Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   812 / 967
(#) gyuszo válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
Akkor mekkora is annak a csőnek a mérete ?
A 14 mm az a belső, vagy külső méret ? A táblázatban ilyen nem szerepel.
Én ha vések, MÜIII 16-nál kisebbet nem szoktam betenni a falba. De ez saját tapasztalat.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2021
(#) bogumil13 hozzászólása Ápr 5, 2021 /
 
Sziasztok!Szeretném a lakásban lecseréltetni a kapcsolokat,dugaljakat,ill csillárokat,lámpákat.Már elég régiek a kapcsolok még barnák ki akarom fehériteni őket.Arra lennék kiváncsi mibe fájna ez nekem.Dugalj,kapcsolo,csillár,lámpa(pl wc)ezeket db áron cserélik?Ha igen mennyi 1 nek a cseréje?
(#) gyuszo válasza bogumil13 hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
Nagyon sok tényezőtől függ, de ez segít :
Bővebben: Link
(#) elektrorudi válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
Ezen is látszik, hogy a gyártók ebben a szakmában milyen pancser mérnököket alkalmaznak. Még arra sem képesek, hogy egységesítsék az azonos termékfajták jelölését.
Pl. a MŰ II 20-as cső külső átmérője a 20mm, a belső meg, ahogy sikerül. Egyeseknél 17,6mm másoknál 16mm, meg bármi más.
Tehát szakszerűen az egyik gyármányú csövet nem tudod illeszteni a másik gyármányú csőhöz. Jó, jó, a hőlég fúvó mindent megold, no de akkor is...!
Most pl. MŰ II 20 csőre van szükségem, és ezért Dunaharasztiig kell elmennem, mert csak ott kapható 17,6mm belső átmérővel.
(#) gyuszo válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 5, 2021 / 1
 
Ha a vezetéket egyedül kell behúznod, hamar rájössz arra, hogy ezen nem érdemes spórolni.
(#) gyuszo válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
Úgy látszik nekem ebben szerencsém van, helyben megkapok mindent.
De egyébként hozzád közel a Bauban van MÜII 20 cső. Én is ott vettem legutóbb.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2021
(#) erbe válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
Amiben biztos az ember, hogy soha nem változik, mint pl. világításhoz a mennyezeten, oda elég a 13,5-ös. Felesleges ennél vastagabb. De a kis helyiségek (kamra, WC...) kivételével mindenhova 4 vezetéket húzok előre, még ha azt mondják, hogy csak egy égő lesz, akkor is.
(#) Gafly válasza bogumil13 hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
Ha csak szerelvényeket kell cserélni, akkor nem olyan sok szerintem.
De akkor már érdemes megnézetni vezetékeket is, EPH, védőföld, FI relé, stb...
(#) elektrorudi válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
17,6mm-es belső átmérővel?
(#) freddyke válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
14.2mm körüli a cső külső átmérője, barna, nem bordázott. Sok méter vésést megspórolok, ha felhasználom a 40 éve kiépített, meglévő csöveket (egyúttal lecserélem az alumínium vezetékeket rézre). Fél-egy méteres egyenes szakaszon még egy emberes a behúzás. Biztonsági okok és az előírások betartása miatt érdekel a csőben elhelyezhető vezetékmennyiség, illetve beleszámítanak-e a nyomókapcsolókról lejövő, gyakorlatilag passzív, de helyfoglaló vezetékek.
(#) gyuszo válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
Ez a méret a semmitmondó, mivel a cső belső átmérője a lényeges.
Idézet:
„illetve beleszámítanak-e”

Igen, minden vezeték beleszámít.
(#) gyuszo válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
A gyártó adatlapja a MÜII 20-as tokos védőcsőre : Bővebben: Link
Tehát : névleges külső átmérő , tényleges , falvastagság ( mm-ben megadva )
20 19,7- 20,2 0,9-1
Ami azt jelenti, hogy a belső méret 17,7 - 18,4 között lehet.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2021
(#) bogumil13 válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Köszi!
(#) bogumil13 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Csak szerelvényekről lenne szó
(#) freddyke válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
13.5mm körüli lehet a belső átmérő vagy ehhez áll a legközelebb az új szabvány szerint. 6 méter hosszan (két egyenes szakasz sarokkal), 3 köztes kötődobozzal kellene vinnem 3x2.5 és 4x1.5-öt. Ha be tudom húzni, akkor rendben van vagy egyébként milyen előírás akadályozza a behúzható vezetékmennyiséget átmérők tekintetében? Tudtok erről esetleg táblázatot linkelni?

Ha mindenképpen bővíteni kell és nem csinálnék új nyomvonalat, a meglévő cső fölé tehetek mégegy csövet, esetleg bordázottat? A cső minimális elhelyezési mélységére van előírás? Falon kívülre is helyezhető bordázott csőnél mindegy a mélység?
(#) gyuszo válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 6, 2021 / 1
 
Nem fogsz tudni ennyit behúzni. Én sima csövet teszek, a gégecsövet meghagyom másnak.
A 13,5 csőbe 5 db 1,5 mm2 vezeték,a 16-os csőbe 5 db 2,5 mm2 vezeték.
Tehát mindenképp szükséges egy másik cső. A MÜIII csőnek a vakolat alatt, a falban van a helye. Én mindenhova 16-os csövet használok, esetleg a plafonba, abba úgyis csak világítás megy, esetleg oda mehet a 13,5 cső.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2021
(#) freddyke válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Ha a dobozok közötti teljesen egyenes szakaszokba be tudom húzni, tehát fizikailag elfér, úgy rendben vagy teljesen szabálytalan? Ha csak a kanyart tartalmazó szakaszokon teszek be plusz csövet, a vésés nagy részét megspórolom.

Ha 16-os csőbe vegyesen húzok 1.5 és 2.5-öst, akkor több is behúzható vagy mindenképpen csak 5? 1mm-el is lehet a cső a vakolat alatt vagy a minimális mélységre van előírás?

A nyomókapcsolókról lejövő vezetéken csak addig folynak milliamperek, amíg a kapcsolót benyomva tartom. Ezért szerettem volna oda 0.75-ös vezetéket, akkor van esély, hogy több vezeték elférjen. Jobb, mint sok méter falat felvésni. Ez csak a kapcsoló és a táp között megy, amúgy sem köthető rá semmi.
(#) freddyke válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
Idézet:
„Én mindenhova 16-os csövet használok, esetleg a plafonba, abba úgyis csak világítás megy, esetleg oda mehet a 13,5 cső.”
Sajnos akik itt 40 évvel ezelőtt csöveztek, másképp gondolkodtak.
(#) erbe válasza freddyke hozzászólására (») Ápr 6, 2021 /
 
A kapcsoló és táp közötti vezeték gyengeáramú. Nem húzhatsz egy csőbe erősáramú és gyengeáramú vezetéket.
Ellenben külön csőben gyengeáramnak bármilyen vékony vezetéket elhúzhatsz. Egy UTP kábelben 8 érpár van, amivel bármit vezérelhetsz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2021
(#) freddyke válasza erbe hozzászólására (») Ápr 7, 2021 /
 
A táp bemenetére a fázisról kell impulzusokat adni a nyomókapcsolón keresztül.
(#) elektrorudi válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 7, 2021 /
 
Köszönöm.
Hát, igen. Sok bajom van.
A Budvill katalógusa elég tág tűrést ad meg. Bíztam benne, hogy a Dietzel jobb lesz. Sajnos nem sokkal jobb. Külső átmérő: 19,72-19,85 belső átmérő: 17,01-17,22 (mínusz a borda). Ezek mért értékek. Védül is mindegy. A Budwil-ért is annyit kellett volna utaznom, mint a Dietzel-ért.
(#) Andrei1181 hozzászólása Ápr 10, 2021 /
 
Üdv

40 nm-es garázst huzalozok és lassan ott tartok, hogy fel lehetne szerelni a lámpákat, de nem tudom, milyet vegyek.
Mostanában szinte mindenhol ezt a fénycsőre hasonlító ledes "csövet" látni, de elég nagy szórás lehet a minőségben, tekintve hogy már piacon is árulják "2000 egy, 1500 sok" kiírással.

Tudtok ajánlani ilyen ledes "csövet" armaturával együtt, ami normális minőségben van és esetleg ha kiég, lesz hozzá új cső? Páramentesség nem ártana, mivel lemezgarázsról van szó.

Előre is köszönöm.
(#) elektroncso válasza Andrei1181 hozzászólására (») Ápr 10, 2021 /
 
Mink ezt a szériát használtuk melóhelyen, több száz darab került fel az elmúlt 3 év alatt, és még eddig egy sem ment tönkre. Hogy pontosan melyiket is azt már nem tudom (vagy a 36W-ost vagy a 48W-ost használtuk). Ja értelemszerűen nem azt amelyik vészvilágító meg mozgásérzékelő funkcióval van egybeépítve.
Védett LED ipari lámpatest, LV széria
Ebben viszont nem lehet "fénycsövet" cserélni, mert a lámpa nem szétszedhető (egyszerűen, ha nagyon akarod akkor szét lehet pattintani), "LED szalag" van amúgy benne, szóval a ha bedöglik az egész lámpa cserés (kivéve ha a meghajtó mert abból kapsz újat és cserélni is lehet), de mondom nekünk még egyben sem kellett és tényleg több száz lámpáról van szó (nagyjából 500m2-nyi szerelő/gyártóüzem).
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2021
(#) Kovidivi válasza Andrei1181 hozzászólására (») Ápr 10, 2021 /
 
Szerintem jobban járnál, ha szokványos armatúrát vásárolnál, és bele LED-es "fénycsövet". Ez a lámpa cserélhető, szabványos.
(#) gyuszo válasza Andrei1181 hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
Led szalag alu profilban.
Kicsi a helyigénye, de ilyen helyre is tökéletes megoldás. Jó fényt ad.
Bővebben: Link
(#) msandor77 hozzászólása Ápr 11, 2021 /
 
Sziasztok,

konyha felújítás előtt állok, többek között lecseréljük a gáz főzőlapot indukciósra (6600 W).
1 fázisunk van, 32 A, de a lakáson belüli kismegszakítók csak 16 A-esek, ezért kihúzatok egy közvetlen kábelt a villanyórától a főzőlapig.

Két kérdésem lenne:
1, mi az ajánlott minimum keresztmetszet?
2, mivel illik összekötni a főzőlap vezetékét a kihúzott vezetékkel?

Köszönöm!
(#) gyuszo válasza msandor77 hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
Van erre külön topik :
Bővebben: Link
Indukciós főzőlap,sütő bekötése, kábelek kiépítése
De minden tűzhelyhez adnak bekötési rajzot és ajánlott vezetéket.
A saját véleményem. 3 fázisra érdemes ekkora teljesítményt és 5 x 2,5 vezetékkel.
Ha nincs 3 fázisod, maradj a gáz főzőlapnál.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2021
(#) gyuszo válasza msandor77 hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
Vagy vegyél kisebben, 2 laposat, ami csak 3500 W. De van gáz, indukciós vegyesen is.
(#) pont válasza msandor77 hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
3x6mm2-es réz kell a 32A-hez, de mi lesz a többi fogyasztóval ha ez bekapcsol..... Ha mindenképpen el van döntve, hogy ez lesz, vigyél 20A-es kismegszakító után 4mm2 -est és figyeljetek rá, hogy egyszerre mennyi főzőlapot kapcsoltok, inkább a 20A-est vágja le mint, hogy az egész lakásban sötét legyen.....
(#) msandor77 hozzászólása Ápr 11, 2021 /
 
Köszi a tippeket. El van döntve, nem tartok attól, hogy leveri a biztosítékot, egyszerre kettőnél többet sosem fogunk rajta használni.
Következő: »»   812 / 967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem