téma |
Esetleg 100nf az alsó 100k-ra? Nem igazán értem, én régebben talán 74174-el csináltam valami hasonlót, A gombok azt hiszem úgy voltak bekötve, elengedésre váltson. Abban egy kondenzátor volt az indító gombon , és évekig működött gond nélkül. Próbáld meg, a gombok és a hozzá tartozó ellenállást felcserélni, a diódákat megfordítani, és az alsó ellenállást +5V-ra kötni. Így elvileg elengedésre vált. Ha az első gombra teszel egy kondit, azzal jön be.
Sziasztok.
1 nyomógombos relés bemenetválasztóra van valakinek ötlete?
Számláló órajelét (pl 4017) adod vele, (prelmentességre kiképezve) és a kimenetei úgy aktiválódnak, hajtanak meg tranzisztorokat, amik kapcsolják sorban a reléket.
3 relét kellene kapcsolni (a relékhez 1-1 led társulna visszajelzés gyanánt), tehát nem nagy szám, csak nekem bonyolult. 5V-os reléket kapcsolnék, mert csak ilyenem van 2 áramkörös kivitelben. BC337-es tranzisztor kapcsolná a reléket védődiódán keresztül.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
Akkor nem egyszerűbb lenne egy három állású kapcsolóval vezérelni?
Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
Egyszerűbbnek egyszerűbb, csak már nincs hely az előlapomon még egy forgató gombnak.
Mindenféleképpen nyomógombosat szeretnék. Ha távirányitós bemenetválasztót épitenék be, akkor hozzá kellene igazitanom a hangerő szabályzást is...
Egy IC-set már épitettem (4022), de nem jött be, mivel áthallatszik a nem használt bemenetekre az aktiv bemenet és nem jegyezte meg az utoljára használt bemenetet sem. Relével viszont nincs áthallás. Csak nem találtam 1 nyomógombos relés kapcsolást. A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
Használhatsz gyári léptetőrelét is. Annak is van 4 állása - no elektronika. Ez is egy lehetséges megoldás. De kétségtelen, hogy a számlálós a legkorrektebb megoldás. Mindig csak egy bemenet aktív és befolyásolni lehet, hogy bekapcsoláskor melyik bemenet legyen a standard. Sőt több nyomógombosra is könnyedén megépíthető. Persze a legegyszerűbb egy mikrokontrolleres megoldás - az csak egy tok.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
Mikrokontrollert nem áll módomban használni. Nincs sem eszközöm sem tudásom programozni. Ezért keresek egy viszonylag egyszerű IC-alapú megoldást.
Azzal a rajzzal mi baj volt? Az áthallásról, az utolsó állapot megtartásáról semmiféle IC-s/jelfogós kapcsolás nem védett. A 4022 nézeteim szerint csak a vezérlést adja, a kimenetre kötött valami kapcsolja a hangot, az áthallás oka az volt. Azt kell lecserélni jelfogókra. Az áramszünet után mindent elfelejt, az természetes, ezen csak segéd áramforrással segíthetsz, esetleg memóriával (processzor) vagy mechanikus kapcsolóeszközzel.
Az első verzió az áthallás miatt nem tetszett, illetve néha prellezett is... Ahogy most van azt itt pakoltuk össze a fórumon. Próbáltam már keresni másikat, de nem találtam. Fontos hogy 1 gombos legyen, mivel adott a helye a burkolaton. A "memóriára" is szükséges lenne, mert idegesitő hogy minden egyes bekapcsoláskor végig kell nyomkodnom minden bemenetet. (nem azért mert sok van, csak szeretem ha jól működnek a dolgok.)
Abból hogy a fórumról szedted össze, nem tudom melyik volt, de mint írtam annak a kimenetét jelfogósra cserélve csökkenhetne az áthallás. (mellékesen a huzalozás megváltoztatása is sokat jelenthet). Olyat ne nagyon keress, ami folyamatos táp vagy processzor nélkül nem felejt, arra tényleg csak a mechanikus kapcsoló való.
Ha erről beszélsz, a 4022 kimeneteire egy egy tranzisztor+jelfogó összeállítás és már csinál is valami hasonlót. ( a tranzisztort lecserélve pl BC337-re a jelfogó meg egy kisebb fajta.) a 4022 1 2 3 7 lábára kötve. A 4052 meg kikötve. A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
Miért nem fér el egy forgókapcsoló? Két centis átmérőben, aranyozott érintkezőkkel zárt házban is létezik akár, (pl Elma) ill. simán rakható hátra, egy hosszított tengellyel. Ráadásul nem kell relé, meg egy rahedli hóbeleblanc.
Ez a relézés akkor játszik szerepet, ha távvezérelté akarnád tenni, egyébként nem szól mellette semmi, legfeljebb a flancolás. A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
Azért nem fér el, mert a készülék házam mérete korlátozott. Nem lenne helye, mélysége a kapcsolónak. Még a vezérlő panel maximális magassága leddel együtt csak 6mm... A kapcsolóé jóval több.
Rakjál már fel egy fényképet légy szíves, mert kíváncsi vagyok erre a rendkívül tömött elrendezésre.
Tessék! A középső képen látszik a legjobban. a bal oldali borda mögé kerül, mert csak ott van hely. körülbelül 8mm van szabadon.
A trafód íve, és a hűtőborda közötti részen elfér egy Elma, viszont a távolság és a trafóelhelyezés miatt, indokolt a relé esetedben. Az Elma 17mm mély, és 18mm átmérőjű.
Ezért szeretnék relét. Egyrészt. Másrészt mert az van itthon. Az Elma árának töredékéből készen lenne az áramkör.
Nem vetem el a Te megoldásod, csak mivel reléim vannak itthon - újak - nem szeretnék még egy alkatrészt venni. Ezért ragaszkodok hozzá annyira.
Ezzel kapcsolnád a reléket, volna visszajelzésed, memóriád kikapcsolás után. Ettől olcsóbban, egyszerűbben, nem fogod tudni megoldani.
Kreáltam nemrég egy ilyet, de nem biztos hogy jó. Elméletileg a mostani választóm "léptető" oldaláról készült.
Gondolom vannak még néhányan akik csak jpg-ből értenek.
Csatoltam PNG-ben. A 4. RCA csatlakozón azért nincs "semmi", mert most csak a léptető áramkör kell.
*az AUDIO OUT csatlakozó a kimenet. A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
Az IC vezérlése elég érdekes, amit belinkeltem rajzot az alapján nem volt jó? Vagy csak nem sikerült pontosan lerajzolni? Amúgy a kikapcsolás után nem felejt követelménytől eltekintve jó lehet. A másik ami zavar, ha az áthallást kergeted, akkor a bemenetekkel soros 100K a lehető legrosszabb döntés. Minél kisebb ellenállásokat használsz, annál kisebb az áthallás. ( mondjuk azt sem értem mi a szerepük.) Jelen felállásban 1 is elég volna oldalanként a relé után. Nagy impedanciás bemeneten még egymás mellé kb fél cm -re tett két kondenzátor is durván áthallást okoz.Legtöbb kimenet 4,7K -47k ig van, ezt kár tovább rontani.
A BSS-es kapcsolás valamiért rossz. Itt a fórumon alakitották át a szakik, majd az lett gyakorlatban kivitelezve. A 100k-s ellenállások azok az eredeti rajzon is szerepelnek. Mivel csak 3 bemenet lesz használva igy eltekintek a "memóriától" is
Ha mégis kell a memorizálás, így megoldható. A LED-ek helye a relével párhuzamosan van, így nem terheli feleslegesen a CMOS kimenetet. Az elemes táplálásnál pedig fogyasztana.
Kissé átrajzoltam, mert mindig utáltam az orosz rajzokat, ahol körbejárnak a vezetékek...
Értem. Igy akkor használható lesz az áramkör teljes mértékben?
Nekem még mindig fentartásaim vannak a res, és a clr lábakkal, valamint az r10 r11 sem igazán világos. Ez alapján nem építeném meg az biztos.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |