Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   232 / 377
(#) kormika válasza guliver83 hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
Elnézéseteket kérem, hogy csak most válaszolok, de gondjaim adódtak az internetszolgáltatóval. Szóval a vezérlő: Ebben a hozzászólásomban vannak róla képek, és a leglényegesebb infók is ott vannak. A képeken szereplő panel az 1.0-s verzió, ami a motorokra direktbe kapcsolja az áramot, nincsen áramlimit, tervben elkészült az 1.1-es verzió is, ami PWM-el visszavesz az áramból, amikor az adott motor nem lép, de az eddig még nem készült el, és a jelenlegi PIC program sem tudja ezt. Ha további részletek is érdekelnek, akkor kérdezz nyugodtan, szívesen segítek, ha tudok
(#) guliver83 válasza kormika hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
Szia!

Milyen lépéseket lehet majd rajta beállítani?
(#) kormika válasza guliver83 hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
Szia! Eléggé kezdő vagyok a CNC világában, szóval nem igazán értem, hogy a lépések alatt mit értesz Ha arra gondolsz, hogy állítható-e az, hogy egy impulzusra felet, vagy egészet lépjenek a motorok, azt nem tudja, de mivel mikrokontrollerek vannak benne, nem gond, könnyedén megoldható az is. Ha esetleg nem erre gondoltál, akkor írd le légyszíves kicsit szájbarágósabban, hogy az én CNC-ben tudatlan agyam is megértse
(#) guliver83 válasza kormika hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
Igen arra gondoltam hogy egész fél lépéseket tud e vagy akár több lépést is.
(#) kormika válasza guliver83 hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
Jelenleg egy impulzusra egy egészet lép a motor, nekem eddig ez elegendőnek bizonyult. De ahogy írtam is, a mikrokontrollerek miatt nem gond a mikrolépéses üzem sem. Én egyelőre nem tervezek ilyesmit, jelenleg van egy próbapanelen összerakott verzió az 1.1-esből, mert gondok vannak a PWM-es áramhatárolásos résszel, pontosabban az működik, csak amikor a motor lelépte a szükséges lépést, és tartóüzemben a PIC PWM-el visszaveszi a motoron folyó áramot, akkor a motor újboli lépésénél az első 1-2 lépés kimarad valami miatt, sajnos a PIC programozásban sem vagyok még túlzottan rutinos, szóval majd idővel ez is megoldódik. Maga a vezérlő még nagyon kezdetleges, elég ha csak megnézzük a bipoláris tranzisztor-temető végfokot, mikor FET-ekkel sokkal egyszerűbben lehetne megoldani, és még hűteni sem kellene ventillátorral a végfokot. Ha időm, és anyagi lehetőségem engedi, akkor megépül majd egy nagyobb, komolyabb, fémvázas gép is, amire már nem nyomtatóból bontott motorok kerülnek majd, és a komolyabb motorok és a komolyabb mechanika kiszolgálására, majd tovább fejlődik a vezérlő is, egyelőre még az 1.0-ás verzió is kielégíti az igényeimet.
(#) guliver83 válasza kormika hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
A lépés vesztés az nagyon nagy hiba először azt próbáld meg megcsinálni.
Gondolom kész vezérlőt nem akartál venni.
Én egész más vezérlésre gondoltam először, azt hittem valami komolyabb SD kártyáról vagy valami egyedi programból vezérled a gépedet.
Ilyen egyszerű vezérléssel nem hiszem, hogy megéri szenvedni sokat, már nagyon olcsón lehet venni 3A vezérlőket.
A saját építésű vezérlő nagyon jó dolog az biztos.
(#) kormika válasza guliver83 hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
A gyári vezérlő vételével kapcsolatban nem az akarás a visszatartó erő, hanem a pénzhiány sajnos. Ez a vezérlő is azért ilyen "elavult" mert a bipoláris tranzisztorok ingyen voltak, és azért került bele ez a típusú PIC mert szintén ez volt ingyen. A komolyabb gép építése is azért várat magára, mert az sem megy pénz nélkül, és jelenleg a műhelyembe ölök minden szabad fillért, hogy tudjak hol pénzt keresni, mert a jelenlegi munkámat a gerincem épségének megóvása miatt nem szeretném sokáig folytatni.
(#) guliver83 válasza kormika hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
Így legalább ha nagyon belejössz a programozásban akkor egész komoly vezérlést is lehet csinálni.
(#) kormika válasza guliver83 hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
Nekem is ilyen kettős célkitűzésem van, fejlődni a programozásban, és annak végtermékeként egy komolyabb vezérlő a fémvázas géphez. Lenne egy kérdésem, igaz nem szorosan elektronikai és mechanikai, hanem inkább szoftverrel kapcsolatos: létezik olyan ingyenes progi, amivel egy 3D-s dxf formátumú fájlból el tudom készíteni a marógép számára a gerbert? Végső cél az lenne, hogy az épülő rádiótávirányítűsú modelltraktoromba a villanymotornak polisztirolból marjak egy olyan "külsőt" ami úgy néz ki, mint az igazi motorblokk. Az eredeti motor 3d-s modellje rendelkezésemre áll.
(#) guliver83 válasza kormika hozzászólására (») Dec 1, 2015 /
 
Nem gerebert kell csinálni.
Ha eleve DXF abból tudsz dolgozni.
Vagy ha olyan 3D alkatrész aszt is ki tudod marni gond nélkül.

Tudok ajánlani egy két programot magánban.
(#) sunraw hozzászólása Dec 7, 2015 /
 
Mellékeltem pár képet az "építményemről".
az a vörös trutyi a sineken és orsókon rezes paszta, mivel az utolsó bakelites akció kicsit megkezdte őket.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2015
(#) akos712 hozzászólása Dec 7, 2015 /
 
Mennyibe kerülne teljesen a nulláról egy olyan CNC megépítése, ami tud dolgozni akár egy 25cmx25cm-es munkaterületen is?
Főként NYÁK-ot marnék vele, de használnám másra is.
Milyen felépítésűt érdemes építeni?
(#) kameleon2 válasza akos712 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Olcsóbb, ha legyártatod a nyákokat. Sőt sajnos a vásárlás is olcsóbb. Vannak szerencsés csillagzatú fórumtagok, akik örököltek egy komplett gépműhelyt, esetleg a helyi MÉH telep mellett laknak, netán lineáris sín, vagy léptetőmotor gyárban dolgoznak. Ők kivételek. Ha a tanulás a cél, az más Az én gépem eddig a konstrukció javításaival együtt és a marómotor cserével, valamint a felszerszámozással úgy 300eFt körül jár. Ez a gép 320x190-es területen dolgozik, acél vázzal. Ma már vennék inkább egy komplett kínait. Természetesen viccnek szántam a szöveg elejét, de tény, hogy sokat jelent, ha az embernek van miből és honnan. Első körben döntsd el pontosan mire használod, keress konstrukciókat és kérdezz sokat. Nem árt a sárga fórumra is ha benézel. Ott sokan adnak-vesznek, cserélnek és még segítenek is ha megakadsz valamiben. Amiben jónak kell lenned egy ilyen gép építéséhez: 1.) Mechanika, 2.) léptetőmotorok, 3.) motorvezérlő áramkörök, 4.) illesztőáramkörök 5.)szoftverek. Ugyanis minddel fogsz találkozni szép sorjában. A legfontosabb: Nem árt ha tele van a zsebed is, mert ez nem olcsó hobbi.
(#) guliver83 válasza akos712 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Először is el kellene dönteni mire akarod használni és akkor elég olcsón meg lehetne úszni .
Például ha csak nyákot akarsz csinálni, gravírozni, fúrni akkor nem lenne olyan drága.
Az is számít, hogy milyen alkatrészeid vannak és, hogy mit tudsz magadnak legyártani, ha mindent mással csináltatsz akkor érdemesebb, ha meg veszed a kész gépet és nincs vele gondod.
Egy normális főorsó ami nyákhoz jó lehet az olyan 40 től 60 ezer Ft-ig, csak a főorsó
(#) akos712 válasza guliver83 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Akkor marad a NYÁK vasalás... Mert csak erre nem éri meg építeni egy gépet ilyen árral...
Ti mire használjátok?
Esetleg visszatérek köreitekbe nyáron, addig van kisebb költségű építenivalóm.
(#) kaqkk válasza akos712 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Én is úgy kezdtem hogy csak csak nyák fúrás , de éppen a hétvégén engedtem bele először alumíniumba a marót sikerrel, ha érdekel a konstrukció nézd meg az oldalamon . Amit tudni kell róla : soha nem láttam cnc gépet élőben (de tényleg ) csak a youtube-n
: minden alkatrész részegység folyamatosan változott cserélődött építés közben
: minimál áras projektnek indult
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2015
(#) kameleon2 válasza akos712 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Gyakorlatilag mindenre.... Evés közben jön meg az étvágy. Először plexi, nyák, színes habanyagok, fóliavágás, lézer, 3D nyomtatás, dobozok.... Régen, a nyolcvanas években egy tápegység elkészítése számomra egy szertartás volt. Elmenni a boltokba, keresgélni alkatrészeket, összesakkozgatni... Ma már megrajzolom 3D-ben, Legyártom a panelt a gépen, a szükséges távtartókat egyebeket hulladék anyagokból előállítom helyben. Míg régen egy kis táp elkészítésére elment több nap, vagy hét is, ma már a cnc-vel csak 1 nap. Ez jelentős előny. Nem beszélve arról, hogy sokkal könnyebben reprodukálható a végeredmény. Mindig gondot okozott a kijelzők plexizése. A géppel csak lemarom egy téglalap éleit és máris belecuppan a gép által korábban kivágott nyílásba. Ugyanígy készíthetek nyomógombot is.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2015
(#) KBal76 válasza akos712 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Azért a nyáklapot nem csak marni lehet. A sárga fórumon bô egy éve volt rá példa, hogy 2W kék (UV) lézerdiódával lepörkölte Bővebben: Link egy ügyes kolléga a matt-fekete akrilfestékkel lefestett nyáklapról a lemarandó részrôl a festéket. Utána meg mehetett asavba ami maradt. Egy ilyen 2W-os diódát (optikával) és áramgenerátorát megkapni ebayról 20ezerért. Tehát az XY mechanika kell plusz a lézer. Szerintem.
(#) guliver83 válasza akos712 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Mire használjuk a CNC gépet, jó kérdés.
Kinek milyen gépe van és attól is függ, hogy mire képes a gépe.
Én max alut szoktam megmunkálni alkatrész gyártásra használom.
De martam már vasat is a gépen, igaz nem ép vas marására készült a gép, de meg tudom csinálni ha nagyon kell, de csak saját részre.
CNC maróból több és CNC esztergából 2db

Maró1.PNG
    
(#) guliver83 hozzászólása Dec 7, 2015 /
 
A pici maróm

Maro1.JPG
    
(#) Szabesz007 válasza orizon hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Hello ha még meg van ez a dokumentum eltudnád nekem küldeni erre az e-mail címre szabku@freemail.hu köszi
(#) elektromos hozzászólása Dec 8, 2015 /
 
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy valaki már használta, vagy ki póbálta ezt? Bővebben: Link
Tapasztalok érdekelnének.
(#) guliver83 válasza elektromos hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Szia!

Én pont ezt nem ismerem, de miért akarod ezt használni, kimondottan menet vágásra kellene neked valami?
(#) elektromos válasza guliver83 hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Szia!
Nekem cnc-hez kellene.
(#) reishi válasza elektromos hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Szerintem egész jó. Egyszerű a használata.
(#) sunraw válasza reishi hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Esetleg nézz rá a Cambam-ra is, indulásnak.
(#) elektromos válasza sunraw hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
A Cambam nem vezérli a gépemet usb-n keresztül. Amúgy már több éve megvan
(#) elektromos válasza reishi hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Már használtad?
(#) reishi válasza sunraw hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Az Estlcam beépített CNC vezérlőjét kipróbáltam.
Rákötöttem a kék kínai vezérlő bemenetére, és működik.
(#) reishi válasza elektromos hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Igen . Nekem tetszik.
Következő: »»   232 / 377
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem