Fórum témák
» Több friss téma |
Hasonlón én is gondolkodtam, de csak a tápfeszek variálásával tudtam egy kapcsoló elemmel megoldani.
Annak a digit kijelzőnek a stegmens lábait magasra kell húzni, nem alacsonyra, és a 12v-ot kell rákapcsolni terhelhető mennyiségű árammal. Egészen konkrétan hogyan csinálnád azt 1 fet-tel úgy, hogy a pic se kapja be a 12v-ot? Nekem nem sikerült olyat kiagyalnom.
Esetlegesen optocsatolóval lehetne megoldani? 4n25-öm van egy pár db.
Pedig egyszerű.
Mindegyik anódra megy egy-egy áramkorlátozó ellenállás a +12V-ról és az anód-ellenállás közös pontjaiból egy-egy FET a föld felé, a drain-ek az anódokon. Akkor van kijelzés az adott szegmensen, ha a rákapcsolt FET zárva van, tehát negált logika kell. Amikor sötét a szegmens, akkor van nyitva a hozzátartozó FET és söntöli a föld felé az anódját. Kicsit magasabb a fogyasztás (hiszen a nem világító szegmens is "fogyaszt", de a FET-en keresztül), de nem kell opto.
Nézz rá egy kicsit arra a kapcsrajzra újra, és gondold át. Ha egészen biztos vagy benne, rajzold le papírra, csak hogy tényleg biztos legyél benne. Ha utána is biztos, fotózd be azt a képet valami mobil telefonnal, és koppintsd ide fel.
Nincs fotós mobilom.
De összebarkácsoltam a képből és Multisimből. Az egyik vezérlőjel megy a gate-re, a drain rákötve a VFD anódra (illetve majdnem, csak a kép vonalai nem illeszkednek a tervezőprogi gridjeire, de tettem pöttyöt oda) . Persze ez csak egy szegmens meghajtása, a többi is ugyanilyen. A gate ellenállás lehet mondjuk 1k, csak hogy tuti lezárjon. Közben belegondoltam és egy gond adódhat, méghozzá az, hogy a 12V anódfesz kevés lehet, mert a drain-ellenálláson is esik némi feszültség. De akár kicsit magasabb tápfeszültséggel kompenzálható. Igazából a legjobb az optokapus megoldás, mert az biztosan elválaszt és a két rész önállóan üzemelhet, nem zavarva egymást.
Szia!
Az optokapuhoz kellene még egy tranzisztor is?
Nem, mert a kimenet eleve tranzisztor. A bemenet dióda, azt megfelelő ellenálláson át meg lehet hajtani a PIC-kel. Persze tudni kéne, hogy a VFD-cső egy-egy szegmense mekkora áramot igényel, aszerint kell a diódát hajtani, mert a tranzisztor eszerint fog nyitni, hogy mennyire világít a dióda. Az opto adatlapi görbéit kell nézni hozzá. Ha túl sok áramot igényelne a dióda a megfelelő kimeneti kollektoráramhoz, akkor kellhet a dióda oldalára egy meghajtó tranzisztor, de mint mondám, ehhez tudni kéne a VFD áramigényét.
Szia!
Ezt találtam róla. Fűtő (katód) feszültség: 0,85 - 1,15V Rács áram (állandó): 12mA Rács áram (impulzus): 45mA Anód áram (állandó): 0,8mA Anód áram (impulzus): 2mA
Akkor vidám a helyzet, mert 1mA alatt van a fogyasztás, így a dióda árama is kicsi lehet, a PIC elegendő lesz a dióda meghajtásához, persze előtétellenállás kell!
Javaslom, hogy először egy potmétert köss be sorba az opto diódájával és óvatosan csökkentsd az ellenállását és mérd a diódaáramot és a VFD anódáramát. Így be tudod állítani a megfelelő értéket. Aztán fix ellenállásokat tudsz beépíteni. Töltsd le az optód adatlapját, ott megvan a dióda nyitóirányú feszültsége, meg az áramadatai, meg a kimeneti áramadatok is.
Így gondolod a bekötést? Elnézést a Móricka rajzért.A 4.es lábat nem kellene egy ellenállásal testre húznom?
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2017
Így gondolom, a potméter nagyságát azért lődd be a szükséges fölé, illetve egy soros ellenállással még kiegészítheted, amivel a véletlen alátekerést és ezzel a PIC túlterhelését biztosan elkerülheted.
Sőt, nem is kell PIC-kel tesztelned, elég, ha 5V-tal tápról közvetlenül hajtod és méred. Több PIC-et ne áldozz fel ![]()
Köszönöm a segítségedet,reggel kipróbálom.
Az a fetes kapcsrajz ügyes megoldás! Én akkus táplálást feltételeztem (nem tudom, miért), és eleve kizártam mindent, ami nagyobb áramot eszik a kelleténél.
Az egyik 22pF kondi egyik lába a képen úgy látszik, hogy egy lyukkal arrébb van, mint ahol kéne, hogy legyen, a kvarc lábával közös PIC-lábon... bár a kép homályos... Meg azt írtad, hogy van egy másik PIC-ed is, a képen lévő melegedő darabon kívül? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2017
Szia!
Kipróbáltam siker van,mostmár működik, csak a vfd szegmensek halványabban világítanak.
Melyik variációt próbáltad ki? Az én agyszüleményemet, vagy az optóst?
Bár a tippem az, hogy az enyémet ![]()
Köszönöm, de van némi hátulütője, miként azt írtam is
![]()
Mekkorára vetted a diódaáramot és ezzel a tranzisztor nyitását?
12 V kevés a VFD-nek, kb. 25 - 30 V kell neki.
22 mA a diódán átfolyó áram. 220 ohmos ellenállást tettem bele. A vfd tápfeszültsége 18volt.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2017
Én áramot kérdeztem, nem ellenállást. Az opto adatlapja lapján kell beállítani a dióda áramát a kimeneti áramigény függvényében. Tehát milliampermérőre fel
![]() Közben látom a módosítást. Akkor teljesen ki van nyitva az opto, de ha kevés a fény, akkor növelni kell a VFD tápfeszét, ahogy Bakman is írta. A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2017
Amikor elkezdtem írni a válaszomat, akkor még nem volt ott a módosítása
![]()
Adatlap szerint 50 mA a maximum,40mA ra állítottam be. A vfd szegmens lábon pedig 0,01mA-t mérek. A tápfeszültséget megpróbálom emelni 25 voltra.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2017
Megvan annak az elektroncsőnek a pontos típusa? Katalógus lap kellene, gyártói specifikáció, valami konkrét anyag.
Felemeltem 25voltra de nem változott az áramerősség a cső lábán. Az opto lekorlátozná?
IV 6 vfd cső, az adatait lentebb feltettem.
Idézet: „Adatlap szerint 50 mA a maximum,40mA ra állítottam be.” Minek az árama ennyi? Mekkora a rácsfeszültség? Folyamatos, vagy impulzus a cső üzeme nálad? Te nem tettél föl adatlapot, vagy legalábbis én nem láttam, de feltöltöm ide. A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2017
|
Bejelentkezés
Hirdetés |