Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciamérő
Lapozás: OK   62 / 74
(#) tnl válasza benjami hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Ez meglepő a számomra, én azt gondoltam, aminek digitális lcd, vagy ledes kijelzője
van, az mikrovezérlőt tartalmaz. Nem tűnt képtelenségnek, mert ha jól tudom
létezik valamilyen kényérpirító ic is, amelyik fix programot futtat a belsejében, meg a
PIC-ek sem túl drágák.
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Az előző hozzászólásom kicsit idétlen lett. De tényleg azt gondoltam ilyen eszközökbe
gépikódú programot végrehajtó eszközök vannak, amelyek egy ic-n vannak mint a PIC-ek.
(#) pjg válasza tnl hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Bosch Konyhai robotgépemnek a fordulatszám vezérlője PIC. Még a fordulatszám is vissza van csatolva. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2018
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Az, hogy ma már szinte mindenhol megjelennek a mikrovezérlők, nem azt jelenti, hogy a méréstechnikában is. Mikrovezérlő ADC -je drága is, ha meg egyszerű, pontatlanabb is, mint egy már jó régen kifejlesztett egyszerű, stabil, megfelelően pontos célhardver. (7106/7)
De frekvenciát mérni digitális úton sokkal egyszerűbb, akár célhardverrel, akár mikrovezérlővel, mint kétszer analóg digitális átalakítással.
(#) Hp41C válasza benjami hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Idézet:
„Az alapfunkciós multiméterekben leggyakrabban ICL7106, vagy annak valamelyik klónja van. Abban semmiféle programozható logika nincs.”

Programozható valóban nincs. De nézzük csak az adatlap 8. oldalát! A négy számláló a tároló (latch) és a kijelző meghajtás ugyan úgy néz ki, mint egy periódus idő illetve frekvencia mérő műszerben. Valahol olvastam olyan verziójáról, amiben be lehetett állítani, hogy a vezérlése ne a kettős meredekségű (dual slope) mérőműről jöjjön, hanem egy kapuzó egységről, amivel frekvenciát lehet mérni digitálisan.
Telcom TC820
Microchip TC820
(#) Doky586 válasza benjami hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Idézet:
„Abban semmiféle programozható logika nincs.”

Nemis a programozhatóságon volt a hangsúly..
Hanem azon hogy (mikro)processzor (v kontroller) vezéreltek. Még ha a gyártás előtt történt is a programozás (fixen). Minden elektromos zsebszámológép ilyen. De valószínű a DMM-ek is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2018
(#) Hp41C válasza pjg hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Gondolom, csak tréfáltál....
HP-35
Akkor még 1972 -t írtunk:
Idézet:
„The HP-35 was HP's first pocket calculator. ... Based on marketing studies done at the time, the HP-9100 was the "right" size and price for a scientific calculator. The studies showed little or no interest in a pocket device. However Bill Hewlett thought differently. He began the evelopment of a "shirt pocket-sized HP-9100" on an accelerated schedule. It was a risky project involving several immature technologies. HP originally developed the HP-35 for internal use and then decided to try selling it. Based on a marketing study, it was believed that they might sell 50,000 units.”

A felsorolásban az első tétel a CPU.
Valóban a mai kalkulátorokban csak egy műanyag paca található, a pontos kivitele, az áramköri részletek nem ismertek. De ki is gondolhatná, hogy az összetettebb matematikai műveleteket ne kontroller végezné.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2018

35intern.jpg
    
(#) otvenkilenc válasza pjg hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Ez nem így van, 4 bites mikroprocesszorok vannak a zsebszámológépekben. Például a Texas Instruments TMS 1000 -s sorozata. Maszk programozott, ha mond valamit.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2018
(#) pucuka válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Nem tudjuk, hogy milyen mérőmű van tnl multiméterében, abból sejthető, hogy ICL7106, mert 2000 -nál már túlcsordul. Ez persze nem biztos, de az igen, hogy nem az általad bemutatott TC820.
Az ICL adatlapját nézegetve, nem láttam hozzáférést a digitális részleghez, bár egyértelműen alkalmas lenne frekvencia mérésre is, mert a saját alkalmazásában is időt mér.
Ennek ellenére nem kizárt, hogy van ilyen változat is, de olyat én még nem láttam. De ha lenne is hozzáférés, a frekvencia mérés pontossága is igencsak alacsony lehetne, tekintettel az RC időalapra, és a 3+1/2 digites kijelzésre. Az is lehetne jobb, ha az időalapot kristály oszcillátor adná.
Persze az is igaz, hogy párszáz Hz -ig elegendő az a néhány digit, de nem 20 MHz -ig, előosztóval sem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2018
(#) pucuka válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 20, 2018 / 1
 
pjg kolléga valószínűleg a mindennapos használatú számológépekre gondolt, és nem tudományos, programmozható zsebszámítógépre. Igaz, hogy jó régen létezik, de nem igazán volt a köztudatban elterjedt, már a beszerezhetősége, és az ára miatt sem.
Mikor nálunk megjelent a cégnél, körbehordozták, mint egy csodát, és volt akinek megengedték, hogy egy napig használja, miután megtanulta a könyvéből kezelni. (aztán nem is láttuk többet)
(#) Hp41C válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Idézet:
„pjg kolléga valószínűleg a mindennapos használatú számológépekre gondolt...”

Azokban talán nincs gyökvonás, százalékszámítás? Nincs bennük memória?
Még a quartz órák zöme is kontroller alapú (ébresztés, stb).
(#) pjg válasza otvenkilenc hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Zsebszámológépen nem a tudományos programozható gépekre godoltam, hanem az egyszerű 4 műveletesekre. Ezek simán bedrótozott szorzó, összeadó, shift áramkörök.
(#) Bakman válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Kollégát vagy a számológépet?
(#) otvenkilenc válasza pjg hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Maszk programozott.
(#) pucuka válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 20, 2018 /
 
Ott a pont.
Megint elfelejtettem, hogy ezen a fórumon mindig mindent pontosan körbe kell írni, hogy véletlenül se lehessen félreérteni.[/url]
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2018
(#) benjami válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 20, 2018 / 1
 
Hol írtam én bármit is a zsebszámológépekről? Amúgy sincs annyi zsebem, hogy géppel kelljen megszámolnom.
(#) tnl válasza benjami hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Villanyírógép !
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Maxwell mx 25 valamelyik változata. Nézegettem a képeket az interneten, de pont olyat
nem találtam. Majd otthon megnézem. Megcsináltam az egyszerű f osztót, és elég
jól működik. Mondjuk tényleg nem nagyon pontos, de az a multim. hibája.

Egyszerű colpitt oszcillátort mértem vele próbaképp. Beállítottam az oszcillátort,
hogy elnyomja a Kossuth-ot a kisrádión, majd megnéztem, mit ír ki:

67hz*8192=548864 eléggé tűrhető, nekem nagy segítség.

Lejjebb vittem az o. -t és a kisrádiót megint zavarta. Rájöttem, hogy
az IF frekvenciát zavarom, ez 483 KHz volt, ami inkább 450 KHz lehet,
de lehet ebben a kisrádióban magasabb. Sok esetben hangolni kell
a potméterrel, ha gyenge az oszcillátor jele. De ez is érdekes, megfelelő
gyakorlással informatív lehet, leginkább akkor, ha multiméter helyére(mellé)
hangszórót (piezót) kötünk. Ilyenkor a potmétert tekerve tapasztalhatjuk
mikor szabályos az oszcilláció, mikor meg fura hangon nyekereg.

Érdekes kapcsolás kezdőknek(mint én)nagyon ajánlott!
(#) Hp41C válasza tnl hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
(#) pucuka válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Nem tudom, mi ez a 7108F, de van fin bemenete, és előtte csak egy tranzisztor+74HC00 jelformáló van. A végén még lehet, hogy rendes(ebb) frekimérő van benne. Mert kristály, az nincs.
Jó lenne adatlap róla.
(#) Hp41C válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Aha...
Egy rendes digitális frekvenciamérő van benne (autoranging frequency meter 2kHz .. 20MHz) és még egy 40kHz -es quartz is van a kapcsolási rajzon (a 7108F 4. és 6. lába között).
(#) pucuka válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 21, 2018 /
 
Aha, már látom.
Csak akkor az nem világos, hogy az előosztóval mire az a viszonylag nagy hiba.
(#) tnl hozzászólása Ápr 22, 2018 /
 
Maxwell mx 25 302
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
2kHz és 200 kHz állások vannak rajta, 20MHz nincs.
Ezért is csináltam ezt az egyszerű frekvenciaosztót.

Nem fontos kérdés, de ha valaki tudja írja le nekem,
hogy mitől növekszik a a hcf4060be(vagy cd4060) ic számlálója.

A 11 -es láb az órajel, és ha jól tudom akkor vált, (növekszik a számláló értéke)
ha ezen a lábon a feszültség csökken. Gondolom ha
a fesz megáll egy ideig, majd újra csökken az is növekedést okoz,
de nem tudom. Lehet nem így van nem tudom, ezért érdeklődöm.
Vagy esetleg valamilyen fesz. értéknél a van a logikai ki, be
határa, és ha ki be változik, akkor növekedik a számláló?
(#) otvenkilenc válasza tnl hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
"A 11 -es láb az órajel, és ha jól tudom akkor vált, (növekszik a számláló értéke)
ha ezen a lábon a feszültség csökken."

Ezt nevezik lefutóélnek. ha nulláról "L" (vagy magas) "H" szintre vált azt meg felfutóélnek. Ezekre a változásokra számolnak a számlálók nem a stabil szintekre.

"a fesz megáll egy ideig, majd újra csökken az is növekedést okoz,
de nem tudom"

Meghatározott jelszintek vannak és csak akkor működik. A két jelszint között van az úgynevezett tiltott zóna. Abban a tartományban a számlálók és a logikai elemek érzéketlenek. Néha túl lassú a jel emelkedése -emiatt hibás kapcsolások lehetnek- vagy csökkenése ezért Schmitt triggereket tesznek a bemenetekre. Ezek gyors átváltásokat tesznek lehetővé mivel a tiltott sáv küszöb feszültségének szélessége kisebb és ezen átbillen. Ezért határozottabb a jelszint váltás.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2018
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
A 11 láb a belső oszcillátor bemenete, igen érzékeny. Bemenetként inkább a 9 lábat használnám. Arra csatlakozok a belső oszcillátor kimenete is, és az egy Schmitt triggeres bemenet.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Mit jelent az hogy érzékeny? Jó az érzékenysége, vagy könnyen tönkremegy?

HCF4060BE az ic-m HCF4060 adatlapot találtam, ahol azt írták, az összes bemenet
shmidth triggeres és a be és kimenetek is buffereltek(ami nem tudom mit jelent).

Kipróbáltam a fr. osztót, 11 helyett a 9-be dugtam a bemenetet de nem ment úgy.
(ahhoz lehet a kapcsolást át kéne alakítani.)

Ha két szembefordított zenerrel védem a bemenetet jó e úgy?
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Ápr 23, 2018 /
 
BUFFER "teljesítmény" kimenet tehát kicsit több a kapu terhelhetősége Fanoutja , mint a normál nem BUFFER kimenetű párjának (alapból pl.: 4-5 Bufferben pedig 15-20 hasonló családból származó digitális kapu bemenetet tud meghajtani az 1 digitális kapu kimenet)
Érzékenység ebben az esetben azt jelenti , hogy nem tud határozott billenést tenni, ami neked frekiméréskor szükséges lenne. Habár adatlapon azt "írják" hogy schmidt triggerelt így határozottan tud kapcsolni.
Soros ellenállás pár 100 ohm és tápfesz/test közé záróirányú diódák a bemenetre.
Így max a dióda nyitó feszével több 5 -6 tized Volt lesz bemeneten.
A zenerek réteg kapacitása lomhábbá teszi a jel követést.
De jobb esetben ezek a záróirányú diódák már benne is vannak az IC-ben is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2018
(#) Hp41C válasza tnl hozzászólására (») Ápr 23, 2018 / 1
 
A CD4060 11., 10. és 9. lábát felhasználva egy oszcillátort lehet létrehozni - erre tervezték. A 11. láb bemenet, a 10. és a 9. lábra a tokon belül egy kapu kimenete is csatlakozik.
CD4060 adatlap.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 23, 2018 /
 
Idézet:
„Soros ellenállás pár 100 ohm és tápfesz/test közé záróirányú diódák a bemenetre.”


Bocs ezt nem teljesen értem
Következő: »»   62 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem