Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   231 / 3960
(#) kocici17 válasza Soulskater hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
Ennek a honlapnak van egy halom pic-el foglalkozó topija, kezdöknek is. Ha ott teszed fel a kérdést, akkor biztos kapsz választ is.

Egyébbként, ha programozol illetve valamilyen programnyelvet ismersz akkor valamivel "egyszerüb" lesz. pl: basic, asm, C, C+.
(#) rannek hozzászólása Máj 28, 2008 /
 
helo azzal a gonddal fordulnék hozzátok hogy vettem egy LED-et és tettem rá ellenállást 220 OHM osat. 9 voltos elemről hajtottam de egy idő után már nem világitott. nem tudjátok mitől lehet? vagy nagyobb ellenállás kéne? Elég drága volt a led :no:
(#) bbalazs_ válasza rannek hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
A led-eknek van egy adatlapja, ami leirja, hogy mekkora arammal hajthato meg. Az ellenallast a feszultsegforras ismereteben ez alapjan kell megvalasztani. De elvileg a led is lehetett hibas...

A masik, valoszinutlenebb lehetoseg, hogy az ellenallas ment ki.
Gondolom, a polaritasra ugyeltel es a 9V-os elem sem merult ki.

(#) csikosgabi hozzászólása Máj 28, 2008 /
 
Üdv.Össze szeretnék kötni 12napelemet obis kertilámpásat.Az elemet ha kiveszem és megnézem a töltőáramot az 2,60V.Namost akkor a töltő részen is sorbaköthetem a többivel??
A másik kérdésem pedig hogy a végén ha össze van kötve lehet-e rátenni IC-s fesz szabályzót??

Köszi
(#) rannek válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
hát adalapot nem igazán tudom találni ez egy UV led volt és kötöttem egy 220 as ellenállást elé. Polaritásra is figyeltem ,elem meg nem merült le mert érdekes a zöld LED szépen világitott. LED pedig azért nem lehetett hibás mert a boltban tesztelték és működött. FURA
(#) bbalazs_ válasza rannek hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
A zold lednek mas lehet a nyitofeszultsege.
Ha a zold sem vilagit, a piros meg igen pl...

De a boltban csak megmondtak, hogy mekkora arammal kergetheted, nem????
Az UV led azert ad ki lathato fenyt is, nem?
Nalad mukodott egyszer is?
Probalj meg feszultseget merni az elemen, MIKOZBEN mukodteted a ledet az ellanallason at.
(#) rannek válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
persze hogy működött. egész nap szinte ezzel világitottam. Nagyon tetszett a színe. Ilyen Lilás.
(#) wg_kezdo hozzászólása Máj 28, 2008 /
 
Egy igazán kezdő kérdés:

Van ugye a sima kondi meg az az eletroizé amit helyes polaritással kell berakni.

Ha nincs itthon sima csak eletroizé akkor tudom helyettesíteni vele? Illetva ha csak részben akkor van valami szabály amire nagyon figyelnem kell?A bekötésen kívül?

(#) fureszk válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
Úgy érted kerámia kondi és elektrolit kondi. A válasz a kérdésedre: jó oda elko is.
(#) wg_kezdo válasza fureszk hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
A kapcsolási rajzon csak sima kondinak van írva nincs megadva semmi extra hozzá.

Amúgy most rakom össze az első kapcsolásom próbapanelen és eléggé sokat szívok vele:
A forrasztás nem valami egyszerű, mindig összeér a két rész. Olyat vettem ahol 3 nyukanként van elválasztva mivel itt nem kapható dugaszolós .

Éppen elkezdtem szoftvert írni, hogy a kapcsolási rajzból át tudjam rakni a dolgokat erre a panelre.
(#) rannek hozzászólása Máj 28, 2008 /
 
tudna valaki nekem is segiteni?
(#) m.joco válasza rannek hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
Hello
Szerintem túl nagy árammal hajtottad a LED-et. Kb 400ohm-os ellenállással kellett volna, de legalább 350ohm-ossal. Működés közben nem tapasztaltad, hogy melegedik? Ha nem fog menni, akkor valószínűleg már rossz.
Üdv.
(#) fureszk válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
1 lyukanként elválasztott forrasztható próbapanel is van, olyat próbálj meg szerezni! Az összefolyás javítására ónszippantót javaslok.
(#) rannek válasza m.joco hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
de eléggé melegedett de azt hittem hogy normális. akkor ez volt a baj?
(#) wg_kezdo válasza fureszk hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
Hmmm......, de ott hogyan kötöm rá az IC lábaira?
Ónnal összekötök kettőt?

Amúgy ez az Ónszippantó talán jó lehet, mondjuk most egy tesco gazdaságos forrasztópákám van és gyanta nélküli ónom nincs mivel lefogni a panelt és alig van világításom, amúgy egész jól haladok .

A szoftver készül az majd segíteni fog.
(#) m.joco válasza rannek hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
Akkor szerintem kampec
Több mint valószinű, hogy kinyírtad.
Legközelebb használd ezt a segédprogramot. Szerintem nem nehéz a használata, ha nem ismered a LED-ed adatait, akkor a rajta eső feszültség kb 2V legyen, és az áram pedig 15-20mA.
És ha pedig melegszik, akkor növeld még az előtétet.
Üdv.
(#) GyuszMo hozzászólása Máj 28, 2008 /
 
a DUTY szót nem tudom minek fordítsam az alábbi szövegben, aki tudja az kérem segítsen.

To create (alkot) the modulated PWM, the input signal shifts („eltol”) the average value (átlagos középérték) of this quadratic (négyzetes, másodfokú) waveform (through gain relationship between R28 and R9 + R1) so that the DUTY (kitöltés,feladat), varies according (szerint, megfelelően) to the instantaneous value (pillanatnyi érték) of the analog input signal.

The signal is then quantized by the threshold of the CMOS inverter U2.
A jelet aztán a CMOS inverter (U2) küszöbértéke kvantálja.
Ezt az utolsó mondatot hogy lehetne szakamilag szebben megfogalmazni?

(#) kobold válasza GyuszMo hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
A modulált PWM-jel előállításához ennek a négyszögjelnek a középértékét a bemenő jel (az R28, R9 + R1 aránytól függően) úgy tolja el, hogy a kitöltési tényező az analóg bemenőjel pillanatnyi értékének megfelelően fog változni. Ezt követően a jel a CMOS inverter (U2) küszöbértéke szerint lesz kvantálva.

Kicsit szabadon, de szerintem ilyesmi
(#) Dudus válasza GyuszMo hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
Kitöltési tényező az analóg bemenőjel pillanatnyi értéke szerint változik.....
(#) GyuszMo válasza Dudus hozzászólására (») Máj 28, 2008 /
 
köszönöm szépen, Kobold, Dudus
(#) KeserűCukor hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
Hali!
Wifi-s router antennáját lehet sima koax kábellel hosszabbítani?
Vagy ennyire azért nem egyszerű?
Kösz

Jahm és ha közel hajolok hozzá, akkor ilyen ciripelő zümmögő hangja van az nem baj?!
Mintha egy szúnyog lenne benn....
(#) Dudus válasza KeserűCukor hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Megfelelő minőségű és hullámellenállású koaxiális kábellel lehet hosszabbítani figyelembe véve, hogy a kábel csillapítása miatt csökken a kisugárzott teljesítmény.

A benne lévő tápegység hangját hallod. Valamelyik tekercs nincs rendesen megcsinálva és zümmög.
(#) Medve válasza KeserűCukor hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Hello, nem célszerű. Arra a frekvenciára "különleges" és jóval drágább kábel kell.
(#) Dudus válasza Medve hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
A kábel könnyen beszerezhető az nem gond, de eszközök nélkül nehéz lesz rendesen szerelvényezni
(#) bodnar00 hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
Van egy gitár erősítőm . 2 bemenettel, ha rákötök egy torzítót amit csináltam, melyik bemenetre kössem ? És hány mv-ra állítsambe a torzító kimenetén a jel erősségét? Nehogy túl küldjem az erősítőt (Aria AB-30).
(#) Soulskater hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
Szerintetek ennél a stabilizátornál mind1 milyenfajta kondit veszek??és a 100µF és a másik 100nF -nál mekkora legyen a 100µF/xV --szóval az x?

kösz a segítséget!

5vtap.gif
    
(#) fureszk válasza Soulskater hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Végülis mind1 milyen fajta kondit veszel, a boltos úgyis tudni fogja melyik érték melyik típusnál van. Bal oldalon x>Vin, jobb oldalon x>5 (de mivel ez kerámia lesz és abból 50V-os a megszokott, nem nagyon kell logikázni).
(#) proli007 válasza bodnar00 hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Hello!
Idézet:
„És hány mv-ra állítsambe a torzító kimenetén a jel erősségét? Nehogy túl küldjem az erősítőt”


Hát ez aranyos! Félsz, hogy torzítani fog?

üdv! proli007
(#) Soulskater hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
milyen nyákot vegyek kezdésképpen?
(#) bbalazs_ válasza Soulskater hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Mit szeretnel csinalni? Mivel szeretned csinalni?
Olvasd el a nyakos topicot. Ennek a stabilizatoros alkalmazasnak bovel eleg az egyoldalas, nem fenyerzekeny. Vasalasost javaslom elsore, az egyszerubb.
Vagy talan meg egyszerubb, ha fenyerzekenyt veszel es kikaparod a savok kozti lakkot, aztan maratod.

A lenti kerdesre: 25V-os 100µF-s eleg, a masiknal nem lenyeges, a legkisebb ahogy leirtak talan 50V-os.
De ha a bemeno feszultseg 6V, a dioda is leszed belole meg a stabic-nek is van dropja, szoval akkor nem lesz 5V belole... inkabb legyen 8V a bemeno, az mar tutti.
Következő: »»   231 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem