Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fényorgona
 
Témaindító: G-Lex, idő: Feb 4, 2006
Lapozás: OK   37 / 43
(#) proli007 válasza misi93 hozzászólására (») Szept 22, 2015 /
 
Ez a "fordítva kellet volna működnie" csak akkor lenne igaz, ha egy nullkomparátor lenne, mint az utolsó fokozat, vagy a régi. De ez egy követő erősítő, egyszeres erősítéssel. Persze, ha negatív visszacsatolása van.
Egy OPA kimenete elindul valamerre, ha a bemenetei között differencia van. ÉS abba az irányba, amilyen a differencia. A kimenet addig megy, míg ki nem egyenlítődik a két bement. De ez csak akkor teljesül, ha negatív visszacsatolás van és nincs túlvezérlés. Ha nincs visszacsatolás, akkor addig megy, míg bele nem botlik a tápba. Ha pozitív visszacsatolás van, akkor nem hogy kiegyenlítődik a két bement, hanem még erősödik is a differencia nagysága, ahogy a kimenet elindul..
(Na, alvás..)
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2015
(#) misi93 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 22, 2015 /
 
Ááá értem talán már utána kell néznem pár dolognak sajnos nagyon gyorsan felejtek pedig érdekel a dolog Köszönöm mégegyszer!
(#) misi93 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
Szia Proli007!
Megépítettem nyákra amit előzőekben megcsináltam próba panelen. Viszont alig pislákol zene ütemére a szerkezet ( ha a tranyót saját ellenállásával felhúzom tökéletes a fényerő).
Ebben tudnál segíteni? Köszönöm szépen.

Szerk.: jobb oldalt 47K ohmos ellenállás mellett a két forrpont a poti.
A gyantát lemostam gyantaoldóval az sem segitett.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2015
(#) proli007 válasza misi93 hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
Hello!
- Nem írtad, hogy a próbapanelen hogy működött..
- Nem írtad, hogy a tranyó mit hajt meg, mekkora a terhelés.
- Nem tudni, hogy a tranyó milyen típusú, mert a rajzon TO220 tok van, de annak bekötése nem így van.
- De lehet is is gond, hogy ez előtt mély szűrő van, ahol a változások lassabbak, mit teljel sávban, és a kimenti komparátor (100k-1uF) "túl gyors". Lehet a kondit nagyobbra kell cserélni. Amúgy nyilván sokkal kisebb egy fényerő 0,1sec felvillanásra, mint folyamatos üzemben.
- Mérd meg az 1-es lábon az egyenfeszültséget, hogy változik. Az a jó, ha valahol 1..8V között "kalimpál" a zenére. (Szkóppal okosabb lennél..)
(#) misi93 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
Bocsánat.
-Próba panelen a fényereje jó volt, viszont ha nem volt zene akkor egy idő után kb 3-6 mp bekacsolt a led, ha volt zene akkor teljesen jól működött. ( 12v led szalag 3 leddel)
- kis bc 546 van benne kb 20-50mA lehet maximum.
1-es lábon 0,9-4,26V
Szkópot rendeltem már e hónap elején de sajna szenvednek vele nem volt raktáron most elvileg érkezik 2 hete hozzájuk és persze már 6 szor feladták nekem... a szokásos szöveg
(#) proli007 válasza misi93 hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
- Ha a próbapanelen jó volt, most meg nem, akkor lehet, hogy most fordítva tetted be a tranyót. Egyébként az 1kohm-os bázisellenállásra nem sok szükség van. De az IC utáni emitterkövető kapcsolás sem túl jó. Mivel az IC kimenete maximum 10V-ra fog felmenni, ebből a bázis-emitter még elvisz 0,6V-ot. Így már csak 9,4V-ot kap a szalag. Mivel végfokozat komparátor, célszerűbb lett volna közös-emitteres kapcsolást használni. Azzal nem lenne veszteség. Az 1kohm bázisellenállással akár 500mA-al is terhelhető lenne (ha a BC bírná).
- Ha zavar, hogy jel nélkül is bekapcsol, tegyél az IC 3-as és 4-es lába közé egy 1Mohm-ot. Vagy a C15-el párhuzamosan.
(#) misi93 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 30, 2015 /
 
Tranzisztor szerintem nincs fordítva, mert mikor az ellenállásával felhúzom tápra világit a led.
Ha jól értem akkor a tranyó collector körébe kellet volna kapcsolni a ledet, az emittert pedig földre húzni? Majd átkókányolom a nyákot úgy illetve kipróbálom az ellenállásos dolgot is
(#) misi93 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 1, 2015 /
 
Átkötöttem a tranyót földelt emitteressé így tökéletes (igazad volt ) Ezt a jel nélküli dolgot még nem próbáltam, de arról is beszámolok majd.
(#) misi93 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Az 1M ohmot 3-as és 4-es láb közé tettem ( valahogy jobban tetszett ez a magoldás ) Tökéletes. Köszönöm a segítséget!
(#) cupika97 hozzászólása Okt 25, 2015 /
 
Sziasztok. Szeretnék épiteni egy led szaalgos fényorgonát. Neten nem igazán találtam nekem megfelelőt, csak eggyet azt is Arduino-val. Elmondanátok a véleményeteket róla?
(#) misi93 válasza cupika97 hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Szia. http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_628840.html#628840 többen megépítették szerintem egész jó kapcsolás nyákkal együtt.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2015
(#) cupika97 válasza misi93 hozzászólására (») Okt 26, 2015 /
 
Egyszerubb kellene...Ez eleg bonyolult.
(#) misi93 válasza cupika97 hozzászólására (») Okt 29, 2015 /
 
Bővebben: Link Hát sajnos segiteni sokat nem tudok mert majd ezt fogom megépiteni amit neked belinkeltem. Esetleg az oldal képei között biztosan találsz egyszerűbbet.

Szerk.: Esetleg ez?
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2015
(#) nandika76 hozzászólása Feb 6, 2016 /
 
Sziasztok szeretnék egy fényorgonát építeni bele is kezdtem egybe Urbán féle (Rádiótechnika 1988/12)számban találtam.
Elkezdtem Sprint-Layoutban tervezni a nyákot,viszont szerintem hibák vannak a paneltervben.
Például az r12 egyik lába csak úgy van.
Mit szóltok hozzá igaz vagy csak nekem rossz a látásom.
Köszi!
(#) proli007 válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Hello! Nem tudom erről van-e szó, de itt be van kötve az ominózus R12.. (Egy link jobb lett volna mint az "1988/12")
(#) nandika76 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Köszi még nincs link de nemsokára lesz fotó, mert újságból csinálom.
Amit te linkeltél az teljesen más ez tirisztoros.
(#) nandika76 válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
(#) proli007 válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
A kapcsolási rajzon látható, hogy a GND-re megy. Vagy is az egyedülálló pötty alatti vezetősávra.
(#) nandika76 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2016 /
 
Akkor jól van az tervezve csak egy kis nyomda trükk van benne.
Köszi!!!!
(#) nandika76 hozzászólása Feb 9, 2016 /
 
Elkészült a nyákterv remélem nem rontottam el semmit.
Ne5514 helyett lm324
Kt 206/600 helyett c106m1
Ha valaki hibát talál legyen szíves szóljon!
Köszi!!!!
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
(#) Travolta válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Megkérdezhetem, hogy milyen okok miatt ragaszkodsz a tirisztorokhoz?
(#) nandika76 válasza Travolta hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Igazából még gyerek koromban láttam egyet működni és az tirisztoros volt,a látvány nagyon megfogott.
Szerintem a tirisztor egységesebb képet fog alkotni a zenével (fényerő,ütemtartás,érzékenység)
már ha jók az emlékeim.
(#) nandika76 válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 9, 2016 /
 
Ja és alapból ilyen a kapcsolás.
(#) Travolta válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Van ennek a fényorgonának vagy 3 verziója. A szűrő áramkör mindegyiknél megegyezik, csak az izzók meghajtásában és a nullátmenet detektorokban van különbség. A két utolsó verzió már triakkal hajtja az izzókat. Érdemes lenne megnézned a legutolsó változatot, és az alapján módosítani a nyákot. Ott nincs szükség a hálózati fesz. egyenirányítására a tirisztorok miatt az izzókhoz, nem zeneres a gyújtófeszültség előállítása, és van nuldetektora.
(#) nandika76 válasza Travolta hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Köszi az ötleteket, hol találom amiről írsz?
(Az utolsó verziót.)
(#) Travolta válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Itt a rajza. Ez is Urbán elektronikás, régi HE újságban is megtalálható.
(#) nandika76 válasza Travolta hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Kössz ez is tetszik lehet utána ezt is megcsinálom.
Amúgy végeredmény szempontjából mi a különbség a kettő között?
(#) Travolta válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 11, 2016 /
 
Végeredmény szempontjából semmi változás nincs a 3 változat között. Ami miatt érdemesebb az utolsó verziót építeni, az az előző hozzászólásomban leírtam. Még annyival egészíteném ki, hogy az izzók élettartama szempontjából is kedvezőbb, ha a nullátmeneteknél történik a bekapcsolásuk. Nem beszélve az esetleges zavarkeltések is kiküszöbölődnek vele.
(#) Gafly válasza Travolta hozzászólására (») Feb 11, 2016 /
 
Csatlakozom, csak Travolta megelőzött
(#) nandika76 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Köszönöm az ötleteket élni fogok velük.
Viszont ezzel a kapcsolással kapcsolatban volna kérdésem még.
miért van az ,hogy az r25-26-27 közül a 26 csak 1k a másik kettő 47k-nak van írva,
és a r22-23-24-ből a 23 meg 47k-na a többi meg 1k-nak van.
Nem lehet ,hogy fel vannak cserélve?
Kössz!


:rt 1988/12 ujság586-588 oldal
Következő: »»   37 / 43
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem