Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   60 / 842
(#) hapro válasza Doncso hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Szia!

Természetesen ráér hétvégéig, addig lehet én is okosabb leszek, mert a napokban felélesztem a másik oldalát a tápnak bd249-cel, és ha ott is ez a helyzet akkor majd csak nézek egy nagyot és hagyom így a francba oszt jólvan, ha meg úgy jó lesz ebbe is átcserélem a dógokat..

Nekem is pont ma jött meg az IC

üdv.:

Zoli

(#) miklosch válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Szia Attila!

Amit mutattál kapcsolást a nyomógombos dc kapcsolóra, nálam nem igazán működőképes! Ha bekötöm a clk bemenetet akárhova, akkor nyomkodhatom a gombot, nem csinál semmit! Ha viszont nem kötöm sehová, akkor úgy-ahogy működik a nyomógombos kapcsolás, viszont nagyon bizonytalanul, csakis impulzussal lehet vezérelni, de egy sima nyomógombbal ez majdnem lehetetlen, általában prelleg a kimenete, így meg használhatatlan szerintem.
Ha van esetleg valami más ötleted, vagy továbbfejleszted ezt, akkor szívesen fogadom!
Elkeseredésképpen megírtam avr-re ezt a programot, igaz még vannak szépséghibái, de inkább valami egyszerűbbet használnék a tápba.
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Azt a tekercset gondolom egy PC tápból vagy valami ilyesmiből szedted ki. Ahogy látom több tekercs van azon a magon. Legrosszabb esetben két külön tekercset forrasztottál be a panelba és így végül is egy szakadás az egész. Kevésbé rossz esetben a beforrasztott tekercs nincs 100uH, és/vagy a vezeték nem bír el 10A-t. De ami a legvalószínűbb (tuti) az az, hogy az a gyűrű 10A-nél (sőt még bőven előtte) telítésbe fog menni!
Illetve a gyűrűn lévő levegőben lógó tekercsek szekunder-tekercsekként viselkednek, beláthatatlan de mindenképpen rossz következményeket vonva maguk után.

Leírtam hogy milyennek kell lennie annak a ***** induktivitásnak, mégegyszer nem teszem meg.
Nem elég egy gyűrűszerű valami amin drót van!!
Ha meglátná ezt meg a rövidzáras képet egy olyan emberke aki jártas SMPS-ben, az a falat kaparná...

REF198GP nélkül a kijelzőn úgy emlékszem nullák villognának, az ICL7135 ezzel jelzi hogy nincs referenciája.
Nem muszály REF198GP, be lehet tenni egy sima TL431-et is, akár ügyesen egy IC foglalathoz forrasztva ami mintha IC lenne betehető a REF198GP foglalatába.
(Persze a TL431-et és a járulékos ellenállásait megfelelően bekötni...)

Ha a REF198GP beszerzése gond a ICL7135-é meg nem, akkor meg sem kérdem hogy az ICL honnan van...

A kettős schottky előtt milyen kondit is forrasztottál be (C30)? 4,7µF MKS kondit?? Mert a képen szerintem nem az van.

Bocs ha esetleg kötekedőnek tűnik amiket írok, de tényleg csak az a célom hogy működjön az áramköröd. Meg most amíg még nem volt áram alatt, addig könnyebb segíteni az építésben mint hibát keresni ha majd először bekapcsolod a tápot aztán fél perc múlva elfüstöl benne valami.

Mégegyszer mondom hogy amiket leírtam a cikkben azokat nem azért tettem ilyen alaposan mert szeretem a gombokat a billenytyűzeten, és nem is pl. esztétikai szempontok miatt. Lehet hogy esetenként ez így tűnik, de majd ha látod hogy nem működik a táp akkor talán komolyabban veszed amiket ott leírtam.

Bele tudnék még kötni sok-sok dologba, de ezek a legfontosabbak és a működés szempontjából elengedhetetlenek.
(#) Erick hozzászólása Ápr 16, 2008 /
 
Hellóztok!
Attilához lenne egy olyan kérdésem hogy hogyan lehet bekötni a REF198GP helyére egy TL431-et?
Mik kellenek még hozzá plusszba?
Pontosan milyen ellenállások és melyik lábalra?
És néztem az adatlapját a TL431-nek és a REF198GP-nek is de nem tudom melyik melyik lábának felel meg?
Pl: a TL431 kathode lába a REF198GP GND lába??
Vagy hogy?
Ha segítenél nekem azt nagyon megköszönném!

Bocsánat az OFF-ért!
(#) Demson válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Igen PC tápból szereltem ki gondolva arra hogy jólesz nade ha széttekrecselem és csak a két vastagabb tekercset hagyom rajta akkor talán jó is lenne próbára mert nehéz kapni ilyet meg ha lehet is akkor csak max.3A nade azt megoldom.
Az IC ICL7135 gondolom tudod honnét van.... De a REF1985GP nekik nincs de megrpóbálom helyettesiteni TL431 el ahogy mondtad, nade ha letudnán irni hogy hogy is kellene bekötni a lábait mert irtad hogy:a TL431-et és a járulékos ellenállásait megfelelően bekötni az jólenne.
Az lehet hogy nem MKS de viszont 4,7uf mert ahol vettem ezt adták nade tettem fel egy képet egy másik kondiról az 4,7uf ,talán MKS nade a márete 3cm nemtudom hogy jó -e leszz mert oda befér.
amugy nemvagy kötekedő sőt szeretném ha még megmondanád a hibákat, hogy kijavitsam és hátha müködne majd, nade ha sok leszz vele a gond akkor ezt szétszedem és megcsinálom a másikat.

DSC08864.JPG
    
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Tulajdonképpen csak egy ellenállás kell a TL431 mellé. Photoshopban összebohóckodtam neked:
Bővebben: Kép
De ez így 2,5V-ot ad, emiatt a függőleges panelon lévő R22, R36, R40 és R48 ellenállások értékeit módosítani kell. Mindjárt kiszámolom hogy mekkorák kellenek oda, addig ezt összeforraszthatod ami a képen van.

Szerk.:
R40: maradjon 10k
R22: maradhat 47 Ohm
R36: cseréld ki 4,7k-ra
R48: maradhat 2,2k

Tehát igazából csak az R36-ot kell kicserélni.
(#) Erick válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Forrasztanám én szívesen,de az a baj hogy kolis vagyok,így sajna csak hétvégén jutok a közelébe!
De nembaj,mert ha kiszámolod az ellenállások értékét,akkor azokat is mertudom venni majd!
még az zavar,amit privátban is leírtam,az a kondi a schottkynál!
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Azt a kondit nem tudom hogy milyen. De jó lesz oda, bár az MKS kondi lenne a legjobb. Nagyon sok múlik ezen a kondin. Nálam egyenesen megtáltosodott a szkópon a jel ettől a konditól.
Nekem ILYEN kondi van ott.
7,2x7,2x13mm a mérete.
(#) Erick válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Nha nekem mondom egy elkó van ott!
4,7µF/50V talán de lehet hogy 63V!
Az jó lenne oda?
Mert itt Miskolcon amekkora város olyan rossz,alig volt ami kell,a felét keresztapám vette meg Pesten, a többit meg itt próbáltam vagy otthoni cuccok voltak!
Így pl ilyen kondit sem kapok sehol!
De akkor az az elko nem jó?
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Nézz be a "Labortápegység készítése" topikba, ott lerajzoltam hogyan kell helyettesíteni TL431-el.
Ne itt offoljunk.
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Az elkó a legroszabb oda. Pontosan a legkevésbé jó. Mindenképpen valami fóliakondit kellene odatenni, még akár annak árán is hogy nem 4,7u hanem mondjuk csak 1u. A legeslegjobb persze továbbra is az MKS kondi lenne. De a lényeg hogy valami fóliakondi legyen és ne elkó.
(#) Erick válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Nah figyi,akkor ha jó a kisebb kondi is akkor van nekem otthon(igaz kicsit böhöm),de 2µF-es!!
Az jó? És talán MKS!
Rakok fel képet mindjárt!
Nah itt van!

5b3_1_big.jpg
    
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Jó lessz. Az elkónál mindenképpen jobb.
(#) Erick válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Jó akkor!
És a vízszintes panelon írtad hogy cseréljem ki a kondikat fóliára, ugyanezt kéne a függőlegesen is?
Mert mostmár megvannak a fólia kondik a 470nF-ost és a 4,7µF-est kivéve?
(#) Demson válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
igen, megnéztem de te valami R36 elenálllást irtál hogy kikel cserélni, de én azt nemtaláltam sehol sem a kapcsolában, lehet csak én vagyok vaki? a kondihoz mit szólsz jólesz helyettesiteni?
(#) Attila86 válasza Erick hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Annyira nem fontos, mostmár benne hagyhatod őket. De az előszabályozónál cseréld ki, főleg a Ci-t!
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Igen, mert te a 29. paneltervű áramkört építetted meg, abban pedig ez az osztó pont máshogy néz ki.
Neked R40-et kell kicserélned 6,8k-ra, R22-t pedig 1k-ra.
(#) Attila86 hozzászólása Ápr 16, 2008 /
 
A weboldalamon frissítettem a szöveget és tettem fel egy halom fényképet illetve mérési eredményt is.:
http://pa-elektronika.fw.hu/
Majd ha egyszer sok időm lesz akkor az itt lévő cikket is frissítem.
(#) Demson válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Hát Attila gratulálok a szép eredményekhez, ez szememben egy profi munka. Elhatároztam ,hogy átépitem a tiéd szerint az ujjszerint mert ez televan hibákkal és hogyha igy bekapcoslnám még a végén tönkremenne valami inkább ujbólkezdem, Ha a REF198GP -t tudnám helyettesiteni a tranyóval akkor már csak a 100uH tekercs hiányoza az egész labortápból.
Köszi az eddigi segitségeket. Remélem még majd számithatok rád
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Köszi!
De szerintem ne add fel azt az áramkört! Egy csomó idő és energia amíg új panelokat készítesz és átülteted bele az alkatrészeket.
Az az áramkör is hibátlanul fog működni, mert hiba nincs benne! Az oldalamon jelenleg publikálttól csak annyiban tér el, hogy feszmérés esetén a panelmérő kijelzése csak három digites, és hogy a panelmérő hitelesítése kicsit nehezebb, mert a trimmerekre nagyobb osztásarány van bízva és mert a két trimmer egymástól függenek.
Emellett abban az áramkörben amit te megépítettél, még a kimeneti szűrő nem a panelra van tervezve. Amúgy teljesen ugyan az az áramkör. ha megnézed a weboldalamon mostmár fennt lévő képeket, akkor a legutolsó 2-3 képen látszik működés közben az a példány amit a sulimnak építettem és amit te is összeraktál.
(#) Demson válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Hát én tudom hoyg egyforma én megfigyeltem csak hát ennek nemláttad a függőleges panel hátlapja eléggé csunya és hát én inkább átcsinálom azt a kis pénzt rászánom mert én sokáig akarom használni. az átépitése kb 2000 Ft. volt nekem az a hiba a vasalásnál nemtudom volt e neked , hoyg elkezdtem vasalni és amikor elért egy bizonyos hőfokot akkor meghajlott egy kicsit a nyák és a szélei elmosódtak. És még valami.: hoygha sokáig vasalom akkor felléphet az ahiba hogy felvállik a réz a nyákról? ez egyszer történt meg azért mert régebbi falyta nyákot használtam és tul sokat dörzspapiroztam és hát megvéknyult a réget.
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Ha semmiképpen sem tudsz magot szerezni, akkor akár azt is megteheted hogy jó vastag vezetékből ami elbírja az áramot tekerhetsz egy légmagos tekercset is. Kb 30uH-t még így is talán össze lehet hozni. Legyen annyi menet amennyit csak tudsz, mondjuk 40-50 menet.

De egyébként a Lomexben van jó mag, csak az nem toroid kivitelű, ezért nem akartam mondani. Igazából lehet azt is használni csak az a baj, hogy az olyan mint amik a PC tápokban vannak és rondán nézne ki ha a panelba lenne drótozva. De ha ez neked nem gond...
Ez a mag az E42-es.:
Kép1
Kép2
Kép3
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Nekem még soha nem hajlott meg nyák a vasalástól.
Régi rossz minőségű bakelit nyákról láttam már hogy a vasalás miatt levált a réz.
Normális minőségű nyákot kell használni.
Óvatosabban és finomabb csiszolóvászonnal csiszold és akko nem fog eltűnni a réz. Én 320-as csiszolóvászont használok.
(#) Demson válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
És azt a légmagos tekercset mire lehet rátekercselni? pl facséve vagy micsoda? amuyg a Kép2 -őn látható mag olyan van nekem is ha azzal meglehtne oldani akkor nemgond. hát majdnem uyg néz ki

DSC08880.JPG
    
(#) Demson válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
én 400ast használok de csak nagyobb nyákoknál szokott meghajlani és ezek normál minőségüek, nemtudom hollehet a hiba nade ha ez is elfog hajlani akkor előmelegitem és ugy teszem majd rá
(#) Attila86 válasza Demson hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
Nem, az nem elég hogy úgy néz ki! Ezt már mondtam...

Idézet:
„És azt a légmagos tekercset mire lehet rátekercselni? pl facséve vagy micsoda?”

Pontosan. Akármire rátekercselheted, amiről utána le tudod húzni. Mondjuk egy góliát elem, vagy valami ilyesmi. Ha van induktivitásmérőd akkor jó lenne azért megmérni hogy mekkora induktivitást sikerül összehozni.
(#) Demson válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 16, 2008 /
 
hát induktivitásmérőm nincsen ez a gond és egy olyan ketyere drága azt valahogy kilehet számolni a menetek számával meg hosszával talán valahogy igy, amugy most tanuljuk a kiszámitását
(#) jdani válasza Demson hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
szervusz. nemtudom ha ezek jók-e. Attila madj eldönti. van n eekm itthon egy ilyen pár, és ha valameik jó, akkor az odaadom ha kell
(#) miklosch válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
A nyomógombos DC kapcsolóra megvan a megoldás, a hővédelmet egyenlőre kihagytam a kapcsolásból.
(#) Demson hozzászólása Ápr 17, 2008 /
 
Hello Attila!a labortáp alkatrészlistájába van egy ellenálás ami 20R/2W, na most az a gond hogy én 20R most nemtudok beszerezni csak 22Rvagy 18R az baj lenne ha kicsit nagyobb lenne vagy kisebb? nemakarnám elcsifitani azzal hogy szériába összekötöm, ja és ezeket csak nagyobb watt ban tudom beszerezni gondolom az sme baj? minnél nagyobb annál jobb, a minimum az legyen 2W, jólmondom?
Következő: »»   60 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem