Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   606 / 781
(#) etm hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
Hello! Van nekem egy kapcsolóüzemű töltőm. .Ha bekapcsolom ciripel,és ki-be kapcsolgat az egész. Igy lehetetlen mérni,vagy bármit csinálni vele.A primert,és szekundert átnéztem,zárlat nincsen. Ki szeretném próbálni a primert a szekunder nélkül hogy megtudjam jó-e. Mert így minden hibátlannak tűnik. A rajzon bejelöltem pirossal azt a vezetékeket amit szét bontanék,és külső tápról meghajtanám a szekundert,majd bekapcsolnám a hálózatra a primert. A trafóval sorba kötnék egy 100 W-os izzót,hogy nehogy elküldje a FET-et ha netán nyitva marad.Ha ily módon az optó ledjének állandó vezérlést (feszt) biztosítanék (külső tápról) ,akkor a PWM-nek állandó értéken kell maradnia nem? Ez így megoldható-e? Ha a szekunderen nincs terhelés,az kárt tud-e okozni pl. gerjesztés vagy más szempontjából a trafó körben?
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
(#) vteo válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Nekem így sem megy user:Ge Lee, (csak a postnál szúrtam el)

És 1:1:1:1:1 típusút késztettél? (mindegyik ugyan az a menetszám, primer és a 4 szekunder?)
Elvileg az 5 tekercsesnek is egy primer része van és arra vonatkozik az előírás.
Azért, ha megvan a toroidnak az AL-je, és meg emlékszel a menetszámra akkor vissza lehet számolni a primer Lm-re.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
(#) ktamas66 válasza vteo hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
A szóköz miatt, így próbáld * user:"Ge Lee"
(#) vteo válasza ktamas66 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Köszönöm, így már működik
(#) Ge Lee válasza etm hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Mérd ki az összes elkót (ESR-re) és a diódákat. A 3843-al csínján kell bánni mert nem 50 hanem 100%-os kitöltést is tud, ha kikötöd a visszacsatolást akkor csak az áramkorlát fogja visszavenni a kitöltést. Mindazonáltal ez kapcsolóüzemű táp, ami úgy működik hogy ha a kimeneten magasabb feszültség van a beállítottnál akkor kikapcsol, vagy csökkenti a kitöltést, ha meg alacsonyabb akkor ellenkezőleg. Ha DC-t kötsz oda akkor mit csináljon, mitől fog az nőni/csökkenni?
(#) Ge Lee válasza vteo hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Úgy van, a tekercsek menetszáma megegyezik. Ezt akkoriban egy kicsit eltoltam, mert a vezérlő undervoltage védelme miatt nem árt ha van némi ráhagyás, tehát a primer menetszám kevesebb. IC-je válogatja, de amelyik később kapcsol le (adatlap) a megszűnő tápfeszre, annál jobb ha ilyenkor van még fesz az IGBT-n, és nem alacsonyabb fesszel kell még egy ideig kapcsolgatnia az áramot mert akkor mire teljesen elfogy a tápfesz megfő (olcsó inverter kontra hosszabbító vagy aggregát és füst).
Az UC-ket így is tervezik, a fetes változatok 4-6V körül kapcsolnak le, ami meg IGBT hajtásra is jó azok 8-10V körül (miller plató).
Nem tudom milyen előírásról beszélsz, azon a doksin amit csatoltál pl. le van írva a tekerés módja (bi majd trifiláris), ami nem felel meg a szigetelési előírásoknak, tehát nem tekinthető leválasztottnak, ellentétben mondjuk egy PC tápéval.
(#) bajuszrichard válasza Trivium93 hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Szia. Köszi a segítséget! Kicseréltem amiket mondtál és egy 60w-os izzóval sorba kötve felélesztettem a készüléket. Az izzó gyengén világít. És néha mikor kezdi beolvasni a cd-t felerősödik aztán hirtelen vissza. Mérjek valamit valahol ,vagy mehet élesben is a tesztelés?
(#) etm válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Úgy gondoltam,hogy ha állandó feszt adok a kimenetre,akkor beáll egy állandó kitöltés. Nem?
(#) Bassmester válasza Skori hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Megmértem terhelve a kísérleti gate trafót, 22nF kondikat raktam mind a négy szekunderre.
Nem vagyok lenyűgözve az eredménytől, nagyon belassult. 2,5 us feletti rise & fall...
Primerrel soros kondit még nem próbáltam, most az jön. Nagyfesz MKP-im vannak, mindjárt rádrótozok egyet...
(#) (Felhasználó 46585) válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Csodák nincsenek, de hát ezt már megírtam...
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Van valami ötleted, hogyan lehetne ezt még tuningolni?
Az ITT közölt bal oldali kapcsolásnak lehet valami értelme? Ez is csak abból táplálkozik amit a gate trafó belepumpál...
(#) szendi001 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Ez egy nagyon rendezett holmi !
(#) (Felhasználó 46585) válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Az ilyen jellegű kapcsolások akkor igazán jók, ha mondjuk fíx kitöltéssel jár a gate maghajtás. Ha ebben az esetben túl kicsi a kitöltési tényező, akkor a kis pufferkondik hogyan töltődnek fel? Amíg a kondik nincsenek feltöltődve nagyon rossz a sebesség és,- ha megfigyeled a szkóp fotókat, akkor az is látszik, hogy valószínű együtt is fognak vezetni a tranyók, tehát, bekapcsolásnál erre oda kell figyelni,- mondjuk a holtidőt lassan csökkenteni, vagy valami alapjelfuttatás, stb. Nem igazán van ezekre korrekt megoldás.

( Csak halkan mondom, hogyha a négy gatemeghajtóhoz csinálsz négy pici tápot, akkor már tökéletes lesz... Persze, ez plusz alkatrész. Ez persze bonyolítja a dolgot. Vagy lehet olyat is csinálni, hogy fázistolósként működik - pl. UC3875, akár hardswitch-ként is mehet- akkor 50% a kitöltés állandóan, tehát, ezek a problémák fel sem merülnek, jó a baloldali rajz. Sajnos nagyobb teljesítményt csak nagyobb tranyóval lehet csinálni és a nagyobb tranyók nem túl jók... El kell fogadni, hogy ez nem a tíz alkatrészt összeforrasztok és kész kategória...)
(#) Ge Lee válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Hol lesz ott akkora kapacitás? Ezt hiába nézegeted, tegyél rá feteket, azokra meg feszt, és nézd meg hogy mennyi idő alatt megy fel a d-s fesz. Az átkapcsolásnak 100ns körül kell lenni, nálam nem nagyon szokott több lenni. Jó a szkópod.
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
A négy pici táp úgy értendő hogy a FET híd minden fetje egymástól független tápot kapjon?
Fetenként egy-egy komplementer saját táppal és ezeket vezérli a trafó?
Így végül is csak minimális energiát kéne bevinni a trafóba, meghajthatná négy kis tranyó is a két TC helyett... a hídban a két alsó fet meghajtójának lehet közös tápja? - ezek GND-re zárnak...
Akkor csak három kistáp kéne.
(#) Ge Lee válasza etm hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Mitől állna be? Kapcsolgatni fog ki-be összevissza, illetve be sem fog kapcsolni ha folyamatosan látja a feszt a kimeneten.
(#) Bassmester válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Okés... megcsinálom. Rárakok 4db 20NK50Z-t
De akkor már terhelni is kéne? Vagy jó lesz terheletlenül mérni a D-S feszt?
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
(#) Ge Lee válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Ha kell egy halom segédtáp akkor mi értelme van a trafónak? Annak pont az a lényege hogy egyáltalán ne kelljen segédtáp. Találtam egy FET ds-t, annyira azért nem lassú. De csináld ahogy akarod.

ds.jpg
    
(#) gerleimarci hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
Annyi rosszat írtatok az IR2153-ról, hogy még mindig nem rendeltem meg a táphoz való alkatrészeket, pedig már összeírtam a listát.
Most a tl494+IR2110 pároson gondolkodtam. Ezzel lehetne lágyindítást is csinálni. Holtidejéről nem sokat tudok.
Ahogy tovább gondolkodtam, még az is eszembe jutott, hogy ha már 4db fetet használok, akkor már lehetne teljes híd is 2db IR2110-el. Ahhoz át kéne tekerni a PC táptrafót?
(#) Bassmester válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Aztamindenit... nem rossz!
Akkor tehát rakjak rá 4 fetet hídbakötve és a híd kimenetén mérjek feszt? Vagy hogyan?
Ezt a képen láthatót hogyan mérted?
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
(#) vteo válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Bocsánat a felreérthetőségért. Az előző hozászólásomba csatolt táláblázatban levő számokra utaltam mint előírás: azaz 50-100KHz közötti működési frekvencia esetén a a primer mágneses induktivitásának 2-4 mH közé kell esnie
(#) (Felhasználó 46585) válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Igen. Az a bal oldali ábra jó, mert ha bekötöd az emmitterkövetőket, akkor sokkal kisebb áramot kell átvinni a trafón. Ha kisebb az áram, akkor gyorsabb lesz, hiába (viszonylag ) nagy a szórási induktivitás.
Elvileg elég 3 kis táp is, csak akkora hídban nagyon közel legyenek egymáshoz az alsó FET-ek, különben az összekötő fóliákon nagy feszültséget ejt a terhelőáram és bezavarhat a gatemeghajtásokba. Nem mindegy, hogy 3, vagy 4? Cserébe, akármekkora tápot lehet így csinálni. Ha ezt a kis tápos megoldást választod, akkor még van néhány tudnivaló, leírom azt is.
(#) vteo válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Szerintem meg tudod úgy csinálni, hogy egy tápról menjenek.
A két "low side" (ugyan az a földje a FET-eknek) mehet róla, azért egy diódával azért válaszd el.
A két "high side"-ot pedig erről a tápról de egy-egy bootstrap tápként (nagyfrekis kondi 1µF + ~ES1J dióda)

De erre tőlem nagyobb tapasztalattal rendelkezők mondják, hogy működőképes.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
(#) Bassmester válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Ja, végül is ahol 3 táp elfér ott már négy is.
Közben összedrótoztam amit GeLee javasolt, rajta van a 4 fet hídban, mindjárt mérek...

Köszönet mindenkinek aki segít!
(#) (Felhasználó 46585) válasza vteo hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Mindenféle félmegoldást ki lehet találni, amik többé-kevésbé működnek is. Baj akkor van, ha előfordul a kevésbé... El kell fogadni, hogy egy nagyobbacska tápot nem lehet a semmiből megépíteni, különösen úgy, hogy minden korrekt legyen. De lehet próbálkozni...
(#) pepe1125 hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
Sziasztok!

Szeretnék kérdezni valamit. Ma mértem és teszteltem egy kicsikét.

Két féle tápot készítettem próbára. Az egyik az IR2153-as rezonáns, a másik pedig a Skori féle önrezgő-rezonáns GATE meghajtó trafóval.

Most először a Skori féle rezonáns táp képeit mutatnám a méréssel együtt.
Első adag kép:
(#) pepe1125 hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
Az önrezgő FET jelalakok:
(#) pepe1125 hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
Önrezgő félhídja, az alsó FET UDS-en mérve.


A kérdésem a képeken látszik, hogy miért vannak azok a törések?

Mit lehet ellene tenni?

Mitől keletkezik?

A FET GS lábain 18V zener dióda van szembefordítva egymással, és 5 Ohm az előtét ellenállás.

A terhelés 150W folyamatos volt. A FET-ek mégis forrók lettek pár perc üzem után, és ami az érdekesség az most következik. Az IR2153-al megépített szintén ilyen rezonáns körben pedig röhögve viszi a FET a 150W terhelést minden féle melegedés nélkül. De csatolom annak a mérésnek a képeit is egy pillanat...
(#) Bassmester válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 19, 2016 /
 
Na kész van...már mérem...
Megmértem. Így már jobb képet mutat.
Ez a híd kimenete, 25V-ról táplálva terheletlenül.
Szépen megy, p-p között kb 600 ns van.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2016
(#) pepe1125 hozzászólása Jan 19, 2016 /
 
Az IR2153-as rezó táp, tényleg rezonáns körrel, rezonancia frekvenciára hangolva:
Következő: »»   606 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem