Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Áramkorlátozó ellenállást tettél a LED-ekkel sorba kötve?
Nem vagyok elektronikus szakember, annak idején logikai áramkört tanultam ugyan, de a klasszikus elektronikában sokáig nem jutottunk. Ennek ellenére szerintem az ezekben eleve benne van, ilyen előre gyártott 2 LED-es kis panelecskék, abból is csak 2 db, még sok is. A panelen lévő 2 ellenállás kódja 151. A rendes 12V-os LED tápról teljesen jól és stabilan megy, de reméltem, hogy nem kell négy db kisteljesítményű LED-nek egy komplett tápot venni meg tárolni az asztal mögött. A számítógép tápegysége feltehetően a PC egyéb egységeinek fogyasztása függvényében ingadozik. (Csak egy gagyi Codegen, de már 10 éve megy, nem éri meg cserélni.)
Segítséget szeretnék kérni. A fotón látható középső lábra mit kell kötni? A két szélső szerintem, Bal= bemenet, Középső= ??????, Jobb= Kimenet.
A fotón lévő négy ábra közül melyik(ek)re is gondolsz?
Mert itt ugyebár együtt látható a 78xx és 79xx stabilizátor család. Márpedig a bekötésük nem egyforma. 78xx a pozitív stabilizátor: IN: bemenet (pozitív) GND: közös (negatív) OUT: kimenet (pozitív) 79xx a negatív stabilizátor: IN: bemenet (negatív) GND: közös (pozitív) OUT: kimenet (negatív) Lásd a mellékelt képet.
Köszi választ, de már előtte ügyeskedtem egy kicsit amit agyaltam az a 7812-s szabályzó. Autó rendszám meg világítása led izzóval. Úgy kötöttem hogy:
Bal in= pozitív Középső= Csináltam neki egy test szálat karosszériára Jobb out= pozitív Alapjáraton és fordulaton is 11.8v-12v a feszültség. Ha nem jól csináltam, légyszíves javíts ki engem. Köszönöm hogy megteszed.
Hello! Egy kocsiban nem igazán lehet 12V-os szabályzót használni. Mivel annak kb. 2V többlet feszültségre van szüksége. Vagy is csak akkor lesz 12V a kimenet, ha fordulaton jár a gép és fel van töltve az aksi. Egy Led-es izzónak meg általában nem szükséges semmi a kocsiban. Elviseli a 14V feszültséget.
( Egy Led-es izzónak meg általában nem szükséges semmi a kocsiban. Elviseli a 14V feszültséget. )
Na látod ez a mese beszéd, mert a led izzó két-három hónap és elkezd villogni-vibrálni és egyszer csak megadja magát. Mert a led és nem led izzók csak 12v-ra vannak gyártva. Az autó akkumulátor feszültsége üzem közben 14.3v-14.5v-is lehet. Csak egy példa: Nekem a H7 izzómat nem győztem cserélgetni, mert mindég kiégett. Az izzóhoz vezető áramszálba beforrasztottam 1.1 m hosszúságú vezetéket, ez már kb 3 éve és a legolcsóbb H7 izzót tettem bele. Azóta is remekül működik és még nem kellett cserélni. De azért köszönöm szépen a válaszod. A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2016
Szia!
A bekötés jó, de nézd meg az adatlapját a 7812-nek. Rajta vannak az ajánlott szűrő és hidegítő kondenzátor bekötések. Ez főleg fontos, ha egyéb elektronikát táplálnál róla. Ne feledd, hogy a 7812 csak 1A-t tud a kimenetén és hűteni kell. Meg ahogy írták, legalább 2V-al több kell a bemenetén a stabil 12V előállításához. Az autóban ez meg nem igazán áll elő minden esetben. Lehet jobb lenne egy 7809 alkalmazása és a 9V-ra méretezni a LED-et. Így stabilabban működne a dolog. Bár egy DC-DC konverter (step-down vagy step-up a kívánt kimenettől függően) is megoldás lehet. Ilyen építhető is, vagy akár eBay-ről olcsón beszerezhető.
A jobb minőségűekkel nincs baj. Eleve autóba készülnek.
Szia.
Ha jól vonom le a következtetést, akkor azért akarsz 7812-t használni, hogy a nagyobb feszültség ne nyírja ki a ledes izzóidat. Az autós ledes izzók arra vannak tervezve, hogy a töltés miatti magasabb, kb. 14V -os feszültséget is elviseljék, ezt írta proli007 is neked. De ha ettől függetlenül, ha te meg akarod fogni 12V -on a feszültséget és nem nagyobb a terhelés 1A -nél, valamint nem fontos a stabil 12V, akkor megfelelő hűtés mellett használhatod a 12V-os "stabkockát" nyugodtan. Annyit fogsz vele elérni, hogy ha felmegy 12V felé a feszültség, akkor megfogja a kimenetet 12V -on, gondolom pont ez lenne a célod. A be-és kimenetek közé viszont tényleg ajánlott betenni az adatlapon feltüntetett hidegítő kondikat, mint ahogy Johnycorp is írta. A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2016
Nos így van ahogy Te írod ( Ha jól vonom le a következtetést, akkor azért akarsz 7812-t használni, hogy a nagyobb feszültség ne nyírja ki a led izzóidat. ). Rendszámtábla meg világítás céljából kellenek a led izzók, mert a hagyományos egy idő után teljesen szét égeti a foglalatot. A két led izzó messze nem haladja meg az 1A. Ezek Kínai cuccok és kell a védelem nekik. Köszönöm hogy segítőkészek vagytok minden téren. Íme az izzók fotója.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2016
Sziasztok!
Kaptunk egy 2 monitoros, DVD-s, fejtámlára szerelhető szerkezetet (AEG DVD 4552), amiből elég sok minden hiányzik. Sajnos nincs meg az összekötő tápkábel, a 4 pólusú jack és az eredeti szivargyújtós adapter. Hálózati adaptere van, azzal szépen működik. Mindent sikerül már pótolni, de a szivargyújtós betáppal elbizonytalanodtam. A monitorokon az szerepel hogy DC9-12V, fogyasztás kb. 15W/db. Na most a szivargyújtó kimeneten alapból 12 V körül van, ha viszont jár a motor akkor ez felugrik 14,5 V környékére. Ez kárt okozhat a monitorokban vajon? Milyen szivargyújtós adaptert javasoltok? Láttam olyat, ami szimplán csak egy biztosítékot tartalmaz, akár ez is jó lehet? Vagy esetleg létezik olyan, amelyik valamiféle stabilabb 12 V-t ad?
Sziasztok olyan kerdesem lenne hogy 78m12 tipusu stabilizatorral lehet 12v os stabil feszt csinalni?Ha lehet esetleg egy kapcsolast tudnatok vele?
A feszültségstabilizátor, feszültséget stabilizál. Adatlapján ott a lehetséges alkalmazása (kapcsolási rajz). Mi a kérdés?
![]()
Ahhoz, hogy 12V legyen a stabilizátor kimenetén, a bemenetén legalább 14V-nak kell lenni. Tehát az nem működik, hogy kisebb feszültségből csinál nagyobbat.
Van egy 12 voltos nyaktrafom eloerositohez akarnam a stabil 12v-ot.Akkor az adatlaprol melyik kapcsolast hasznaljam mert meg nem csinaltam ilyet.
Kellenek még diódák és elektrolitkondenzátorok is. Remélem a rajz egyértelmű a számodra. Bővebben: Link.
Koszonom elboldogulok vele
![]()
A stab. bemenete elé inkább 100-300 nF, kimenetére 100 nF, az áramszükséglet szerint 1 A/1000-2000 µF puffer a Graetz után.
Nem lessz nagy aram a trafo is csak 12v 0,13A.Nemtudom ez eleg e lessz egy lm1036hoz meg ket darab 4580d-hez.
Az adatlapjaikon ott van az áramszükséglet. Az a 130 mA elég karcsúnak látszik.
Osszeraktam mukodik tokeletesen 11,9v van a kimeneten koszonom mindenkinek a segitseget
![]()
Szép munka, csak így tovább!
Az itt olvasottak alapján akkor elvileg nekem 2 db 78S12 fesz. szabályozóra lenne szükségem a monitorokhoz? Ami nem világos az adatlapból, hogy pontosan milyen egyéb alkatrész kell hozzá. Ebben tudtok segíteni esetleg?
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2017
Az nem elég, mert amikor csak 12 V van (nincs töltés), nem lesz a monitoroknak. Olyan DC-DC konverter kell, ami alacsony feszültségnél is 12 V-ot ad. Vagy teljesítmény zénerrel elfűteni a különbséget.
9V-tól működik a monitor, tehát lesz a rendszerben annyi tartalék.
Igen, elvileg azt írja mindenhol, hogy 9-12 V kell. De vajon hogy lenne érdemes? Két külön fesz. szabályozó áramkör a két monitornak ezzel a 78S12-vel?
Persze külön, szeparáltan, egyenkénti stabilizálással.
Esetleg még annyit tudtok segíteni, hogy a 78S12-n kívül mi kell még ehhez? Kondi, ellenállás, hűtés?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |