Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Gyors kérdés.
Lecserélték digitálisra a fogyasztásmérőt ("villanyóra") a házban. Mi elég sok kapacitív előtétes LED lámpát használunk. A kérdés az lenne, hogy ugyanúgy hasznos teljesítményt fog-e mérni, mint eddig a mechanikus szerkezet? Illetve itt azt olvastam, hogy a kapacitív meddő energia után díjat kell fizetni. Ebből mi lehet az igaz? Mérnének ilyet egy családi háznál, vagy csak nagyobb üzemeknél jellemző?
Meddő telejsítményt csak ipari fogyasztóknál mérnek.
Köszi, akkor csak túlaggódtam a dolgot.
De jó nektek. Nálunk Szlovákiában a ZSE már kisfogyasztóknál is méri, egyenlőre csak ott ahol van kikérve maszekengedély, de az sem érdekli őket, ha csak 16A vagy 25A a betáp. De már rebesgetik, hogy akik átállnak havi elszámolásra (féléves helyett) azokat is mérni fogják. Innentől már csak egy lépés az, hogy mindenkit mérni fognak.
Marci: Legjobb ha megnézed az "óra" típusát az alapján könnyen meg lehet állapítani, hogy tud e meddő teljesítményt mérni. Amúgy az első csekkor kiderül, mert ha lesz benne beírva olyan díj, hogy meddő teljesítményért büntetés akkor mérik, kompenzálni kell. Ugyanis nem díjat kell fizetni érte, hanem büntetést (legyen az kapacitív vagy induktív mindegy), természetesen mérettől függőén. Itt nálunk van olyan akinek jobban megéri minden elszámoláskor kifizetni azt a 0,1-0,5€-t mint kiépíteni egy kompenzációt (csak a vezérlő több száz euró). A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2017
Mi ez a meddő áram vagy mifene? Úgy dobálóznak vele hogy csak ne. Valami városi legenda?
Meddő teljesítményről volt szó. Meddőkompenzálás vizsgálata kisfeszültségű ipari fogyasztók esetén
A váltakozóáramú technikában háromféle teljesítményt különböztetünk meg:
1. Látszólagos teljesítmény, ennek mértékegysége a VA ugyanis a S=U*I képlettel számítható. 2. Hatásos teljesítmény, ennek számítása P=S*cosFI (FI a fáziseltolás, az áram és a feszültségvektor által bezárt szög), mértékegysége a W. 3. Meddő teljesítmény, ennek számítása Q=S*sinFI, mértékegysége a VAr (volt-amper-reaktáns). Meddő teljesítmény mérése. Egyszerűen megfogalmazva, a meddő teljesítmény feleslegesen terheli az energetikai berendezéseket, miatta csökken az átvihető hasznos teljesítmény mérete (olyan teljesítmény ami munkát tud végezni). Ezért a szolgáltató kötelezi a felhasználókat, hogy kompenzálják az általuk generált meddő teljesítményt. De természetesen ez hasznos a felhasználó szempontjából is. A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
Sziasztok!
Arduinoval szeretnék készíteni egy rgb led lámpát. Ez a kapcsolás működőképes amit csináltam? Előre is köszönöm!
Sziasztok!
Egy kis ventilátor (~230 V, 25 W) fordulatszámát szeretném ezzel szabályozni. Az IN~N és IN~L-be kell kötnöm a 230 V-ot, az OUT~L és OUT~N-be pedig a villanymotor két vezetékét? Köszi.
Igen, azt leszámítva, hogy aszinkron rövidre zárt forgórészű motor fordulatszámát nem szerencsés fázishasítós elven állítgatni.
És gondolom ez ilyen, mert másféle nem nagyon szokott lenni... Persze próbálni lehet, akár be is válhat (még ha nem szigorúan szakszerű).
Valamennyire. Jobb lenne pFFET, vagy közös anódos LED.
A gate elektródával egy sorbakötött 100 Ohm körüli ellenállás, a gate és a source közé 100K nagyon jól esne az Arduinonak. A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
5V-ról, egyforma ellenállásokat használva, nagyon nem lesznek egyformák az áramok.
De ha az nem cél, hogy ha mind a három színt bekapcsolva valami "fehér jellegű" fényt kapjál, akkor ez nem szempont
Kérdés még, hogy mit szól az Arduinod a szűretlen, szabályozatlan, 5V körüli tápfeszültséghez. Mert, ugye, azt akartad jelölni a rajzon az 5V utáni ikonnal?
Köszönöm. Közben bekötöttem, de akkor meg se próbáljam bedugni a konnektorba?
Ilyen a motor. Ha ehhez nem jó akkor mire való ez a fordulatszám szabályozó? A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
Mondjuk univerzális motorhoz. Univerzális -> keféről ismerszik meg.
Vagy izzólámpa. Azért rögtön nem fog leégni, szerintem kipróbálhatod. De nem értek hozzá
Annyit változtass rajta, hogy a feteket a test oldalra tedd.
És fölé legyen bekötve a LED és az áramkorlátozó ellenállás...
Köszi, akkor nem erőltetem, inkább nem teszem tönkre.
Egy rövid próbával (20-30 mp) nem fogod tönkretenni a motort.
Rápróbáltam, nem lett semmi baja, viszont a szabályozás nem valami finoman állítható.
Ezzel az a baj, hogy a közös katódos LEDen belül össze vannak nőve a katódok.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
Akkor lehet ilymódon állítani a fordulatot, ha van terhelés (lapát) rajta. Ha csak a motor van, a szabályozási tartomány igen leszűkül, ennek oka az aszinkron motor fordulatszám/nyomaték görbéjének púpos mivolta. Ennek a csúcsához tartozó nyomaték a billenő nyomaték.
Ha az ehhez tartozó fordulatszám felett a fordulatszám csökkenésével nő a nyomaték, ezért addíg nő a fordulatszám, amíg a terhelő nyomatékkal egyensúlyt nem tart. Üresen majdnem a szinkron fordulatig. A billenő nyomatékhoz tartozó fordulatszám alatt viszont a fordulatszám csökkenésével csökken a nyomaték is, ami végül is a motor megállásához, és ezzel a leégéséhez vezet. A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2017
Mekkora ellenálásokat kéne rakjak?
@nedudgi A fetek és a ledek már adottak. Adapterről fogom működtetni.
Nem fog úgy működni, ahogy szeretnéd. P feteket kellene használni, az ellenállásokat az adott színű led nyitófeszültsége alapján kellene kiszámolni.
Az a gond, hogy a FET nyitására használt feszültséget csökkenti a LED nyitófeszültsége. Ha a LED típusa kötelező, akkor legalább PNP tranzisztor jobb megoldás, különösen, ha adapterről működik.
Nincs baj a FET-ekkel, csak alul kapcsoljanak, ne felül. N FET-et ugyanis a GS feszültséggel nyitsz ki, itt pedig amúgy is kicsi lesz a feszültség, legyen már földön a source.
Csatoltam egy képet, a FET+LED típusa lényegtelen, az első szembejövő alkatrészt használtam a kapcsolás lerajzolásához. A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2017
Köszönöm!
A ledek előtétjei mekkorák legyenek?
Milyen típusü LED? (A piros és zöld általában 2V körüli nyitófeszültségű, de gyártanak 3V feszültségűt is.
Típustól függően más a fény erőssége azonos áram mellett. Ha mindegy, hogy mi keveredik ki belőle, akkor méretezd 15mA-ra. Méretező program.
Típust nem tudok, ezt rendeltem: Bővebben: Link
Igazából nem nagyon lényeges hogy mit kever ki. Így most 68ohm ot számoltam. |
Bejelentkezés
Hirdetés |