Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Leginkább hogy van belőle vadi új,és persze 6L6-ból még használt sincs,viszont gyárilag a 6П3С-hez tervezett PP kapcsolás nincs,mivel táphoz való cső eredetileg.
'Gyarilag' valoban nincs de a neten azert akad par. Az hiszem az elektroncso.hu-s sracok is csinaltak egyet (lehet tevedek).
Ha nem ijedsz meg egy kis szamolgatastol/probalgatastol, akkor hajra En sosem probaltam PP-ben, viszont SE-t mar igen. Most is itt van elottem a 6P3P (kinai) SE, lassan lehet merni/tesztelni/hallgatni, aztan ebben tervezem osszevetni a 6P3S/6P3S-E/6L6GT csoveket...
Küldtem privát üzenetet 6L6 GC ügyben.
Nekialltam jatszani a 6P3P-vel. Egyelore csak megszolalt es mericskeltem. A hangjarol normalis hangforras es meginkabb normalis dobozok nelkul nem tudok mit mondani, szol. Nem torz, van mely, van magas, legalabbis ami a kis szivarosdobozbol -amit rakotottem- kijott.
Az latszik, hogy nem idealis a merete annak amire szantam, azaz amolyan 'normalis' deszkamodellnek. Kicsi, zsufolt. Mondjuk egy oldalnak vagy tappal jatszani jo lesz. Kell szereznem rendes hosszu forrlecet is , az kenyelmesebb. A halotrafo melegszik, holott minden feszultseg es aram rendben van. Hangyanyit alalottek a tervezesnel. A belsejen is latszik, hogy csak ideiglenes deszkamodell, amit nem kellett azt nem vagtam rovidre. Egy egeszen kicsi (csak kozelrol hallhato) medvebocs van benne, de ilyen kabelezes mellett nem csoda. Jovo heten folytatodik a project, uj cd, uj dobozok, aztan johetnek a az orosz es amcsi csovek
Én olyat hallottam - nekem mondták - hogy egy neves erősítő készítő Karácsony környékén, átadás előtt eltörte a quad 6550 egyik darabját. Kipróbálta a a 6p3c-t az erősítőbe. Azóta nem vesz 6550-et.
En nem tudok semmi extrat mondani roluk (sima es E valtozat, SE-ben), teljesen atlagos (ertsd: jo) hangjuk van.
Ebben a kapcsolasban, 6N8P-vel hajtva pedig nem probaltam, ezert vagyok kivancsi. Ezt az egeszet csak tesztelesre szanom, aztan meglatom mi marad a dobozban
Elképzelhető, ugyanolyan helyzetben vagyok magam is, mármint a környezete a csőnek, a forrás a dobozok csak nagyon durva eltéréseket tesznek érezhetővé.
Ez van, ezt fogom szeretni ezután is, bár nem néztem még meg a lottómat.
A hozzászólásodban két dolog is erősen kérdéses...
1. Magyarországon van neves erősítő készítő? 2. A 6P3C és a 6550 nem azonos paraméterű elektroncső - almát körtével összehasonlítunk? Üdv: TJ.
Idézet: „Magyarországon van neves erősítő készítő?” Hm...nézz utána, hátha meglesz...Vannak még csodák, annak idején a C1-91 szkópról azt hittem a hangtechnikai mérésekhez minek a jobb, itt a netovább. Lehet, nem voltam egyedül? A zöldségekről én nem tudok, mit mondani, nem én hallottam az erősítőt, a készítője és a vevő elégedett volt...Biztos a vaktyúk esete volt Tóthmarival...Olvastam én már sok mindent, hálózati trafót is használtak már kimenőnek, a készítő elégedett volt vele és ez a lényeg. Viszont az újításról még mindig nem kaptunk semmit, pedig nagyon kíváncsiak vagyunk ám. Nem, mintha bemondásra nem hinnék el bármit, de hátha van, akit egy leírás, adatok, alkatrészek, etc. jobban meggyőzne. A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2017
" Megelőzve a biztosan felmerülő kérdéseket - nem publikus az elvi kapcsolási rajz. A driver cső MU 6900, a végcső Sylvania 5998A, a készülékben összesen 7 darab hálózati transzformátor van. "
http://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=42&t=21&start=250 Üdv: TJ.
Nekem csak annyi a kerdesem, hogy mi a sansz egy tokeletesen illeszto halotrafo megtalalasara?
Ez a kimeno = halotrafo egy picit ketkedove tesz...
Amennyiben újdonságnak nevezhetjük azt, hogy egy elektroncsöves erősítőben a meghajtó, valamint a kimenő is hálózati transzformátor - akkor ez újdonság.
Dolgozni kell különben a témán, ismerni kell az elektroncsövek megfelelő paramétereit. A PP triódásban különben az a meghajtó trafó is hálózati - egy Toshiba IC-700 táskarádióból van kiszerelve. Üdv: TJ.
Engem az a resze erdekelne, hogy amikor az 'elektroncsovek megfelelo parametereibol' kiszamolod a kimeno trafo adatait, akkor hogyan tovabb? Hogyan, milyen szempotok alapjan valasztod a ki a megfelelo taptrafot? Vagy keresel valami kb megfelelot es le/fel tekered ra ami sok/hianyzik?
Ez a resze nem vilagos. Szamomra tobb hatrany, kellemetlenseg latszik, mint elony, ezert erdeklodom hogy megy ez.
Mind a hét transzformátor az erősítőben eredeti, gyári állapotú.
Nincs hátrány, sem kellemetlenség ezzel az erősítő építéssel kapcsolatban, sőt több százezer forintot spóroltam, hogy nem a drága, "túllihegett" márkákat választottam. Üdv: TJ.
Idézet:
„nem publikus az elvi kapcsolási rajz” Úuuu, de kár. Akkor egyelőre ennyiben maradhatunk. Én hiszek, kevesebből is, de annyi a kételkedő, valamint a tanulni vágyó, hiszen ide tanítani és tanulni vágyók jönnek. Én az utóbbi vagyok. Majd másokat kérdezünk, mint eddig is. Azért egy kérdés: A neten található MKvalahanyas erősítőről szóló link gépéről bizonyára van véleményed pro és kontra, szívesen olvasnánk róla, hogyan látod...
Berakták a linket a hozzászólásom után...a téged annyira érdeklő csöves erősítőről ott mindent megtudhatsz.
Az én véleményem meg az, hogy a hozzászólások önmagukat mínősítik, nekem ehhez semmit sem kell hozzátenni. Maximum kérek egy kávét Üdv: TJ.
A kiszámolt kimenő trafó adatai alapján el is tudod készíteni azt a trafót? Tökéletesre? Minden paraméterében? Nem hiszem. Kompromisszumos lesz. Ugyanúgy a hálozati trafó is, de így sokkal olcsóbb.
Azért érdekelt volna a véleményed...
Nekem egy tortaügy jutott eszembe ott.
A 6L6 orosz változata a 6P3SZ. A 6L6=6P3SZ erősebb változata a 6L6G-C, orosz megfelelője nincs. Tehát ezen három cső elvileg azonos karakterisztikájú, munkapont átállítás nélkül bedughatóak egy más helyére. De csak a teljesítmény felülvizsgálatával.
Az orosz 6P6SZ-E (5881 WXT stb. néven) elvileg kicsit (gyakorlatilag sokkal) combosabb, mint az alap 6L6. De nem 6L6G-C, és fentiek helyére csak munkapont módosítás után dugható be. Teljesen más cső. A 6550 helyére betett 6P3SZ akár jól is szólhat, ha hasonlók a karakterisztikáik. De itt is a teljesítmény a korlát, 6L6G/6P3SZ Push-Pull 25W max, míg a 6550-ből ellenütemben ennek többszöröse kivehető. A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2017
Idézet: „elvileg azonos karakterisztikájú” Ezzel mindent elmondtal Ezert irtam en is feljebb, hogy Idézet: „Ebben az esetben igen, 'kompatibilis'”
1. Egy kicsit hianyolom a kovetkezetesseget. Ha _mindent_ alarendelunk a minosegnek, ertsd: draga csovek, minosegi kondenzatorok, ellenallasok, varazskabelek, egyeb titkos osszetevok..etc..etc, akkor pont a trafo ara fogja meg a projektet?
2. A gondosan megtervezett trafo kivitelezebol fakado tokeletlenseget en nem vetnem ossze egy bolti halotrafo illesztetlensegevel. Bar az alkotoi szabadsagnak semmi nem szabhat hatart. Ugyebar. PS: A titkos kapcsolasi rajz pedig nekem csak siman vicces.
Szerintem olvass utána, hogy a non NFB PP triódás erősítő projekt milyen szàndékok mentén lett kivitelezve...akkor érthetővé válik a filléres hálózati trafók szerepe.
A kapcsolási rajz valójában a "hozzáértők" számára publikus, mivel feltettem az erősítő belsejéről készített fotót. Aki az elektroncsövek melletti 4 alkatrészből (rácslevezető+katód ellenállás/kondi+anódtekercs) nem tudja kirajzolni a kapcsolást - nos, annak tényleg "titkos" Üdv: TJ.
En csak a linkelt forumot lattam, ott nem volt szo celokrol, csak a kesz erositorol illetve valamifele talakozorol. Bar az egesz topic-ot nem olvastam vegig.
A 'vicces' erre utalt. Marmint titkos kapcsolasra amit lefenykepeztel. De bevallom engem annyira nem izgat hogy visszarajzoljam, kuzdok eleget a helyi, sosem dokumentalt radiokkal Trafobol en max. illeszto/kimeno parost tudok elkepzelni jelenleg, mert izgatja a fantaziamat egy illeszto mire kepes. Egy Thomas Mayer nevu srac (es persze sokan masok) csinalt par (6-7) eve egy szamomra szimpatikus puritan kapcsolast 6N7/6CB5A-val, ahol az illeszto jol dokumentalt, azaz manapsag is kaphato Velhetoen majd azt fogom majd 'szolgaian' utanepiteni..
Jobb, ha nem tudunk meg az inkriminált holmiról pontosakat. A titokgazda talán olyan záradékkal oldaná fel, hogy néhány órán belül lenyilazandó, aki megismeri. ...és, ha este felé bejön rajta a Petőfi rádió, így érthető is. Én se adnám ki, még szép. Esetleg akkor, ha előtte már lenyilazzák az Érdeklődőket...
"Nincs különösebb célja ennek a non NFB PP triódás építésnek, ezért inkább elmesélem az építést megelőző történetét...
Nagyon felbosszantott az a túllihegett nézet, hogy a kimenőtranszformátor a legfontosabb alkatrésze egy hagyományos elektroncsöves erősítőnek. Több "hozzáértővel" beszélve megfogalmazodott bennem az a gondolat, hogy nem csak az " amorf, nanokristály, nikkel, permalloy grain oriented " szakszavak árnyékában születhet jóhangú elektroncsöves erősítő. Ezért elhatároztam, hogy építek egy olyan elektroncsöves erősítőt, amiben a driver és kimenőtranszformátor a lehető leggyengébb minőségű - egyszerű hálózati trafó. Ráadásul a közelgő triódás találkozó is megmozgatta a fantáziámat és gyorsan nekiláttam ennek a projektnek. Különben a PP triódás erősítő többi alkatrésze az átlagosnál jobb, hogy mindenképpen a filléres driver és kimenő hálózati trafó adja meg az elérhető maximális szinvonalat. A fadoboz és a textilbakelit lap már jól bevált a V-FET Bootstrap amplifier projekt esetében, ezért újra arra építettem ezt az erősítőt." http://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=62&t=375&start=900 Üdv:TJ.
Szeretnék hozzászólni a fenti erősítőhöz pár szóval én is.
Volt alkalmam személyesen is meghallgatni a triódás találkozón. El kell mondjam, hogy nagyon kellemes hangú, hosszan hallgatható erősítőt hallottam. A rá kötött hangfalakkal együtt jó párost alkotott. Ez pl. egyáltalán nem volt elmondható a pár szobával arrébb kiállított tizenkétezer(!) eurós hangfalakról, amit egy Neiró utánépítéssel hajtottak meg. Onnan két szám után kimenekültem. Ellenben Jenőnél nagyon sokat időztem, főleg komolyzenét hallgattunk ez idő alatt. Az, hogy nem akarja publikálni a kapcsolást én megértem, az ő dolga, hogy nem teszi közzé, emiatt nem igazán értem a felháborodást. A teljesség kedvéért egy négyszögjeles mérést megnéznék mondjuk 10KHz-en. A móka kedvéért én is kipróbáltam egy PCL86PP-ben VT hálózati trafót kimenőnek bekötve. Mérve nem valami rózsás, bár a felső határfreki 30KHz felett van, de 13-15KHz körül van benne némi rezonancia, ami érdekes dolgokat művel. Füllel viszont nagyon kellemes, visszacsatolás nélkül is egész hallgatható. Mellékelek egy képet a kísérletről, ami végül olyan jól sikerült, hogy végleges állapotba került és jelenleg is így szolgál az új gazdájánál.
Az esetleg publikus, hogy milyen (mibe való) VT hálózati, és hogyan kötötted be? Van néhány egyforma VT hálózatim, és nagyon piszkál, hogy kéne egy csövest építenem....
Szia!
Igen, publikus: olyan hálózatikat használtam, amikben EZ80-nal oldották meg az egyenirányítást. Így két, szimmetrikus szekunder tekercs van az anódfesznek és két 6.3Vos fűtőtekercs is van a trafóban. Ez utóbbikat sorba kötöttem, így jön ki a 8kOhm/8Ohm-os áttétel. Az eredeti 220V-os primer nem került bekötésre. szerk: talán ez sem akkora szentségtörés, mint Junoszty táptrafót használni kimenőnek. Tesztnek, próbának, érdekességnek megteszi... A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2017
|
Bejelentkezés
Hirdetés |