Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3035 / 3971
(#) reloop válasza kenikl hozzászólására (») Aug 2, 2017 /
 
Szia! A kísérletnek úgy kéne festeni, hogy IN1 és IN2 rövid vezetékkel GND-re legyen kötve. Ekkor vizsgálnánk az alapzajt.
Mellesleg ezen a rajzon jól jelölted ki a hangszín panelen a végfok felé menő test bekötési pontját. Hibának érzem, hogy ettől eltértél.
(#) kasas hozzászólása Aug 4, 2017 /
 
100V 50Hz 14W os ventillátort hogyan kössek rá a 230V ra ? Számítógépbe akarom de nincs a tápon 100V AC kimenet . Meg lehet ezt oldani egy előtét ellenállással mivel csak 14W os vagy transzformátort kell venni ?
Hogy számolom ki az ellenállást ekkor, vagy milyen trafót kell vennem ?

köszönöm!
(#) nedudgi válasza kasas hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Felesleges előtétellenállással betenni a számítógépbe. Az ellenállással 14W termel hőt, tulajdonképpen ugyanott vagy, mint nélküle. Amit hűtene a ventillátor, azt az ellenállás melege pótolja.
(#) kasas válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Kivéve ha az ellenállást kívül helyezem el mivel az nem nagy . De hogy kell kiszámolni mert nem emlékszem , ugye a 230-100=130V ra kell kiszámolni a 14W os ellenállást ?
Az áram nincs ráírva a ventillátorra szóval ezt nem értem mert akkor 100V on 0,14A lenne de 230V on más az értelmezése . Vagy 130V nál mekkora árammal számoljam mert az megint nem 100. Ezért kérdezem a kezdő kérdésekben de erre nem kapok választ.

És a trafó milyen legyen ha az mellett döntök nem is látok ilyet hogy 100V lenne a kimenője csak ilyen kis nyomikat 30V ig .
(#) granpa válasza kasas hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Mindenhol ugyanaz az az áram folyik! (Kirchoff) Értelemszerűen az ellenállás nagyobb teljesítményű lesz.
Keress egy közel ilyen teljesítményű (>fele) trafós dugasztápot, aminek 2×110 V-os a primerje, és járatod az egyik feléről. Esetleg számolhatsz hozzá kondenzátor előtétet, elég kis teljesítmény.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2017
(#) kasas válasza granpa hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Nem értem hogy mondod , és csak 2x115V os trafókat látok és azok se dugaszok. Hooror ára van . Látok még 110V os konvertert de az is 5000Ft mert 100W os szóval engem nem érdekel ez a trafós megoldás .

Inkább azt mondd meg hogy kell kiszámolni az ellenállást az biztos nem kerül 3000Ft ba. Majd kirakom a ház külsejére azt ott fűtheti a szobát.
(#) kapu48 válasza kasas hozzászólására (») Aug 4, 2017 / 1
 
Idézet:
„100V 50Hz 14W os ventillátort hogyan kössek rá a 230V ra ? Számítógépbe akarom”

Sehogy! Felejtsd el!
Tegyél bele 12V-osat!
A 230V kivezetni életveszélyes! Különben sem bírná sokáig az ellenállás, és leégne.
(#) Bakman válasza kapu48 hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Idézet:
„Különben sem bírná sokáig az ellenállás, és leégne.”
Miért égne le, ha megfelelő teljesítményű?
(#) kasas válasza kapu48 hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Direkt bontottam egy fénymásolóból egy profi csapágyas brutál ventillátort erre mos rakjak bele egy gagyi szemét és drága 12V os semmire se jó vackot?

Mi az életveszélyes hogy 100V os venntillátort berakok a házba és az fémesen érintkezik vagy magyarázd el mert így nem értem. Persze fém a ventillátor háza mondom nem műanyag gagyi de ha a fénymásolóban nem rázott akkor a PC háza miben külnbözik ? És hol lehet kapni hozzá trafót vagy le kell gyártatnom mert ilyen nincs ? Hát persze hogy japán ez a ventillátor is hogy a franc enné meg de nem engedek belőle annyira profi. Volt nekem már annyi hulladék ventillátorom mind tönkrement .
(#) pucuka válasza kasas hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
A 100 V rázni ráz, de nem halsz bele, a 220 V már életveszélyes. (nem véletlen használnak a világ sok táján 110, 127 V -ot)
Ha mindenáron ezt akarod használni, szerezz egy Puskás trafót, azzal elő tudod állítani a 115 V körüli feszt, és kész. Nem fog semmi izzadni, az a pár volt pluszban nem sokat számít.
(#) kasas válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
De miért ráz ? Azt értem én hogy a pc háza alapból ráz a föld felé ezért is földeltem le külön de ha most betennék egy ilyen 100v os fém házú ketyerét akkor meg 100v al fog rázni ? A ventillátroba két jól elszigetelt szál megy , nem hinném hogy a fém része lenne az egyik pólus. Ez egy fénymásolóban volt ,az is megfelelt az érintésvédelmi szabványnak.
(#) goreny válasza kasas hozzászólására (») Aug 4, 2017 / 1
 
928 ohmos, 18,2W-os ellenállás kell a ventillátor elé. Ezt a valóságban egy 1kohmos, 25-30W-os ellenállással tudod kivitelezni, akár több darabból is összerakva (sorosan vagy párhuzamosan, ahogy éppen kiadja).

Ha mégis a trafó mellett döntenél, akkor 2x115V/30VA primer tekercsest keress.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2017
(#) pucuka válasza kasas hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Idézet:
„az is megfelelt az érintésvédelmi szabványnak”

Azért is van benne 100 V -os ventilátor, (amúgy van ilyenből 230 V -os is) mert így könnyebben megfelel az érintésvédelmi szabványnak. Amúgy kell gondolni a nem üzemszerű működésre is (pl. testzárlat) hogy megfeleljen az érintésvédelmi szabványnak.
(#) fari14 hozzászólása Aug 4, 2017 /
 
Sziasztok!
segítségeteket kérném. Kapcsoló üzemű áramgenerátoromat szeretném tesztelni, mielőtt a ledeket rákötném, mivel egyes paramétereit én számoltam ki ..... Erre alkalmas lenne az, ha a ledek helyett egy 5W-os ellenálláson nézem a feszültséget és az áramerősséget? A ledeket helyettesítő ellenállást R=U/I képlettel számoltam, 11,8 V / 0,21 A =56 Ohm. Közelítőleg mutatná, hogy mi történne a ledek rákötésekor?
(#) kapu48 válasza kasas hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Azért írtam, hogy felejtsd el az 230V – 110V ellenállásos illesztést, mert nem életképes!
Nem húzza sokáig az ellenállás.
Szerez, Rendelj ilyen 2*110V-os Schaffor trafót.
Bővebben: Link

Itt feljebb már többen ajánlották.
Ennek a 2* 110V-os rész közösített pontja és valamelyik szélső kivezetése között, lesz a neked megfelelő 110V. Ha a 2 szélső pontra kötöd a 230V-ot.
És nem fog melegedni, sem leégni.
(#) Bakman válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Vagy azért, mert egyszerűbb/olcsóbb egy feszültségre gyártani a gépeket és a hálózati feszültségekhez csak egy apró illesztés kell.
(#) Bakman válasza kapu48 hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Idézet:
„Azért írtam, hogy felejtsd el az 230V – 110V ellenállásos illesztést, mert nem életképes! Nem húzza sokáig az ellenállás.”
Miért nem? Ha a várható elfűtendő teljesítmény 5 W és én 20 W-os ellenállást használok, akkor az élettartam kb. örök élet és egy nap.
(#) Bakman válasza fari14 hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Köss rá sokkal kisebb ellenállást. Ha a várt áramnál nem alakul ki több, akkor jó a kapcsolás. Ha rövidrezárod a kimenetet, akkor sem szabad (sokkal) nagyobb áramnak folynia, mint a beállított. Lásd melléklet. Kb. így néz ki egy jó áramgenerátoros tápegység kimeneti áram a terhelőellenállás függvényében. Az áram akkor kezd el csökkenni, amikor az áramgenerátor kimeneti feszültsége eléri a maximumot.

Shot_126.jpg
    
(#) fari14 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Köszönöm. A sokkal kisebb mit jelent, pl.: a felét vagy kb. 3 Ohm-ot? Itthon az említett 56 Ohm van meg 3 Ohm azt hiszem.
(#) Bakman válasza fari14 hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Ha jó az áramgenerátor, akár zárlatot is rakhatsz a kimenetre. Teszt gyanánt a 3 Ohm is megfelel.
(#) fari14 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Köszönöm.
(#) FDAssasin hozzászólása Aug 4, 2017 /
 
Sziasztok!
Hogyan tudnék az usb 5V-os feszültségéből 2.5-öt csinálni, DC-DC konverter nélkül? Feszültségosztó nem játszik, mert szükségem lenne az USB áramára. Az LM317 dropoutja pedig tudtommal túl magas erre a feladatra.
Köszi előre is a válaszokat!
(#) Pafi válasza kasas hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Soros fólia kondenzátorral és egy biztivel. Már többször beírtam a képletet a fórumra, valószínűleg mások is...
(#) kissattila88 hozzászólása Aug 4, 2017 /
 
Mért van az hogy van egy 5V 3W ventilátor és elemről működtettem és az elem fel forrósodik? 2 óra után meg áll a ventilátor míg vissza nem hűl az elem.
(#) nedudgi válasza FDAssasin hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
LDO-t keress. LD1117, vagy hasonló létezik 2,5V kivitelben is.
(#) nedudgi válasza kissattila88 hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Túl nagy áramot veszel ki az elemből.
(#) Pafi válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Vagy máshonnan megközelítve: túl nagy belső ellenállású az elem.
(#) vargham válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Például az AMS1117. Nekem jó tapasztalatom van vele, bár még csak az 5 és a 3,3 Voltosat használtam.
(#) kasas válasza Pafi hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
Ez olcsónak és egyszerűnek tűnik de nem tudom hogy miből milyen kell , ki se tudom számolni .
(#) goreny válasza Pafi hozzászólására (») Aug 4, 2017 /
 
A ventillátor nem ohmikus terhelést jelent szerintem. Egy soros kondival érdekes lesz.
Következő: »»   3035 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem