Fórum témák
» Több friss téma |
A régi hobbi cnc oldalon jártál már?
Onnan is lehetne ötleteket, adatokat ,tapasztalatokat szerezni. Tájékozódj, mielőtt fölösleges kiadásokat tennél.
Nem, még nem jártam, már nézem is megfelé
Bocs efölött elsiklottam. Minimum annyival, mintha betennél közé egy dupla hosszú lineáris csapágyat. A marómotor teljesítménye, a mart anyag, a fogásmélység és az előtolás függvényében, ott elég nagy erők lépnek fel, plusz a híd súlya.
Ideálisabb lenne két dupla hosszú lineáris csapágy, közte egy szimplányi hellyel, ez 16mm-es talpas sínnel és dupla vastag alappal már alkalmas egy későbbi továbbfejlesztésre. Az Y-ra 14mm-es talpas sínt tennék.
Tehát az X-re 16-os, az Y-ra 14-es, de milyen az a dupla hosszú csapágy?
Szerintetek kottyanásilag hogy állunk? Jók ezek anyák amik az orsókon vannak? Nem akarok mikrométereken szőrőzni, csak az elfogadhatóság határain belül.
Nagy eséllyel kottyanásmentesíteni kell az anyákat. Bár nem tudom, hogy milyen beszerzés, ha még csak tervezet, akkor érdemes egyből olyat vásárolni amelynél ez már megoldott. Van kisipari gyártású anya, utánállíthatós kivitelű.A gyártó elérhetősége magánban, ha szükséges)
Vagy golyósorsó az alternatíva...
Alapból arra gondoltam, amit a hirdetésekben a trapézorsókkal szoktak adni. Például ez itt.
Ezekről van valami tapasztalatotok hogy mennyire használható? Meg láttam már ilyeneket is, gondolom többet tud. De most tényleg, amiket eddig "felhasználtam" kb mekkora pontosság várható el? Lehet hogy nyitott kapukat döngetek.. A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2020
Nincs tapasztalatom a kínai orsó-anya párossal, de látatlanba írom, hogy az egy anyás kivitel nem megfelelő, lesz holtjátéka... A kettő anyás rugós előfeszítésű addig jó, amíg az előtolás nyomatékszükséglete alatta marad a rugó feszítőerejének,efölött méreteltérés lesz a munkadarabon. Persze habmarásra tuti jó.
A mini gépemhez én is trapézorsókat használtam, saját magam gyártottam le az enyákat, (jó szorulósra) ,de az évenkénti egy-két alkalmi bizbasz gyártása nem koptatta még ki, nincs "blacklash". Ha lesz, akkor új gyártás...
Végülis ez nem orvosi technika lesz, az ára sem jelentős, kicserélni sem akkora gond. Kipróbálom. Aztán ha nem jön be, akkor kicserélem
Felmerült még a gondolat, hogy nem érdemesebb lenne az asztalt mozgatni az egész torony helyett? Gondolom könnyebbé válhatna a szerkezet, ha nem kell akkora tömeget mozgatni, lehet hogy elég lenne kissebb sín is az Y-ba. Vagy éppen ez ad neki masszivitást hogy a nagy tömeg ellenállóbb???
A másik hogy láttam sokféle kuplungot, de ahány annyiféle. Van valami szempont hogy mi alapján választunk kuplungot?
Ha az asztalt mozgatod vagy a gépalap nő a duplájára vagy a munkaterület csökken a felére .Kuplungot csak körmöset vegyél a rugós az himihumi semmire nem való .
A méreten kívül tehát más különbség nincs?
Megfogadom, himihumi nem kell
A mozgó asztalos merevebb mint a mozgó hidas. Nagy teljesítményű szerszámgépeket gyártanak ilyen kivitelben. A mozgó hidas kivitellel nagyobb munkadarabot lehet megmunkálni, jobb helykihasználással. Általánosságban elmondható, hogy a nagyméretű asztalosipari termékeket mozgó hidas routerekkel munkálják meg.
Megint tanultam valamit!
Estére ha minden igaz befejezem a módosításokat, kíváncsi vagyok milyen lesz. Az már most látszik nagyon robosztus lett.
Ez 1050*970 *180mm es munkatér , és mozgóhídas A múlt hét végén kezdett "porolni"
És így néz ki amikor tiszta ... A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2020
Amennyiben a mozgohidas kifejezés erre a konstrukcióra vonatkozik akkor Mex nek tökéletesen igaza van. De létezik mozgó hidasban lényegesen jobb konstrució is ami felülmulja a mozgó asztalos merevségét. Aa praktikusságát pedig mindenképp!
Ez , ahol a hídnak nincs oldala hanem közvetlenül a sínen fut .. (A sín megemelésével növelhető a Z magasság)
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2020
Igen, ahogy látom itt az "oldal" a sín mögé került, tehát X irányban nagyobb lett.
Elkészültem a javasolt módosításokkal!
Az X, és Y sínek talpas 16-osok, hozzá a szánok 45mm hosszúak (a szimpla hosszú változat). Az orsók 10-esek egyszerű réz anyával. A híd megkapta az "Andrást", világosabb színnel jelöltem a munkalap és a híd találkozásánál. A híd tartó amin a híd áll, a híd, és a kereszthíd hátsó része mind 36-os bútorlap (emiatt "András szerintem felesleges). A híd maga 15 centi mély, és 450 magas. A kereszthíd 470mm széles. Az Y 500mm. A Z oszlop 10-es rudakból, 8-as orsóból áll. Vélemények?
(.. bár a magasságát semmi nem indokolja, szerintem azt meg fogom felezni.)
Nagyon kis köpcös lett
Szia!
Még a marómotor rögzítését kellene lentebbre tervezned. Célszerűen a Z legfelső pozíciójában a szerszám csúcsának az egész X szán alsó pontja alá kellene esnie, mert egyébként a Z magasságból lesz egy hosszú kihasználhatatlan szakaszod... ebben a kialakításban az X szán nem fog elférni a munkadarab fölött - vagy a másik oldalról megközelítve a dolgot, így a szerszám nem fog leérni az asztalig. Illetve ha mégis kitolod így a marómotort egészen a megfelelő helyzetbe, akkor túl nagy lesz az erőkar munka közben. Remélem, érthetően leírtam, mire akarok kilyukadni... Amúgy pofás kis gép lesz A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2020
Igen, érthetően írtad, megpróbálok megoldást találni erre!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |