Fórum témák
» Több friss téma |
Én érteném a segítő szándékot, de az ember feltesz egy technikai kérdést. Tök véletlenül beírom, hogy 10-essel megyek tovább és szét trollkodnak. Nem tudtam eldönteni, hogy a szövegértéssel van gond egyeseknél vagy ennyire szakmaitlan, hogy nem lehet ezt megemészteni?
Én úgy tudom, hogy a védelmet mindig a leggyengébb láncszemhez kell méretezni. Szóval ha sorba kötsz egy 35mm2-es és egy 10mm2-es vezetéket akkor a védelmet a 10mm2-hez kell igazítani. Ha a szakasz előtt akkora biztosíték van, hogy a 10mm2-t ne lehessen túlterhelni akkor szerintem semmi gond.
Szerintem is ez a helyzet. Az még lehetne, hogy egy ipari létesítmény stb. és ha nem nézi meg senki mire köt rá, lényegében a 35mm2-es vezetékre ráadhatna 70A-t is, de ez elég szélsőséges helyzet és itt ilyen nem is fordulhat elő. Még az is eszembe jutott, hogy párhuzamosan kapcsolom a két berakott kábelt a kisebb disszipáció miatt. Na ez már totális csőd volt másoknál.
Kérdem én, ha mindkét kábel elbír 50A felett bőven, akkor mi lenne baj 16A esetén? De persze tudom, hogy ilyenkor normál terhelésen a kisebb leég idővel.
Ipari létesítmény? Jó vicc. Múltkor lett lehúzva egy ipari létesítmény betápja, 4x150mm2-es Al földkábel. Bent az épületben keresztmetszet csökkentés 16mm2-re! Kint a 150mm2 bekötésénél a fogyasztásmérő szekrényben 25A-es főbiztosíték lett feltéve. Na azt volt szép bekötni. És hogy miért? Akkor építkeztek, ahhoz elég volt 3x25A de ha már építkeznek lefektették a végleges betápot is.
Mért nem viszed be az elosztóba a földkábelt? Tudom macera, de azért az lenne az igazi.
A földkábel fogadójába érdemes lenne mégis betenni egy ilyet, akár leválasztás céljára is.
Sok az a 75 m. Így a sorkapocs helyett is megfelel. Azért a 32 A-est ajánlom, mert ebbe beköthető a 35 mm2 vezeték. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018
Ez részben egy kész helyzet. Az előszoba 2 éve lett felújítva. akkor előkészültem több dologgal, mert még nem lehetett tudni, hogy 1 év múlva vagy csak 10 év múlva lesz új csatlakozás kiépítve. Nem akarom szétvésni újra a falakat.
3x12-es elosztó van beépítve. 4x35mm2-es vezetékeket el nem tudom képzelni, hogy zsúfolnék ott be.
E mellé érkezik be az éjszakai kábel vége is, ahhoz is kell hely.
Sziasztok!
Van valami szabvány arra, hogy a földelt hálózati aljzatban (szemből belenézve) a jobb vagy bal oldal a fázis? köszi szépen!
Nincs de többen kötjük balra mint jobbra.
Elvileg csak annyi megkötés van, hogy egy szerelésen (épületen, objektumon) belül mindet ugyan úgy kell kötni.
De a fázist szokják balra kötni, ez nem szabvány inkább szokás. A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018
Köszönöm mindkettőtöknek!
Akkor nálunk anno a szokások ellen "lázadó" villanyszerelő árt, mert mindenhol jobbra van kötve
A márkásabb konnektorokon jelölve is van, ha jól emlékszem jobbra.
Nekem még úgy mondták az öreg szakik,mint a vizet,bal a meleg(fázis),jobb a hideg(nulla).
Ezt azért szokták bal oldali "lyukba" kötni mert az emberek, pfff ~80% jobb kezes. Ez úgy függ össze hogy ha gyerek jobb kezes akkor mindig a jobboldali lyukba fog piszkálni. Ha bal a kezes a gyerek akkor a baloldali lyukat fogja piszkálni s ezért jobb oldalra kerül a fázis.
Egy új, illetve hálózat felújításnál Én mindig avval kezdek hogy leinformálom milyen kezes a gyerkőc, vagy a tulaj. Elsősorban gyerekek védelmére van, felnőttnek csak van annyi esze, hogy nem piszkál bele 100-as szeggel A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018
Eléggé kuruzsló módszernek tűnik a balesetvédelemben.
Vessetek rám követ, de nekem szakközépben szakmai gyakorlaton azt mondták : nincs rá szabvány (akkor!) de jobbra kössük a fázist, mert vizsgán egy jeggyel rosszabb vár a vizsgázóra aki majd nála vizsgázik ha nem így tesz... (Banán tanár úr volt ha valaki esetleg ismerné, Jb. Liska, múlt század)
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2018
Biztos bal kezes volt.
Mellesleg Szlovákiában és Csehországban szabvány szerint balra kötjük a fázist, mivel itt a dugót nem lehet megfordítani. Magyarországon sok értelme nem volna, lévén meg lehet fordítani a dugót.
A fogyasztásmérőnél, a kismegszakító táblákban, a legtöbb Fí- relénél, méretlen hálózaton a nulla, illetve a PEN vezető mindig a jobb oldalon van. Nem az a lényeg, melyik oldalon van a fázis. A nulla legyen jobb oldalon.
A varázsszó "legtöbb", tehát nem mindegyiknél. Csak egy fázisú ipari dugaljaknál van bekötési sorrend.
A "legtöbb" jelzőt a Fí relékkel kapcsolatban írtam, a vesszőknek jelentősége van !
Elárulom, a kiselosztókban sem egységes
Lehet, de ha tippelnem kellene akkor angol tudósok bebizonyították és akár még hihető is . Én elhittem s használom is. S így van mihez vonatkoztatni, hogy bal vagy jobb oldalon lesz a fázis.
Például itt vagyok én, jobb kezes vagyok és gyermekkoromban elsőre a bal lyukba piszkáltam bele. Szóval van benne valami.
Ilyen elgondolás mentén eldönteni, hogy melyik oldal legyen a fázis és ezt tudatni a szülőkkel is, alsó hangon is butaság és vajákolás. Legalább nevettem egy jót.
Megjegyzem itt az Angol dugóknál is a bal a fázis, es még egy biztosítékot is beletuszkoltak a dugóba... Az ipari, "kerek" 16 vagy 32A -es szintén. Némelyik 3 fázisú, még be is van szinekkel pöttyözve a fázishelyes bekötésért, R,S,T, csak itt L1,L2,L3 a jele.
Nagyszerű érzéked van a fázis megtalálásához! Nem vagy másodállásban fáziskereseő???
Idézet: „a PEN vezető mindig a jobb oldalon van.” Ezt azért átgondolnám. Szerintem nincs semelyik oldalon.
A meretlen halozatokon alkalmazott szekrenyekben jobb oldalon van a PEN vezeto. A figyelmes, erto olvasas jo dolog...
Idézet: „A "legtöbb" jelzőt a Fí relékkel kapcsolatban írtam, a vesszőknek jelentősége van !” Tényleg jelentősége van A meretlen halozatokon alkalmazott szekrenyekben jobb oldalon van a PEN vezeto. A figyelmes, erto olvasas jo dolog... Az értő irás úgyszintén. A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2018
|
Bejelentkezés
Hirdetés |