Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Forrasztópáka hőmérséklet szabályozása
Témaindító: (Felhasználó 712), idő: Nov 15, 2005
Témakörök:
A te eredményeidre várok a javasolt effektív, csúcs és csúcs-csúcs értékek kiderítésével.
Idézet: Nem a munkavégzés a kérdés hanem a teljesítmény .... „hogy a munkavégzés a felére esik vissza”
Itt nem fele feszültség van, hanem a teljes periódus egyik fele nincs meg.
NAGY különbség.. ![]()
Ha a felső félhullámok maradnak meg akkor melegít, ha az alsók, akkor hűt a páka.
Szerintem, de tévedhetek is. ![]() A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
Egy szóval nem mondtam hogy nekiállok kísérletezni , nincsen 230v os pákám és műszerem is csak egy van , így bármikor rámondhatja bárki hogy változtattam a dolgokon a négy mérés közt hogy nekem legyen igazam ... "vágott videó mint indiában"
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
Inkább fűtőszálat használj izzó helyett, de úgyis azt fogod tapasztalni hogy fele a teljesítmény. Nem is értem a vitát. Egységnyi idő alatt végzett munka, az egységnyi időnkben a két ugyanolyan teljesítménypúp helyett csak egy lesz. Kár idekeverni teljesen más témákat mint az ellenállás hőfokfüggése.
Idézet: „Váltakozó feszültségeknél nincs olyan, hogy átlag. Van csúcs, effektív, csúcs-csúcs és közép. ” Van némi ellentmondás a mondatodban. A mondat végén az a "közép" lesz az a bizonyos átlag. Az átlag feszültség (maradjunk egyenlőre a feszültségnél) a feszültség abszolút értékeinek átlaga. Ez nullára szimmetrikus hullámformák esetén (így tiszta színusz esetén) nulla, ha nem nulla, akkor van egyenfeszültségű összetevője is. Igaz ez az egyutasan egyenirányított színusz félhullámra is. Annak az átlaga már nem nulla. Az eff teljesítmény (ohmos terhelés esetén) P=négyzetgyök integrál 0 - T (U2*I2)dt Megpróbáltam képletet alkotni, de nem megy) Az effektív értékre nézve vigyázni kell. Az az ún. négyzetes átlag érték, ami egyáltalán nem biztos, hogy teljesítmény egyutas egyenirányítás esetén feleződik. Egyutas egyenirányítás már nem színusz, biztos van valami formatényező. (most meg nem mondom mennyi) Az izzólámpás játék csalóka, mert egyrészt az izzólámpa ellenállása nem lineáris PTK, másrész szemre megmondani a fényáramot nem egyszerű dolog. A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
Akkor mire értetted a negyedet? Mert az sehol nem jön ki.
Idézet: Nem ez volt a kérdés .... Az volt hogy elég lesz e a teljesítménye a pákának félhullámú egyenirányítás után ...Van egy árnyalatnyi különbség „Egységnyi idő alatt végzett munka,”
Ebben nincs is semmilyen kérdés, csak itthon a középértéket használjuk, angolszász nyelvterületen az "average" szó magyar jelentése átlag, de azt a bizonyos mennyiséget középértéknek nevezik. Ennyi a trükk, nem több.
A többi pedig le van vezetve több helyen is. Ueff=Ucs/négyzetgyök(2) (normál váltóáram) Ueff=Ucs/2 (egyutas egyenirányítás)
Még mindig a teljesítményről P=U*I beszélek csak sajnos senki más nem , így nehéz dűlőre jutnunk ....
De azt mondod dióda nélkül P, dódával P/4. Szerintem meg egyértelmű hogy diódával P/2. Ha nem ez volt a vita tárgya akkor bocs.
Akkor mire értetted a negyedet? Mert az sehol nem jön ki.
Pedig jól mondja, én is ezt mondom. Képzelj el egyenfeszültségű 24 V táplálást a pákának. Ebbe beiktatsz egy PWM áramkört ami 50% kitöltési tényezővel adja a 24 V -így már- négyszögjelet. Pont fele lesz a teljesítmény, pontosabban munka.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
Idézet: Miért egyértelmű ? P= u*i az áramot egyikőtök sem nézi fél feszültség fél áram negyed teljesítmény vagy én nem tudok szorozni ?De ha végig olvasod a beszélgetést az elejétől még 4* elolvashatod ugyanezt kb ennyiszer írtam le és ennyiszer elsiklott mellette mindenki ... „Szerintem meg egyértelmű hogy diódával P/2”
Szorozni mindenki tud de amit nem akarsz megérteni az az effektív érték fogalma.
Ueff=Ucs/négyzetgyök(2) (normál váltóáram) Ueff=Ucs/2 (egyutas egyenirányítás) Ugynezt végezd el az áramra is és látni fogod, hogy az eredmény éppen a fele a normál szinuszor áramhoz képest. Idézet: „1 watt az a teljesítmény, amelyet 1 J munka 1 s alatt létrehoz.” Idézet: „Elektromos egységekkel kifejezve 1 watt = 1 volt · amper” Ilyeneket én is tudok linkelni de minek ? A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
1W elektromos teljesítmény 100% hatásfokkal hőteljesítménnyé alakítva 1s alatt épp 1J (termikus) munkát végez.
A baj hogy az egyenfeszültégű analógi nem áll meg itt ...
Idézet: Az a 24v dióda után már csak 12 és még mivel 50% a kitöltés akkor ..... „PWM áramkört ami 50% kitöltési tényezővel adja a 24 V -így már- négyszögjelet” A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
Nincs fél feszültség és fél áram... a hatásos félperiódusnak ugyanúgy megvan az eredeti csúcsfeszültsége (- dióda nyitófesz, ami elhanyagolható ), ebből adódóan ott az áram is változatlan.
Ugye a páka ellenállása se változik. Idézet: Ami pont a fele a teljes szinusz hullám csúcsfeszültségének ... „hatásos félperiódusnak ugyanúgy megvan az eredeti csúcsfeszültsége”
Már miért lenne fele? Nem a fele, pont ugyanannyi.
Ezt már megkaptad Bakmantól is: ne keverd ide az Ucs-cs értéket, köze nincs a témához.
Szerintem: ha jól tudom, tudsz te cnc-vel dolgozni. Szerkessz meg egy 100 grammos komplett periódust, aztán az egyik fél darab ugye 50 gramm ( 50 % ) lesz. Ebből méretarányosan vágd le az alsó 0,4-0,8 voltot, amelyik tetszik ( diódától függően ). Utána mérd vissza, az 50 grammból mennyi marad ( 48-49 gramm, 48-49 % ). A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
Ezt sem jól tudod, ezért javasoltam a 12 V-os transzformátoros mérést hogy lásd, mi a különbség a csúcs és a csúcs-csúcs érték között.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
Ebben az esetben ugyanaz a helyzet.
24 V 50% kitöltéssel majd "elektronikus simitással" 12 V 100% kitöltésű lesz, nem pedig 12 V 50%. Fele teljesítmény, és munka. A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
A leadott teljesítmény nagyon egyenes arányban van a hatásfokkal.
Bevezettett teljesítményXhatásfok(%)=leadott teljesítmény.
Én is azt mondtam, hogy kb a fele (bár szeri tem kicsivel kevesebb lesz, de nem 25%)
![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |