Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektrolit kondik polaritásának mérése
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Fery hozzászólása Ápr 28, 2008 /
 
Több topicban felmerült az a probléma, hogy néha - szerencsére nagyon ritkán - elszúrják a gyártók a kondik polaritás jelölését, viszont ha igy történik, az az álmoskönyv szerint füstölést jelent.

Várnék ide ötleteket ez ügyben, hoigy lehetne egyszerüen, nem komoly költségekkel kijeleztetni a kondi polaritását.

Sőt akár bármilyen müszer épitésére is fel lehetne ezt a topicot használni, ha jól tudom ilyen még nincs.
Mivel nem lenne rossz fejleszteni a müszerparkot.
Fery
(#) ferci válasza Fery hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Ide nem kell komoly műszer... szivárgó áramot kell mérni 1-2 voltnál és a nagyobb érték a rossz polaritás.
Akár be is lehet korlátozni µF-től függően 1-2 mA-nél.
Nem lesz semmi baja az elkónak.
(#) Fery válasza ferci hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Persze, pont az lenne a lényeg, hogy fillérekből ki lehessen hozni.
Sajna az ESR mérő sem és a kapacitás mérő sem tudja mérni.
Nem biztos, hogy ilyen egyszerü lesz. Ez a módszer beválik pár mikróig afelett nagyobb áram kellene.
De kipróbálom, nem sok minden kell hozzá, egy áramgenerátor, kijelzésnek akár a multi is megfelel, nem kell külön müszer neki, ugyis csak nagyon ritkán van rá szükség......remélem.
(#) ferci válasza Fery hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Igen, mivel ritkán érdekes a téma, nem időigényes 1-1 mérés. Több ezer mikrós kondiknál is oké ... ha ráteszel ford polaritást, szép lassan elkezd nőni az áram, nem csökken, mint jó esetben. mA nagyságrendnél nem lesz maradandó károsodás.
(#) Fery válasza ferci hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Ki kell próbálni, mert nem vagyok biztos benne, hogy mA-es nagyságrend elég lesz.....
(#) ferci válasza Fery hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Nyugodtan... pl. 3300 µF 2 voltnál feltöltődik fordítva, áram lemegy, aztán lassan oson felfelé 1-2 uA/seccel...
Ekkor már nem is kell tovább nézni.
Lényeg, hogy nem max fesznél kell gyakorlatozni...
(#) Frankye válasza ferci hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Összejöttünk itt, mi, Ferencek...
Érdekes lenne egy ilyet készíteni, mint az másutt felmerült! Konkrét megvalósításra kíváncsi volnék!
(#) Fery válasza Frankye hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Szerintem, ha itt nem tudjuk megcsinálni, akkor sehol.....
Már fenem rá a kondijaimat.
De azért még törni kell az agyaunkat. Este vagy holnap neki is látok valami egyszerü áramgenerátorral. Bár labortápon este ki tudom próbálni az eljárást. Annak ott az áramgenerátoros üzemmódja. Nem lesz pontos meg az áramot sem tudom ennyire korlátozni, de az elv kipróbálására alkalmas...
(#) ferci válasza Frankye hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Lehet, de egy-két darabért minek..
Kellene polaritásonként egy-egy perc nagyságrendű mérés és amikor felfelé megy az áram, azt kijelezni rossznak.
Azt az elvet lehetne hasznosítani pl., mint a mintavevők akkufesz csúcs utáni csökkenésénel, csak kicsit másképp.
(#) Fery válasza ferci hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Egyrészt azért, mert ha gyártók hülyesége miatt robban a pofámba a kondim akkor elgurul a gyógyszerem.

Másrészt meg azért, mert a hobbyelektronika erről szól. Hobbyról. Mit veszithetünk........?
(#) ferci válasza Fery hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Ahogy írtam, ford polnál lemegy az áram 0,02 mA-re.. megnéztem 20 000 mikróval is, 2 voltnál; 20-30 sec múlva kezd nőni, egyre gyorsulva...
Meg lehet persze csinálni, ha nagyobb tömeget kell nézni gyorsan.
Szerintem előbb robbanik be, ha nem figyelsz oda és azért kerül be fordítva a cuccba... ... ilyen lehet heti 1 is...
(#) Frankye válasza ferci hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Természetesen nem kereskedelmi megvalósításra gondoltam, hanem magunknak.
(#) Fery válasza ferci hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Ezt irtam az előbb. Hobby. Lehet, hogy neked tök felesleges, én szivesen töröm rajta a bucim, szeretek kisérletezgetni, erről szól a történet.
Persze én is forrasztottam be már forditva kondit, volt amelyik olyat szólt, hogy az asszony kiugrott a bugyijából ijedtében, de az az én hibám nem a gyártóé.
Egyszerüen csak érdekelne a méréstechnikája.....
(#) watt hozzászólása Ápr 28, 2008 /
 
Egy egyszerű szakadásvizsgálóval meg lehet mérni. Fordított polaritás esetén nem meg le végtelenre a kijelzett érték...
(#) zsoltee0001 hozzászólása Ápr 28, 2008 /
 
én úgy oldanám meg, hogy 12V ra kötném egy led, és egy 560 ohm-os ellenálláson keresztül a vizsgálandó kondit(pl 470uF) esetén pár másodperc alatt feltöltődik(előtte kisütöm), és kialszik a led, de ha fordítva kötjük rá, akkor sose alszik ki.
(#) Kovidivi válasza ferci hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Valami ledes megoldás kellene! Köszi, hogy megnyitottad a témát
A kondit rárakod a csatlakozási pontokra, és a két oldalán lévő led közül az egyik (pl.negatív oldali) elkezdene világítani. Amit watt ír, azt én kipróbáltam 1µF-dal. semmit sem mutatott a műszer. ha 2000k-ohmos állásban nézem a kondit, akkor sincs sok változás, mert akárhogy rakom a műszert a kondira, először csökken az érték, majd nulla után elkezd nőni, vagy először növekszik, de akkor nincs megállás

Zsolti ötletét át kellene gondolni, hogy 1µF-dal is látható legyen a led villanása...

Én arra gondoltam, hogy egy tranzisztor bázisára kellene kötni a kondit. ha jól kötöd be, akkor egy ideig világít a tranzisztorra kötött led, viszont ha fordítva kötöd be, akkor mi lesz? Esetleg pnp-npn tranyóval lehetne valahoyg trükközni?
(#) barany165 hozzászólása Ápr 28, 2008 /
 
Sziasztok!Én is találkoztam ezzel a problémával, sajnos a kondikra ugy volt ragasztva a folia, hogy a negatív jelölés a két láb közé esett, de csak otthon vettem észre. Most egy marékkal azért csak ne dobjak ki.Még a megszakítós gyujtásokkorában lehetett "condenzátor tesztert" kapni a KGST piacon, ami egy elemből,egy ellenállásból és egy ledből ált. Persze ez a kapacitás csak 0.32mikrF körül volt, ennél valami komolyabb kellene.Üdv!
(#) ferci válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Nem én nyitottam a témát..
A bázisba rakott elkóval lehet nézegetni, egy-két kiegészítéssel persze.
Ohmmérő nem oké, mert a műszer vizsgálófesze nem konstans.
Amiket már leírtam, én úgy nézem és az 100%-ra jó (nekem).
A tranyós megoldással lehet próbálkozni... mindenesetre egy mA-uA mérés nem hasonlítható össze egy led fényerőváltozásával - sötét led meg lehet egy rossz kontaktus miatt is.
(#) ferci válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 28, 2008 / 4
 
Így megcsinálhatod, elég jól működik.. a zenerek azért vannak, hogy kisebb feszültségű kondikat is be lehessen tenni, ill. ekkora feszen már bőven elég vizsgálni. Menet közben nem kell tapizni, mert a brumm kinyítja már a tranyót. 100 nF-nál is vidáman megy.
(#) zsoltee0001 válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Hi
Lehetne csinálni egy tranzisztoros erősítő fokozatot, mint amikor régen időzítőt csináltam kondival meg tranyóval. működne kis kondival is, viszont nagynál baromi hosszú ideig tartana, szóval szerintem kéne beiktatni egy kapcsolót, amikor kis kondit mérünk akkor tranyón keresztül, nagy kondinál(2-300uF) meg tranyót kiiktatva mér.
szerintem nem lehet olyan műszert csinálni ami minden kondenzátot mérhetünk külső beavatkozás nélkül.
üdv
(#) sebestyen_ferenc válasza Fery hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
it vagyok 3 ferencként nekem van legalább vagy3 tuccat 2.2uf és 10uf kondi mindig bajban vagyok mert nincs jelölve a polaritás.(egy régi szilveszteren petárdák helyet tetem rá a trafórra nagyokat szolnak meg lőtek fűstőt is ) nekem nagyon kelene tudjam hogyan kell őket bekősem
(#) ferci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Abban igazságod van, hogy simán tranyóval hosszú az idő... azt viszont nem kell elfelejteni, hogy mezei műszereken is van 4-5 fokozat. Ebből kiindulva meg lehet oldani, hogy mivel igen kevés alkatrész kell, melléje kell tenni egy áramgenerátort, amit állíthatsz és máris annyi mA-t vágsz bele, amennyi tetszik.
A fesz maximumot pedig párhuzamos stabilizátorral be tudod állítani.
Ezek után lehet egy csecse műszer, ha szükséges.
Persze primitívben elég egy led, max 50 mA egy ellenállással meg egy szabályozható táp.
(#) ferci válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Itt van a rajz 3-mal vissza...
(#) zsoltee0001 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Tényleg... most nézem, hogy már meg is rajzoltad. amúgy én is Bc337-re gondoltam, de csak azért mert abból van nekem egy rakaással
üdv
(#) Kovidivi válasza ferci hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Köszi a rajzot, és bocsi! Fery-re gondoltam
(#) ferci válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
OK...
(#) ferci válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 28, 2008 /
 
Még egy durvább verzió... cca. 50 mA max töltőáram, fesz határolással. Lehet fokozni...
(#) zsoltee0001 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
Hi
ezeket a rajzokat melyik progival csináljátok
üdv
(#) lgyk hozzászólása Ápr 29, 2008 /
 
Hi!

Emlékeim szerint a kondi kalapja egy potenciálon van a negatív lábával, így megállapítható egy szakadásvizsgálattal a fémkalapos kondik polaritása. Egyébként 2 VDC feszültségig még nem nagyon indul meg az elektrolit bontása, nagyobb feszültséggel nem érdemes kísérletezni.
(#) Kovidivi válasza lgyk hozzászólására (») Ápr 29, 2008 /
 
A kalapos kondikára általában rá van írva, hogy melyik lábra mit kell kötni, én inkább az smd kondikkal vagyok bajban. Norberto mondta, hogy a csík jelöli a pozitív kivezetést, viszont olvastam két fórumtásunktól is, hogy mikor a csíkra kötötte a pozitívot, felrobbant az smd kondi. kipróbálta úgy, hogy csík = negatív, és használható lett egy másik, de ugyanilyen kondi! Szerinted?
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem